Πυρκαγιές

Βασικά ναι ,ειναι αυτό που λες. Αυτές οι αντιπυρικές τις οποίες αναφέρομαι, πέρα απο το οτι έχουν ένα τεράστιο πλάτος ,οι περισσότερες είναι τόσο απότομες που δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβει αυτοκίνητο. Πολυ μεγαλη κλίση και καβαλάνε κορυφογραμμή .
Αλλού δεν έχω δει τέτοιο πράγμα.
Θα χρησιμεύσουν,για τα φορτηγά...
 
Θα χρησιμεύσουν,για τα φορτηγά...
Αυτές που έχω δει εγώ δεν είναι σε μέρη που μπορούν να μπούνε φτερωτές.
Άσε που για να ανέβει φορτηγό δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο. Τετρακίνητο και πάλι θα ζορίζεται.
Πάντως το σκεπτικό τους πρέπει να ήταν άλλο στην προκειμένη. Από τη στιγμή που δεν μπορούν να μπουν αυτοκίνητα και με τόσο μεγάλο φάρδος ,πιστεύω ότι το σκεπτικό τους εδω ήταν διαφορετικό . Ισως για να σταματήσουν τυχόν φωτιές.
Σωστό ή λάθος δεν έχει σημασία ,αλλά αν το δεις πραγματικά σε προβληματίζει.
Είμαι περίεργος όπότε πάω, να δω τι ακριβώς έγινε γιατί από ότι ξέρω δεν έμεινε τίποτα στην περιοχή.
 
Βασικά ναι ,ειναι αυτό που λες. Αυτές οι αντιπυρικές τις οποίες αναφέρομαι, πέρα απο το οτι έχουν ένα τεράστιο πλάτος ,οι περισσότερες είναι τόσο απότομες που δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβει αυτοκίνητο. Πολυ μεγαλη κλίση και καβαλάνε κορυφογραμμή .
Αλλού δεν έχω δει τέτοιο πράγμα.
Αυτές λες Δημήτρη ?

1693735913682.png
 
Δέκατη έκτη μέρα.
Παραίτηση καμία.
View attachment 78380
Για να γίνει παραίτηση πρέπει να υπάρχει και η στοιχειώδης ευθιξία...... λέξη άγνωστη σε αυτούς......ααααααααα ξέχασα τον Καραμανλή που παραιτήθηκε αλλά ο λαός των Σερρών ( κάποιες χιλιάδες βλήματα που ψηφίζουν) τον ξαναεβγαλε πρώτο στο νομό για το εξαίρετο έργο του στον ΟΣΕ....... ντρέπεται και η ντροπή που είπε ο άλλος.......
 
Για να γίνει παραίτηση πρέπει να υπάρχει και η στοιχειώδης ευθιξία...... λέξη άγνωστη σε αυτούς......ααααααααα ξέχασα τον Καραμανλή που παραιτήθηκε αλλά ο λαός των Σερρών ( κάποιες χιλιάδες βλήματα που ψηφίζουν) τον ξαναεβγαλε πρώτο στο νομό για το εξαίρετο έργο του στον ΟΣΕ....... ντρέπεται και η ντροπή που είπε ο άλλος.......
Ε καλα...
Εκει θα υπηρξε απιστευτο παρασκηνιο...
Θα του ηρθε "μηνυμα" στο παρασκηνιο για να παραιτηθει,δηθεν για λογους ευθιξιας..
Στην πραγματικοτητα ομως εγινε για να μετριαστει το πολιτικο κοστος,αφου και να μην ειχε παραιτηθει τον Μαρτιο,ενα μηνα μετα θα εχανε τη θεση του λογω διαλυσης της βουλης με φοντο τις επικειμενες εκλογες...
Σε φτυνουν καταμουτρα πλεον...
 
Ε καλα...
Εκει θα υπηρξε απιστευτο παρασκηνιο...
Θα του ηρθε "μηνυμα" στο παρασκηνιο για να παραιτηθει,δηθεν για λογους ευθιξιας..
Στην πραγματικοτητα ομως εγινε για να μετριαστει το πολιτικο κοστος,αφου και να μην ειχε παραιτηθει τον Μαρτιο,ενα μηνα μετα θα εχανε τη θεση του λογω διαλυσης της βουλης με φοντο τις επικειμενες εκλογες...
Σε φτυνουν καταμουτρα πλεον...
Εννοείται Θοδωρή μου απλά ξέχασα να το γράψω ότι ακόμα και αυτή η παραίτηση ήταν για τα μάτια του κόσμου που λέμε και φάνηκε άλλωστε μόλις ξαναθεσε υποψηφιότητα........ προφανώς όμως ( και ) στις Σέρρες, οι λέξεις έγκλημα και τιμωρία είναι άγνωστες.......
 
Ε καλα...
Εκει θα υπηρξε απιστευτο παρασκηνιο...
Θα του ηρθε "μηνυμα" στο παρασκηνιο για να παραιτηθει,δηθεν για λογους ευθιξιας..
Στην πραγματικοτητα ομως εγινε για να μετριαστει το πολιτικο κοστος,αφου και να μην ειχε παραιτηθει τον Μαρτιο,ενα μηνα μετα θα εχανε τη θεση του λογω διαλυσης της βουλης με φοντο τις επικειμενες εκλογες...
Σε φτυνουν καταμουτρα πλεον...
Και καλα μας κανουν ,αφου ειμαστε βοδια !! Εδω τοση ακριβια τοσες φωτιες ,καψανε την μιση ελλαδα φετος!! και δεν ανοιξε ρουθουνι ! Αλλα για τις καινουριες ταυτοτητες και τις παραλιες εγινε ο κακος χαμος !! Οπως λεει και ενας φιλος τους μαλακες με την κοσα να τους κοβεις δεν τελειωνουν ποτε!!!
 
Βασικά ναι ,ειναι αυτό που λες. Αυτές οι αντιπυρικές τις οποίες αναφέρομαι, πέρα απο το οτι έχουν ένα τεράστιο πλάτος ,οι περισσότερες είναι τόσο απότομες που δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβει αυτοκίνητο. Πολυ μεγαλη κλίση και καβαλάνε κορυφογραμμή .
Αλλού δεν έχω δει τέτοιο πράγμα.
Θυμάμαι αρκετές περιπτώσεις που η φωτιά έχει περάσει την Εθνική οδό, δεν σταματάει με αντιπυρικές ...
 
Δεν ειναι τιποτα, ετσι γινεται και στον Καναδα.

Για ολα εχουν τη δικαιολογια στο στομα...
Ναι αυτήν τη δικαιολογία προς χαζούς την άκουσα και εγώ στην tv. O Καναδάς με έκταση όσο ΟΛΟΚΛΗΡΗ η ΕΥΡΩΠΗ είναι συγκρίσιμο μέγεθος με την Ελλαδίτσα... :mad: .hair..no.
 
Ποιοι έκαναν κουμάντο στη Δαδιά και γιατι η πολιτεία δεν ακούει ποτε τους ειδικούς ;

https://www.metrosport.gr/i-dasiki-...den-eiche-apopsi-alloi-kanane-koymanto-832113
Σε αυτή την χώρα δεν υπάρχει κοινή λογική ούτε στοιχειώδης σχεδιασμός.
Και δεν μιλάω μόνο για τις φωτιές.

Κλασσική περίπτωση αυτό που είχε αναφέρει και ο @DimDre ότι όταν οι πυροσβέστες πήγαν να κόψουν δέντρα η δασικός μέσα από το τζιπ τους απειλούσε με μηνύσεις.
Κάηκαν τα πάντα και ηρέμησε.

Πάμε για την επόμενη φωτιά και πάλι τα ίδια θα λέμε.
Άρχισε να βρέχει επάνω ?
 
Back
Top