Προτάσεις για γκέτες ;

Καλησπέρα, έχει να προτείνει κανείς κάποια μάρκα για γκέτες που να αντέχουν πουρναρόφυλλα, κεδρόφυλλα καθώς και ο ιμάντας/συρματόσχοινο τους να αντέχει βραχώδες έδαφος ?
 
Καλησπέρα, έχει να προτείνει κανείς κάποια μάρκα για γκέτες που να αντέχουν πουρναρόφυλλα, κεδρόφυλλα καθώς και ο ιμάντας/συρματόσχοινο τους να αντέχει βραχώδες έδαφος ?
Πάρε dispan 17-22€ και να χαλάσει ο ιμάντας Ή τον αλλάζεις η και με τον γάντζο που πιάνει στα κορδόνια πάλι ψιλοστεκονται .
 
Καλησπέρα, έχει να προτείνει κανείς κάποια μάρκα για γκέτες που να αντέχουν πουρναρόφυλλα, κεδρόφυλλα καθώς και ο ιμάντας/συρματόσχοινο τους να αντέχει βραχώδες έδαφος ?
Εγω έχω κόψει τα συρματοσχοινα γιατί είδα άνθρωπο να τρώει άσχημη τούμπα από κομμένη ρίζα που μπλεχτηκε εκεί. Νομίζω είναι απαραίτητα μόνο σε ψηλό χιόνι 30-40εκ για να μην σηκώνεται η γκετα.
 
Εγω έχω κόψει τα συρματοσχοινα γιατί είδα άνθρωπο να τρώει άσχημη τούμπα από κομμένη ρίζα που μπλεχτηκε εκεί. Νομίζω είναι απαραίτητα μόνο σε ψηλό χιόνι 30-40εκ για να μην σηκώνεται η γκετα.
Στο μπλέξιμο μπορεί να ειναι καλύτερα τα λάστιχα , κάνουν καλή εφαρμογή και αν μπλέξεις η ελαστικότητα θα τις βγάλει από το τακούνι και θα σου δώσει την ευκαιρία να σταματήσεις (μου έχει συμβεί ) . Φθείρονται πιο εύκολα ,όχι αμέσως αλλά μπορείς να ράψεις νέα λάστιχα .
 
Κατά τη γνώμη μου στην κυνηγητική γκέτα το σύρμα κάτω από την αρβύλα είναι τελείως απαραίτητο και η γκέτα δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτό. Πολύ χρήσιμο επίσης είναι και το τσιγκελάκι που πιάνει μπροστά στο κορδόνι.

Και αυτά διότι η γκέτα πρέπει να καλύπτει το ανώτερο τμήμα από το αρβυλάκι, δεν αρκεί να είναι η συνέχεια αυτού. Αν δεν έχει το σύρμα τότε με το περπάτημα θα ανεβαίνει και θα κάθεται στο σημείο των μικρότερων αντιστάσεων και έτσι μπορεί να βραχεί η κάλτσα σε τυχόν ακάλυπτη περιοχή ανάμεσα σε αρβυλάκι και γκέτα και έτσι να μουσκέψει όλο το πόδι. Επίσης πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο καλά «γαντζωμένη» στο αρβυλάκι ώστε να μην κινείται στο περπάτημα.

Εγώ που χρησιμοποιούσα για χρόνια γκέτα δεν έχω πάθει ποτέ αυτό που αναγράφεται παραπάνω. Αλλά και να το πάθαινα δεν θα ήταν αυτός λόγος για να το κόψω. Αν η γκέτα είναι ποιοτική δε σκίζεται εύκολα ούτε το ύφασμά της, ούτε το σύρμα, ούτε οι ραφές. Και όταν φθαρούν με τη χρήση πρέπει να αντικαθίστανται. Το σύρμα λοιπόν πρέπει να είναι σφιχτά δεμένο γύρω από τη μπότα και να μην έχει χώρο να σκαλώσει κάτι από κάτω. Επίσης μπαίνει στην εσοχή-γωνία της επίπεδης σόλας και του τακουνιού. Εκεί κρυμμένο και σφιχτό δεν το βρίσκει τίποτα.

Τις γκέτες πλέον τις έχω παρατήσει και δεν τις χρησιμοποιώ καθόλου ακριβώς γιατί είναι ταλαιπωρία να μπουν. Ιδίως αν είμαι τριήμερο με φίλους στα ορεινά χωριά που πάμε, μέσα στη μαύρη νύχτα και το αγουροξύπνημα να πρέπει να φροντίζω και τη γκέτα ήταν πολύ εκνευριστικό και κάποια στιγμή τις πέταξα.

Τώρα όταν κάνω περπατητό μόνος μου στο χωριό χρησιμοποιώ αρβύλες ελληνικού στρατού που είναι ψηλές και δε χρειάζονται γκέτα και με βολεύουνε. Αν πάω για καρτέρι τότε βάζω γαλότσα και δε χρειάζομαι τίποτα άλλο. Αν όμως πάω σε κάτι πιο απαιτητικό όπως ας πούμε σε κυνήγι αγριόχοιρου που μπορεί να ανεβαίνουμε βουνά και είναι ζόρι τότε βάζω τα αρβυλάκια χωρίς γκέτες και δεν ασχολούμαι παραπάνω.
 
Η γαλότσα είναι στεγανή, η γκέτα δεν είναι.
Η γαλότσα μπορεί να σχιστεί ή να τρυπήσει στα βάτα και τα αγκάθια. Η γκέτα δε μασάει.
Η γαλότσα πλένεται με το λάστιχο σε 2 λεπτά ακόμα και να κολυμπούσε στη λάσπη. Η αρβύλα+γκέτα είναι απελπισία να την καθαρίσεις μετά από πολύ λάσπη.
 
να δειτε και τις γκετες ιππασιας.Ειναι καστορινες ,χοντρες ,απαιχτες.Γυρω στα 25 ευρω.Τις εχω πανω απο δεκα χρονια.Και φιδι να τσιμπησει δεν περναει στο ποδι.
Δεν τις ξέρω καθόλου. Έχεις κάποιο λινκ για να τις δούμε;
 
Δεν τις ξέρω καθόλου. Έχεις κάποιο λινκ για να τις δούμε;
γκουγλαρε και θα σου βγαλει διαφορες.Μονο τις καστορινες δερματινες θα διαλεξεις.Ειναι αθανατες.Οταν μπορεσω θα βγαλω φωτογραφια τις δικες μου για δεις.
 
Back
Top