Προτάσεις για γκέτες ;

Ναι οκ.... Απλά δε κάνουν 25 εύρο!
Επίσης αν είναι δέρμα θα είναι πολύ βαρύτερες από τις κυνηγετικές και αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα.
Και στα βράχια και τα τερέν που πάμε εμείς φοβάμαι ότι το λάστιχο δεν θα αντέξει για πολύ και θα κοπεί.
Άσε που θα έχει στενή/εφαρμοστή επαφή με τη γάμπα γιατί λέει είναι αθλητική και άρα θα μου ζεσταίνει και θα ιδρώνει το πόδι.

Ακόμα και ανθεκτικές να είναι λόγω δέρματος, προτιμώ τις Chevalier
 
Η γαλότσα είναι στεγανή, η γκέτα δεν είναι.
Η γαλότσα μπορεί να σχιστεί ή να τρυπήσει στα βάτα και τα αγκάθια. Η γκέτα δε μασάει.
Η γαλότσα πλένεται με το λάστιχο σε 2 λεπτά ακόμα και να κολυμπούσε στη λάσπη. Η αρβύλα+γκέτα είναι απελπισία να την καθαρίσεις μετά από πολύ λάσπη.
Στις dispan δεν περνάει νερό και το καθάρισμα αρκεί να έχεις αυλή.Εχω μια σκληρή σκούπα που είναι για τα χαλιά χωρίς κοντάρι και με νερό εύκολα δεν μένει τίποτα.
 
επι της οδου αγιων σαραντα.νομιζω equis?πρεπει να εκλεισε.ψαξε σε αλλα μαγαζια αυτον μονο τον τυπο.
 
ΤΟ βρηκα. Ευχριστώ.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα μεγέθη.
Όταν λέει S/M/L/XL εννοεί σε ύψος κνήμης ή σε πάχος κνήμης;
 
δεν παθαινουν τιποτα.αμα θες το κανεις.δεκα χρονια σε νερα ,λασπες,ο,τι θες.με τα χρονια αμα λασκαρει απο κατω το λαστιχο που μπαινει στις μποτες,πας στον τσαγκαρη και σου τα αλλαζει.η' καλυτερα η μαμα.
 
Η γαλότσα είναι στεγανή, η γκέτα δεν είναι.
Η γαλότσα μπορεί να σχιστεί ή να τρυπήσει στα βάτα και τα αγκάθια. Η γκέτα δε μασάει.
Η γαλότσα πλένεται με το λάστιχο σε 2 λεπτά ακόμα και να κολυμπούσε στη λάσπη. Η αρβύλα+γκέτα είναι απελπισία να την καθαρίσεις μετά από πολύ λάσπη.
Η γαλοτσα ιδρωνει και παγωνεις. Επισης δεν προστατευει το ποδι απο τραυματισμους . Τη θεωρω ακαταλληλη για δυσκολα εδαφη, στα δυσκολα θα σε πουλησει.
 
Η γαλοτσα ιδρωνει και παγωνεις. Επισης δεν προστατευει το ποδι απο τραυματισμους . Τη θεωρω ακαταλληλη για δυσκολα εδαφη, στα δυσκολα θα σε πουλησει.
Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο καρτέρι κάνω με γαλότσα.
 
Ελαφρότατη, άνετα μπαίνει/βγαίνει αλλά ούτε 100μ να περπατήσω μαζί της σε ανώμαλο έδαφος.
Τι εννοείς ανώμαλο έδαφος, εγώ της έχω λιώσει, δεν μιλάμε να πάμε για πέρδικα, εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα, πάλι αυτές θα ψάξω να πάρω.
 
Τι εννοείς ανώμαλο έδαφος, εγώ της έχω λιώσει, δεν μιλάμε να πάμε για πέρδικα, εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα, πάλι αυτές θα ψάξω να πάρω.
Ακόμα και οργωμένο χωράφι. Στραμπουλάω το πόδι μου με γαλότσα. Δεν κρατάει καθόλου την ποδοκνημική. Βέβαια ξέρω κυνηγούς που γράφουν χιλιόμετρα με γαλότσα και για αυτό σε πιστεύω. Κάποιοι όμως δεν την αντέχουμε στο περπάτημα. Ο συγκεκριμένος που κυνηγάει χιλιόμετρα με γαλότσα μου είχε προτείνει σαν καλύτερες για περπάτημα τη Parcours ISO 2. Τις αγόρασα και αυτές. Όντως είναι καλύτερες, αλλά όχι για περπάτημα. Εγώ χρειάζομαι αρβύλα και μόνο άρβυλα όταν πρέπει να περπατήσω. Και μάλιστα δεν εκτιμώ ιδιαίτερα τα αρβυλάκια διότι είναι ανεπαρκή χωρίς γκέτα και τη γκέτα δεν την πολυθέλω.
Άρα σε πολύ περπάτημα - αρβυλάκια.
Σε ήπιο περπάτημα - Αρβύλα Ελληνικού Στρατού και δε πα να λέτε!
Καρτέρι - αρβύλα χωρίς πολλά νερά, γαλότσα με λάσπες και υγρασία, δερμάτινη μπότα με γούνα στις παγωνιές και χιόνια.
 
Με γαλότσα έχουμε γράψει περπατητά 17 χιλιόμετρα.
Σίγουρα μποτάκι δεν είναι αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Αν θες να κάνεις περπατητά στη Βοιωτία ή προς το Μόδι που έχει βουλιάξει ο τόπος από τις βροχές και τα χιόνια, πού θα πας με το μποτάκι;
 
Last edited:
Back
Top