Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Ρε βασιλη ειπα πως οταν αγοραζα φυσίγγια η 303 ειχε καλύτερα σκοτώματα,οsbe1 ναι καθαριζε το παιχνίδι αλλα μονο επειδή αντεχε δυναμιτες ,να μην το γραψω?σαφως και το πυρομαχικό κανει την δουλεια αλλα δεν το διαχειριζονται ολλα τα οπλα το ιδιο.πως εβγαλες το συμπέρασμά πως ζορισε η σηζητηση? Αν βαλω ενα 40γρ σε ενα ρομπιστ 222 η ενα μπαικαλ θα το διαχιστει οπως μια μπερετα?δεν ανέφερα πουθενά πως ειμαι τρανος παπιατζης και εχω πει πως τα κυνηγαω σε εμας ειναι ακριβοθωρητο θυραμα και αν εχεις και αλλους 20 γύρω βλέπεις πολλα το τι κανει το καθε τι.
ΟΚ δεκτό, απλά να ξέρεις έχουν κυνηγήσει και άλλοι υδρόβια, δεν τα βλέπουμε σε dvd ούτε σε βίντεο με κυνήγια στην Αφρική ή την Αλάσκα.
Ίσως να έχουν χτυπήσει και πολύ περισσότερα από εσένα.
Και σε πολύ χαμηλές και σε υψηλές θερμοκρασίες και σε μικρές και σε μεγάλες αποστάσεις με διάφορα φυσίγγια πάντα εμπορικά.
Για να καταλήξουν σε κάποια φυσίγγια έχουν φάει μεγάλες φόλες και έχουν ρίξει πολλά.
Οπότε δεν μπορεί εύκολα κάποιος να τους αλλάξει άποψη ή να τους παραμυθιάσει ... δεν το λέω για εσένα, γενικά το λέω.
Όταν η συζήτηση ζορίζει πάντα πάει στις πολικές θερμοκρασίες, στις αποστάσεις στο Θεό, στις υγρασίες και γενικώς στις πιο αντίξοες δυνατές συνθήκες.
Αν βλέπεις εσύ παπιά μόνο στους μείον 15 καλά κάνεις και μιλάς για τόσο κρύο.
Δεν είναι όμως έτσι πάντα, αυτή είναι η εξαίρεση.
Δεν ζούμε στην Αλάσκα.

ΟΚ δεκτό, απλά να ξέρεις έχουν κυνηγήσει και άλλοι υδρόβια, δεν τα βλέπουμε σε dvd ούτε σε βίντεο με κυνήγια στην Αφρική ή την Αλάσκα.
Ίσως να έχουν χτυπήσει και πολύ περισσότερα από εσένα.
Και σε πολύ χαμηλές και σε υψηλές θερμοκρασίες και σε μικρές και σε μεγάλες αποστάσεις με διάφορα φυσίγγια πάντα εμπορικά.
Για να καταλήξουν σε κάποια φυσίγγια έχουν φάει μεγάλες φόλες και έχουν ρίξει πολλά.
Οπότε δεν μπορεί εύκολα κάποιος να τους αλλάξει άποψη ή να τους παραμυθιάσει ... δεν το λέω για εσένα, γενικά το λέω.
Όταν η συζήτηση ζορίζει πάντα πάει στις πολικές θερμοκρασίες, στις αποστάσεις στο Θεό, στις υγρασίες και γενικώς στις πιο αντίξοες δυνατές συνθήκες.
Αν βλέπεις εσύ παπιά μόνο στους μείον 15 καλά κάνεις και μιλάς για τόσο κρύο.
Δεν είναι όμως έτσι πάντα, αυτή είναι η εξαίρεση.
Δεν ζούμε στην Αλάσκα.
 
@Akboom
Και ένας σεβασμός σε έναν άνθρωπο 70 χρονών δεν βλάπτει ακόμα και αν κάνει λάθος στα λεγόμενά του.
Αν είστε συνομήλικοι βρείτε τα μεταξύ σας σε pm.

Οι μεγαλύτερες εταιρίες στον κόσμο (όλες βασικά) σε χαρτί δοκιμάζουν τα φυσίγγια τους ... λες να κάνουν όλες λάθος και πάλι εμείς να κάνουμε το σωστό ?

Ρίξε μια ματιά σε αυτές τις φωτογραφίες, έχουν ενδιαφέρον.

https://www.trapshooters.com/threads/shotgun-blow-ups.924864/

@Akboom
Και ένας σεβασμός σε έναν άνθρωπο 70 χρονών δεν βλάπτει ακόμα και αν κάνει λάθος στα λεγόμενά του.
Αν είστε συνομήλικοι βρείτε τα μεταξύ σας σε pm.

Οι μεγαλύτερες εταιρίες στον κόσμο (όλες βασικά) σε χαρτί δοκιμάζουν τα φυσίγγια τους ... λες να κάνουν όλες λάθος και πάλι εμείς να κάνουμε το σωστό ?

Ρίξε μια ματιά σε αυτές τις φωτογραφίες, έχουν ενδιαφέρον.

https://www.trapshooters.com/threads/shotgun-blow-ups.924864/
το οτι εισαι σε καποια ηλικια σου δινει το Δικαίωμα να προσβαλεις τον αλλον χωρις καν να τον γνωριζεις?
 
τοσο καιρο μου λες οι δοκιμές να γίνονται σε συνθηκες κυνηγετικες.ολα αυτα που διαβαζω κατα καιρους εδω σε ασχημες καιρικες συνθηκες δοκιμαστηκαν? στο επα απ την αρχή δεν ξερω απο ίντερνετ φιλε
Άκου λοιπόν.
Η θερμοκρασία επηρρεάζει την ταχύτητα καύσης της πυρίτιδας αλλά δεν κάνει κανένα "σκαλί" σε δεδομένη θερμοκρασία.
Αυτό σημαίνει με απλά λόγια ότι δεν μπορεί μια πυρίτιδα όποια και να είναι αυτή να αποδίδει σχετικά καλά στους -10 και να τα παίζει τελείως στους -12.
Η μείωση στην απόδοση είναι σταδιακή.

Αυτό που ενδιαφέρει και έχει σημασία είναι η αρχική ταχύτητα της γόμωσης, οι μένουσες ταχύτητες στον στόχο και η κατανομή στον στόχο.
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

Αν λοιπόν βάλεις ένα φυσίγγι στην κατάψυξη στους -20 και το δοκιμάσεις αμέσως μόλις το βγάλεις γνωρίζεις με αρκετά καλή ακρίβεια την αρχική ταχύτητα που θα βγάλει αν κυνηγάς στους πραγματικούς -20.
Ο Νίκος έχει κάνει τέτοια πειράματα.
Αν γνωρίζεις και την τελική (μένουσες) ακόμα και αν το έχεις ρίξει στους +40 γνωρίζεις πόσο έχουν παραμορφωθεί τα σκάγια (διότι η παραμόρφωση των σκαγιών δεν συμβαίνει στον αέρα αλλά μέσα στην κάνη).
Αν σου βγάλει μια κατανομή Α στους +40 το πιο πιθανό είναι να σου βγάλει πυκνότερη στους -20 αλλά σίγουρα με μικρότερες μένουσες.
Μπορείς να τις βρεις υπολογιστικά τις μένουσες σε θερμοκρασία -20 ... δεν χρειάζεται απαραίτητα να πας να ρίξεις.
Άρα βασικά αν μπορείς να κάνεις τους απαραίτητους υπολογισμούς, ... με μεγάλη ακρίβεια βλέπεις πως θα αποδόσει ένα φυσίγγι στους -20 ακόμα και αν το έχεις ρίξει κατεψυγμένο στους +40 και έχεις φυσικά τις μετρήσεις.

Επειδή αυτά ακούγονται δύσκολα και είναι ίσως, λέω ότι οι δοκιμές είναι πιο εύκολο να γίνονται σε συνθήκες κυνηγιού.
Αν θες φυσίγγι για τους -20 και στους -10 να κάνεις την δοκιμή δεν πρόκειται να βρεις κάτι πολύ διαφορετικό.
Φυσικά θα αφήσεις το φυσίγγι στο κρύο για να φτάσει η πυρίτιδα στους -10.
Αν το βγάλεις από το αυτοκίνητο και το ρίξεις δεν θα δεις σωστά πράγματα.

Αυτά τα λίγα, ηρέμησε και ρώτα ... κανένας δεν τα ξέρει όλα, όλοι ρωτάμε για να μάθουμε ή διαβάζουμε από καταξιωμένους ανθρώπους που ξέρουν περισσότερα από εμάς.
Και επίσης όλοι μπορεί να κάνουμε λάθη.
 
Last edited:
Η α
Μη μπερδευομαστε άλλο όπλο γνωστής άλλο οπλουργος άλλο βλητικος τη πρώτο υπάρχει στη χώρα και το δεύτερο το τρίτο το έχουν μπερδέψει με το γομωτη που κάποιοι λίγοι είχαν αυτή την άδεια ,βλητικους έχουν μόνο τα σώματα ασφαλείας και οι οποίοι έχουν ειδικότητα και εκπαίδευση για ραβδωτό .Βλητικος λειοκανου στην Ελλάδα δεν υπάρχει .Επομένως το ότι έχω ένα γνωστό η κάποιον φίλο που κατασκευάζει φυσίγγια η κάποιον καλό οπλουργο φίλο απλά έχω κάποιες πληροφορίες παραπάνω δεν με κάνει τίποτα διότι και αυτά που διαπιστώνουμε οι ίδιοι υποθέσεις κάνουμε για το τι μπορεί να συμβαίνει και βγάζουμε συμπεράσματα χωρίς να είμαστε σίγουροι γιατί συμβαίνει ,αλλά δε σημαίνει ότι δεν συμβαίνει κάτι που περιγράφει κάποιος επειδή ο τάδε που αυτοπροσδιορίζεται γομωτης ή βλητικος μετρώντας με ταχογραφο αεροβόλου και ριχνοντας σε κόλλες φωτοτυπικου η καταλόγων δε συμφωνεί και παρόλο που δε συμφωνώ και στεναχωριέμαι σαν πρώην ιδιογομωτης να ετοιμάζεστε να τα σκάμε για σωστά εργοστασιακά φυσίγγια γιατί σε αυτό το τόπο δεν έχει μέλλον ούτε η ιδιογομωση ούτε η μεγάλη γκάμα κατασκευαστών φυσιγγίων που υπάρχουν .Δεν αμφισβητώ κανέναν αλλά δεν δεχομαι αμφισβήτηση και σε πράγματα που έχω βιώσει λόγο εμπειρίας μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα .
Η αμάθεια είναι δημοκρατικό δίκαιο του καθένα.. δεχόμαστε της εξελίξεις στα φυσηγγια στα οπλα όμως όχι ολλες η κανες είναι ίδιες (τραγικό)
 
Η α

Η αμάθεια είναι δημοκρατικό δίκαιο του καθένα.. δεχόμαστε της εξελίξεις στα φυσηγγια στα οπλα όμως όχι ολλες η κανες είναι ίδιες (τραγικό)
Δικαίωμα κ όχι δίκαιο‼️
κ άλλο πράγμα η ελευθερία που απορρέει μέσα από ένα δημοκρατικό πολίτευμα κ άλλο η ασυδοσία ‼️
τα έχουμε κάνει σισαρσς σαλαντ‼️
 
Συνάδελφοι ρίξτε λίγο τους τόνους!
Ανταλλαγή απόψεων κάνετε.
Δεν χρειάζεται να πείσει κανένας κανέναν.
Δικαίωμα στην άποψη έχουν όλοι, όπως και δικαίωμα στην αμφισβήτηση.
Ωστόσο, κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ασπαστεί μία άποψη.
Και μην στραβώνεται μερικοί όταν δεν συμφωνούν μαζί σας.
 
Συνάδελφοι ρίξτε λίγο τους τόνους!
Ανταλλαγή απόψεων κάνετε.
Δεν χρειάζεται να πείσει κανένας κανέναν.
Δικαίωμα στην άποψη έχουν όλοι, όπως και δικαίωμα στην αμφισβήτηση.
Ωστόσο, κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ασπαστεί μία άποψη.
Και μην στραβώνεται μερικοί όταν δεν συμφωνούν μαζί σας.
Έτσι‼️πες τους τα‼️(ημιαστειο)
 
Ρε βασιλη ειπα πως οταν αγοραζα φυσίγγια η 303 ειχε καλύτερα σκοτώματα από τον sbe1
Και που το ξέρεις ότι δεν σου ερχόταν καλύτερα ή ήταν ψυχολογικό ή ο sbe3 δεν στραβοτουφεκούσε ή ψηλοτουφεκούσε λίγο ή τα φυσίγγια που αγόραζες πήγαιναν καλύτερα στην ber από την ben ... χίλια πράγματα μπορώ να γράψω ...
Γι αυτό δίνω μικρή σημασία στα σκοτώματα με διαφορετικά όπλα.
"Έχω κυνηγήσει με 2 όπλα και το βλέπω στο πεδίο ότι το ένα δεν σκοτώνει" λένε όλοι .... εεεε όποιος το βλέπει και δεν μπορεί να καταλάβει τι φταίει δεν έχει και πολύ σχέση με το άθλημα (δεν το λέω για εσένα).
Συνήθως φταίει αυτός και το ταίριασμα του όπλου, η λάθος επιλογή πυρομαχικού για το συγκεκριμένο όπλο και θήραμα, η σκορποσκαγιά ή η διάτρηση.
Δεν είναι πολλά που μπορεί να φταίνε.
Αν δεν μπορεί να καταλάβει τι φταίει και τι πρέπει να κάνει για να το διορθώσει ... τι να πω ?

Όταν αγόρασα την 1187 το 1997 την αγόρασα για έναν και μόνο λόγο.
Απ όλα τα όπλα που είχα επωμίσει μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν αυτή που μου έρχονταν κουφέτο.

ps
Ήρεμα είπαμε γιατί θα σταματήσω να σου απαντάω ... :) Αστείο ...
Ακόμα και όταν ένας μεγαλύτερος σε ηλικία σε προσβάλει δεν τον προσβάλεις και εσύ ... εγώ να δεις τι μπινελίκια έχω ακούσει από τον Νίκο.
Ποτέ δεν του έριξα κανένα.
 
Και που το ξέρεις ότι δεν σου ερχόταν καλύτερα ή ήταν ψυχολογικό ή ο sbe3 δεν στραβοτουφεκούσε ή ψηλοτουφεκούσε λίγο ή τα φυσίγγια που αγόραζες πήγαιναν καλύτερα στην ber από την ben ... χίλια πράγματα μπορώ να γράψω ...
Γι αυτό δίνω μικρή σημασία στα σκοτώματα με διαφορετικά όπλα.
"Έχω κυνηγήσει με 2 όπλα και το βλέπω στο πεδίο ότι το ένα δεν σκοτώνει" λένε όλοι .... εεεε όποιος το βλέπει και δεν μπορεί να καταλάβει τι φταίει δεν έχει και πολύ σχέση με το άθλημα (δεν το λέω για εσένα).
Συνήθως φταίει αυτός και το ταίριασμα του όπλου, η λάθος επιλογή πυρομαχικού για το συγκεκριμένο όπλο και θήραμα, η σκορποσκαγιά ή η διάτρηση.
Δεν είναι πολλά που μπορεί να φταίνε.
Αν δεν μπορεί να καταλάβει τι φταίει ... τι να πω ?

Όταν αγόρασα την 1187 το 1997 την αγόρασα για έναν και μόνο λόγο.
Απ όλα τα όπλα που είχα επωμίσει μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν αυτή που μου έρχονταν κουφέτο.

ps
Ήρεμα είπαμε γιατί θα σταματήσω να σου απαντάω ... :) Αστείο ...
Ακόμα και όταν ένας μεγαλύτερος σε ηλικία σε προσβάλει δεν τον προσβάλεις και εσύ ... εγώ να δεις τι μπινελίκια έχω ακούσει από τον Νίκο.
Ποτέ δεν του έριξα κανένα.
Να προσθέσω κ εγώ ότι ο Νίκος, είναι απλά αψυς‼️αψυς κ φιλότιμος ταυτόχρονα ‼️όταν προσβάλει...δεν το κάνει εσκεμμένα απλά αντιδρά από αγανάκτηση‼️κάπως έτσι είμαι κ εγώ μείον 20 χρόνια‼️
 
Με μείον 20 εδώ πέφτει απαγόρευση κυνηγιού‼️
Γιάννη οταν ημουν Καστοριά ειχε σε καποια φάση τετοιες θερμοκρασιες. Ειχε παγωσει η λιμνη. Φιλε δε ξερω τι κρυο ηταν αυτο αλλα με ενα ψιλοκαλο μπουφαν και ενα πλεκτο ησουν πολυ οκ.
 
Γιάννη οταν ημουν Καστοριά ειχε σε καποια φάση τετοιες θερμοκρασιες. Ειχε παγωσει η λιμνη. Φιλε δε ξερω τι κρυο ηταν αυτο αλλα με ενα ψιλοκαλο μπουφαν και ενα πλεκτο ησουν πολυ οκ.
Όντως μπορεί να συμβεί, όπως κ κάποιες άλλες φορές που, με ότι κ να φοράς το κρύο να σε διαπερνα‼️ένα πρωινό σε μπεκάτσα βαρεσα δόντι μετά από 15 λεπτά‼️
 
Θελω να κανω στη μοντυ μια ελληνικη σημαια μικρη απο κατω, αναμεσα απο τη θυριδα γεμισης και εκει που η παπια εφαρμοζει στον κορμο. Οχι ομως αυτοκολλητο, αλλα με καποιου ειδους βαφη. Γινεται?
 
Back
Top