Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Γιάννη οταν ημουν Καστοριά ειχε σε καποια φάση τετοιες θερμοκρασιες. Ειχε παγωσει η λιμνη. Φιλε δε ξερω τι κρυο ηταν αυτο αλλα με ενα ψιλοκαλο μπουφαν και ενα πλεκτο ησουν πολυ οκ.
Να περάσεις τον αεροδιάδρομο του Τατοϊου με +5βαθμους και βοριαδακι,με το πλεκτο και το μπουφανακι.
 
Θελω να κανω στη μοντυ μια ελληνικη σημαια μικρη απο κατω, αναμεσα απο τη θυριδα γεμισης και εκει που η παπια εφαρμοζει στον κορμο. Οχι ομως αυτοκολλητο, αλλα με καποιου ειδους βαφη. Γινεται?
Θα χάσει το όπλο στη μεταπώληση.
 
Άκου λοιπόν.
Η θερμοκρασία επηρρεάζει την ταχύτητα καύσης της πυρίτιδας αλλά δεν κάνει κανένα "σκαλί" σε δεδομένη θερμοκρασία.
Αυτό σημαίνει με απλά λόγια ότι δεν μπορεί μια πυρίτιδα όποια και να είναι αυτή να αποδίδει σχετικά καλά στους -10 και να τα παίζει τελείως στους -12.
Η μείωση στην απόδοση είναι σταδιακή.

Αυτό που ενδιαφέρει και έχει σημασία είναι η αρχική ταχύτητα της γόμωσης, οι μένουσες ταχύτητες στον στόχο και η κατανομή στον στόχο.
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

Αν λοιπόν βάλεις ένα φυσίγγι στην κατάψυξη στους -20 και το δοκιμάσεις αμέσως μόλις το βγάλεις γνωρίζεις με αρκετά καλή ακρίβεια την αρχική ταχύτητα που θα βγάλει αν κυνηγάς στους πραγματικούς -20.
Ο Νίκος έχει κάνει τέτοια πειράματα.
Αν γνωρίζεις και την τελική (μένουσες) ακόμα και αν το έχεις ρίξει στους +40 γνωρίζεις πόσο έχουν παραμορφωθεί τα σκάγια (διότι η παραμόρφωση των σκαγιών δεν συμβαίνει στον αέρα αλλά μέσα στην κάνη).
Αν σου βγάλει μια κατανομή Α στους +40 το πιο πιθανό είναι να σου βγάλει πυκνότερη στους -20 αλλά σίγουρα με μικρότερες μένουσες.
Μπορείς να τις βρεις υπολογιστικά τις μένουσες σε θερμοκρασία -20 ... δεν χρειάζεται απαραίτητα να πας να ρίξεις.
Άρα βασικά αν μπορείς να κάνεις τους απαραίτητους υπολογισμούς, ... με μεγάλη ακρίβεια βλέπεις πως θα αποδόσει ένα φυσίγγι στους -20 ακόμα και αν το έχεις ρίξει κατεψυγμένο στους +40 και έχεις φυσικά τις μετρήσεις.

Επειδή αυτά ακούγονται δύσκολα και είναι ίσως, λέω ότι οι δοκιμές είναι πιο εύκολο να γίνονται σε συνθήκες κυνηγιού.
Αν θες φυσίγγι για τους -20 και στους -10 να κάνεις την δοκιμή δεν πρόκειται να βρεις κάτι πολύ διαφορετικό.
Φυσικά θα αφήσεις το φυσίγγι στο κρύο για να φτάσει η πυρίτιδα στους -10.
Αν το βγάλεις από το αυτοκίνητο και το ρίξεις δεν θα δεις σωστά πράγματα.

Αυτά τα λίγα, ηρέμησε και ρώτα ... κανένας δεν τα ξέρει όλα, όλοι ρωτάμε για να μάθουμε ή διαβάζουμε από καταξιωμένους ανθρώπους που ξέρουν περισσότερα από εμάς.
Και επίσης όλοι μπορεί να κάνουμε λάθη.
Φιλε βασιλη διαφωνω τι πρεπει να κανω εγω στα 23 χρονια που κυνηγω μονο παπια ξερω δεν το συνεχιζω ο καθενας οτι θελει κανει ,μου λες πως ολα τα παραπάνω ειναι σωστα χωρις να τα εχεις δοκιμασει μιας και εχεις πολλα χρόνια να πας,οΚνικος εχει κανει τέτοια πειράματα αλλα για παπια ακομα δεν εχει παει ,και ειμαι εγω αυτος που τρολαρει?
 
Αερογ
Θελω να κανω στη μοντυ μια ελληνικη σημαια μικρη απο κατω, αναμεσα απο τη θυριδα γεμισης και εκει που η παπια εφαρμοζει στον κορμο. Οχι ομως αυτοκολλητο, αλλα με καποιου ειδους βαφη. Γινεται?
Πιθανολογω με αερογραφο σε καποιον καλο στην δουλεια του και στην λεπτομερια!

Ακομη και με ´´μολά´´ του σχεδιου θελει λεπτομερια

Μολα λεμε εδω το καλουπι για σχεδιο-κοπη κλπ
Δεν ξερω πως το λετε εκει
 
Ολο φυτιλιες βαζεις. Το ειδα σε ενα βιντεο του Μαστορακου στο δικανο του και μου αρεσε πολυ.
Γιατί ένα ακριβό δίκανο που έχει θέση για μονόγραμμα,αν είναι χαραγμένη δεν είναι μειονεκτημα;Που να βάλεις κάτι που δεν προβλέπεται.
 
Αν κάποιος πει ότι το όπλο και τα φυσίγγια του ήταν τρομερά αποδοτικά στις χειρότερες καιρικές συνθήκες στα παπιά , όλοι θα το αποδεχτούν και θα ζητήσουν να μάθουν περισσότερες πληροφορίες.Αν όμως πει ότι το τάδε όπλο ήταν καλύτερο σε σχέση με κάποια άλλα που ήταν μέτρια , αυτό πρέπει να το αποδείξει και αποδείξεις που δεν χωράνε αμφιβολία (κάτι πολύ δύσκολο).Όχι έτσι είδα και εγώ που κάνω 30χρονια κυνήγι ξέρω . Έτσι κινδυνεύεις να θεωρηθεις ο γραφικός του χωριού . Αποδείξεις αλλιώς κρατα τα για τον εαυτό σου.
 
Last edited:
Δ
Αν κάποιος πει ότι το όπλο και τα φυσίγγια του ήταν τρομερά αποδοτικά στις χειρότερες καιρικές συνθήκες στα παπιά , όλοι θα το αποδεχτούν και θα ζητήσουν να μάθουν περισσότερες πληροφορίες.Αν όμως πει ότι το τάδε όπλο ήταν καλύτερο σε σχέση με κάποια άλλα που ήταν μέτρια , αυτό πρέπει να το αποδείξει και αποδείξεις που δεν χωράνε αμφιβολία (κάτι πολύ δύσκολο).Όχι έτσι είδα και εγώ που κάνω 30χρονια κυνήγι ξέρω . Έτσι κινδυνεύεις να θεωρηθεις ο γραφικός του χωριού . Αποδείξεις αλλιώς κρατά τα για τον εαυτό σου.
Δηλαδή απαγορεύεται να πει καποιοσ τι έχεις δει στο κυνηγι και όχι σε ντουβάρια Πετρόλατες πίνακες…οκ να γράφουν όσοι έχουν τα εργαλεία μόνο… βγαζωντασ Τους άλλους μ@@@@..ωραία άποψη συνχαριτηρια
 
Φιλε βασιλη διαφωνω τι πρεπει να κανω εγω στα 23 χρονια που κυνηγω μονο παπια ξερω δεν το συνεχιζω ο καθενας οτι θελει κανει ,μου λες πως ολα τα παραπάνω ειναι σωστα χωρις να τα εχεις δοκιμασει μιας και εχεις πολλα χρόνια να πας,οΚνικος εχει κανει τέτοια πειράματα αλλα για παπια ακομα δεν εχει παει ,και ειμαι εγω αυτος που τρολαρει?
Δεν χρειάζεται να τα δοκιμάσω αυτά που λέω, τα έχουν δοκιμάσει άλλοι πιο έξυπνοι από εμένα.
Αν δεν είναι σωστά θα το παραδεχθώ μέσα από δοκιμές.

Δεν πάω για παπιά πλέον αλλά δεν αλλάξανε τα πετούμενα με αυτά πριν 20 χρόνια.

Αν εχεις βρει όπλο και φυσίγγι που δουλεύει καλά για εσένα ούτε καλυτερο όπλο μην πάρεις ούτε καλύτερο φυσίγγι.
Μπορεί να απογοητευτείς. Στο 50-50 θα είσαι.

Αφού κυνηγάς παπιά ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι η απόσταση και η διάτρηση και πολύ λιγότερο η κατανομή.
Εδώ μερικοί γράφουν ότι στα 35μ τα πρασίνια δεν πέφτουν με Rem nitro mag στο κρύο.
Εγώ αυτό δεν το έχω δει ούτε μια φορά.
Αν είσαι πάνω τους και στους -20 θα γίνουν κωλόπανο.
Αν είσαι μισό-ένα μέτρο παραδίπλα θα τους κάνεις αέρα και τα φυσίγγια δεν θα σκοτώνουν.

Δεν δίνεις πληροφορίες όμως για τον εξοπλισμό και τα φυσίγγια σου.
Ούτε για αποστάσεις βολής.
Δώσε και να δεχθείς και την κριτική που θα σου γίνει.
Έτσι μαθαίνουμε όλοι.
 
Φιλε βασιλη διαφωνω τι πρεπει να κανω εγω στα 23 χρονια που κυνηγω μονο παπια ξερω δεν το συνεχιζω ο καθενας οτι θελει κανει ,μου λες πως ολα τα παραπάνω ειναι σωστα χωρις να τα εχεις δοκιμασει μιας και εχεις πολλα χρόνια να πας,οΚνικος εχει κανει τέτοια πειράματα αλλα για παπια ακομα δεν εχει παει ,και ειμαι εγω αυτος που τρολαρει?


23 ΧΡΟΝΙΑ....οπως ''λες''.....και ενα σεταπ η μια αποδειξη...που σου ζητησα να μου δωσεις και να
τεκμηριωσεις τα οσα γραφεις και λες για την Benelli δεν εχεις...

Ο Νικος στον βαλτο δεν εχει παει.....εχουν παει ομως τα σεταπ του....και τα φυσεκια που εχει χαρισει
κατα καιρους σε φιλους....και ξερω τι κανουν....εχω αποδειξεις...

Και δεν λεω λογια για εντυπωσεις....Βρε ειναι δυνατον...να μου το παιζεις....κυνηγαρας....και ιδιογομωταρας
και να μην εχεις ΜΙΑ αποδειξη για τα οσα λες ???

Εαν δεν εχεις αποδειξεις για τα οσα λες...δεν τα λες....κρατα τα για τον εαυτο σου....αλλιως γινεσαι ρομπα...
Περα απο το οτι κανεις ζημια με την παραπληροφορηση !!!

Και το σταματω εδω....και οποιος καταλαβε....καταλαβε...!!!
 
Γιατί ένα ακριβό δίκανο που έχει θέση για μονόγραμμα,αν είναι χαραγμένη δεν είναι μειονεκτημα;Που να βάλεις κάτι που δεν προβλέπεται.
Δε θα ειναι ασχημο ομως. Ειναι πολυ ωραιο οπως το ειδα. Ειναι πολυ διακριτικό και καλογουστο.
 
Μ
Δ

Δηλαδή απαγορεύεται να πει καποιοσ τι έχεις δει στο κυνηγι και όχι σε ντουβάρια Πετρόλατες πίνακες…οκ να γράφουν όσοι έχουν τα εργαλεία μόνο… βγαζωντασ Τους άλλους μ@@@@..ωραία άποψη συνχαριτηρια
Μπορείς να μιλήσεις μόνο για το δικό σου όπλο , αλλιώς αποδείξεις.
 
Δηλαδή απαγορεύεται να πει καποιοσ τι έχεις δει στο κυνηγι και όχι σε ντουβάρια Πετρόλατες πίνακες…οκ να γράφουν όσοι έχουν τα εργαλεία μόνο… βγαζωντασ Τους άλλους μ@@@@..ωραία άποψη συνχαριτηρια
Ηλία διαφωνείς στο εξής θεμελιώδες.

2 παρόμοιες κατανομές στο χαρτί (παρόμοια συγκέντρωση, ομοιομορφία, κενά) με παρόμοιες διατρήσεις (κεντρικές, περιφερειακές) θα πρέπει να έχουν παρόμοια αποτελέσματα στο κυνήγι ή αλλιώς κάτι άλλο φταίει.
Ριγμένες την ίδια στιγμή με 2 ίδια ή διαφορετικά φυσίγγια.

Αν συμφωνείς με αυτό, το τι βλέπει ο καθένας στο κυνήγι είναι άσχετο. Μπορεί να είναι τουφεκαλεύρης ή ο μίστερ κεντροτουφεκάω.

Αν διαφωνείς, που διαφωνείς ;
 
Ηλία διαφωνείς στο εξής θεμελιώδες.

2 παρόμοιες κατανομές στο χαρτί (παρόμοια συγκέντρωση, ομοιομορφία, κενά) με παρόμοιες διατρήσεις (κεντρικές, περιφερειακές) θα πρέπει να έχουν παρόμοια αποτελέσματα στο κυνήγι ή αλλιώς κάτι άλλο φταίει.
Ριγμένες την ίδια στιγμή με 2 ίδια ή διαφορετικά φυσίγγια.

Αν συμφωνείς με αυτό, το τι βλέπει ο καθένας στο κυνήγι είναι άσχετο. Μπορεί να είναι τουφεκαλεύρης ή ο μίστερ κεντροτουφεκάω.

Αν διαφωνείς, που διαφωνείς ;
Κύριε κύριε κύριε να πω εγώ❓‼️
 
Back
Top