Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Σκότωνε μόνο με ιδιογομωση δλδ❓από το "λαλάκια" κ μετά σε έχασα....
στα
Τα όπλα που ξεχωρίζουν στο βάλτο δεν τα λέμε Τόλη ‼️ κ δεν τα λέμε, διότι όσοι έχουν πάει εύρο έχουν πάει με όλες τις μάρκες κ μόνο για φυσίγγια στο κρύο....ψαχνοντουσαν‼️
Φιλε γιαννη την αποψη μου ειπα δεν συμενει πως ειναι και σωστή ειχα μπενελλι με φυσίγγια της σειράς ειχε υποδιεστερα σκοτώματα σε σχεση με την 303
 
Γιάννη ποιο είναι το καλύτερο (και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ) όπλο αυτή την στιγμή ... εννοώ να σκοτώνει μακρύτερα απ όλα τα άλλα, πιο καθαρά και πιο εύκολα απ' όλα τα άλλα, με παγωνιές και με υγρασίες με σχεδόν ότι φυσίγγι και να του βάλεις χωρίς καμιά μετατροπή ?
Μην μου πεις 3-4, ένα θέλω το καλύτερο.
Οι άλλοι δεν μας λένε .. το κρατάνε μυστικό ...

Να το έχεις δοκιμάσει εσύ προσωπικά με παγωνιά και υγρασίες και να βρίσκεται σε παραγωγή ... μην μου πεις καμιά Auto5 και δεν θέλω από το car.
Καινούργιο ...

Αν δεν το έχεις δοκιμάσει προσωπικά οκ, θέλω όμως σίγουρα πράγματα ...
Θα σού πω εγώ . ΤΟ ΔΙΚΌ ΜΟΥ
 
Χαχαχα τι να πάρω στραβα ρε τολη κουβέντα κάνουμε ,περισι μετα απο χρονια πουλησα τον sbe1,ναι ηταν ενα οπλο που ξεχωριζε γιατι οτι λαλακια του εβαζα οχι δεν έλεγε ,σετ υπ που έριχνα χρονια με αυτον αφησαν αναπηρη την 303 με ουτε 100 τουφεκιά σε κοινα εμπορικα ομως ξεπουπουλιαζε .
Φιλε piter την γνώμη ειπα και οτι εχω δει, κυνήγησα μια φορα το 16 στο δελτα,αλλος τρόπος κυνηγιου εκεί κι αλλος στον τοπο μου,για τα νουμερα παίζουν κι αλλοι παράγοντες ρολο για να γίνουν εκτος απ τις μπενελλι.
Όπλο που να σκοτώνει δεν μας λες όμως ρε φίλε (όνομα ?) ... όλο γύρω γύρω το φέρνεις ...
Το βρήκα όμως ... θα κάνω μια δημοσκόπηση ...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Όπλο-που-σκοτώνει-πρασίνια-σε-κρύα.4428/
 
Εγω '' Μπερετακιας'' ειμαι....Αλλα αναρωτιεμαι....για ολους αυτους που κατηγορουν τις benelli..... εχουν
εστω μια δοκιμη...η εχουν πιασει στα χερια τους τετοιο οπλο...
Πιστευω....οτι μας εχουν φλομωσει στις κουβεντες του καφενειου!!!
Δυο ακομα δοκιμες με Benelli...και τα συμπερασματα δικα σας !!!


View attachment 55143

View attachment 55144
View attachment 55145
View attachment 55146
View attachment 55147
Κ.Νίκο επειδή ο piter απαντησε σε εμένα την αποψη μου ειπα λάθος η σωστή δεν εχει σημασία στα χρονια που κυνηγω αυτο συμπέρανα,τα χαρτια ουτε ξεπουπουλιαζονται ουτε τρεχουν φτερουγατα.
 
στα
Φιλε γιαννη την αποψη μου ειπα δεν συμενει πως ειναι και σωστή ειχα μπενελλι με φυσίγγια της σειράς ειχε υποδιεστερα σκοτώματα σε σχεση με την 303
Όλοι απόψεις λέμε οι βλητικοι μόνο μιλάνε με θέσφατα ‼️
 
Γιάννη ποιο είναι το καλύτερο (και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ) όπλο αυτή την στιγμή ... εννοώ να σκοτώνει μακρύτερα απ όλα τα άλλα, πιο καθαρά και πιο εύκολα απ' όλα τα άλλα, με παγωνιές και με υγρασίες με σχεδόν ότι φυσίγγι και να του βάλεις χωρίς καμιά μετατροπή ?
Μην μου πεις 3-4, ένα θέλω το καλύτερο.
Οι άλλοι δεν μας λένε .. το κρατάνε μυστικό ...

Να το έχεις δοκιμάσει εσύ προσωπικά με παγωνιά και υγρασίες και να βρίσκεται σε παραγωγή ... μην μου πεις καμιά Auto5 και δεν θέλω από το car.
Καινούργιο ...

Αν δεν το έχεις δοκιμάσει προσωπικά οκ, θέλω όμως σίγουρα πράγματα ...
Από όσα έχω δοκιμάσει η ςς αλλά και μια 1100 με σταθερή κανη mod αλλά επειδή εμπιστεύομαι τρια άτομα χωρίς να έχω δοκιμάσει μιλώντας μαζί τους η v3 remi μιλάμε για όπλα μαμά
 
Β
2-3 ήξερα, έγιναν κιόλας χιλιάδες ...
Αν χρειαστεί κανένας κάνη από Rem έχω ... στείλτε μήνυμα ... θα σας κάνω ειδική τιμή ;)
Βασιλη φερε τη Ρεμι να σου κανω ενα γαζακι με την αργκον ή με την TIG (για να εισαι και μουρατος...) για να εχεις και εσυ ενα οπλο της προκοπης ρε φιλε...
 
Κ.Νίκο επειδή ο piter απαντησε σε εμένα την αποψη μου ειπα λάθος η σωστή δεν εχει σημασία στα χρονια που κυνηγω αυτο συμπέρανα,τα χαρτια ουτε ξεπουπουλιαζονται ουτε τρεχουν φτερουγατα.

OK...O καθε ενας μας εχει τη αποψη του..
Σεβαστες ολες για μενα....ασχετα εαν δεν συμφωνω και με την δικη σου...
Σου ανεβασα ( οχι μονο για σενα...αλλα για ολους ) δοκιμες που εκανα με δυο καννες benelli...
για να δειτε τι κανουν τα οπλα....
Και μην μου υποτιμας τα χαρτια ασχετα εαν δεν εχουν αιμα - ξεπουπουλιασματα - η δεν τρεχουν....
Απο τα χαρτια + τον ταχογραφο + την διατρηση....ξερεις εαν τα φυσιγγια που ριξεις ειναι ικανα να
κρατησουν το θηραμα...
Τα ''διπατα'' σε πυριτιδα και ''τριπατα'' σε σκαγια φυσιγγια....για μενα ειναι του κωλου τα εννιαμερα...και
λογια καφενειου....για δημιουργια εντυπωσεων....
Δειξε μου λοιπον μια δοκιμη σου με διπατο ή και απλο φυσιγγιο....ταχογραφημενο με μετρημενη διατρηση..
και το σεταπ γραμμενο επανω στον στοχο...και μετα εαν θελεις συνεχιζουμε την συζητηση..
Δωσε μου αποδειξεις....οπως κανω εγω.....απο λογια καφενειου εχω χοτρασει κ. Αkboom .

YΓ. Μαθε να σεβεσαι τα ''χαρτια'' τον ταχογραφο και την διατρηση....εαν θελεις να βγαλεις
φυσιγγιο της προκοπης....
 
Πλακα πλακα...η βαση της ρεμι σου Βασιλη ειναι εργκαλ η ατσαλι? πιστευω ατσαλι οποτε με κολλημα αμα σου γεμισει το κενο χωρις να το κλεισει πριν την κολληση για να μη στρεσσαρει(εκτος αν ειναι μεγαλο αν και οπως ειδα απο φοτο μιλαμε για 1-2 mm) δεν θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα μπορει το οπλο να κυνηγησει για αλλα 100 χρονια τουλαχιστον ωσς προς αυτο τωρα αν βγαζει και αλλα τοτε αστο... εγω παντως στη θεση σου θα το εκανα εκτος και αν υπαρχουν και αλλοι λογοι που δεν θες να κυνηγησεις το οπλο...
 
OK...O καθε ενας μας εχει τη αποψη του..
Σεβαστες ολες για μενα....ασχετα εαν δεν συμφωνω και με την δικη σου...
Σου ανεβασα ( οχι μονο για σενα...αλλα για ολους ) δοκιμες που εκανα με δυο καννες benelli...
για να δειτε τι κανουν τα οπλα....
Και μην μου υποτιμας τα χαρτια ασχετα εαν δεν εχουν αιμα - ξεπουπουλιασματα - η δεν τρεχουν....
Απο τα χαρτια + τον ταχογραφο + την διατρηση....ξερεις εαν τα φυσιγγια που ριξεις ειναι ικανα να
κρατησουν το θηραμα...
Τα ''διπατα'' σε πυριτιδα και ''τριπατα'' σε σκαγια φυσιγγια....για μενα ειναι του κωλου τα εννιαμερα...και
λογια καφενειου....για δημιουργια εντυπωσεων....
Δειξε μου λοιπον μια δοκιμη σου με διπατο ή και απλο φυσιγγιο....ταχογραφημενο με μετρημενη διατρηση..
και το σεταπ γραμμενο επανω στον στοχο...και μετα εαν θελεις συνεχιζουμε την συζητηση..
Δωσε μου αποδειξεις....οπως κανω εγω.....απο λογια καφενειου εχω χοτρασει κ. Αkboom .

YΓ. Μαθε να σεβεσαι τα ''χαρτια'' τον ταχογραφο και την διατρηση....εαν θελεις να βγαλεις
φυσιγγιο της προκοπης....
Εντυπώσεις και λογια καφενειου λενε για μενα άνθρωποι που έχουν γνωμη σε κατι που οι ίδιοι δεν έχουν δοκιμασει.το φυσίγγι της προκοπής κρίνεται στο τερεν και οχι στα χαρτια.δοκιμασε πρωτα αυτα που φτιάχνεις στο τερεν κα αν δουλεύουν και ξανασυζητάμε
 
Μη μπερδευομαστε άλλο όπλο γνωστής άλλο οπλουργος άλλο βλητικος τη πρώτο υπάρχει στη χώρα και το δεύτερο το τρίτο το έχουν μπερδέψει με το γομωτη που κάποιοι λίγοι είχαν αυτή την άδεια ,βλητικους έχουν μόνο τα σώματα ασφαλείας και οι οποίοι έχουν ειδικότητα και εκπαίδευση για ραβδωτό .Βλητικος λειοκανου στην Ελλάδα δεν υπάρχει .Επομένως το ότι έχω ένα γνωστό η κάποιον φίλο που κατασκευάζει φυσίγγια η κάποιον καλό οπλουργο φίλο απλά έχω κάποιες πληροφορίες παραπάνω δεν με κάνει τίποτα διότι και αυτά που διαπιστώνουμε οι ίδιοι υποθέσεις κάνουμε για το τι μπορεί να συμβαίνει και βγάζουμε συμπεράσματα χωρίς να είμαστε σίγουροι γιατί συμβαίνει ,αλλά δε σημαίνει ότι δεν συμβαίνει κάτι που περιγράφει κάποιος επειδή ο τάδε που αυτοπροσδιορίζεται γομωτης ή βλητικος μετρώντας με ταχογραφο αεροβόλου και ριχνοντας σε κόλλες φωτοτυπικου η καταλόγων δε συμφωνεί και παρόλο που δε συμφωνώ και στεναχωριέμαι σαν πρώην ιδιογομωτης να ετοιμάζεστε να τα σκάμε για σωστά εργοστασιακά φυσίγγια γιατί σε αυτό το τόπο δεν έχει μέλλον ούτε η ιδιογομωση ούτε η μεγάλη γκάμα κατασκευαστών φυσιγγίων που υπάρχουν .Δεν αμφισβητώ κανέναν αλλά δεν δεχομαι αμφισβήτηση και σε πράγματα που έχω βιώσει λόγο εμπειρίας μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα .
 
Πλακα πλακα...η βαση της ρεμι σου Βασιλη ειναι εργκαλ η ατσαλι? πιστευω ατσαλι οποτε με κολλημα αμα σου γεμισει το κενο χωρις να το κλεισει πριν την κολληση για να μη στρεσσαρει(εκτος αν ειναι μεγαλο αν και οπως ειδα απο φοτο μιλαμε για 1-2 mm) δεν θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα μπορει το οπλο να κυνηγησει για αλλα 100 χρονια τουλαχιστον ωσς προς αυτο τωρα αν βγαζει και αλλα τοτε αστο... εγω παντως στη θεση σου θα το εκανα εκτος και αν υπαρχουν και αλλοι λογοι που δεν θες να κυνηγησεις το οπλο...
Γιάννη δεν κολλιέται με τίποτα ... είναι πάνω στην ακμή του εσωτερικού αυλακιού.
Το πάχος είναι ελάχιστο.
3 οπλουργοί το ίδιο μου είπαν.
Το έχω σαν δεύτερο τώρα οπότε θα αντέξει πολλά χρόνια.

Γιαννη οταν λες βλητικοι τι εννοεις?Τι εχουν σπουδασει αυτοι και τους κανει βλητικους?Τι πτυχιο εχουν?Βασίλη μηπως γνωριζεις εσυ?
Δεν νομίζω ότι η βλητική σπουδάζεται ή υπάρχει καμιά σχολή βλητικής.
Χρειάζεται πολύ τρέλα για να ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο.
Κάτι αντίστοιχο του hacking δηλαδή σε υπολογιστές ... (ίσως να μην είναι το καλύτερο παράδειγμα) ... δεν υπάρχει σχολή για hackers αλλά αν ακουμπήσουν πληκτρολόγιο τρέμουν όλοι ...
Μπορεί να είναι μαθηματικοί, στρατηγοί, μηχανολόγοι ότι φανταστείς ... κοινό τους η τρέλα για την βλητική του λειόκανου.
Συμπεράσματα χωρίς πραγματικές βολές δεν γίνονται.
Οι βολές γίνονται ή στο χαρτί ή σε ζωντανά θηράματα με πολύ συγκεκριμένη μεθοδολογία.

Αν θες να διαβάσεις σχετικά δες εδώ

http://discovery.ucl.ac.uk/1382490/1/396689.pdf
Δες τον εξοπλισμό που έχουν στήσει.
Δες μόνο τις φωτογραφίες.
150 διαφορετικοί τύποι φυσιγγίων x 10 φυσίγγια από τον κάθε τύπο και αναλύθηκαν πάνω από 2000 κατανομές.
Αυτό το κείμενο είναι το γενικώς αποδεκτό αυτή την στιγμή για κατανομές.
Υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις αλλά δεν είναι της στιγμής.
 
Last edited:
Φιλε piter την γνώμη ειπα και οτι εχω δει, κυνήγησα μια φορα το 16 στο δελτα,αλλος τρόπος κυνηγιου εκεί κι αλλος στον τοπο μου,για τα νουμερα παίζουν κι αλλοι παράγοντες ρολο για να γίνουν εκτος απ τις μπενελλι.
Δεν παρεξηγησα τον λογο σου ούτε η αναφορα στα νουμερα δηλωνουν κατι αλλα το μέγεθος και η εκταση του κυνηγιου πιστα με τα συγκεκριμενα οπλα χωρις αλλη αναζητηση κατι πρεπει παραπανω να σου λεει εφοσον πηρες μια ιδέα απο το δελτα και το κλεινω το θεμα.
 
Εντυπώσεις και λογια καφενειου λενε για μενα άνθρωποι που έχουν γνωμη σε κατι που οι ίδιοι δεν έχουν δοκιμασει.το φυσίγγι της προκοπής κρίνεται στο τερεν και οχι στα χαρτια.δοκιμασε πρωτα αυτα που φτιάχνεις στο τερεν κα αν δουλεύουν και ξανασυζητάμε

Δυστυχως....δεν εχεις επιχειρηματα....Τα δικα μου σεταπ ειναι δοκιμασμενα απο πολλους φιλους στον
κυνηγοτοπο....και υπαρχουν αποδειξεις....
Και για να σου αποδειξω οτι λες λογια καφενειου.....Δωσε μου ενα σεταπ που το εριξες με Benelli ...και
κιοτεψε.....και ιδιο σεταπ δουλεψε σε αλλο οπλο την ιδια ημερα !!!
Ξερω οτι δεν εχεις σεταπ....και γιάυτο θα πας την συζητηση αλλου...
Δεν υπαρχει καλο σεταπ που να δουλευει στην μπερετα και στη benelli οχι...
Δυστυχως....λογια καφενειου λες για δημιουργια εντυπωσεων...αλλιως δωσε αποδειξεις που σου
ζηταω....

ΥΓ. Στο χωριο μου λενε....οσα δεν φτανει η αλεπου.....τα κανει κρεμασταρια...
 
Εγραψα πως ειχε υποδιεστερα σκοτώματα απ την 303 με κοινα εμπορικα ,στους17βαθμους και70% υγρασία δοκιμασαν οι φιλοι σου ?στους καιρους που παω για κυνηγι κάθεσαι στην σομπα κ νικο δεν σκοτώνουν οι κατανομές και τα 686.
 
Η μπενελι δεν μεγαλώνει κώνο και δε διευρύνει αυλό γιατί θα χάσει ταχύτητες λόγο του συστήματος της και ίσως μετά να κάνει και εμπλοκές στα λίγα γρ η θα έχει μαλακά ελατήρια και θα σου σπάσει τον ώμο στα πολλά ,είναι πολύ απλά τα πράγματα αλλιώς .Εάν ρίχναμε μόνο πάνω από 40 γρ θας σας έλεγα αν είχε 18.3 και 18.4 .Αλλά με τη κρίση και τις περισσότερες τουφεκιές στα τσιχλοκοτσυφα που είναι σε πληθώρα θα ρίχνουμε στο τέλος με 29γρ και θα βγάλει με 18.2 υπερόπλο σε γενικές γραμμές είναι καταπληκτικά όπλα περιορισμένης εμβέλειας εκτός δύο τρία μοντέλα και θέλουν το πειράγματα κι τους η τον ιδιογομωτη τους για όποιον έχει απαιτήσεις υψηλές και μακρινές.
Γιάννη δεν θα συμφωνήσω με αυτό που λες με όλο το σεβασμό, γιατί στην δικιά μου μπενελλι που έχει κονο 6 και αυλό 18.55 και πορτινκ μια χαρά τα ρίχνω τα 28 άρια στα μπεκατσινια που είναι και η αδυναμία μου χωρίς να έχω αλλάξει ελατήρια είναι ακόμα τα εργοστάσιακα και το όπλο είναι αγωρασμενο το 2001 νομίζω έχει ρίξει πάρα πολλά στα υδρόβια και στης τσίχλες. :)
 
Back
Top