Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Ουτε αστερακια η παυλες(maxam η fiem)?
Δεν μπορεί.....


Όσο για τις εμπλοκές δεν γνωρίζω από τον μηχανισμών αερίων της Beretta....
Αλλά για να πουμε οτι "φταιει" ένα φυσιγγι θα πρεπει να δοκιμαστει κ με αλλα αυτογεμη..
Και μην ξεχνάμε ότι υπαρχουν κ μαλακά φυσίγγια κατάλληλα για δικαννα......

Η συγκεκριμένη εμπλοκή που περιεγραψες μου τυχαινε συχνά με την mossberg(μετά απο 20χρ χρήσης),πηγαινα για την δευτερη βολή κ άκουγα... κλικ..
Ακόμα κ με φυσίγγια 34γρ κ οι κάλυκες στα ποδια μου...
Διαπιστωθηκε απώλεια αερίων, έγινε αλλαγή σε μεταλλικά δαχτυλίδια κλπ...
κ οι κάλυκες έφταναν 3 μέτρα..........
Συν ότι "ενιωθα" κ τον μηχανισμό να λειτουργεί κατα την πυροδοτηση..
Αλλά εφόσον εσυ δεν έχεις προβλημα με άλλα φυσίγγια τότε μάλλον δεν "φταίει" το οπλο...


Σίγουρα έχουν τυχει κ παρτιδες με ελλατωματικους κάλυκες...

Ομως, όταν ελεγχουμε τους κάλυκες μετα την βολή σε εμπορικά κ μη φυσίγγια, δεν το κάνουμε για να δουμε αν είναι ελλατωματικοι, κυρίως αυτό γινεται για να δουμε αν υπάρχει κάποια ένδειξη υψηλών πιεσεων...

Μικρό η μεγάλο μετάλλο, διαφορετική σκληρότητα πλαστικου σωλήνα, όλα πρέπει να ταιριάζουν κάθε φορά κ αναλόγως την γομωση που θα χρησιμοιηθει.....
Επίσης,ζημιά σε έναν "σωστο" καλυκα μπορεί να κάνει κ η μηχανή γομωσης, αν δεν έχει συντηρηθεί , λιπανθει σωστά..

Ακουω πχ για τους fiem ότι είναι οι χειρότεροι, κόβονται, κλπ..
Μήπως όμως μπενει ακατάλληλη γομωση?
Μήπως είναι φτιαγμένοι για συγκεκριμένη "χρήση"?
Μήπως δεν επιλέγεται κάθε φορά ο κατάλληλος fiem για την κατάλληλη χρηση?

Εχω ρίξει αρκετά εμπορικα με αυτους, χωρίς κανένα προβλημα...
Τι έγινε?
Δεν επεσα σε ελλατωματικους?
Η μήπως ο φυσιγγοκαταστευαστης ήξερε τι έκανε?

Νομίζω ότι είναι πολυ δυσκολο να πουμε με σιγουριά ότι ο τάδε κάλυκας είναι ελλατωματικος η κακής ποιοτητας.......
Άσε είναι να μην σου τύχει, τριών χρόνων benelli και της άλλαξα όλα τα ελατηρια από βλακεία μου ,ήμουνα και νέος κυνηγός ,την ίδια χρονιά πήρα και την m2 και μου έκανε τις ίδιες εμπλοκές .Από τότε άριστον από ελληνικά κανένα πρόβλημα, αλλά αυξήθηκε πολύ η τιμή τους και προτίμησα τα rc32 που τα ρίχνω αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα.
 
Τα πειράματα στο κεφάλι του κασιδη και οι δεύτερες ευκαιρίες , τέλος.
Έχεις δίκιο. Να είναι σωστοί όλοι να είμαστε κι εμείς ευχαριστημένοι πελάτες. Είναι αμφίδρομο. Το είναι καλό παιδί, του ξέφυγε, είναι χρόνια στο χωρο, τυχαίνουν αυτά τέλος. Όταν ανεβάζεις τιμές να έχεις σταθερή ποιοτητα στα προϊόντα, επάρκεια και άψογη εξυπηρέτηση. Χάρη δε μας κάνει κανείς. Εμείς τους κάνουμε την τιμή που αγοράζουμε.
 
Έχεις δίκιο. Να είναι σωστοί όλοι να είμαστε κι εμείς ευχαριστημένοι πελάτες. Είναι αμφίδρομο. Το είναι καλό παιδί, του ξέφυγε, είναι χρόνια στο χωρο, τυχαίνουν αυτά τέλος. Όταν ανεβάζεις τιμές να έχεις σταθερή ποιοτητα στα προϊόντα, επάρκεια και άψογη εξυπηρέτηση. Χάρη δε μας κάνει κανείς. Εμείς τους κάνουμε την τιμή που αγοράζουμε.
Αστοχίες συμβαίνουν και σε εταιρίες με τους αυστηρότερους ποιοτικούς ελέγχους... Όταν η παραγωγή είναι τεράστια, και δεν μιλάμε για ελάχιστα αριθμημένα χειροποίητα κομμάτια από το οτιδήποτε, βάσει πιθανοτήτων κάτι θα ξεφύγει... Μάλιστα οι ίδιες οι εταιρίες ξέρουν πώς δεν αξίζει οικονομικά να εξαλείψουν ή και να μειώσουν τα ελλαττωματικά πέρα από 1 επίπεδο και πάνω...

Το θέμα είναι πώς συμπεριφέρονται αφού γίνει η στραβή, και να μην σε βγάζουν εξωγήινο, φταίχτη ή κατηγορούμενο όπως γίνεται στην Ελλάδα, και πόσο συχνά συμβαίνει...
 
Αστοχίες συμβαίνουν και σε εταιρίες με τους αυστηρότερους ποιοτικούς ελέγχους... Όταν η παραγωγή είναι τεράστια, και δεν μιλάμε για ελάχιστα αριθμημένα χειροποίητα κομμάτια από το οτιδήποτε, βάσει πιθανοτήτων κάτι θα ξεφύγει... Μάλιστα οι ίδιες οι εταιρίες ξέρουν πώς δεν αξίζει οικονομικά να εξαλείψουν ή και να μειώσουν τα ελλαττωματικά πέρα από 1 επίπεδο και πάνω...

Το θέμα είναι πώς συμπεριφέρονται αφού γίνει η στραβή, και να μην σε βγάζουν εξωγήινο, φταίχτη ή κατηγορούμενο όπως γίνεται στην Ελλάδα, και πόσο συχνά συμβαίνει...
Γρήγορη αυτό έγραψα πιο πάνω ,δεν τα αγοράζουμε από κάποιον πλανόδιο ,σε συνεννόηση με το σημείο πώλησης αντικατάσταση με άλλο λοτ και φυσικά θα μετρήσει πόσο σοβαρή είναι η στραβή από θέμα ασφάλειας.
 
Το ελάττωματικο προϊόν σε μεμονωμένες περιπτώσεις ίσως να συγχωρεθεί (όταν υπάρχει οικονομική ανεση από τον πελάτη ) . Η κακη εξυπηρετηση και επικοινωνία και η ανεπάρκεια προϊόντων όχι. Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.
 
Θέματα ασφαλείας όπως το να γεμίσει μια ολόκληρη βάρδια βιοτεχνία φυσίγγια διασποράς με μειωμένη μπαρούτι και να βγεί όλη στο εμπόριο , δεν συγχωρείται.Και να έχεις και τον βιοτέχνη να σου λέει ότι είσαι υπεύθυνος αν ακούσεις παράξενο κρότο ,να μην ξαναπατησεις τη σκανδάλη.
 
Θέματα ασφαλείας όπως το να γεμίσει μια ολόκληρη βάρδια βιοτεχνία φυσίγγια διασποράς με μειωμένη μπαρούτι και να βγεί όλη στο εμπόριο , δεν συγχωρείται.Και να έχεις και τον βιοτέχνη να σου λέει ότι είσαι υπεύθυνος αν ακούσεις παράξενο κρότο ,να μην ξαναπατησεις τη σκανδάλη.
ποιος βιοτέχνης;;;;
εδώ εταιρείες ΚΟΛΟΣΣΟΙ - τρομάρα τους- έχουν βγάλει ελλαττωματικές ΔΡΑΜΙΑΡΕΣ, πανάκριβες - μπαμ και 2ευρω- και προοριζόμενες για επικίνδυνα θηράματα και άμυνα!!!!!

.no. .no. .no. .no. .no.
 
Θέματα ασφαλείας όπως το να γεμίσει μια ολόκληρη βάρδια βιοτεχνία φυσίγγια διασποράς με μειωμένη μπαρούτι και να βγεί όλη στο εμπόριο , δεν συγχωρείται.Και να έχεις και τον βιοτέχνη να σου λέει ότι είσαι υπεύθυνος αν ακούσεις παράξενο κρότο ,να μην ξαναπατησεις τη σκανδάλη.
Άμα τρωγανε βροχή τις μηνύσεις όπως σε άλλες χώρες και πεφτανε τα πρόστιμα θα σου λεγα εγώ. Προτού βγάλουν κάτι στην αγορά θα το πέρναγαν κόσκινο. Ιδίως οι φυσιγγκαδες. Αφού τα πουλάς γιατί δε τα πιστοποιεις; Γιατί δε λες τι βάζεις μέσα; Γιατί δεν αναγράφεις πιέσεις; Δεν είσαι ιδιογομωτης. Κονομας και μάλιστα καλά και πολλές φορές μαύρα.
 
Άμα τρωγανε βροχή τις μηνύσεις όπως σε άλλες χώρες και πεφτανε τα πρόστιμα θα σου λεγα εγώ. Προτού βγάλουν κάτι στην αγορά θα το πέρναγαν κόσκινο. Ιδίως οι φυσιγγκαδες. Αφού τα πουλάς γιατί δε τα πιστοποιεις; Γιατί δε λες τι βάζεις μέσα; Γιατί δεν αναγράφεις πιέσεις; Δεν είσαι ιδιογομωτης. Κονομας και μάλιστα καλά και πολλές φορές μαύρα.
Δεν υπάρχει δίωξη ,ο ένας θα τα ρίχνει στα όπλα και ο άλλος στα φυσίγγια ,αν γίνει και κάποιο δικαστήριο μετά από χρόνια κάνεις δεν καταδικάζεται ,αυτη είναι η δικαιοσύνη. Γιαυτο τα λαμόγια πρέπει να τα κάνουνε εμείς πέρα .Πάντα θα βρίσκουν αφελείς και θα επιβιώνουν.
 
ποιος βιοτέχνης;;;;
εδώ εταιρείες ΚΟΛΟΣΣΟΙ - τρομάρα τους- έχουν βγάλει ελλαττωματικές ΔΡΑΜΙΑΡΕΣ, πανάκριβες - μπαμ και 2ευρω- και προοριζόμενες για επικίνδυνα θηράματα και άμυνα!!!!!

.no. .no. .no. .no. .no.
Παίζει ρόλο και η χώρα που γίνεται αυτό.
 
ΗΠΑ - Ιταλία
τα έχουμε γράψει στα δράμια-μονόβολα
Υπήρξε δίωξη κάποιο πρόστιμο , σελίδες για να μην σε ρωτάω πράγματα που έχουν ξανα ειπωθεί μπορείς να γράψεις;
Δεν ξέρω αλλά δεν θέλω να πιστεύω ότι τις ελαττωματικές παρτίδες τις εξάγουν και τις παίρνουν οι Ινδιάνοι
o_O
 
Back
Top