Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

δεν φταίει ο κατασκευαστής του φυσιγγίου αλλά ο κατασκευαστής του κάλυκα, ΕΚΤΟΣ εάν ο φυσιγγάς ΕΠΙΤΗΔΕΣ αγόρασε κάλυκες διαλογής για να ρίξει τις τιμές. "Ο" ΟΣΚΑΡ έχει καλή φήμη....
αστοχίες υλικού έχουν παρατηρηθεί σε όλες σχεδόν τις μάρκες και στις πανάκριβες......
Δεν θα φταίει ο κατασκευαστής -πωλητης εάν τα πάρει πίσω και σου δώσει αλλα που δεν θα έχουν το ίδιο πρόβλημα.
 
Εγώ την πήρα μεταχειρισμένη και έχω ρίξει γύρω στις 3000 φυσίγγια μέχρι τώρα χωρίς πρόβλημα ...η νέα σεζόν θα δείξει όντως φταίνε τα φυσίγγια ....
Τα φυσιγγια στα πεταγε μακρια η ισα ισα που τα εβγαζε και τα πεταγε στα ποδια σου?
 
Ετσι οπως τα διαβαζω εγω παντως δειχνει να μην προλαβαινει να ανεβει το φυσιγγι πανω, και κλείνει το κλειστρο χωρις να "παιρνει" τπτ μαζι του...Σαν να μην πηγε τερμα πισω ωστε να βγει φυσιγγι απο την αποθηκη ..
Πως κανουν τα οπλα με ρυθμιζομενο πιστονι αεριων, αν το ρυθμισεις λαθος...
 
Από τη στιγμή που γίνεται μόνο με ένα συγκεκριμένο φυσίγγι πετάς το φυσίγγι και δεν το χρησιμοποιείς το οπλο είναι μια χαρά αν υπήρχε πρόβλημα θα γινόταν με όλα και πάντα υπάρχουν κάποια όπλα που έχουν θέμα με κάποια φυσίγγια ή και κάλυκες ακόμη .
 
Ετσι οπως τα διαβαζω εγω παντως δειχνει να μην προλαβαινει να ανεβει το φυσιγγι πανω, και κλείνει το κλειστρο χωρις να "παιρνει" τπτ μαζι του...Σαν να μην πηγε τερμα πισω ωστε να βγει φυσιγγι απο την αποθηκη ..
Πως κανουν τα οπλα με ρυθμιζομενο πιστονι αεριων, αν το ρυθμισεις λαθος...
Μετά τις εμπλοκές όπως είπα σε προηγούμενο μνμ χάλασα ένα κουτί nsi due 28gr ένα κουτί Jordan 32gr και ένα BP χωρίς καμία εμπλοκή ... γι'αυτό έφαγα τα αρ___δια μου...ήταν και τα τελευταία σκ του Φεβρουαρίου και θα μείνει για του χρόνου η εξακρίβωση της αιτίας ..
 
Αυτο δεν το παρατήρησα φίλε μου
Παρατήρησέ το ...
Αν το κλείστρο δεν τερματίζει (το φυσίγγι δεν έχει την δύναμη να το τερματίσει ή φρενάρει) το ριγμένο πέφτει κοντά και το κλείστρο κλείνει κανονικά.
Όπως είπε ο Στέφανος και ρώτησε ο Βάγγος.
Δεν θυμάμαι τον μηχανισμό της beretta αλλά στην remington αν δεν τερμάτιζε το κλείστρο δεν απελευθερώνονταν φυσίγγι.

Ελλατωματικά φυσίγγια (από γόμωση, υγρασία, κάλυκα κτλ).
Γίνεται και στις καλύτερες οικογένειες.
 
Last edited:
Μετά τις εμπλοκές όπως είπα σε προηγούμενο μνμ χάλασα ένα κουτί nsi due 28gr ένα κουτί Jordan 32gr και ένα BP χωρίς καμία εμπλοκή ... γι'αυτό έφαγα τα αρ___δια μου...ήταν και τα τελευταία σκ του Φεβρουαρίου και θα μείνει για του χρόνου η εξακρίβωση της αιτίας ..
Οι κάλυκες είναι επώνυμοι η δεν γράφουν τίποτα;
 
Παρατήρησέ το ...
Αν το κλείστρο δεν τερματίζει (το φυσίγγι δεν έχει την δύναμη να το τερματίσει ή φρενάρει) το ριγμένο πέφτει κοντά και το κλείστρο κλείνει κανονικά.
Όπως είπε ο Στέφανος και ρώτησε ο Βάγγος.
Δεν θυμάμαι τον μηχανισμό της beretta αλλά στην remington αν δεν τερμάτιζε το κλείστρο δεν απελευθερώνονταν φυσίγγι.

Ελλατωματικά φυσίγγια (από γόμωση, υγρασία, κάλυκα κτλ).
Γίνεται και στις καλύτερες οικογένειες

Παρατήρησέ το ...
Αν το κλείστρο δεν τερματίζει (το φυσίγγι δεν έχει την δύναμη να το τερματίσει ή φρενάρει) το ριγμένο πέφτει κοντά και το κλείστρο κλείνει κανονικά.
Όπως είπε ο Στέφανος και ρώτησε ο Βάγγος.
Δεν θυμάμαι τον μηχανισμό της beretta αλλά στην remington αν δεν τερμάτιζε το κλείστρο δεν απελευθερώνονταν φυσίγγι.

Ελλατωματικά φυσίγγια (από γόμωση, υγρασία, κάλυκα κτλ).
Γίνεται και στις καλύτερες οικογένειες.
Στην α300 μόλις πατήσεις την σκανδάλη απελευθερώνεται φυσιγγι από την αποθήκη
 
Δεν γράφουν τπτ μόνο το διαμέτρημα
Μάλλον οι κάλυκες φταίνε γιατί το έχω ζήσει κι εγώ με φυσίγγια από το Καματερό.Οσο ήταν της nsi όλα καλά ,στα τελευταία γιατί παίρναμε κιβώτια είχαν κάτι αστεράκια πάνω με τρέλαναν στις εμπλοκές.Δεν ήθελα να το πιστέψω ,άλλαξα όλα τα ελατήρια χωρίς λόγο , πιέζοντας τον οπλουργο να τα αλλάξει,μου έλεγε ο οπλουργος πετα αυτές τις μαλακίες και πάρε από σοβαρές εταιρείες.Οσπου αγοράζω καινούργια καραμπίνα και μου το έκανε και σε αυτή.
 
Last edited:
το κακης ποιοτητας φυσιγγι σε υλικα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βγαλει τραγικα βλητικα δεδομενα και πολυ πιθανο ναγινει και επικινδυνο για τον χρηστη θυμαστε τι εγινε προ καμια 10 χρονια με τα μαιμου τουρκικα φυσιγγια Εδω στην περιπτωση μας μαλλον το φυσιγγι ειναι οριακο σε ενεργεια για να κανει το οπλο πληρη κυκλο λειτουργιας , Εχω την εντυπωση τωρα που ο καιρος ειναι λιγο ποιο ζεστος οτι θα τα ριξει χωρις προβλημα
 
Last edited:
θα μείνει για του χρόνου η εξακρίβωση της αιτίας ..
Εγω θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις καν...αλλαξε φυσιγγια και τελος..Δεν ειναι οτι δεν μπορεις να βρεις στην ιδια τιμη ενα αξιολογο φυσιγγι, οποτε τι σκας?
 
Δεν γράφουν τπτ μόνο το διαμέτρημα
Ουτε αστερακια η παυλες(maxam η fiem)?
Δεν μπορεί.....


Όσο για τις εμπλοκές δεν γνωρίζω από τον μηχανισμών αερίων της Beretta....
Αλλά για να πουμε οτι "φταιει" ένα φυσιγγι θα πρεπει να δοκιμαστει κ με αλλα αυτογεμη..
Και μην ξεχνάμε ότι υπαρχουν κ μαλακά φυσίγγια κατάλληλα για δικαννα......

Η συγκεκριμένη εμπλοκή που περιεγραψες μου τυχαινε συχνά με την mossberg(μετά απο 20χρ χρήσης),πηγαινα για την δευτερη βολή κ άκουγα... κλικ..
Ακόμα κ με φυσίγγια 34γρ κ οι κάλυκες στα ποδια μου...
Διαπιστωθηκε απώλεια αερίων, έγινε αλλαγή σε μεταλλικά δαχτυλίδια κλπ...
κ οι κάλυκες έφταναν 3 μέτρα..........
Συν ότι "ενιωθα" κ τον μηχανισμό να λειτουργεί κατα την πυροδοτηση..
Αλλά εφόσον εσυ δεν έχεις προβλημα με άλλα φυσίγγια τότε μάλλον δεν "φταίει" το οπλο...

Μάλλον οι κάλυκες φταίνε γιατί το έχω ζήσει κι εγώ με φυσίγγια από το Καματερό.Οσο ήταν της nsi όλα καλά ,στα τελευταία γιατί παίρναμε κιβώτια είχαν κάτι αστεράκια πάνω με τρέλαναν στις εμπλοκές.Δεν ήθελα να το πιστέψω ,άλλαξα όλα τα ελατήρια χωρίς λόγο , πιέζοντας τον οπλουργο να τα αλλάξει,μου έλεγε ο οπλουργος πετα αυτές τις μαλακίες και πάρε από σοβαρές εταιρείες.Οσπου αγοράζω καινούργια καραμπίνα και μου το έκανε και σε αυτή.
Σίγουρα έχουν τυχει κ παρτιδες με ελλατωματικους κάλυκες...

Ομως, όταν ελεγχουμε τους κάλυκες μετα την βολή σε εμπορικά κ μη φυσίγγια, δεν το κάνουμε για να δουμε αν είναι ελλατωματικοι, κυρίως αυτό γινεται για να δουμε αν υπάρχει κάποια ένδειξη υψηλών πιεσεων...

Μικρό η μεγάλο μετάλλο, διαφορετική σκληρότητα πλαστικου σωλήνα, όλα πρέπει να ταιριάζουν κάθε φορά κ αναλόγως την γομωση που θα χρησιμοιηθει.....
Επίσης,ζημιά σε έναν "σωστο" καλυκα μπορεί να κάνει κ η μηχανή γομωσης, αν δεν έχει συντηρηθεί , λιπανθει σωστά..

Ακουω πχ για τους fiem ότι είναι οι χειρότεροι, κόβονται, κλπ..
Μήπως όμως μπενει ακατάλληλη γομωση?
Μήπως είναι φτιαγμένοι για συγκεκριμένη "χρήση"?
Μήπως δεν επιλέγεται κάθε φορά ο κατάλληλος fiem για την κατάλληλη χρηση?

Εχω ρίξει αρκετά εμπορικα με αυτους, χωρίς κανένα προβλημα...
Τι έγινε?
Δεν επεσα σε ελλατωματικους?
Η μήπως ο φυσιγγοκαταστευαστης ήξερε τι έκανε?

Νομίζω ότι είναι πολυ δυσκολο να πουμε με σιγουριά ότι ο τάδε κάλυκας είναι ελλατωματικος η κακής ποιοτητας.......
 
Ουτε αστερακια η παυλες(maxam η fiem)?
Δεν μπορεί.....


Όσο για τις εμπλοκές δεν γνωρίζω από τον μηχανισμών αερίων της Beretta....
Αλλά για να πουμε οτι "φταιει" ένα φυσιγγι θα πρεπει να δοκιμαστει κ με αλλα αυτογεμη..
Και μην ξεχνάμε ότι υπαρχουν κ μαλακά φυσίγγια κατάλληλα για δικαννα......

Η συγκεκριμένη εμπλοκή που περιεγραψες μου τυχαινε συχνά με την mossberg(μετά απο 20χρ χρήσης),πηγαινα για την δευτερη βολή κ άκουγα... κλικ..
Ακόμα κ με φυσίγγια 34γρ κ οι κάλυκες στα ποδια μου...
Διαπιστωθηκε απώλεια αερίων, έγινε αλλαγή σε μεταλλικά δαχτυλίδια κλπ...
κ οι κάλυκες έφταναν 3 μέτρα..........
Συν ότι "ενιωθα" κ τον μηχανισμό να λειτουργεί κατα την πυροδοτηση..
Αλλά εφόσον εσυ δεν έχεις προβλημα με άλλα φυσίγγια τότε μάλλον δεν "φταίει" το οπλο...


Σίγουρα έχουν τυχει κ παρτιδες με ελλατωματικους κάλυκες...

Ομως, όταν ελεγχουμε τους κάλυκες μετα την βολή σε εμπορικά κ μη φυσίγγια, δεν το κάνουμε για να δουμε αν είναι ελλατωματικοι, κυρίως αυτό γινεται για να δουμε αν υπάρχει κάποια ένδειξη υψηλών πιεσεων...

Μικρό η μεγάλο μετάλλο, διαφορετική σκληρότητα πλαστικου σωλήνα, όλα πρέπει να ταιριάζουν κάθε φορά κ αναλόγως την γομωση που θα χρησιμοιηθει.....
Επίσης,ζημιά σε έναν "σωστο" καλυκα μπορεί να κάνει κ η μηχανή γομωσης, αν δεν έχει συντηρηθεί , λιπανθει σωστά..

Ακουω πχ για τους fiem ότι είναι οι χειρότεροι, κόβονται, κλπ..
Μήπως όμως μπενει ακατάλληλη γομωση?
Μήπως είναι φτιαγμένοι για συγκεκριμένη "χρήση"?
Μήπως δεν επιλέγεται κάθε φορά ο κατάλληλος fiem για την κατάλληλη χρηση?

Εχω ρίξει αρκετά εμπορικα με αυτους, χωρίς κανένα προβλημα...
Τι έγινε?
Δεν επεσα σε ελλατωματικους?
Η μήπως ο φυσιγγοκαταστευαστης ήξερε τι έκανε?

Νομίζω ότι είναι πολυ δυσκολο να πουμε με σιγουριά ότι ο τάδε κάλυκας είναι ελλατωματικος η κακής ποιοτητας.......
Καλα τα λες Τασο αλλα αμα χασεις την εμπιστοσυνη σου σε μια μαρκα μετα....
Εγω μια φορα σε ενα κουτι δορκας εξπρεσ 32 ειχα 5 εμπλοκες. Δε ξαναπηρα ποτε Δορκας, τα οποια ομως ειναι εξαιρετικα. Τα επερνα συνεχεια πριν. Σε λαμπρο και νομπελ σπορτ δεν ειχα ποτε προβλημα. Ιδιως τορντο κιτρινα που τα χρησιμοποιω πολυ
 
Back
Top