Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Ρε παιδια ειναι φυσιολογικο τσοκ mobile γνωστης εταιριας μετα απο 30 συνεχεις τουφεκιες να αρχισει να καπνιζει
κ να εχει παρει ενα ιριδιζων χρωμα εσωτερικα και μελιτζανι απ εξω.
Ενα πραγμα σαν εξατμιση αυτικινητου!
οι τουφεκιες εγιναν μεσημερι σε πιατακια!!
Αυτή την αλλαγή χρώματος σε γυαλιστερό μπλε-μελιτζανί την είχαν πάθει εμένα οι κάννες του SKB στις άκρες, στα τελευταία 3-4 εκατοστά προς τα στόμια !!! Ίσως να έγινε και από τον πρώτο χρόνο που το πήρα, δε θυμάμαι ακριβώς πότε το παρατήρησα, ούτε ξέρω ακόμη γιατί είχε συμβεί αυτό. Μάλλον από τη θερμοκρασία, αφού του είχα αλλάξει τα φώτα στο σκοπευτήριο, 3-4-5 πούλες κάθε απόγευμα, όσες προλάβαινα ... αλλά γιατί όχι ολόκληρες οι κάννες παρά μόνο οι άκρες τους ;;; Είχα υποθέσει επειδή ήταν πιο κοντά στην έξοδο των καυτών αερίων, επειδή τότε του φορούσα τα μαμά εσωτερικά τσοκάκια ... αλλά και πάλι, τα αέρια φεύγουν μπροστά ... δε γυρίζουν προς τα πίσω ... Δεν το έχω ξαναδεί αυτό ούτε στα άλλα δικά μου όπλα, ούτε σε ξένα ... Και επίσης τα τσοκάκια του, που είναι άσπρα (ανοξείδωτα) δεν έχουν πάθει τίποτα, καμμιά αλλαγή χρώματος ...
Πάντως ούτε με το καθάρισμα με διάφορα υγρά-λάδια καθαρισμού, ούτε με την κρέμα Flitz, που πέρασα κάποτε τις κάννες, δεν επανήλθε ο κανονικός χρωματισμός ...
Τέλος πάντων, πέρα από την απόχρωση, δεν είχα άλλο θέμα ... Ακόμη και πρόπερσι που ξεκόλλησαν οι ενδιάμεσες ρίγες, οι άκρες τους δεν είχαν ξεκολλήσει, ούτε μπροστά εκεί που είχαν αλλάξει χρώμα οι κάννες, ούτε πίσω προς τις θαλάμες, παρά μόνο το ενδιάμεσο τμήμα τους ... Μετά που το έστειλα στον οπλουργό και αφαίρεσε τις ρίγες, αναγκαστικά έβαψε ξανά ολόκληρες τις κάννες, και μέχρι τώρα δεν επανεμφανίστηκε το θέμα. Η βαφή παραμένει ομοιόμορφη σε όλο το μήκος των καννών. Βέβαια, από τότε δεν το έχω ρίξει, καθόλου νομίζω, με τα εσωτερικά τσοκάκια, αλλά με τα έσω-έξω Briley που εξέχουν 2 εκατ. από τα στόμια.
 
Αυτή την αλλαγή χρώματος σε γυαλιστερό μπλε-μελιτζανί την είχαν πάθει εμένα οι κάννες του SKB στις άκρες, στα τελευταία 3-4 εκατοστά προς τα στόμια !!! Ίσως να έγινε και από τον πρώτο χρόνο που το πήρα, δε θυμάμαι ακριβώς πότε το παρατήρησα, ούτε ξέρω ακόμη γιατί είχε συμβεί αυτό. Μάλλον από τη θερμοκρασία, αφού του είχα αλλάξει τα φώτα στο σκοπευτήριο, 3-4-5 πούλες κάθε απόγευμα, όσες προλάβαινα ... αλλά γιατί όχι ολόκληρες οι κάννες παρά μόνο οι άκρες τους ;;; Είχα υποθέσει επειδή ήταν πιο κοντά στην έξοδο των καυτών αερίων, επειδή τότε του φορούσα τα μαμά εσωτερικά τσοκάκια ... αλλά και πάλι, τα αέρια φεύγουν μπροστά ... δε γυρίζουν προς τα πίσω ... Δεν το έχω ξαναδεί αυτό ούτε στα άλλα δικά μου όπλα, ούτε σε ξένα ... Και επίσης τα τσοκάκια του, που είναι άσπρα (ανοξείδωτα) δεν έχουν πάθει τίποτα, καμμιά αλλαγή χρώματος ...
Πάντως ούτε με το καθάρισμα με διάφορα υγρά-λάδια καθαρισμού, ούτε με την κρέμα Flitz, που πέρασα κάποτε τις κάννες, δεν επανήλθε ο κανονικός χρωματισμός ...
Τέλος πάντων, πέρα από την απόχρωση, δεν είχα άλλο θέμα ... Ακόμη και πρόπερσι που ξεκόλλησαν οι ενδιάμεσες ρίγες, οι άκρες τους δεν είχαν ξεκολλήσει, ούτε μπροστά εκεί που είχαν αλλάξει χρώμα οι κάννες, ούτε πίσω προς τις θαλάμες, παρά μόνο το ενδιάμεσο τμήμα τους ... Μετά που το έστειλα στον οπλουργό και αφαίρεσε τις ρίγες, αναγκαστικά έβαψε ξανά ολόκληρες τις κάννες, και μέχρι τώρα δεν επανεμφανίστηκε το θέμα. Η βαφή παραμένει ομοιόμορφη σε όλο το μήκος των καννών. Βέβαια, από τότε δεν το έχω ρίξει, καθόλου νομίζω, με τα εσωτερικά τσοκάκια, αλλά με τα έσω-έξω Briley που εξέχουν 2 εκατ. από τα στόμια.
Στελιο,"καηκε"το μεταλλο στο πιο λεπτο του σημειο γι'αυτο και φανηκε.
Οχι οτι δεν αναπτυσσονται θερμοκρασιες και μάλιστα μεγαλυτερες,πιο πισω προς την θαλαμη.
 
Αυτή την αλλαγή χρώματος σε γυαλιστερό μπλε-μελιτζανί την είχαν πάθει εμένα οι κάννες του SKB στις άκρες, στα τελευταία 3-4 εκατοστά προς τα στόμια !!! Ίσως να έγινε και από τον πρώτο χρόνο που το πήρα, δε θυμάμαι ακριβώς πότε το παρατήρησα, ούτε ξέρω ακόμη γιατί είχε συμβεί αυτό. Μάλλον από τη θερμοκρασία, αφού του είχα αλλάξει τα φώτα στο σκοπευτήριο, 3-4-5 πούλες κάθε απόγευμα, όσες προλάβαινα ... αλλά γιατί όχι ολόκληρες οι κάννες παρά μόνο οι άκρες τους ;;; Είχα υποθέσει επειδή ήταν πιο κοντά στην έξοδο των καυτών αερίων, επειδή τότε του φορούσα τα μαμά εσωτερικά τσοκάκια ... αλλά και πάλι, τα αέρια φεύγουν μπροστά ... δε γυρίζουν προς τα πίσω ... Δεν το έχω ξαναδεί αυτό ούτε στα άλλα δικά μου όπλα, ούτε σε ξένα ... Και επίσης τα τσοκάκια του, που είναι άσπρα (ανοξείδωτα) δεν έχουν πάθει τίποτα, καμμιά αλλαγή χρώματος ...
Πάντως ούτε με το καθάρισμα με διάφορα υγρά-λάδια καθαρισμού, ούτε με την κρέμα Flitz, που πέρασα κάποτε τις κάννες, δεν επανήλθε ο κανονικός χρωματισμός ...
Τέλος πάντων, πέρα από την απόχρωση, δεν είχα άλλο θέμα ... Ακόμη και πρόπερσι που ξεκόλλησαν οι ενδιάμεσες ρίγες, οι άκρες τους δεν είχαν ξεκολλήσει, ούτε μπροστά εκεί που είχαν αλλάξει χρώμα οι κάννες, ούτε πίσω προς τις θαλάμες, παρά μόνο το ενδιάμεσο τμήμα τους ... Μετά που το έστειλα στον οπλουργό και αφαίρεσε τις ρίγες, αναγκαστικά έβαψε ξανά ολόκληρες τις κάννες, και μέχρι τώρα δεν επανεμφανίστηκε το θέμα. Η βαφή παραμένει ομοιόμορφη σε όλο το μήκος των καννών. Βέβαια, από τότε δεν το έχω ρίξει, καθόλου νομίζω, με τα εσωτερικά τσοκάκια, αλλά με τα έσω-έξω Briley που εξέχουν 2 εκατ. από τα στόμια.
Από τις τουφέκιες βγαίνει μια άσπρη κάπνα σαν σκόνη μπροστά στις κανες. Αν δεν καθαρίσουν άμεσα εκεί απόχρωματίζει κάπως. Αλλά ζωή να χεις να τις αλλάζεις χρώμα στις τουφέκιεςς δεν τρέχει κατιo_O
 
Αυτο το φαινομενο να περνει χρωματισμο ουρανιου τοξου μπλε το παθαινει το ατσαλι οταν ερχεται σε θερμοκρασιες επαναφορας περιπου δηλαδη στους 200 βαθμους κελσιου..δεν ειναι κατι το τραγικο μιας και δεν ειναι σκληρυμενα τα τσοκακια..να φυγει ο χρωματισμος αυτος ειναι λιγο δυσκολο ειδικα οταν μιλαμε για καννες και τσοκ οποτε δεν ασχολουμαστε καθολου
 
Δεν τα θυμόμουν πολύ καλά, δεν ήταν σε μήκος 3-4 εκ. από τα στόμια που έγραψα, αλλά κάτι λιγότερο από 1 εκατ. Βρήκα κάποιες παλιές φωτογραφίες, και μάλλον φαίνεται καθαρά ότι είναι "κάψιμο" του μετάλλου ... Και μάλλον σωστά είχα υποθέσει ότι έπαιξε κάποιο ρόλο και το ότι φορούσε εσωτερικά τσοκάκια, αφού είναι τόσο κοντά στα στόμια ... Όταν πήρα τα extended Briley το είχε ήδη πάθει ...
20160524_194503.jpg

Τώρα, γιατί δε έπαθε το ίδιο και η Mossberg, για παράδειγμα, ενώ είχε ρίξει πολύ περισσότερα φυσίγγια, και πάντα με εσωτερικά τσοκάκια ;;; Δεν ξέρω ... ίσως έπαιξε κάποιο ρόλο και το είδος του ατσαλιού, ή το πάχος του, ή και το είδος της βαφής ... Μπορεί και το λάδι, ίσως άφηνα αρκετό πάνω στις κάννες ...
20160524_195411.jpg

think
 
Tα στομια των καννων εχουν το ποιο λεπτο μεταλλο,μιλαω για τις καννες με εναλλαξιμα τσοκακια οπου εκει εχουν κοπει και τα σπειρωματα.
Οι συνεχεις βολες,ανεβαζουν την θερμοκρασια και παρατηρειται αυτο το βαψιμο του μεταλλου.Οπως βλεπω Στελιο το ποζε δεν εχει
ενδιαμεση αεριζομενη ριγα,αυτο εχει ως αποτελεσμα και οι δυο καννες να εχουν την ιδια θερμοκρασια,ασχετα ποια εχει ριξει τα
περισσοτερα φυσιγγια.Αυτο που ρωταω να μου πεις ειναι αν εγεινε πρωτη φορα και μονο με τα συγκεκριμενα τσοκακια.
 
Tα στομια των καννων εχουν το ποιο λεπτο μεταλλο,μιλαω για τις καννες με εναλλαξιμα τσοκακια οπου εκει εχουν κοπει και τα σπειρωματα.
Οι συνεχεις βολες,ανεβαζουν την θερμοκρασια και παρατηρειται αυτο το βαψιμο του μεταλλου.Οπως βλεπω Στελιο το ποζε δεν εχει
ενδιαμεση αεριζομενη ριγα,αυτο εχει ως αποτελεσμα και οι δυο καννες να εχουν την ιδια θερμοκρασια,ασχετα ποια εχει ριξει τα
περισσοτερα φυσιγγια.Αυτο που ρωταω να μου πεις ειναι αν εγεινε πρωτη φορα και μονο με τα συγκεκριμενα τσοκακια.
Αεριζόμενες ρίγες είχε Αλέξανδρε, απλά δεν φαίνονται στη φωτογραφία, οι τρύπες ξεκινούσαν από λίγο πιο πίσω ... (είναι το μοντέλο 605).
Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς συνέβη, αλλά μάλλον τον πρώτο χρόνο που το πήρα ή το δεύτερο ... Επίσης δεν θυμάμαι αν έγινε μια κι έξω, ή από σιγά-σιγά, λίγο-λίγο ... Πάνε 12 χρόνια από τότε (Απρίλη 2006 το πήρα) ... Τσοκάκια τότε είχα μόνο τα δικά του εσωτερικά, ανοξείδωτα "ασημί" χρώμα, κατασκευασμένα κι αυτά από τη Briley ... και του φορούσα μόνιμα IC & M.
 
Αεριζόμενες ρίγες είχε Αλέξανδρε, απλά δεν φαίνονται στη φωτογραφία, οι τρύπες ξεκινούσαν από λίγο πιο πίσω ... (είναι το μοντέλο 605).
Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς συνέβη, αλλά μάλλον τον πρώτο χρόνο που το πήρα ή το δεύτερο ... Επίσης δεν θυμάμαι αν έγινε μια κι έξω, ή από σιγά-σιγά, λίγο-λίγο ... Πάνε 12 χρόνια από τότε (Απρίλη 2006 το πήρα) ... Τσοκάκια τότε είχα μόνο τα δικά του εσωτερικά, ανοξείδωτα "ασημί" χρώμα, κατασκευασμένα κι αυτά από τη Briley ... και του φορούσα μόνιμα IC & M.
Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο Στελιο ειναι να το εχεις λιωσει στο σκοπευτηριο.sarcastic.
 
Τα Browning με τα αλατισμενα κοντακια, στο παρελθόν ο κύριος Κυπριδημος έχει μιλήσει πολλές φορές για αυτά τα όπλα salt guns και την έμπνευση που είχαν οι τούρκοι στην όλο και αυξανόμενη ζήτηση σε ξύλα καρυδιάς από τις εταιρίες όπλων να μειώσουν τον χρόνο ξήρανσης του ξύλου με το παστωμα του με αλάτι. Με αποτέλεσμα να ποτίζει το ξύλο και να δημιουργεί ζημιές στα μέταλλα.
 
Κυριοι τα φωτα σας για ενα προβλημα με την AL 48 γιατι το οπλο δεν το γνωριζω καλα.Προχθες σε κυνηγι φασας μου κολησε η κανη μεσα στη βαση.Οσο και να τραβουσα η κανη εμενε ακινητη.Ενοειται παρατησα το κυνηγι και γυρισα σπιτι ενω κατι πουλακια παιζαν και καταλαβαινεται τα νευρα μου αλλα και την απορια μου για το προβλημα.Φτανοντας στο σπιτι ελυσα το οπλο το παστωσα στα λαδια μπας και γλυστρηση η κανη και τελικα αντιληφθηκα οτι βγαζοντας την σκανδαλοθηκη η κανη απελευθερωνοταν αμεσως σχεδον απο μονη τηςΤο φυσιγγι ηταν ακομη μεσα αλλα πολυ τσαλακωμενο και δεν μπορεσα να καταλαβω πως ηταν δυνατο ενα φυσιγγι να κανει τσακιση σχεδον στη μεση του.Τελος παντων επειδη ηταν ακομη νωρις ξαναπαω στο καρτερι γιατι ηταν κοντα αλλα και για να δοκιμασω το οπλο.Να μην τα πολιλογο το ξανακανε αλλες δυο φορες και παντα με f2 classic ενω με αλλα φυσιγια ενδιαμεσα δεν φαινεται να υπαρχει προβλημαΕπειδη μαζευω τους καλυκες απο τον κυνηγοτοπο και ετυχε και ειχα ακομη καποιους απο προηγουμενες φορες παρατηρησα οτι στους f2 ο εξολκεας εκανε ενα δοντι στην πατουρα του παφηλα καθως τον αρπαζε.Σαν να ητανε πολυ λεπτο το μεταλο και με τη δυναμη που το αρπαζε το νυχι του εξολκεα να του εκανε ζημια με αποτελεσμα να σκαλωνει?? ο καλυκας και να μπλοκαρει.Επισης σκεφτηκα οτι ισως ο σωληνας αποθηκης πανω στον οποιο κινηται το ελατηριο να ηταν λαδωμενος(ενω αναφερεται οτι δεν πρεπει να λαδωνεται ποτε) με αποτελεσμα να μπουρδουκλωνει.Η τελος πολυ απλα τα επεξε το ελατηριο.Εχει καποιος καμια ιδεα επ αυτου για να βοηθησει??Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Όχι όχι....Είναι μεταλλική ...
Ερχεται....
Πιασε την κανη προσεχτικα και καλυπτοντας την,με κατι μαλακο οπως λαστιχο η δερμα, στη μεγγενη.
Φερτην περασια,το πανω μερος της,με την πανω μερια απο τις δαγκανες της μεγγενης.
Φτιαξε μια σφηνα απο σκληρο ξυλο.
Θα εχεις την πανω επιφανεια απο τις δαγκανες σαν οδηγο.
Να προσεξεις,να εφαπτεται στις δαγκανες κι οχι στην κανη!!!!
Ειναι επιπεδη επιφανεια και θα σε παει σωστα.
Βαζεις την σφηνα κατω απο το βαθουλωμα και την χτυπας προσεχτικα.
Το βαθουλωμα θα ανεβει.
Κανε το ιδιο κι απο τις δυο μεριες της κανης.
Για να μην το παρακανεις,εχε εναν χαρακα και τσεκαριζε το ως προς την ευθυτητα σε σχεση με την υπολοιπη κανη.
Εχει δοκιμαστει και η δουλεια εγινε!:)
Αντι για ξυλο,η σφηνα,μπορει να ειναι κι απο μαλακο μεταλο οπως χαλκος.
 
Ερχεται....
Πιασε την κανη προσεχτικα και καλυπτοντας την,με κατι μαλακο οπως λαστιχο η δερμα, στη μεγγενη.
Φερτην περασια,το πανω μερος της,με την πανω μερια απο τις δαγκανες της μεγγενης.
Φτιαξε μια σφηνα απο σκληρο ξυλο.
Θα εχεις την πανω επιφανεια απο τις δαγκανες σαν οδηγο.
Να προσεξεις,να εφαπτεται στις δαγκανες κι οχι στην κανη!!!!
Ειναι επιπεδη επιφανεια και θα σε παει σωστα.
Βαζεις την σφηνα κατω απο το βαθουλωμα και την χτυπας προσεχτικα.
Το βαθουλωμα θα ανεβει.
Κανε το ιδιο κι απο τις δυο μεριες της κανης.
Για να μην το παρακανεις,εχε εναν χαρακα και τσεκαριζε το ως προς την ευθυτητα σε σχεση με την υπολοιπη κανη.
Εχει δοκιμαστει και η δουλεια εγινε!:)
Αντι για ξυλο,η σφηνα,μπορει να ειναι κι απο μαλακο μεταλο οπως χαλκος.
Ευχαριστώ πολύ σήμερα κιόλας το μεσημέρι θα γίνει η επέμβαση...Καλή σεζόν να έχουμε όλοι και με πολλά ντουφεκια...Ευχαριστώ για τον χρόνο.
 
καλησπέρα στη παρέα. έχω ένα pose baikal και μου κάνει το εξής πρόβλημα, κάθε φορά που ρίχνω τη πάνω κάνη μπαίνει αυτόματα η ασφάλεια μόνη της. καμιά ιδέα που μπορεί να οφείλετε? ευχαριστώ.
Πέρασε μια βόλτα πρώτα από δωhttps://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/ συνάδελφε να γνωριστούμε!
 
καλησπέρα στη παρέα. έχω ένα pose baikal και μου κάνει το εξής πρόβλημα, κάθε φορά που ρίχνω τη πάνω κάνη μπαίνει αυτόματα η ασφάλεια μόνη της. καμιά ιδέα που μπορεί να οφείλετε? ευχαριστώ.
καλημέρα, απλά να ενημερώσω πως το πρόβλημα λύθηκε με καθάρισμα όλου του μηχανισμου πυροδότησης με metal clean.έβγαλε μαυρίλα και σκουπιδάκια ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!
 
Back
Top