Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Γιάννη κλείνει κανονικά. Δεν μένει ανοιχτό. Και σχεδόν πάντα αν όχι πάντα το κάνει στην δεύτερη τουφεκια. Πότε δεν μου έχει κάνει στην πρώτη τουφεκια τσαφ.και 1 ή 2 φορές στην τρίτη τουφεκια.

Κάνει αποτύπωμα στον κάλυκα. Το έχω δει σε όλα τα φυσίγγια.
Αφού κάνει αποτύπωμα στο καψούλι αλλά δεν σκάει, σημαίνει αδύναμο χτύπημα ... Και αφού το κλείστρο κλείνει και κλειδώνει κανονικά, δεν υπάρχει θέμα επανατατικού ελατηρίου (εξάλλου αν το κλείστρο δεν έκλεινε τελείως, η βελόνα δεν θα έφτανε καν το καψούλι !!!) Το ότι δεν το έχει κάνει ποτέ (ως τώρα) στο πρώτο φυσίγγι, είναι καθαρά σύμπτωση, κατά τη γνώμη μου ...
Κάτι "φρενάρει" τη βελόνα, ή τη σφύρα ... ή τα ελατήριά τους ... Αυτά τα σημεία θα κοίταζα εγώ πρώτα ... ;)
 
Όπλο φίλου έπαθε ζημιά εχθές στο βουνό σε κυνήγι αγριόχοιρου. Μου έστειλε φωτο με το σπασμένο εξάρτημα. Το όπλο Fabarm 35 titan. Μπορεί να βρει κάπου αυτό το εξάρτημα;











Χρήστο όταν έψαχνα ανταλλακτικό για την τιταν είχα πάρει τηλ τον Τουρή και μου είπε πως δεν στέλνει απευθείας σε ιδιώτη και να του παραγγείλω ότι θέλω μέσω κάποιου επαγγελματία. Πήγα στον Κένταυρο και του παρήγγειλα με τον κωδικό αυτό που ήθελα. Παρακάτω θα βρεις τον κωδικό για αυτό-αυτά που ψάχνει ο φίλος σου. Αν θες σου στέλνω και ολόκληρο το manual να το έχει αν χρειαστεί κάτι στο μέλλον.
upload_2018-10-22_19-51-39.png
 
Χρήστο όταν έψαχνα ανταλλακτικό για την τιταν είχα πάρει τηλ τον Τουρή και μου είπε πως δεν στέλνει απευθείας σε ιδιώτη και να του παραγγείλω ότι θέλω μέσω κάποιου επαγγελματία. Πήγα στον Κένταυρο και του παρήγγειλα με τον κωδικό αυτό που ήθελα. Παρακάτω θα βρεις τον κωδικό για αυτό-αυτά που ψάχνει ο φίλος σου. Αν θες σου στέλνω και ολόκληρο το manual να το έχει αν χρειαστεί κάτι στο μέλλον.
View attachment 1331
Θα μιλήσω μαζί του και αν χρειαστεί κάτι, θα σου πω. Ευχαριστώ.
 
Όπλο φίλου έπαθε ζημιά εχθές στο βουνό σε κυνήγι αγριόχοιρου. Μου έστειλε φωτο με το σπασμένο εξάρτημα. Το όπλο Fabarm 35 titan. Μπορεί να βρει κάπου αυτό το εξάρτημα;











Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Το όπλο είναι φίλου ο οποίος έμαθε ότι υπάρχει εγγύηση εφ' όρου ζωής. Στην Ελλάδα δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη. Μίλησε απ΄ ευθείας με τη Fabarm που του το έστειλαν χρεώνοντάς του μόνο τα μεταφορικά. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Το όπλο είναι φίλου ο οποίος έμαθε ότι υπάρχει εγγύηση εφ' όρου ζωής. Στην Ελλάδα δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη. Μίλησε απ΄ ευθείας με τη Fabarm που του το έστειλαν χρεώνοντάς του μόνο τα μεταφορικά. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Τέλος καλό όλα καλά και χαρούμενα.shake hands. στην fabarm Ιταλίας

Για την fabarm Ελλάδας που μπορεί να μην είχε την αντιπρσωπεία τότε που αγοράστηκε το όπλο και πιθανόν να μην μπορεί να το αναγνωρίσει θα μπορούσε να ενημερώσει(για ενέργειες μέσω Ιταλίας) τον κάτοχο ενός όπλου fabarm που κάποια άλλη φορά κάποιο φθηνό και όχι ακριβό ανταλλακτικό να το πάρει απ αυτήν
έτσι νομίζω εγώ...μπορεί να είμαι και λάθος
:)
 
Καλημερα σας, εχει ενα ραγισματακι η 1100 G3 σε ενα εξαρτημα action bar sleeve ονομαζεται στα Αγγλικα εδω και δυο χρονια που την αγορασα μεταχειρισμενη, καινουργιο εχει 53 δολλαρια, ξερεις κανεις να μου πει απο τι προηλθε αυτο? Το συγκεκριμενο σημειο παντως ειναι παρα πολυ λεπτο στο παχος και στα δυο χρονια δεν εχει χειροτερεψει καθολου γιατι το τσεκαρω συνεχεια. Θα πρεπει να το αγορασω να το εχω καβατζα σε περιπτωση που επεκταθει αυτο το ραγισμα; το οπλο πρεπει να πω οτι δεν ηταν καθολου προσεγμενο και ειχα αναγκαστει να καθαρισω την κανη απο τις πυριτιδες περυσι με δραπανο γιατι ο προηγουμενος κατοχος την ειχε καθαρισει μεσα σε δυο χρονια δυο φορες!
Εγω ειμαι μερακλης και την καθαριζω μετα απο καθε κυνηγι γιατι ειναι αχρωμιωτη και προπαντως γιατι το γουσταρω.
CpuDOTZ.jpg
 
Καλημερα σας, εχει ενα ραγισματακι η 1100 G3 σε ενα εξαρτημα action bar sleeve ονομαζεται στα Αγγλικα εδω και δυο χρονια που την αγορασα μεταχειρισμενη, καινουργιο εχει 53 δολλαρια, ξερεις κανεις να μου πει απο τι προηλθε αυτο? Το συγκεκριμενο σημειο παντως ειναι παρα πολυ λεπτο στο παχος και στα δυο χρονια δεν εχει χειροτερεψει καθολου γιατι το τσεκαρω συνεχεια. Θα πρεπει να το αγορασω να το εχω καβατζα σε περιπτωση που επεκταθει αυτο το ραγισμα; το οπλο πρεπει να πω οτι δεν ηταν καθολου προσεγμενο και ειχα αναγκαστει να καθαρισω την κανη απο τις πυριτιδες περυσι με δραπανο γιατι ο προηγουμενος κατοχος την ειχε καθαρισει μεσα σε δυο χρονια δυο φορες!
Εγω ειμαι μερακλης και την καθαριζω μετα απο καθε κυνηγι γιατι ειναι αχρωμιωτη και προπαντως γιατι το γουσταρω.
CpuDOTZ.jpg
Καλό είναι να υπάρχει στην καβάτζα γιατί στις καραμπίνες δεν είναι πάντα εύκολη η εύρεση ή κατασκευή ανταλλακτικών, ιδιαίτερα σε μοντέλα που δεν κυκλοφόρησαν πολύ στην Ελλάδα. Εκτός αν το κομμάτι είναι το ίδιο με τις 1187 και 1100 οπότε βρίσκεις εύκολα.
 
Μηπως ειναι γραντζουνιά απο κανένα γρέζο και εφαγε την εξωτερικη επιφάνεια;
Σαν γρατσουνια ειναι απλα εκει το σημειο εχεις παχος ενα δυο χιλιοστα και εχει κανει αυτο το σχησιματακι, απο μεσα εχω βαλει ενα πανακι και φαινεται ασπρο για να φανει καλυτερα πως ειναι
 
Καλημερα σας, εχει ενα ραγισματακι η 1100 G3 σε ενα εξαρτημα action bar sleeve ονομαζεται στα Αγγλικα εδω και δυο χρονια που την αγορασα μεταχειρισμενη, καινουργιο εχει 53 δολλαρια, ξερεις κανεις να μου πει απο τι προηλθε αυτο? Το συγκεκριμενο σημειο παντως ειναι παρα πολυ λεπτο στο παχος και στα δυο χρονια δεν εχει χειροτερεψει καθολου γιατι το τσεκαρω συνεχεια. Θα πρεπει να το αγορασω να το εχω καβατζα σε περιπτωση που επεκταθει αυτο το ραγισμα; το οπλο πρεπει να πω οτι δεν ηταν καθολου προσεγμενο και ειχα αναγκαστει να καθαρισω την κανη απο τις πυριτιδες περυσι με δραπανο γιατι ο προηγουμενος κατοχος την ειχε καθαρισει μεσα σε δυο χρονια δυο φορες!
Εγω ειμαι μερακλης και την καθαριζω μετα απο καθε κυνηγι γιατι ειναι αχρωμιωτη και προπαντως γιατι το γουσταρω.
CpuDOTZ.jpg
Μην αγχωνεσαι Αλεξ!!
Δεν θα παθει το παραμικρο!
Ειναι ανωδυνο το σημειο.
Και "παραθυρο" να υπηρχε εκει,παλι δεν θα υπηρχε προβλημα αντοχης!
Προφανως,κατεβηκε η φρεζα λιιιγο ακομη,στην κατασκευη.
Θα μου πεις,γιατι....
Εεεε,μαζικη παραγωγη!
Βγαλτο απο το μυαλο σου και να χαρεις το οπλο σου!!:)
 
Μην αγχωνεσαι Αλεξ!!
Δεν θα παθει το παραμικρο!
Ειναι ανωδυνο το σημειο.
Και "παραθυρο" να υπηρχε εκει,παλι δεν θα υπηρχε προβλημα αντοχης!
Προφανως,κατεβηκε η φρεζα λιιιγο ακομη,στην κατασκευη.
Θα μου πεις,γιατι....
Εεεε,μαζικη παραγωγη!
Βγαλτο απο το μυαλο σου και να χαρεις το οπλο σου!!:)
Ευχαριστω μαστορα, καλα δεν εχω και αγχος μη νομιζεις γιατι δυο χρονια τωρα ετσι παραμενει και εχω ριξει παρα πολλα φυσιγγια. Αλλα και να τυχει να χειροτερεψει θα παρω ενα αλλο, οχι οπλο εννοειται.yel. 55 με 65 ντολαρς εχει.
 
Παιδιά καλησπέρα, σήμερα είχα προβλημα σε ποζέ emilio rizzini...Τρεις φορές μου έριξε ομοβροντία. Το περίεργο ειναι πως ειναι δισκάνδαλο. Ο μηχανισμος ειναι καθαρος και λαδωμενος, τον ανοιξα φυλλο και φτερό πριν κανένα μηνα και έγινε σένιος. Απο τοτε έίχε ρίξει καμια 100+ φυσίγγια χωρίς πρόβλημα. Σήμερα ρίχνοντας την μια σκανδάλη εριξε και τις δυό κάνες και μου κούλανε τον ώμο. Και οι τρεις ομοβροντίες έγιναν με ρουμελιώτη 30γρ. αν και νομιζω πως είναι άσχετο. Να σημειώσω πως ρίχνω και βαρύτερα χωρίς προβλήματα. Την τρίτη φορά που συνέβη σήμερα, είχα τον νού μου και ανακάλυψα οτι μου το έκανε με την πίσω σκανδάλη. Οι αλλες δυό δεν θυμάμαι. Μετά που έριξα αλλη μια φορά με την μπροστά σκανδάλη εριξε μόνο την μια κανη. Το όπλο το ελυσα και δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα. Ολα φαίνεται να λειτουργούν κανονικά. Τα δε ελατήρια είναι σκληρά σαν πέτρα και δεν ειναι σπασμένα. τα δοντάκια που οπλίζουν οι σφύρες δεν είναι φθαρμένα. Δεν εβγαλα άκρη. Τι λέτε ρε παιδιά;


 
Φιλος ειχε παθει το ιδιο σε ενα παλιο ισπανικο δικαννο,πηραμε τηλ. γνωστο οπλουργο κ μας ειπε να καθαριστει καλα ο μηχανισμος με καθαριστικο φρενων για να φυγουν τυχον γρασσα κ παλια λαδια,αμεσως μετα ελαφρυ λαδωμα κ καλο σκουπισμα.
Κατι λιγα λαδια που ειχε τα σκουπισαμε καλα κ εκτοτε δεν ξαναπαρουσιασε προβλημα.βεβαια δεν εχει ριξει κ πολλα φυσιγγια.
Ενα αλλο ενδεχομενο ειναι καποια σκανδαλη να ειναι πιο μαλακη απο την αλλη κ ετσι να πεφτει αυτοματα με τον κραδασμο της τουφεκιας.
Αρα σαν πρωτο βημα καλο σκουπισμα απο τυχον λαδια κ βλεπεις..
Εδω δες κ ενα αλλο "περιστατικο"..
http://www.oplognosia.com/opla/opla142.php
 
Last edited:
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Το όπλο είναι φίλου ο οποίος έμαθε ότι υπάρχει εγγύηση εφ' όρου ζωής. Στην Ελλάδα δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη. Μίλησε απ΄ ευθείας με τη Fabarm που του το έστειλαν χρεώνοντάς του μόνο τα μεταφορικά. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

συγγνώμη αλλά μάλλον δεν κατάλαβα καλά.
δηλαδή το εργοστάσιο FABARM δίνει εγγύηση εφ' όρου ζωής και η εδώ αντιπροσωπεία όχι ??
μου το εξηγεί κάποιος αυτό ????
 
Εδώ είναι Βαλκάνια...:)
Η εταιρεία και η κάθε εταιρεία θέλουν πελάτες (χώρες), το τι θα επικαλεστεί ο κάθε αντιπρόσωπος στην πλέμπα, δεν την πολυνοιάζει. Σάμπως θα της χαλάσει την εικόνα ;
Από την άλλη ο αντιπρόσωπος θα κοιτάξει να γλυτώσει ότι μπορεί. Σιγά μην αρχίσει για τον καθένα να στέλνει όπλα στην Ιταλία . Βαφτίζει έναν σκιντζή "επίσημο οπλουργό" και βλέπουμε....:cool:
 
Back
Top