Προβλήματα και Αντιμετώπιση

σιγα σιγα με πολυ λεπτο συρματακι απ αυτα που πουλανε στα σουπερ μαρκετ και λιγο wd 40 βγαινει. το παθαινω κι εγω. τωρα για προστασια δεν εχω ιδεα

Συμφωνω με τον Ευριπιδη αλλα πριν βαλεις ατσαλομαλο επειδη ειναι φρεσκο ποτισετην με Wd 40σκουπισετην με πανι και αν σου βγει σεστο προς το καυτο μπανακι στεγνωμα πολυ καλο και λαδωμα και στην ακρη. Νομιζω δεν θα εχεις προβλημα.

Πολύ βασικό το ζεστό μπάνιο που σου λένε και τα παιδιά ποιο πάνω μετά την χρήση ατσαλομαλου και wd40.
Σας ευχαριστώ πολύ! Επομένως την καθαρίζω με ένα μαλακό πανάκι και ατσαλόμαλο με την συνοδεία wd40 και μετά καυτό νερό, στέγνωμα και αποθήκευση. Μετά το στέγνωμα μπορώ να βάλω κάτι για να μην ξαναβγεί?
 
μετα το στεγνωμα λαδακι και εισαι κομπλε
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο? Επίσης, επειδή όπως το σκέφτομαι πάνω στην ρίγα θα είναι λίγο δύσκολο το λάδωμα λόγω των πολλών αυλακώσεων, με ένα πανάκι θα είναι οκ αν την λαδώσω? Και πάλι ευχαριστώ!
 
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο? Επίσης, επειδή όπως το σκέφτομαι πάνω στην ρίγα θα είναι λίγο δύσκολο το λάδωμα λόγω των πολλών αυλακώσεων, με ένα πανάκι θα είναι οκ αν την λαδώσω? Και πάλι ευχαριστώ!
Μπιλ wd40 αστο να μουλιασει. Σκουπισμα με πανι τριφτα. Αν βγει καυτο μπανιο στεγνωμα καλο και λαδι οπλων οτι θες. Αν δεν βγει τοτε wd40 και ατσαλομαλο. Ο λογος που δεν προτεινω κατ ευθειαν ατσαλομαλο ειναι το αγριο της ριγας.
 
Αδτανοποιει την σκουρια
Πιστεύω πως νερό+μέταλλο είναι κακώς συνδυασμός. Προσωπικά χρησιμοποιώ το καυτό νερό για να καθαρίσω το μέταλλο πριν το βάψιμο. Αν παραμείνει έτσι όμως πάνω απο 5 λεπτά πιάνει σκουριά αμέσως αμάξι παντού.
 
Πιστεύω πως νερό+μέταλλο είναι κακώς συνδυασμός.
Φανταζει απιστευτο αλλα ειναι αληθινο,Εξαλλου το συστηνουν και οι καλυτεροι οπλουργοι.
Βασικη προϋπόθεση ειναι το οπλο να στεγνωθει παρα πολυ καλα (ακομα κ οταν ειμαστε σιγουροι οτι ειναι στεγνό,το σκουπιζουμε παλι..)
Aν μεινει ιχνος νερού τοτε θα απορουμε γιατι πεταξε σκουρια αφου το λαδωσαμε..
 
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο? Επίσης, επειδή όπως το σκέφτομαι πάνω στην ρίγα θα είναι λίγο δύσκολο το λάδωμα λόγω των πολλών αυλακώσεων, με ένα πανάκι θα είναι οκ αν την λαδώσω? Και πάλι ευχαριστώ!
Βασίλη πολύ καλό λάδι-λιπαντικό για την δουλειά αυτή είναι το tetra gun η g96 synthetic τα χρησιμοποιώ και τα δύο και είναι πολύ καλά, τα βρίσκεις και τα δύο στο καλκαντζακο με κόστος περί τα 12 ευρώ έκαστο(4oz)
 
Θα ήθελα τα φώτα σας για το θέμα μου με το σκοπευτικό. Είχα πάρει δυο LPA https://www.hobbi.gr/stoxastro-mf09-26mm-p-3652.html (δεν θυμάμαι αν ήταν των 2,6mm ή των 3mm) για τις δυο μου κάννες. Στην πρώτη κάννη την πάτησα με το σφίξιμο στο βίδωμα. Όταν έφτανε στο τέρμα δεν ήταν ευθυγραμμισμένο με την ρίγα και έπρεπε ή να το αφήσω χαλαρό την ευθεία ή να το σφίξω λίγο περισσότερο ώστε να ευθυγραμμιστεί. Προτίμησα το δεύτερο με το αποτέλεσμα να σπάσει και να μείνει το μέσα το βιδωμένο κομμάτι. Το είχα κολλήσει με κόλλα στιγμής αλλά μέσα στα κλαδιά και με το βάλε - βγάλε από τη θήκη, μου έχει ξεκολλήσει τρεις φορές. Τι λέτε να κάνω; Να πιάσω το τρυπάνι ή να βάλω σκόπευτρο αυτοκόλλητο;
 
Θα ήθελα τα φώτα σας για το θέμα μου με το σκοπευτικό. Είχα πάρει δυο LPA https://www.hobbi.gr/stoxastro-mf09-26mm-p-3652.html (δεν θυμάμαι αν ήταν των 2,6mm ή των 3mm) για τις δυο μου κάννες. Στην πρώτη κάννη την πάτησα με το σφίξιμο στο βίδωμα. Όταν έφτανε στο τέρμα δεν ήταν ευθυγραμμισμένο με την ρίγα και έπρεπε ή να το αφήσω χαλαρό την ευθεία ή να το σφίξω λίγο περισσότερο ώστε να ευθυγραμμιστεί. Προτίμησα το δεύτερο με το αποτέλεσμα να σπάσει και να μείνει το μέσα το βιδωμένο κομμάτι. Το είχα κολλήσει με κόλλα στιγμής αλλά μέσα στα κλαδιά και με το βάλε - βγάλε από τη θήκη, μου έχει ξεκολλήσει τρεις φορές. Τι λέτε να κάνω; Να πιάσω το τρυπάνι ή να βάλω σκόπευτρο αυτοκόλλητο;
Προεξέχει καθόλου από την Ρίγα Χρήστο; η είναι πρόσωπο κομένο;
 
Μύρο δεν προεξέχει καθόλου
Χρήστο σε πρώτη φάση .. ζέστανε την λίγο , βάλε κανένα ζουμί να μαλακώσει και μετά δοκίμασε να την χτυπήσεις μονόπατα με ένα βελονάκι σε φορά ξεβιδώματος...΄
διαφορετικά μπορώ να σκεφτώ μόνο το τρυπάνι ... αλλά θέλει προσοχή!!!! το νου σου!
 
Χρήστο δοκίμασε μια καλύτερη κόλλα, αν δεν έχει μείνει υπόλοιπο είναι δύσκολο.
Χρήστο σε πρώτη φάση .. ζέστανε την λίγο , βάλε κανένα ζουμί να μαλακώσει και μετά δοκίμασε να την χτυπήσεις μονόπατα με ένα βελονάκι σε φορά ξεβιδώματος...΄
διαφορετικά μπορώ να σκεφτώ μόνο το τρυπάνι ... αλλά θέλει προσοχή!!!! το νου σου!
Δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να ξεκολλήσει όλη η Ρίγα αν την ζεστάνει.
Κάτι που είχε πετύχει παλιότερα τυχαία ήταν να ξεβιδώσει με το τρυπάνι στην ανάποδη, ήθελα να ξετρυπήσω μια βίδα κομμένη και είχα ξεχάσει να γυρίσω το τρυπάνι δεξιόστροφα και κάπως μάγκωσε και την ξεβίδωσε, αλλά ο χώρος είναι πολύ περιορισμένος.
 
το σαββατο μετα το κυνηγι παρατηρησα οτι μου εσπασε ο μοχλος οπλισης απο την berreta 390 ...γνωριζει καποιος που θα βρω ?πηρα 2 τηλεφωνα που ηξερα αλλα δυστυχως δεν υπαρχει
_________________57e187b1ecc73_130x130.jpg
 
Back
Top