Πού υπηρετήσαμε;

14 Μαρτίου παρουσιάζομαι Β ΕΣΣΟ σειρά 361, Μηχανικό στο Λιτόχωρο Πιερίας, στην 592 Μ/Π ΤΠ (ΕΚΕ).
Χαρακτηριστικό είναι ότι είμαστε η πρώτη ΕΣΣΟ που με τον καινούριο νόμο που καταργεί τα Κέντρα Εκπαίδευσης, παρουσιάζεται στα νεοσυσταθέντα Σημεία ΥΠοδοχής Οπλιτών για 48 ώρες και πάει απ'ευθείας στην μονάδα στο ίδιο στρατόπεδο για εκπαίδευση..
καλη θητεια και απο μενα Θυμιο!
 
.ειδα αξεχαστα 11 μπεκατσες να περνανε απο πανω μου και δεξια αριστερα...
Kαι εμενα Γιαννη μου ειχε περασει μια..Η φάση ηταν μια αλεπου που οσοι έκαναν σκοπια 10-12 την εβλεπαν να περναει απο το ιδιο σημειο..
Το κακο ειναι που στο στρατο δεν παμε με τα δικα μας οπλα χαχαχα!!
 
Ρε τη μου θημησατε........

23-11-92 παρουσιαζομαι 11ΣΠ" τριπολι σειρα 221..........
14-01-93 μετατιθομε στο 228 ΤΕ στην χιο.....

Εκει λοιπον ειχαμε 3-4 φυλακια που τα τροφοδοτουσαμε με φανταρους.....
Δυο απο αυτα ηταν το "αιπος"και η "κλειδου"......το πρωτο παρατηριτηριο ψηλα στο ομονημο βουνο και το αλλο φυλακιο αποθηκης πυρομαχικων...... και στα δυο φυλακεια εκανα σχεδον ολη μου την θητεια...

Στο "αιπος " λοιπον ολη μερα ψαχναμε με τα κιαλια της παραλιες για ματι.......
Ειχαμε μια τρομεροφανταστικη swarofski πανω σε τριποδα που πραγματικα ημερα με καλη ορατοτητα διαβαζαμε της πηνακιδες των τουρκων....
Στην κλειδου λοιπον.........εκηνη την εποχη ειχαμε προβλημα βοθρου......(δεν υπηρχε βοθρος στο φυλακιο......)
Οταν ομως πηγα εγω εκη καθε 2-3 μερες ερχοταν ενα γεροντακι με το καροτσι και επερνε σχεδον ολα μας τα φαγητα που μας εστελναν απο το ταγμα μιας και εμεις βλεπεις παραγγελναμε καθημερινα απ"εξω....
Στην σηζητηση λοιπον καποια στηγμη μαθαμε οτι ηταν απο τους παλιους καλους μαστορους πετρας της παλιας εποχης.....
Να μην σας τα ποληλογο για να μας ανταποδωσει το καλο που του καναμε αποφασησε να μας φτιαξει τον βοθρο χτηστο με πετρα......
Ετσι και εγηνε για της επομενες εβδομαδες που θημαμε λιγο λιγο να τον κατεβαζουμε με λιγη δησκολια στον βοθρο με την σκαλα για να μου- μας υποδηκνιει πια πετρα παει που και πως........
Και μην φανταστητε και κανα τεραστιο βοθρο....5-6 m3 το πολη πολη να ηταν......
Και ερχωμαστε λοιπον στο καλοοοο............
Καποια στηγμη λοιπον εκει σε ενα σουρουπο ...τσουπ και περναει μια μπεκατσα πανω απο το κεφαλι μου.....
Την βλεπω εγω....σελινιαζωμαι.......με βλεπει ο γεροντας και δεν μου λεει τιποτα......
Την αλλη μερα .......τον βλεπω να ερχετε με μια θηκη......ηταν μια frachi black magic με σταθερη κανη......
Ελα εδω παιδακι μου μου λεει........της βλεπεις εκεινες της λευκες στο βαθος του φαραγγιου......της βλεπω του λεω......παρτο μου λεει και τραβα απο εκη και προς τα πανω.....προσεχε ομως γιατι εχει και κουνελια.....
Θημαμε μου ειχε δωσει και καμοια 10ρια φυσιγγια διαφορα ....θημαμε ειχε και 2-3 ροτβαιλ μαυρα Νο5-6........
Πρεπει να την κρατησα......μεχρι που καλοκαιριασε....δεν θημαμε ποσο.....θημαμε ομως 2 μπεκατσες και 4-5 κουνελια....

Δεν μπορω να θημηθω το ονομα του....νανε καλα εκη που ειναι...αιωνια σου η μνημη γεροντα μου.....
 
Kαι εμενα Γιαννη μου ειχε περασει μια..Η φάση ηταν μια αλεπου που οσοι έκαναν σκοπια 10-12 την εβλεπαν να περναει απο το ιδιο σημειο..
Το κακο ειναι που στο στρατο δεν παμε με τα δικα μας οπλα χαχαχα!!
Αλεπού είχαμε κι εμείς στην μονάδα στην Ελευθερούπολη. Κάθε βράδυ κατα τις 8 η κυρία έμπαινε απο τη βόρεια πύλη κι έκοβε βόλτες όλους τους κάδους κλείνοντας την βόλτα της από την κεντρική πύλη που σχεδόν όλοι την τάιζαν. Πολύ φιλική με την ανθρώπινη παρουσία και θυμάμαι να την πλησιάζω στα 10 μέτρα σε πολλά περίπολα. Θυμάμαι κι ένα λοχαγό που την έβλεπε και έτρεμε απο το φόβο του..sarcastic. Στο φυλάκειο που ήταν αποθήκη οπλισμού είχαμε εκτός απο αλεπούδες, που το ουρλιαχτό τους το βράδυ σου προκαλούσε ανατριχίλα, και λαγούς. Όποτε είχα υπηρεσία κάμερες έβλεπα 2-3 κάθε βράδυ να περνούν από τα ίδιο σημεία και πάντα πίσω τους να μυρίζει τα ίχνη τους μια αλεπού. Επίσης πολλοί βγαίναν το βράδυ στο δρόμο και έτρεχαν μπροστά απο το τζιπ κι απο πίσω εμείς να κορνάρουμε..sarcastic.
Θυμάμαι ακόμα ένα βράδυ σε φιλάκιο στον κάμπο με παγωνιά να περνάνε ξημερώματα παπιά. Οι εθνοφύλακες, προφανώς κυνηγοί, είχαν τρελαθοί που τα άκουγαν.
Κι όλα αυτά ενώ τότε δεν μου είχε περάσει καν η ιδέα πως θα ασχοληθώ με το κυνήγι...
 
Εγω κομοτινη που ημουν εβραζε το στρατοπεδο απο πεδινες ,στην υπερηψομενη ( βενζινοφορα την ελεγαν)εκανα σκοπια και ερχοταν απο κατω το κοπαδι και εβοσκε μιλαμε για 20-25 πουλια,ποσες φορες τις πεταξα το κρανος δεν θυμαμαι.shoot.
 
Last edited:
Ρε τη μου θημησατε........

23-11-92 παρουσιαζομαι 11ΣΠ" τριπολι σειρα 221..........
14-01-93 μετατιθομε στο 228 ΤΕ στην χιο.....

Εκει λοιπον ειχαμε 3-4 φυλακια που τα τροφοδοτουσαμε με φανταρους.....
Δυο απο αυτα ηταν το "αιπος"και η "κλειδου"......το πρωτο παρατηριτηριο ψηλα στο ομονημο βουνο και το αλλο φυλακιο αποθηκης πυρομαχικων...... και στα δυο φυλακεια εκανα σχεδον ολη μου την θητεια...

Στο "αιπος " λοιπον ολη μερα ψαχναμε με τα κιαλια της παραλιες για ματι.......
Ειχαμε μια τρομεροφανταστικη swarofski πανω σε τριποδα που πραγματικα ημερα με καλη ορατοτητα διαβαζαμε της πηνακιδες των τουρκων....
Στην κλειδου λοιπον.........εκηνη την εποχη ειχαμε προβλημα βοθρου......(δεν υπηρχε βοθρος στο φυλακιο......)
Οταν ομως πηγα εγω εκη καθε 2-3 μερες ερχοταν ενα γεροντακι με το καροτσι και επερνε σχεδον ολα μας τα φαγητα που μας εστελναν απο το ταγμα μιας και εμεις βλεπεις παραγγελναμε καθημερινα απ"εξω....
Στην σηζητηση λοιπον καποια στηγμη μαθαμε οτι ηταν απο τους παλιους καλους μαστορους πετρας της παλιας εποχης.....
Να μην σας τα ποληλογο για να μας ανταποδωσει το καλο που του καναμε αποφασησε να μας φτιαξει τον βοθρο χτηστο με πετρα......
Ετσι και εγηνε για της επομενες εβδομαδες που θημαμε λιγο λιγο να τον κατεβαζουμε με λιγη δησκολια στον βοθρο με την σκαλα για να μου- μας υποδηκνιει πια πετρα παει που και πως........
Και μην φανταστητε και κανα τεραστιο βοθρο....5-6 m3 το πολη πολη να ηταν......
Και ερχωμαστε λοιπον στο καλοοοο............
Καποια στηγμη λοιπον εκει σε ενα σουρουπο ...τσουπ και περναει μια μπεκατσα πανω απο το κεφαλι μου.....
Την βλεπω εγω....σελινιαζωμαι.......με βλεπει ο γεροντας και δεν μου λεει τιποτα......
Την αλλη μερα .......τον βλεπω να ερχετε με μια θηκη......ηταν μια frachi black magic με σταθερη κανη......
Ελα εδω παιδακι μου μου λεει........της βλεπεις εκεινες της λευκες στο βαθος του φαραγγιου......της βλεπω του λεω......παρτο μου λεει και τραβα απο εκη και προς τα πανω.....προσεχε ομως γιατι εχει και κουνελια.....
Θημαμε μου ειχε δωσει και καμοια 10ρια φυσιγγια διαφορα ....θημαμε ειχε και 2-3 ροτβαιλ μαυρα Νο5-6........
Πρεπει να την κρατησα......μεχρι που καλοκαιριασε....δεν θημαμε ποσο.....θημαμε ομως 2 μπεκατσες και 4-5 κουνελια....

Δεν μπορω να θημηθω το ονομα του....νανε καλα εκη που ειναι...αιωνια σου η μνημη γεροντα μου.....

228 εκανα για λιγες βδομαδες, ως εκπαιδευομενος και ως εκπαιδευτης ΛΥΒ. Ημασταν στο 292 ομως, Σεπτεμβρη του 90 και Μαρτιο του 91
 
14 Μαρτίου παρουσιάζομαι Β ΕΣΣΟ σειρά 361, Μηχανικό στο Λιτόχωρο Πιερίας, στην 592 Μ/Π ΤΠ (ΕΚΕ).
Χαρακτηριστικό είναι ότι είμαστε η πρώτη ΕΣΣΟ που με τον καινούριο νόμο που καταργεί τα Κέντρα Εκπαίδευσης, παρουσιάζεται στα νεοσυσταθέντα Σημεία ΥΠοδοχής Οπλιτών για 48 ώρες και πάει απ'ευθείας στην μονάδα στο ίδιο στρατόπεδο για εκπαίδευση..
Καλή θητεία Θύμιο και κοίτα να περάσεις όσο γίνεται καλύτερα φίλε, λένε τα καλύτερα χρόνια του ανθρώπου είναι τα παιδικά μέχρι το τέλος της θητείας και είναι αλήθεια μετά αρχίζει η βιοπάλη και το κουπί. Κάνε φίλους εκεί για να περνάει ποιό ευχάριστα η ώρα σου και μερικοί από αυτούς θα δεις ότι ίσως μείνουν και παντοτινοι,στο κέντρο στην Κόρινθο είχα γνωρίσει ένα παιδί από τον Έβρο τον Νικόλα (η μια άκρη της Ελλάδας με την αλλη)καλή του ώρα όπου και να είναι, μοιραζόμασταν την ίδια τρέλα για το κυνήγι αυτός λαγας και γουρουνας και η συζήτηση καθημερινά έπαιρνε φωτιά και περνούσε βέβαια ευχάριστα και ο καιρός. Και γι'αυτό που λένε πόσο μικρός είναι ο κόσμος είναι αλήθεια, πριν δύο βδομάδες πήγα να φάω σε ένα εστιατόριο ελληνικής ιδιοκτησίας, ο σερβιτόρος μου μιλούσε αγγλικά αλλά τον έκοψα για ελληναρα, κάποια στιγμή μου λέει στα ελληνικά με θυμάσαι!!!! δεν μου λέγε κάτι η φυσιογνωμία του. Ήταν μια σειρά πιο νέος και ήμασταν μαζί στο 294 ΤΕ στις Καλυθιες της Ρόδου, αυτός 6μηνιτης και τον είχα συμβουλεύσει να μην πει τίποτα στους παλιούς, εγώ είχα πάει σε ένα φυλάκιο σε ένα βουνό και δεν τον θυμόμουν καλά αυτός όμως δεν ξέχασε.
Θα αποκτήσεις πολλές εμπειρίες και φίλους και ιστορίες που θα θυμασε αργότερα και θα τις συζητάς ,καλη θητεία και καλος πολίτης.
 
228 εκανα για λιγες βδομαδες, ως εκπαιδευομενος και ως εκπαιδευτης ΛΥΒ. Ημασταν στο 292 ομως, Σεπτεμβρη του 90 και Μαρτιο του 91

Περασα και εγω ΛΥΒ.........στο κτηριο αποκατω απο το στρατοπεδο......
Απο τα 81 ατομα που περασαμε ημουν το 80 κατα σειρα ..............sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Μηπως ειχες περασει απο τα φυλακεια που λεω.....????
 
Καλή θητεία Θύμιο και κοίτα να περάσεις όσο γίνεται καλύτερα φίλε, λένε τα καλύτερα χρόνια του ανθρώπου είναι τα παιδικά μέχρι το τέλος της θητείας και είναι αλήθεια μετά αρχίζει η βιοπάλη και το κουπί. Κάνε φίλους εκεί για να περνάει ποιό ευχάριστα η ώρα σου και μερικοί από αυτούς θα δεις ότι ίσως μείνουν και παντοτινοι,στο κέντρο στην Κόρινθο είχα γνωρίσει ένα παιδί από τον Έβρο τον Νικόλα (η μια άκρη της Ελλάδας με την αλλη)καλή του ώρα όπου και να είναι, μοιραζόμασταν την ίδια τρέλα για το κυνήγι αυτός λαγας και γουρουνας και η συζήτηση καθημερινά έπαιρνε φωτιά και περνούσε βέβαια ευχάριστα και ο καιρός. Και γι'αυτό που λένε πόσο μικρός είναι ο κόσμος είναι αλήθεια, πριν δύο βδομάδες πήγα να φάω σε ένα εστιατόριο ελληνικής ιδιοκτησίας, ο σερβιτόρος μου μιλούσε αγγλικά αλλά τον έκοψα για ελληναρα, κάποια στιγμή μου λέει στα ελληνικά με θυμάσαι!!!! δεν μου λέγε κάτι η φυσιογνωμία του. Ήταν μια σειρά πιο νέος και ήμασταν μαζί στο 294 ΤΕ στις Καλυθιες της Ρόδου, αυτός 6μηνιτης και τον είχα συμβουλεύσει να μην πει τίποτα στους παλιούς, εγώ είχα πάει σε ένα φυλάκιο σε ένα βουνό και δεν τον θυμόμουν καλά αυτός όμως δεν ξέχασε.
Θα αποκτήσεις πολλές εμπειρίες και φίλους και ιστορίες που θα θυμασε αργότερα και θα τις συζητάς ,καλη θητεία και καλος πολίτης.

Κωσταντηνε....βουνο με βουνο δεν ζμηγει.....
 
Εγώ πάλι έψαχνα απεγνωσμένα βύσμα :cool:. Έμαθα ότι η σειρά μου έχει μόνο νησιά. Με τα πολλά βρίσκουμε έναν στρατηγό.
Τι θα ήθελες αγόρι μου, μου λέει.
Να κάνω μονάδα στον Έβρο, του λέω....:eek:
Υπήρξε μία παύση μερικών δευτερολεπτων....νόμιζε ότι τον τρολάρω ή ότι δεν πάει κάτι καλά.....yelling......ξαφνικά βάζει τα γέλια και λέει, άλλο και τούτο, ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει .big smile.. Μείνε ήσυχος, είναι το μόνο εύκολο!
Τελικά έκανα 12 μήνες στην Λήμνο....llk.
Αυτήν την λοξά την είχα και εγώ και τελικά μου έκατσε :D:D
Θυμάμαι στο ΚΕΜΧ στον Πέτρινο ως Νεοσύλλεκτος
όταν ανακοινώθηκαν οι μεταθέσεις
ήμουν ο μόνος που γουσταρα που θα υπηρετούσα στον Έβρο
άλλοι έριχναν μπινελικια και άλλοι κλαψουριζαν σαν κατσουλια .sarcastic..sarcastic.
Καλά περάσαμε δεν έχω παράπονο
αν εξαιρέσεις το κράξιμο της πρώτης μέρας όπου δέκα νέοι με το που κατέβηκαμε από το Σταγιερ
άκουγαν 1000 άτομα της 12ης Επιλαρχίας να φωνάζουν Νεοιιιιιιιιιι --Κολοψαρααααα Ποντικοψαραααα κτλ θα πήξει το μουν@ σας στην γκατζολιααααα .sarcastic.
και ένα πέσιμο από καμιά πενηνταρια παλιούς που μας έβαλαν να τρέξουμε με στολές εξόδου δύο φορές το στρατόπεδο για ζέσταμα της πρώτης μέρας .sarcastic.
κατά τα άλλα ήταν σούπερ .sarcastic..sarcastic.
14 Μαρτίου παρουσιάζομαι Β ΕΣΣΟ σειρά 361, Μηχανικό στο Λιτόχωρο Πιερίας, στην 592 Μ/Π ΤΠ (ΕΚΕ).
Χαρακτηριστικό είναι ότι είμαστε η πρώτη ΕΣΣΟ που με τον καινούριο νόμο που καταργεί τα Κέντρα Εκπαίδευσης, παρουσιάζεται στα νεοσυσταθέντα Σημεία ΥΠοδοχής Οπλιτών για 48 ώρες και πάει απ'ευθείας στην μονάδα στο ίδιο στρατόπεδο για εκπαίδευση..
Εύθυμη καλή θητεία ;)
το Μηχανικό είναι χύμα δεν εχει πολλες ασκησεις κτλ
ποιο πολυ με επισκευες και συντηρήσεις δρομων μηχανήματα -φορτηγα κτλ ;)
 
14 Μαρτίου παρουσιάζομαι Β ΕΣΣΟ σειρά 361, Μηχανικό στο Λιτόχωρο Πιερίας, στην 592 Μ/Π ΤΠ (ΕΚΕ).
Χαρακτηριστικό είναι ότι είμαστε η πρώτη ΕΣΣΟ που με τον καινούριο νόμο που καταργεί τα Κέντρα Εκπαίδευσης, παρουσιάζεται στα νεοσυσταθέντα Σημεία ΥΠοδοχής Οπλιτών για 48 ώρες και πάει απ'ευθείας στην μονάδα στο ίδιο στρατόπεδο για εκπαίδευση..
Καλή θητεία Ευθύμη!
 
Δύο μήνες εκπαίδευση στο κέντρο στη Θήβα. Μετά Κουφοβουνο Διδυμοτείχου για 10 μήνες κι επειδή είχα δίπλωμα αυτοκινήτου πριν μπω φαντάρος συν ότι οδηγούσα στη μονάδα Ρεο 5 τόνο συν ρυμουλκό πυροβόλο 155χιλ πέρασα συνέντευξη κι έγινα οδηγός Ταξιάρχου με απόσπαση στο Σουφλί το τελευταιο εξάμηνο.Για την ιστορία η σειρά μου ήταν η 243 η αλλιως 96Δ εσσο
 
Κανένα από Προεδρική Φρουρά έχουμε ή είμαι ο μοναδικός.
Κομμάντα φανερωθείτε...
Φιλε freeman θα σε στεναχορισω. Όσο και να το είχατε απωθημένο Κομαντο στο κέντρο της Αθήνας δεν είσαι. ...έτσι φίλε. ;).sarcastic..sarcastic.
 
Ομάδες επηδηξεις ναι.
Σκληρή η εκπαίδευση όμως Γιώργο και πιο πολύ το ψυχολογικό, ετυχα μια φορά σε αλλαγή φρουράς και η υπερηφάνεια που ένιωσα ήταν μεγάλη, εκείνος ο ήχος από τα χτυπήματα των τσαρουχιων σεισμός.
 
Back
Top