Πού υπηρετήσαμε;

14 Μαρτίου παρουσιάζομαι Β ΕΣΣΟ σειρά 361, Μηχανικό στο Λιτόχωρο Πιερίας, στην 592 Μ/Π ΤΠ (ΕΚΕ).
Χαρακτηριστικό είναι ότι είμαστε η πρώτη ΕΣΣΟ που με τον καινούριο νόμο που καταργεί τα Κέντρα Εκπαίδευσης, παρουσιάζεται στα νεοσυσταθέντα Σημεία ΥΠοδοχής Οπλιτών για 48 ώρες και πάει απ'ευθείας στην μονάδα στο ίδιο στρατόπεδο για εκπαίδευση..
 
14 Μαρτίου παρουσιάζομαι Β ΕΣΣΟ σειρά 361, Μηχανικό στο Λιτόχωρο Πιερίας, στην 592 Μ/Π ΤΠ (ΕΚΕ).
Χαρακτηριστικό είναι ότι είμαστε η πρώτη ΕΣΣΟ που με τον καινούριο νόμο που καταργεί τα Κέντρα Εκπαίδευσης, παρουσιάζεται στα νεοσυσταθέντα Σημεία ΥΠοδοχής Οπλιτών για 48 ώρες και πάει απ'ευθείας στην μονάδα στο ίδιο στρατόπεδο για εκπαίδευση..
ελα μια χαρα εισαι.μηχανικο=ρεκλα
.sarcastic.
 
Παλιά το μηχανικό ήταν ρέκλα όπου δεν υπήρχε γεφυροποιία (νησιά), όπου υπήρχε (Έβρος) δεν ήταν και τόσο τούφα :).
Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται....mornin cof
Άντε, θα μάθεις και για την μικρή και μεγάλη έχιδνα, θα δεις πως δουλεύει και ο ανιχνευτής μετάλλων για την ανεύρεση ναρκών. Φτάνει μόνο μην έχουν σπείρει ανάμεσα καμιά τσάντα πρόκες.....sarcastic.
 
Εγώ πάλι έψαχνα απεγνωσμένα βύσμα :cool:. Έμαθα ότι η σειρά μου έχει μόνο νησιά. Με τα πολλά βρίσκουμε έναν στρατηγό.
Τι θα ήθελες αγόρι μου, μου λέει.
Να κάνω μονάδα στον Έβρο, του λέω....:eek:
Υπήρξε μία παύση μερικών δευτερολεπτων....νόμιζε ότι τον τρολάρω ή ότι δεν πάει κάτι καλά.....yelling......ξαφνικά βάζει τα γέλια και λέει, άλλο και τούτο, ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει .big smile.. Μείνε ήσυχος, είναι το μόνο εύκολο!
Τελικά έκανα 12 μήνες στην Λήμνο....llk.
 
14 Μαρτίου παρουσιάζομαι Β ΕΣΣΟ σειρά 361, Μηχανικό στο Λιτόχωρο Πιερίας, στην 592 Μ/Π ΤΠ (ΕΚΕ).
Χαρακτηριστικό είναι ότι είμαστε η πρώτη ΕΣΣΟ που με τον καινούριο νόμο που καταργεί τα Κέντρα Εκπαίδευσης, παρουσιάζεται στα νεοσυσταθέντα Σημεία ΥΠοδοχής Οπλιτών για 48 ώρες και πάει απ'ευθείας στην μονάδα στο ίδιο στρατόπεδο για εκπαίδευση..
Καλή θητεία θυμιο:)
 
μια που λετε που υπηρετησαμε...1998-1999,παρουσιαστικα Αρτα στο κεντρο εκπαιδευσης υγειονομικου...εμεινα εκει 2-3 μηνες..εκανα υπηρεσιες και στο φυλακιο Παπακωστα,στην εισοδο της πολης για οσους ξερουν...απα πανω απο το φυλακιο Παπακωστα ειχε ενα μεγαλο πυκνο.ενα απογευμα που ειχα τελειωσει την υπηρεσια εκει στο Παπακωστα,οπως εβλεπα τοπογραφικα την περιοχη,λεω απο εδω θα περνανε Μπεκατσες..ηταν Δεκεμβρης με πολυ κρυο.το φυλακιο ειχε ενα μεγαλο μερος με γρασιδι,μπορει και 30-40 στρεμματα και απο πανω το πυκνο..εκατσα λοιπον σε ενα σημειο οπως νυχτωνε να δω αν περασει καμια..αυτο που ειδα θα το θυμαμαι μια ζωη...ειδα αξεχαστα 11 μπεκατσες να περνανε απο πανω μου και δεξια αριστερα...ειχα παθει πλακα,τοσες μπεκατσες δεν ειχα δει ολη την προηγουμενη ζωη μου στην Κρητη! να πω επισης οτι και απο το Κεντρο εκπαιδευσης που ηταν μεσα στην Αρτα περνουσαν τσιχλες καθε πρωι τις εβλεπα στην αναφορα...
μετα πηγα Ροδο 12 μηνες και τους τελευταιους 3 μηνες πηγα στο 401 στρατιωτικο νοσοκομειο στην Αθηνα.
 
Last edited:
Back
Top