Πολυάγγιστρα

Μπράβο Τάσο!!!!
Στον Παράδεισο ζεις....
Xρονια πολλα Τάκη κ ότι επιθυμείς!


Οπως έχω ξαναπει εχω την μεγάλη τυχη να έχω την θάλασσα στα ποδια μου(αν εννοείς αυτό παραδεισο..)κ κάτι να ξεχάσω η κάτι να μου χρειαστεί παω σπιτι κ το περνω σε χρόνο dt...
Από εκεί περα όποιος έχει την διάθεση να το παλεψει κάτι θα κάνει...........
 
Μόλις νυχτωσε έφυγα για το λιμανάκι με
δυο καρουλια κ ενα ταπερ φρισσα...
Δυο λαβράκακια δεν άργησαν να πιαστουν κ επέστρεψαν στον χώρο τους....
Από εκεί κ περα δεν προλαβενα να δολωνω γιατί αυτά τα μικρα πιρανχας με τα κοφτερά τους δοντάκια δεν άφηναν τιποτα, πολλά γοπακια...
Αλλά κ οι σκνιπες δεν είχαν καθόλου ησυχία, είχε κ άπνοια κ δεν δυσκόλευε το έργο τους..
Ασφαλισα καλά τα καρουλια κ πηγα σπιτι να... ψεκαστω autan.....
Επειτα απο ώρα να κ ο πρωτος σαργος,οι τρεις επόμενες κ στοχευμένες βολές μου έφεραν δίπλα μου άλλους τρεις..
Στην τέταρτη βολή πιαστηκε ένα μικρό γοπακι κ είπα να τα μαζευω κ να φυγω...


View attachment 29208
Μπράβο ρε φίλε, είσαι πολύ ωραίος!
 
παιδια δυο λογια για το πολυαγκιστρο οποιος ξερει στοχευω σε λαυρακια και μπαφες μεγαλες τι αγκιστρια πετονιες κλπ μου προτινετε ψαρευω με καρουλια εχω παρει κατι αγκιστρακια maruto MS4310FB no 4 και 5 καφε και ασημι τι λετε?
 
παιδια δυο λογια για το πολυαγκιστρο οποιος ξερει στοχευω σε λαυρακια και μπαφες μεγαλες τι αγκιστρια πετονιες κλπ μου προτινετε ψαρευω με καρουλια εχω παρει κατι αγκιστρακια maruto MS4310FB no 4 και 5 καφε και ασημι τι λετε?
Αν βάλεις σαρδέλα ,ασημί αν ζυμάρι με ρέγγα,καφέ 5 κ 6 καλά είναι 10 στον αριθμο
 
παιδια δυο λογια για το πολυαγκιστρο οποιος ξερει στοχευω σε λαυρακια και μπαφες μεγαλες τι αγκιστρια πετονιες κλπ μου προτινετε ψαρευω με καρουλια εχω παρει κατι αγκιστρακια maruto MS4310FB no 4 και 5 καφε και ασημι τι λετε?
Επειδή τα πολυαγκιστρα τα δουλευω με καρουλια έχω μάνες 40αρες κ τα πολυαγκιστρα μου τα φτιάχνω στο ίδιο νουμερο..
Αυτό το εργαλείο ποναει στους κομπους,συν της "τσακιστες" που κανουμε για να συγκρατήσουμε τα ψαροδολια κ έχουμε να αντιμετωπίσουμε καλά ψάρια.....

Αγκιστρια επιλεγω ν2-4 ίσια η στραβά κ συνήθως χρώμα καφε η μαυρο αν δολωνω ψαροδολια(σαρδέλα, φρισσα,γαυρο), και 10 στον αριθμό μαζί με τον οδηγό(το πρωτο αγκίστρι) που είναι ν1 η 1/0...
Στοχος κυρίως τα λαβράκια κ οχι μόνον..............

Αν ψαρεψεις μπάφες με ψωμί βάλε ασημί αγκιστρια, αν βάλεις ζυμάρι βάλε ότι χρώμα θες γιατί αυτά θα κρυφτουν στο εσωτερικό του...
Ο κωδικός των αγκιστριων σου είναι πολυ διαδεδομένος για πολυαγιστρα,κ τα νουμερα οκ...

Ρίξε αν θες κ μια ματιά εδώ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πολυάγγιστρα.255/
 
ζυμάρι με ρέγγα
Γιάννη αν εννοείς τα χυμα ρεγγαλευρα κοινώς ψαροτροφες, θα σου έλεγα να τα αποφευγεις με κάθε τρόπο...
Μπορείς να φτιάξεις ένα σωρό ζυμαρια από φυσικά υλικά που θα αποδίδουν άψογα..
Εχω να πιάσω στα χέρια μου αυτά τα σκατά περιπου 15 χρονια...
Το διαβαζα καποτε κ δεν το πιστευα αλλά ειχαν δίκιο, όπου πεσουν κ με τα χρόνια η περιοχη "καίγεται" κ τα ψάρια εξαφανίζονται....
Εχουν καταστραφεί λιμάνια,εκεί πεφτουν κ με τα κιλά, πολυαγκιστρα,μαλαγρες κλπ...

Αν λες ζυμάρι με ρέγγα καπνιστή απο το μάρκετ ολα καλα!
 
@tasos hunter φιλε Τασο ψαρευω με σαρδελα και γοπα κυριως απλα θελω να φτιαξω πολυαγκιστρα που να τα δωλονω με αυτα τα ψαροδολια και να στοχευω σε λαυρακια και μπαφες ειναι πιστευεις καλα αυτα τα αγκιστρια σε νουμερο 4 η ειναι μικρα για λαυρακι και μεγαλα για μπαφα ?
 
@tasos hunter φιλε Τασο ψαρευω με σαρδελα και γοπα κυριως απλα θελω να φτιαξω πολυαγκιστρα που να τα δωλονω με αυτα τα ψαροδολια και να στοχευω σε λαυρακια και μπαφες ειναι πιστευεις καλα αυτα τα αγκιστρια σε νουμερο 4 η ειναι μικρα για λαυρακι και μεγαλα για μπαφα ?
Καλά είναι τα αγκιστρια σου για αυτά τα ψάρια..
Αποφυγε την γοπα αν στοχευεις και σε μπάφες, βέβαια έχω πιασει κ αρκετά μυξιναρια(είδος κεφαλου) με γόπα δολωμενη τουμπα, το "μέσα έξω"... Μείνε στην σαρδέλα....
και το ψωμάκι του θεου είναι θαυματουργό για αυτές.........
 
Γιάννη αν εννοείς τα χυμα ρεγγαλευρα κοινώς ψαροτροφες, θα σου έλεγα να τα αποφευγεις με κάθε τρόπο...
Μπορείς να φτιάξεις ένα σωρό ζυμαρια από φυσικά υλικά που θα αποδίδουν άψογα..
Εχω να πιάσω στα χέρια μου αυτά τα σκατά περιπου 15 χρονια...
Το διαβαζα καποτε κ δεν το πιστευα αλλά ειχαν δίκιο, όπου πεσουν κ με τα χρόνια η περιοχη "καίγεται" κ τα ψάρια εξαφανίζονται....
Εχουν καταστραφεί λιμάνια,εκεί πεφτουν κ με τα κιλά, πολυαγκιστρα,μαλαγρες κλπ...

Αν λες ζυμάρι με ρέγγα καπνιστή απο το μάρκετ ολα καλα!
Ρέγγα αλεσμένη....( Με γάλα κ αλεύρι)όχι ψαροτροφη...η ψαροτροφη είναι μαύρη....αυτή καφέ ...το ίδιο υλικο είναι❓❓❓
 
@tasos hunter φιλε ευχαριστω για τη πληροφορια κατι αλλο να βαλω ενα μικρο συρομενο μολυβι 30γρ η να το αφησω αμολυβοτο και κατι ακομη μεγαλα ψαρια του ειδους οπως πολυ μεγαλες μπαφες 2kg+ και λαυρακια 3+ χτυπανε στα πολυαγκιστρα η τσαμπα θα ασχολιθω ?
 
Ρέγγα αλεσμένη....όχι ψαροτροφη...η ψαροτροφη είναι μαύρη....αυτή καφέ ...το ίδιο υλικο είναι❓❓❓
Μαυρα η καφέ αλεσμενα ιχθυαλευρα, η "κόκκοι" την ίδια ζημιά κάνουν.....
Και μόνο ένας θεός ξέρει τι πραγματικα περιεχουν μέσα....
Ασε την μυρωδιά φίλε, έχεις πλυθει κ ακόμα μυρίζουν τα χέρια σου...


κατι αλλο να βαλω ενα μικρο συρομενο μολυβι 30γρ η να το αφησω αμολυβοτο
Εγώ δεν βάζω μολυβια στα ψαροδολια, ψαρευουν καλυτερα έτσι...
Εκτός κ στην περιοχη σου υπαρχουν ρεύματα η φυσάει νότιας με κίνδυνο να στα φέρει έξω...
και κατι ακομη μεγαλα ψαρια του ειδους οπως πολυ μεγαλες μπαφες 2kg+ και λαυρακια 3+ χτυπανε στα πολυαγκιστρα η τσαμπα θα ασχολιθω ?
Φυσικά.......
Αρκεί να είναι κ η τυχη με το μέρος σου...
Υπομονή και επιμονή και καθόλου... βιασύνη φίλε μου.......
 
Μαυρα η καφέ αλεσμενα ιχθυαλευρα, η "κόκκοι" την ίδια ζημιά κάνουν.....
Και μόνο ένας θεός ξέρει τι πραγματικα περιεχουν μέσα....
Ασε την μυρωδιά φίλε, έχεις πλυθει κ ακόμα μυρίζουν τα χέρια σου...



Εγώ δεν βάζω μολυβια στα ψαροδολια, ψαρευουν καλυτερα έτσι...
Εκτός κ στην περιοχη σου υπαρχουν ρεύματα η φυσάει νότιας με κίνδυνο να στα φέρει έξω...

Φυσικά.......
Αρκεί να είναι κ η τυχη με το μέρος σου...
Υπομονή και επιμονή και καθόλου... βιασύνη φίλε μου.......
ευχαριστω φιλε για τις οδηγιες
να σε καλα
 
ευχαριστω φιλε για τις οδηγιες
να σε καλα
Τίποτα...
Ευχομαι από καρδιάς να ευχαριστηθείς αυτο το ωραιο κ παραδοσιακο εργαλείο μας, που ακόμα κ στις μέρες μας συνεχίζει να χαρίζει όμορφα ψάρια.....

Και προσεξε οταν ξαγκιστρωνεις το οποιοδηποτε πιασμενο ψάρι φροντισε να το ακινητοποιεις καλα, γιατί ένα τίναγμα του δεν θέλει κ πολυ να σου καρφώσει κάποιο η καποια από τα αγκιστρια στα δάχτυλα σου,ενα μυτοτσιμπιδο χρειάζεται......
 
Αν ο τόπος που ψαρεύεις είναι χωρίς ντέματα, καθαρός, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και 35αρα πετονιά, με εξίσου καλά αποτελέσματα, ίσως και καλύτερα. Αρκεί σε μεγάλα ψάρια, να μην είσαι απότομος στο μάζεμα. Όταν λέω μεγάλα εννοώ από 2 κιλά και πάνω.
 
Αν ο τόπος που ψαρεύεις είναι χωρίς ντέματα, καθαρός, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και 35αρα πετονιά, με εξίσου καλά αποτελέσματα, ίσως και καλύτερα. Αρκεί σε μεγάλα ψάρια, να μην είσαι απότομος στο μάζεμα. Όταν λέω μεγάλα εννοώ από 2 κιλά και πάνω.
Ναι φιλε εχεις δικιο σε αυτο αν και δεν εχω εμπιστοσυνη στην 35 αρα στους κομπους γιατι μεχρι και 40 αρα απ το πολυ σφιξιμο κοβετε στη μεση το πολυαγκιστρο οταν το φτιαγνω δε ξερω γτ ?
 
Ναι φιλε εχεις δικιο σε αυτο αν και δεν εχω εμπιστοσυνη στην 35 αρα στους κομπους γιατι μεχρι και 40 αρα απ το πολυ σφιξιμο κοβετε στη μεση το πολυαγκιστρο οταν το φτιαγνω δε ξερω γτ ?
Όταν δενεις το κάθε αγκίστρι, θα προσεχεις να μην καβαλάει η πετονιά το αγκίστρι. Εννοώ, όταν φέρνεις γύρους την πετονιά, στο κεφάλι από το αγκίστρι, οι κύκλοι, να γίνονται πάνω στο αγκίστρι, με σειρά και να μην ξεφεύγει - καβαλάει κάποιος, πάνω από το κεφάλι. Όταν συμβαίνει αυτό και σφίξουμε, η πετονιά θα κοπεί, στο σημείο εκείνο
 
Όταν δενεις το κάθε αγκίστρι, θα προσεχεις να μην καβαλάει η πετονιά το αγκίστρι. Εννοώ, όταν φέρνεις γύρους την πετονιά, στο κεφάλι από το αγκίστρι, οι κύκλοι, να γίνονται πάνω στο αγκίστρι, με σειρά και να μην ξεφεύγει - καβαλάει κάποιος, πάνω από το κεφάλι. Όταν συμβαίνει αυτό και σφίξουμε, η πετονιά θα κοπεί, στο σημείο εκείνο
ευχαριστω φιλε για την πληροφορια μιας και δε γνωριζω πολλα απο ψαρεμα
 
Επέλεγε καλής ποιοτητας μαλακες πετονιες για τα πολυαγκιστρα σου κ οχι σκληρές....

Αφου δέσεις το πρωτο αγκιστρι, μην κόψεις το ξεφτι που περισσευει, τα υπόλοιπα αγκιστρια σφίγγεις με τα χέρια τους κόμπους κ τους τερματίζεις στην παλετα του αγκιστριου, στο τέλος πιανεις το ξεφτι(του πρωτου αγκιστριου) με την πενσα κ την άκρη της πετονιας με το άλλο χέρι, κ τραβάς απαλά, ισα-ισα να μεταφερθεί η δυναμη σε όλους τους κομπους,μην βάλεις πολυ δυναμη γιατί θα σου κοπεί στην μέση,κ για τον ίδιο λόγο παντα σαλιωνουμε πριν σφιξουμε...

Επίσης μην εισαι υπερβολικός με τις σπείρες στον κομπο του αγκιστριου,όσο πιο λίγες βόλτες τοσο περισσοτερη η αντοχή σε αυτό το εργαλείο..
 
Για μένα το πιο γουστόζικο και απλό ψάρεμα του λαύρακιου είναι το αμόλυβο μονάγκιστρο με ζωντανό...

25αρα μιζινεζα, αγκιστρι ανοιχτο Νο 1 η 1/0 , λεπτοκορμο, οσο πιο πολυ γινεται, γοπακι ζωντανο απο την τρατα η και μαριδα, περασμα στο πλαι, απο την ουρα και να βγαινει στη μεση περιπου , δυο τσακιστες και φουντο...

Παλια οταν μπαινανε οι τρατες στη σκάλα, και ξεψαρίζανε από πίσω ακολουθούσανε σωροί...

Εδώ και 10(!) και πλέον χρόνια χαθήκανε....:(
 
Back
Top