Πολυάγγιστρα

Υπάρχουν μέρη που πετάς τις κάλτσες σου και βγάζεις λαυράκια
Λαβρακια θα βγάλεις αλλά τι λαβρακια......

Όπου κ αν το ψάχνεις το μεγάλο λαβράκι είναι ενα.... μεγάλο λαβράκι που έχει δει τα παντα κ πιθανόν να έχει γλιτώσει απο κακοτοπιές...ξερει να φυλάει τον εαυτό του.. Αλλά κάποτε το έξυπνο πουλι πιανεται κ από τα δυο ποδια....
Η χρυσή τομή είναι δοκιμές δοκιμές δοκιμές συμπεράσματα στο τέλος.Το ψάρεμα θέλει υπομονή και το κυνήγι πείσμα.
Ολοσωστος....
 
Λαβρακια θα βγάλεις αλλά τι λαβρακια......

Όπου κ αν το ψάχνεις το μεγάλο λαβράκι είναι ενα.... μεγάλο λαβράκι που έχει δει τα παντα κ πιθανόν να έχει γλιτώσει απο κακοτοπιές...ξερει να φυλάει τον εαυτό του.. Αλλά κάποτε το έξυπνο πουλι πιανεται κ από τα δυο ποδια....
Φεύγω σε λίγο να ψάξω για σουπιές,όταν πετάξω καρούλια μέσα θα σε πάρω τηλ... Κοίτα να μην κοιμάσαι ε!!!!
 
Συνάδελφε υπάρχουν μέρη που ρίχνεις σαρδέλα και κάνουν πάρτυ από κάτω...
Υπάρχουν μέρη που πετάς τις κάλτσες σου και βγάζεις λαυράκια, υπάρχουν όμως και μέρη που ότι και να τους πετάξεις το έχουν δεί.Στα μέρη που ψαρεύω εγώ άμα πετάξεις σαρδέλα φρέσκια θα στην πετάξουν πίσω.Θελει ζωντανό και βία 0,28 αόρατη.Η χρυσή τομή είναι δοκιμές δοκιμές δοκιμές συμπεράσματα στο τέλος.Το ψάρεμα θέλει υπομονή και το κυνήγι πείσμα.
εχεις δικιο φιλε σε αυτο δεν μπορω να πω κατι
 
εχεις δικιο φιλε σε αυτο δεν μπορω να πω κατι
Πήγαινε με το καλό, βάλε τα εργαλεία-δολωμα που εσύ νομίζεις ότι δουλεύει και κάτσε να το απολαύσεις με καθαρό μυαλό.Βγαλε τα συμπεράσματα σου και έλα να ανταλλάξουμε απόψεις.Καθε τόπος είναι διαφορετικός και κάθε τεχνική ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι δίνει ψάρια.Δες την αισιόδοξη πλευρά σε όλο αυτό ότι έχεις χρόνο για ψάρεμα.Αυτο είναι το σημαντικότερο από όλα!
 
@tasos hunter φιλε κοιταξα τα αγκιστρια μου και τα βλεπω και εχουν λιγο γαμψη μυτη και ειναι στραβα (παπαγαλε)μιπως αντιμετωπισω προβλιμα και δεν αγκιστρονοντε καλα τα ψαρια και αν εσυ πιστευεις οτι πρεπει να ψαξω κατι καλυτερο?
φιλε συμπαθαμε αν σε κουρασα αλλα δε ξερω πολλα και ενδιαφερωμε
Κάποιοι υποστηρίζουν οτι τα γαμψα αγκιστρια με γαμψη μυτη αρπάζουν με το παραμικρο αλλά δεν συγκρατούν λόγω κατασκευής το ψάρι, κ προτιμουν τα ίσια γιατί λένε πως καρφώνουν καλυτερα κ συγκρατεί κ καλυτερα τα ψάρια...

Εγώ εχω δουλέψει κ τους δυο τυπους κ δεν είδα καμια ουσιαστική διαφορά, κ τα δυο καρφώνονται καλά, κ διαπερνανε τα λέπια(γιατί το πολυαγκιστρο δεν πιανει μόνο από το στόμα), βέβαια μην ξεχνάμε ότι συνήθως το ψάρι θα βγει έξω με παραπανω απο ενα αγκιστρι πανω του......
Οταν είναι να φυγει θα φυγει με οποιοδήποτε αγκιστρι, αυτό πιστευω εγώ....
Το βασικό είναι να ελέγχεις συχνά κ όταν δεις κάτι που δεν σου αρέσει πεταμα.......

Αν θες να δοκιμασεις, οικονομικά κ καλά σια αγκιστρια είναι τα mariner 50500 μαυρα η καφε,τα φέρνει ο Ριζουλης στην Λάρισα,έχει e shop....
Για τα χρήματα τους, με ενθουσιασαν.....
 
Μην ξεχνάμε ότι αυτή την εποχή οι μπαφες είναι φορτωμένες με αυγά σαν μπανάνες και είναι αργοκινητες και υποτονικές.
Αλέξανδρε τώρα δεν έχουν αυγό. Η μπάφα, (θηλυκός κέφαλος), ρίχνει το αυγό μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου. Τώρα, λαβράκια θα βρεις αυγομένα και ίσως, καμιά καθυστερημένη τσιπούρα.
 
Κάποιοι υποστηρίζουν οτι τα γαμψα αγκιστρια με γαμψη μυτη αρπάζουν με το παραμικρο αλλά δεν συγκρατούν λόγω κατασκευής το ψάρι, κ προτιμουν τα ίσια γιατί λένε πως καρφώνουν καλυτερα κ συγκρατεί κ καλυτερα τα ψάρια...

Εγώ εχω δουλέψει κ τους δυο τυπους κ δεν είδα καμια ουσιαστική διαφορά, κ τα δυο καρφώνονται καλά, κ διαπερνανε τα λέπια(γιατί το πολυαγκιστρο δεν πιανει μόνο από το στόμα), βέβαια μην ξεχνάμε ότι συνήθως το ψάρι θα βγει έξω με παραπανω απο ενα αγκιστρι πανω του......
Οταν είναι να φυγει θα φυγει με οποιοδήποτε αγκιστρι, αυτό πιστευω εγώ....
Το βασικό είναι να ελέγχεις συχνά κ όταν δεις κάτι που δεν σου αρέσει πεταμα.......

Αν θες να δοκιμασεις, οικονομικά κ καλά σια αγκιστρια είναι τα mariner 50500 μαυρα η καφε,τα φέρνει ο Ριζουλης στην Λάρισα,έχει e shop....
Για τα χρήματα τους, με ενθουσιασαν....

Κάποιοι υποστηρίζουν οτι τα γαμψα αγκιστρια με γαμψη μυτη αρπάζουν με το παραμικρο αλλά δεν συγκρατούν λόγω κατασκευής το ψάρι, κ προτιμουν τα ίσια γιατί λένε πως καρφώνουν καλυτερα κ συγκρατεί κ καλυτερα τα ψάρια...

Εγώ εχω δουλέψει κ τους δυο τυπους κ δεν είδα καμια ουσιαστική διαφορά, κ τα δυο καρφώνονται καλά, κ διαπερνανε τα λέπια(γιατί το πολυαγκιστρο δεν πιανει μόνο από το στόμα), βέβαια μην ξεχνάμε ότι συνήθως το ψάρι θα βγει έξω με παραπανω απο ενα αγκιστρι πανω του......
Οταν είναι να φυγει θα φυγει με οποιοδήποτε αγκιστρι, αυτό πιστευω εγώ....
Το βασικό είναι να ελέγχεις συχνά κ όταν δεις κάτι που δεν σου αρέσει πεταμα.......

Αν θες να δοκιμασεις, οικονομικά κ καλά σια αγκιστρια είναι τα mariner 50500 μαυρα η καφε,τα φέρνει ο Ριζουλης στην Λάρισα,έχει e shop....
Για τα χρήματα τους, με ενθουσιασαν.....
καταλαβα φιλε μια χαρα ολα θα τα δουλεψω ολα αυτα που μου ειπατε και θα αναταλαξουμε αποψεις
 
Πήγαινε με το καλό, βάλε τα εργαλεία-δολωμα που εσύ νομίζεις ότι δουλεύει και κάτσε να το απολαύσεις με καθαρό μυαλό.Βγαλε τα συμπεράσματα σου και έλα να ανταλλάξουμε απόψεις.Καθε τόπος είναι διαφορετικός και κάθε τεχνική ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι δίνει ψάρια.Δες την αισιόδοξη πλευρά σε όλο αυτό ότι έχεις χρόνο για ψάρεμα.Αυτο είναι το σημαντικότερο από όλα!
φιλε θα τα φοκιμασω ολα αυτα κ θα ανταλαξουμε αποψεις μενω συντονισμενος
 
καταλαβα φιλε μια χαρα ολα θα τα δουλεψω ολα αυτα που μου ειπατε και θα αναταλαξουμε αποψεις
Είναι σημαντικό για αρχή να βρεις κ κάποιον γνωστη του είδους να σου τα δείξει κ από κοντά, γιατί οι περιγραφες μας ειναι διαφορετικό πραγμα.....
Και εκεί που θα ψαρεψεις να έχεις τα μάτια σου κ τα αυτιά σου ανοιχτά......
 
Είναι σημαντικό για αρχή να βρεις κ κάποιον γνωστη του είδους να σου τα δείξει κ από κοντά, γιατί οι περιγραφες μας ειναι διαφορετικό πραγμα.....
Και εκεί που θα ψαρεψεις να έχεις τα μάτια σου κ τα αυτιά σου ανοιχτά......
εχεις δικιο φιλε εχω καποιον στο νου μου οχι τοσο εμπειρο αλλα σιγουρα παρα πανω απο εμενα
 
Είναι σημαντικό για αρχή να βρεις κ κάποιον γνωστη του είδους να σου τα δείξει κ από κοντά, γιατί οι περιγραφες μας ειναι διαφορετικό πραγμα.....
Και εκεί που θα ψαρεψεις να έχεις τα μάτια σου κ τα αυτιά σου ανοιχτά......
Τάσο θυμάσαι το βιβλίο του Χριστόπουλου "Θαλασσινά Ψαρέματα"?:) ... πιστεύω μετά από τόσα χρόνια, οτι τα περισσότερα από αυτά που γράφει ισχύουν!!!;)
 
Τάσο θυμάσαι το βιβλίο του Χριστόπουλου "Θαλασσινά Ψαρέματα"?:) ... πιστεύω μετά από τόσα χρόνια, οτι τα περισσότερα από αυτά που γράφει ισχύουν!!!;)
Ναι το έχω κ το διαβάσει κ τις "θαλασσινές αφηγήσεις" του ίδιου....
Συμφωνώ...

Οταν βρεις χρόνο διαβασε κ αυτο....

https://diogeneia.library.upatras.gr/apanthisma/psarema#?c=0&m=0&s=0&cv=5
 
@tasos hunter φιλε αγορασα αλλα δυο αγκιστρια crown 90327 no4 και mustad 1144 no4 πως τα βλεπεις κανουν για τη δουλια μου ?
Δεν έχω δουλέψει τα συγκεκριμένα crown...
Τα 1144 εδώ κ κάτι χρόνια φτιάχνονται στην Κίνα κ έχει πεσει πολυ η ποιοτητα τους, ασε που σκουριάζουν με το παραμικρο,δεν είναι απαγορευτικό στο να τα χρησιμοποιήσεις αλλά προσεχε μην ζορίσεις αν πιαστει κάτι καλο γιατί ανοίγουν ευκολα..

Μην κολλάς στα αγκιστρια κλπ, φτιάξε τα εργαλεία σου κ πηγαινε στην θάλασσα...
 
Δεν έχω δουλέψει τα συγκεκριμένα crown...
Τα 1144 εδώ κ κάτι χρόνια φτιάχνονται στην Κίνα κ έχει πεσει πολυ η ποιοτητα τους, ασε που σκουριάζουν με το παραμικρο,δεν είναι απαγορευτικό στο να τα χρησιμοποιήσεις αλλά προσεχε μην ζορίσεις αν πιαστει κάτι καλο γιατί ανοίγουν ευκολα..

Μην κολλάς στα αγκιστρια κλπ, φτιάξε τα εργαλεία σου κ πηγαινε στην θάλασσα...
εχεις δικιο φιλε αλλα δε τα εμπιστευομε σαν. εργαλια κ ψαχνω να βρω ενα καλο αγκιστρι να αξιζει μιας κι τα ψαρια ειναι λιγα και οι ωρες μετρημενες γιαυτο αλλα οτι αγκιστρι και αν εχω κατι με χαλαει θα δω τι θα κανω
το παρατιρισα κι εγω αυτο στα 1144 ...
 
εχεις δικιο φιλε αλλα δε τα εμπιστευομε σαν. εργαλια κ ψαχνω να βρω ενα καλο αγκιστρι να αξιζει μιας κι τα ψαρια ειναι λιγα και οι ωρες μετρημενες γιαυτο αλλα οτι αγκιστρι και αν εχω κατι με χαλαει θα δω τι θα κανω
το παρατιρισα κι εγω αυτο στα 1144 ...
Τους κόμπους σου κοίτα να τους εμπιστευεσαι....
Αυτά που πηρες αρχικά ήταν εντάξει, υπαρχουν κ γιαπωνέζικα σε φακελακια ryobi, hayabusa, morigen κλπ που σαφώς κ είναι πιο ποιοτικά κ σφάζουν,αλλά ασυμφορα για πολυαγκιστρα, έτσι κι αλλιώς το πολυαγκιστρο δεν θα αργήσει κ πολυ να καταλήξει στα σκουπίδια ....ραβε ξηλωνε.....

Αντε ξεκινα σιγά σιγά γιατί θα σου φυγουν κ τα ψάρια.... .fishing.
 
Τους κόμπους σου κοίτα να τους εμπιστευεσαι....
Αυτά που πηρες αρχικά ήταν εντάξει, υπαρχουν κ γιαπωνέζικα σε φακελακια ryobi, hayabusa, morigen κλπ που σαφώς κ είναι πιο ποιοτικά κ σφάζουν,αλλά ασυμφορα για πολυαγκιστρα, έτσι κι αλλιώς το πολυαγκιστρο δεν θα αργήσει κ πολυ να καταλήξει στα σκουπίδια ....ραβε ξηλωνε.....

Αντε ξεκινα σιγά σιγά γιατί θα σου φυγουν κ τα ψάρια.... .fishing.
και μετα απο πολυ προσπαθια βρηκα το ιδανικο αγκιστρι VMC 9749 PS κοντολεμο παραγαδισιο 14αρι και γερο και μυτερο και ανοιχτη νουλα θα παω να δοκιμασω αυτα φιλε πριν φυγουν τα ψαρια ;) ;)
 
και μετα απο πολυ προσπαθια βρηκα το ιδανικο αγκιστρι VMC 9749 PS κοντολεμο παραγαδισιο 14αρι και γερο και μυτερο και ανοιχτη νουλα θα παω να δοκιμασω αυτα φιλε πριν φυγουν τα ψαρια ;) ;)
Ρε Τζιμ...μην το ψειριζεις τόσο πολύ, στην τελική αγόρασε έτοιμα πολυαγγιστρα κ αμολα για ψαρεμα‼️εγώ έτοιμα αγοράζω ,καμιά δεκαριά κ είσαι οκ‼️
 
Ρε Τζιμ...μην το ψειριζεις τόσο πολύ, στην τελική αγόρασε έτοιμα πολυαγγιστρα κ αμολα για ψαρεμα‼️εγώ έτοιμα αγοράζω ,καμιά δεκαριά κ είσαι οκ‼️
χαχαχ ειμαι ψειρας ...
οχι ενταξι απλα θελω να κανω το καλυτερο και οχι το μετριο γιατι δε θελω να ριχνω τα πολυαγκιστρα μου και να τσιμπαν τα ψαρια κια να μην πιανοντε η να χαλαν τα εργαλεια δε ξερω αν το σκεφτωμε σωστα αλλα δεκτη η γνωμη για τα ετοιμα.
 
Back
Top