Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Τώρα αν έχει έρθει κάποιος σε θέση να κάνει κομμάτια το όπλο τις περισοτερες των περιπτώσεων δεν φταίει αυτό ούτε και τα φυσιγγια
Φυσικά, αν είσαι τουφεκαλεύρης δεν φταίει ούτε το όπλο, ούτε το φυσίγγι.

Εγώ κατάλαβα ότι ο Ηλίας εννοούσε τις λίγες περιπτώσεις που το όπλο δεν λειτουργεί πλέον ή λειτουργεί σαν μονόκανο και σου έρχεται να το εκσφενδονίσεις σε καμιά ρεματιά.
 
Δεν ξέρω πόσο είμαι μέσα στο θέμα, αλλά εγώ χρησιμοποίησα εξουθενωτικά (25 + χρόνια) μία Franchi 48Al Hunter. Όπως καταλαβαίνετε έριξε χιλιάδες ντουφεκιές κάθε είδους.
Βλητικά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο ακόμη και σήμερα. Απίστευτες βολές και παντού. Η συγκεκριμένη ήταν 66cm και 2*.
Την διαδέχτηκαν πολλά άλλα όπλα αυτογεμή ή δίκαννα. ΚΑΝΕΝΑ σαν κι αυτή. Εμπλοκές; Ναι, είχε. Αρκετές φορές έμενε με ανοιχτό κλείστρο. Αλλά όπου σήκωνες ήταν φονιάς. Θα την ξαναγόραζα σήμερα; Αν υπήρχε καινούργια ΝΑΙ. ΝΑΙ 100%!!!
Αλλά είναι ακαδημαϊκή η ερώτηση πλέον.
Έτσι, από αυτά που ακούω και διαβάζω, αν αγόραζα πάλι καραμπίνα, με περιορισμό κόστους θα επέλεγα την Baikal 155. Αν μπορούσα παραπάνω (όχι υπερβολές) θα κοίταζα Benelli M2 και Remi V3.
 
Beretta performance shop by Seminole. Γιατί δεν ξύπνησε ένα πρωί η τρίαινα και είπε θα μεγαλώσω άυλο και κωνο κτλ , ήδη πριν από αυτή είχε προηγηθεί μια βελτιωμένη έκδοση της 390 με κυρτή βάση όμως σε λίγα κοματια που κυκλοφόρησε μόνο Αμερική .

 
Beretta performance shop by Seminole. Γιατί δεν ξύπνησε ένα πρωί η τρίαινα και είπε θα μεγαλώσω άυλο και κωνο κτλ , ήδη πριν από αυτή είχε προηγηθεί μια βελτιωμένη έκδοση της 390 με κυρτή βάση όμως σε λίγα κοματια που κυκλοφόρησε μόνο Αμερική .

Η benelli ποτε θα νανει αλλαγες αφου και αυτη εχει κανει performance μοντελο
 
Η benelli ποτε θα νανει αλλαγες αφου και αυτη εχει κανει performance μοντελο
Υπολογίζει το κόστος όφελος που θα έχει από αυτή την κίνηση η μαμά εταιρεία και αποφασίζει, μέχρι τώρα αφού πουλάει και έτσι η benelli δεν νομίζω να προβεί σε τέτοια κίνηση που πιθανόν να ήταν επιζημια για τα αυτογεμη της beretta.
 
Το κορυφαίο αυτογεμες όπλο είναι το custom, το όπλο δηλαδή που έχει φτιαχτεί πανω στο σωμα μας κ στα γουστα μας, φυσικά αν είχα χρήμα θα έφτιαχνα μια Cosmi τιτανίου με 81 κανη , αλλά κ μια Cordoba perfomance shop με όλα τα περαιτερω θα την γουσταρα, το επόμενο όπλο αυτο θα είναι κ θα ανέβει τελειωμενο φωτο
 
βλητικα λίγο πάνω λίγο κάτω δεν χάθηκε ο κόσμος... άλλωστε θα ήταν πολύ πολύ βαρετό να είχαμε πάντα επιτυχίες.... αν νοιώθεις καλά να είσαστε αγκαλιά στο καρτέρι..αν σ αρέσει η καμπύλη που πιάνεις στο περπάτημα τότε έχεις βρει την τέλεια!! τα υπόλοιπα είναι για να συζητάμε και να ψαχνομαστε για να ανεβαίνει η επιθυμία για την επόμενη φορά...
 
Η benelli ποτε θα νανει αλλαγες αφου και αυτη εχει κανει performance μοντελο
Πιστεύω στο σύντομο μέλλον Τολη , και η μπερετα πρωτα έβγαλε την optima και αργότερα την optima plus , optima hp μπορεί να δούμε κάτι ανάλογο και από την μπενελι ίσως η αρχη να ναι το power bore με την ανάλογη συνέχεια .
 
Κ η 930 Κωστα για την ελληνικη αγορα παντα ειναι ενα κορυφαιο αυτογεμες ,τα δινει ολα κ σε πολυ καλη τιμη , κ πανεμορφο οπλο κ πολυ αδικημενο οπλο
Αυτή Δημήτρη αν και είχε όλα τα φόντα δεν περπάτησε όμως ; Από ένα μικρό δείγμα δυο τριών κατόχων που την είχαν εδώ ούτε κριό ούτε ζέστη και μάλιστα πουλήθηκαν όλες .
 
Breda aries γιατι παντρευει τον πολυ αξιοπιστο μηχανισμο αεριων της beretta, την πολυ καλη συναρμογη και ανεβασμενη ποιοτητα κατασκευης,
την γνωστη καννη με τα εξωτερικα τσοκ. σσ με την 63,5 μπορει να κανει καποιος ολα τα κυνηγια.


ολα τα browning - winchester διευμενου αυλου.
 
Ο Randy με λίγες κουβέντες είναι μηχανολόγος μηχανικός (αν δεν κάνω λάθος), φιλοαμερικάνος (καλά κάνει), αντιμπενελάκιας (κλικ), γνώστης του θέματος όπλου - βλητικής άσχετα με το τι γράφει και παίρνει την προμήθειά του από τους Τούρκους.
Έχουμε ανταλλάξει αρκετά email.
Προσέχω τι διαβάζω από αυτόν.
φιλε δεν πιστευω να ειναι αντιμπενελακιας μονο για το κλικ. δεν κυριεύει σαν "θεμα" σε ενα απροβληματιστο οπλο.
 
Γιατί άλλο λες να είναι ;
δεν ξερω. αν ηταν τοσο μεγαλο θεμα το κλικ θα ειχε γινει αρκετος ντόρος ακομα και στην ελλαδα. αυτο ειναι θεμα οπως περιεγραφες εσυ, αν χτυπηθει καπου, αν βαει κραδασμο, αμα δεν κλεισει με δυναμη.

και ειναι και δουλεια του, η γνωμη του εχει βαρυτητα...και δουλεια του ειναι οχι να κατευθυνει ενα αγοραστικο κοινο.
 
Εμενα σαν κατοχος μπενελι το μπενελι κλικ το βλεροπω πιο πολυ αστειο οταν το ακουυω παρα να το παρει καποιος στα σοβαρα .Εχοντας αλαξει ντουζινα οπλων και με τη μπερετα τη 302 μια φορα περνωντας,απο πυκνα για μπεκατσα μου γυρισε το κουμπι και εριξα μια και εμεινε ανοιχτο το κλειστρο μια η δυο μου εχει συμβει και το κλικ τι να λεω αυτα για το κλικ νομιζω πως σοβαρα οσοι τα ισχυριζονται εχουν λογους και απωθημενα και σιγουρα ειναι λιγο απροσεχτοι με τον χειρισμο του οπλου τους αποψη μου βέβαια.
 
Κορυφαίο αυτογεμές για τον καθένα είναι αυτό που του κάνει τα κέφια....διαφορετικό για τον καθένα από εμάς βέβαια ανάλογα με τις ανάγκες του....για μένα κορυφαίο είναι η Beretta A304... για την εποχή που είχε παρουσιαστεί έδινε ..σε εμένα αυτά που ήθελα απλά....στο μέλλον πολλές εταιρείες προσάρμοσαν σε κάποιο μοντέλο τους τα χαρακτηριστικά που πρόσφερε η συγκεκριμένη αλλά δεν παύει την εποχή που παρουσιάστηκε να ήταν ένα πολύ καλό εργαλείο...2 πέρασαν από την κατοχή μου και μετέπειτα και άλλα αυτογεμή...άλλα έμειναν άλλα έφυγαν αλλά η αίσθηση της 304 ακόμα μου προσφέρει ένα χαμόγελο ευτυχίας.

s-l300.jpg DSC_0243-1000x667.jpg
 
Αυτή Δημήτρη αν και είχε όλα τα φόντα δεν περπάτησε όμως ; Από ένα μικρό δείγμα δυο τριών κατόχων που την είχαν εδώ ούτε κριό ούτε ζέστη και μάλιστα πουλήθηκαν όλες .
Κώστα η αγορά δουλευει με το συστημα παπαγαλου, τι ρίχνει ο τάδε θα παρω το ίδιο, τι διάβασα στο νετ αυτο θα παρω, πολυ ελάχιστα άτομα σπανε αυτό το συστημα κ αγοράζουν με τα δικά τους πιστευω , το 930 ειναι ενα άπαιχτο σε όλα τουφεκι
 
Last edited:
δεν ξερω κι εγω καθομαι και αγχώνομαι οταν ακουω η διαβαζω για κατι που βγαζει βλαβη σε ενα οπλο που κι εγω εχω. συγκεκριμενα πχ "σπαει το πιστονι" ή εχουν "θεμα χ" το διαβαζεις λες και ειναι απαξ να συμβει. συνηθως μας πιανουν διαφορα οταν δεν πηγαινουμε κυνηγι οτι κι αν πει ο χ ψ μεγαλος

οι περισσοτεροι στην ελλαδα κυνηγουν με benelli, οσους ξερω προσωπικα κανενας δεν ανεφερε για κλικ. κανενας επισης απο ολους αυτους δεν κλεινει χαλαραα το κλειστρο νομιζω

αλλο να παρπυσιαζεται αυτο σαν προβλημα των οπλων αυτων, αλλο ομως σαν κατι που πρεπει να προσεξεις για να μην συμβει.


απο τουφεκια δεν το συζητω ειναι πολυ μετρια οπλα ολα τα υπολοιπα καλα.
 
Κώστα η αγορά δουλευει με το συστημα παπαγαλου, τι ρίχνει ο τάδε θα παρω το ίδιο, τι διάβασα στο νετ αυτο θα παρω, πολυ ελάχιστα άτομα σπανε αυτό το συστημα κ αγοράζουν με τα δικά τους πιστευω , το 930 ειναι ενα άπαιχτο σε όλα τουφεκι
Δίκιο έχει ο Δημήτρης και μάλιστα σ' αυτό φέρνω ως παράδειγμα τις πωλήσεις που έκανε η 304 σε σχέση με την 390. Η 304 ελαφριά και με καλή αίσθηση <<ζυγίσματος>> ότι αυτό σημα΄νει για αυτογεμές. Έλα όμως που η 390 που ήταν πιο βαριά έρχινε και magnum φυσίγγια. Μαν΄τεψτε ποια πούλησε περισσότερο....τώρα πόσοι από τους αγοραστές της 390 έριξαν ή έριχναν magnum φυσίγγια το καταλαβαίνετε από μόνοι σας.
 
Δίκιο έχει ο Δημήτρης και μάλιστα σ' αυτό φέρνω ως παράδειγμα τις πωλήσεις που έκανε η 304 σε σχέση με την 390. Η 304 ελαφριά και με καλή αίσθηση <<ζυγίσματος>> ότι αυτό σημα΄νει για αυτογεμές. Έλα όμως που η 390 που ήταν πιο βαριά έρχινε και magnum φυσίγγια. Μαν΄τεψτε ποια πούλησε περισσότερο....τώρα πόσοι από τους αγοραστές της 390 έριξαν ή έριχναν magnum φυσίγγια το καταλαβαίνετε από μόνοι σας.
Έτσι ακριβως Κώστα, παρα πολυ ελάχιστα άτομα αγοράζουν ένα όπλο γιατι ξέρουν ακριβώς τι θέλουν, να προσθεσω κ το έχω γράψει πολλες φορες οτι η 304 είναι ένα τρομερο τουφέκι, από μπερετα για μένα το κορυφαιο
 
Έτσι ακριβως Κώστα, παρα πολυ ελάχιστα άτομα αγοράζουν ένα όπλο γιατι ξέρουν ακριβώς τι θέλουν,
Συμφωνώ. Βέβαια πόσα όπλα υπάρχουν που δίνουν τα πάντα που θέλει ένας κυνηγός ή σκοπευτής; Μη μου πεις πως ότι λείπει φιτάχνεται γιατί ξέρεις ότι δεν το κάνουν οι πειρσσότεροι. Εγώ αν βρω ένα όπλο που έχει σχεδόν ότι θέλω αλλά του λείπει κάτι θα το σκεφτώ πολύ να το φτιάξω πχ. κώνο δεν θα πείραζα στο όπλο μου.
 
Back
Top