Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Δεν έχω κάτι με την Ρεμι Βασίλη και γενικά με καμια μαρκα (είναι κολλήματα που δεν με άγγιξαν ποτέ και ούτε πρόκειται στην αρχη του θέματος άλλωστε το χω ξεκαθαρίσει )ίσα ίσα η πρώτη τουφεκια που έριξα πιτσιρικάς ήταν με ρεμι 1100 συλλεκτικια και αρκετά αργότερα όταν πρωτοβγαλα άδεια πάλι με ρεμι 1100 κυνήγησα δυο χρονιές .
Η ένσταση μου και μόνο είναι για τους δυθιραμβους του γνωστού μαλακαντρεα Αμερικάνου αρθρογράφου και τι θέλω να πω , υπάρχει βέβαια λίγο πατριωτισμός , αλλά πως λες ότι είναι το καλυτερο αυτογεμες που φτιάχτηκε ποτέ από μια δοκιμη preproduction model ? Τα αυτογεμη που απέκτησαν το προσωνύμιο - θρύλος- τον απέκτησαν δικαιωματικά για τα πλεονεκτήματα που μπορεί να χει αλλά σε βάθος χρόνου και σε πολλα χερια και όχι για τι το λέει ο τάδε αρθρογράφος η κάθε αρθρογράφος για να τονώσει την ντόπια κυρίως αγορα που έχει πήξει στο τουρκικό . Ο χρόνος και η χρήση είναι αυτή που θα δείξει τι απίδια βάζει ο σάκος , ακόμα και αν παλεύεις τον ίδιο σου τον εαυτό είναι αρκετά δύσκολο να ξεπεράσεις μόνο και μόνο την φήμη του 1100 . Την v3 την είδα στο περίπτερο της ρεμι πολύ πριν βγει στην αγορα σε μια έκθεση και είχα γράψει την γνώμη μου τότε , την πρότεινα σε καλο φίλο και την αγόρασε κιολας και την κυνήγησα λίγο .
Συμφωνώ Κωνσταντίνε. Η 1100 έχει δείξει την αξία της εδώ και πολλά χρόνια ενώ η v3 έχει ακόμα ψωμιά. Τεχνικά αν το δούμε βέβαια μπορεί κάποιος να έχει την ίδια άποψη με τον Ραντυ. Νομίζω κάπου είχε κάνει σύγκριση όλων των αυτογεμών αλλά και τότε έγραφε για αυτούς που τον πληρώνουν...Ρεμι και Φαμπαρμ!
 
Δεν έχω κάτι με την Ρεμι Βασίλη και γενικά με καμια μαρκα (είναι κολλήματα που δεν με άγγιξαν ποτέ και ούτε πρόκειται στην αρχη του θέματος άλλωστε το χω ξεκαθαρίσει )ίσα ίσα η πρώτη τουφεκια που έριξα πιτσιρικάς ήταν με ρεμι 1100 συλλεκτικια και αρκετά αργότερα όταν πρωτοβγαλα άδεια πάλι με ρεμι 1100 κυνήγησα δυο χρονιές .
Η ένσταση μου και μόνο είναι για τους δυθιραμβους του γνωστού μαλακαντρεα Αμερικάνου αρθρογράφου και τι θέλω να πω , υπάρχει βέβαια λίγο πατριωτισμός , αλλά πως λες ότι είναι το καλυτερο αυτογεμες που φτιάχτηκε ποτέ από μια δοκιμη preproduction model ? Τα αυτογεμη που απέκτησαν το προσωνύμιο - θρύλος- τον απέκτησαν δικαιωματικά για τα πλεονεκτήματα που μπορεί να χει αλλά σε βάθος χρόνου και σε πολλα χερια και όχι για τι το λέει ο τάδε αρθρογράφος η κάθε αρθρογράφος για να τονώσει την ντόπια κυρίως αγορα που έχει πήξει στο τουρκικό . Ο χρόνος και η χρήση είναι αυτή που θα δείξει τι απίδια βάζει ο σάκος , ακόμα και αν παλεύεις τον ίδιο σου τον εαυτό είναι αρκετά δύσκολο να ξεπεράσεις μόνο και μόνο την φήμη του 1100 . Την v3 την είδα στο περίπτερο της ρεμι πολύ πριν βγει στην αγορα σε μια έκθεση και είχα γράψει την γνώμη μου τότε , την πρότεινα σε καλο φίλο και την αγόρασε κιολας και την κυνήγησα λίγο .
Ο Randy με λίγες κουβέντες είναι μηχανολόγος μηχανικός (αν δεν κάνω λάθος), φιλοαμερικάνος (καλά κάνει), αντιμπενελάκιας (κλικ), γνώστης του θέματος όπλου - βλητικής άσχετα με το τι γράφει και παίρνει την προμήθειά του από τους Τούρκους.
Έχουμε ανταλλάξει αρκετά email.
Προσέχω τι διαβάζω από αυτόν.
 
Συμφωνώ Κωνσταντίνε. Η 1100 έχει δείξει την αξία της εδώ και πολλά χρόνια ενώ η v3 έχει ακόμα ψωμιά. Τεχνικά αν το δούμε βέβαια μπορεί κάποιος να έχει την ίδια άποψη με τον Ραντυ. Νομίζω κάπου είχε κάνει σύγκριση όλων των αυτογεμών αλλά και τότε έγραφε για αυτούς που τον πληρώνουν...Ρεμι και Φαμπαρμ!
Αρκετά δύσκολο το βλεπω βγήκαν πολλα μοντέλα μετά από αυτή αλλά ;
Ο Randy με λίγες κουβέντες είναι μηχανολόγος μηχανικός (αν δεν κάνω λάθος), φιλοαμερικάνος (καλά κάνει), αντιμπενελάκιας (κλικ), γνώστης του θέματος όπλου - βλητικής άσχετα με το τι γράφει και παίρνει την προμήθειά του από τους Τούρκους.
Έχουμε ανταλλάξει αρκετά email.
Προσέχω τι διαβάζω από αυτόν.
Γενικά μετά από κάποια χρόνια έχω πάψει να τους δίνω σημασία , σε οποιαδήποτε εθνικότητα και αν ανήκουν το καλυτερο Βασίλη είναι να δοκιμάζουμε μόνοι μας ότι μπορούμε εμείς θα μαστε άλλωστε οι τελικοί κριτές .
 
Είδα τον @elias125656 να μου βάζει like και τον ενημερώνω ότι δεν έχω δει μέχρι τώρα καλύτερο ορισμό αυτογεμούς από τον δικό του !!!!!

"Το καλύτερο όπλο είναι αυτό που δεν σου έχει έρθει ποτέ να το κάνεις κομμάτια πάνω από μια φορά στον κυνηγότοπο ...
εάν έστω και ένας δεν έχει βρεθεί σε αυτή την θέση έχει για μένα το καλύτερο όπλο
"

.RESPECT.
 
το καλυτερο Βασίλη είναι να δοκιμάζουμε μόνοι μας ότι μπορούμε εμείς
Είναι πολύ δύσκολο αυτό Κώστα.
Και εκεί ακριβώς παίζεται όλο το παιχνίδι!!!

Πρέπει να βρεις (δανειστείς, αγοράσεις) τα όπλα που σε ενδιαφέρουν και να τα δοκιμάσεις με πολλά φυσίγγια.
Αν δε, θεωρήσουμε αληθές ότι 2 πανομοιότυπα όπλα διαφέρουν, κλάφτα.
(Δεν μπαίνω σε πιο βαθειά νερά, πχ μετρήσεις κώνων, αυλών, τσοκ κτλ ...)
Και πρόσεξε ότι αυτό έχει να κάνει μόνο με την βλητική απόδοση.

Τι γίνεται με την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου;
Όταν κάποιος γράφει για βλάβη, δυσλειτουργία όπλου δημιουργούνται στρατόπεδα.
Το πρώτο στρατόπεδο είναι αυτό που τον πιστεύει αλλά του λέει ότι το όπλο του ήταν η εξαίρεση στον κανόνα.
Το δεύτερο, δεν το πιστεύει γιατί νομίζει ότι επειδή το δικό τους δεν έχει πάθει τίποτα, κανένα δεν παθαίνει τίποτα.
Το τρίτο είναι αυτό που καταγράφει το περιστατικό και το κρατάει στο πίσω μέρος του μυαλού του.

Ανήκω στο τρίτο στρατόπεδο.
 
Last edited:
Είδα τον @elias125656 να μου βάζει like και τον ενημερώνω ότι δεν έχω δει μέχρι τώρα καλύτερο ορισμό αυτογεμούς από τον δικό του !!!!!

"Το καλύτερο όπλο είναι αυτό που δεν σου έχει έρθει ποτέ να το κάνεις κομμάτια πάνω από μια φορά στον κυνηγότοπο ...
εάν έστω και ένας δεν έχει βρεθεί σε αυτή την θέση έχει για μένα το καλύτερο όπλο
"

.RESPECT.
Ο τίτλος του θέματος είναι σαφέστατος , ίσως έχει παρεξηγηθεί το θέμα δεν είναι άλλο από το αν υπήρξε ποτέ τέτοιο όπλο και αν ήταν στο συνολο του αυτό που ψάχνει ο καθένας μας ξεχωριστά . Οι περισσότεροι μεγαλώσαμε με ιστορίες το τάδε είναι ετσι το τάδε είναι αλλιώς , το ένα φαρμάκι το άλλο κοπριά , το γιατί όμως πλανατε κσι δεν θα το πει κανείς . Τώρα αν έχει έρθει κάποιος σε θέση να κάνει κομμάτια το όπλο τις περισοτερες των περιπτώσεων δεν φταίει αυτό ούτε και τα φυσιγγια .
 
Το καλυτερο αυτογεμες ηταν και θα ειναι αυτο με τα λιγοτερα κινητα μερη και ευκολα εναλαξιμο το οτιδηποτε σχεδον και απο τον χρηστη .Δηλ ενα αδρανειας οπλο τα υπολοιπα ειναι απλα κοληματα του μυαλου του καθενος μας με το τι αρεσει σε αυτον προσωπικα και οχι σε τεχνικο και λειτουργικο επίπεδο .Κανονας οσο πιο απλο τοσο πιο καλο και ευχρηστο
 
Πολύ δύσκολο ερώτημα για να θέσεις μια σωστη απάντηση διότι κανένας μας δεν έχει δοκιμάσει όλα τα αυτογεμη που υπάρχουν για να έχει μια γενικευμένη εικόνα.Οποτε για μένα που έχω δοκιμάσει 4-5 καραμπίνες καλύτερη θεωρώ αυτήν που μου κάνει όλα τα χατίρια την baikal mp 155.Το μόνο αρνητικό της είναι το καθάρισμα από θέμα λειτουργικότητας και πρακτικότητας.Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από οποιοδήποτε άλλη καραμπίνα κατά την γνώμη μου στο κυνήγι.Εχω κυνηγισει τσίχλα και όλα τα υποείδη παπια αγριοπερίστερα και τρυγόνια μέχρι τώρα και δεν έχω το οποιοδήποτε παράπονο.Οπλο το οποίο άμα το βελτιώσουν σε θέμα καθαρισμού και βαφής θα είναι το κορυφαίο αυτογεμες για μένα και όποιος θέλει ας έρθει να κάτσει δίπλα μου σε ένα καρτέρι με οποιοδήποτε πανάκριβο αυτογεμες να του βάλει γυαλιά η Ρωσίδα.. με 550 που κάνει.
Και σας ρωτάω μερικούς μερικούς.
Άμα έκανε 2.000 όπως μερικά όπλα που πληρώνεις φιγούρα και όνομα μόνο για τόσα λεφτά (οικογένειες δεν θίγουμε) και είχε βάλει στα υλικά της τα ανάλογα λεφτά τι όπλο θα ήταν.Ισως το κορυφαίο αυτογεμες που υπάρχει.Προσωπικη άποψη πάντα ;)
Καλή συνέχεια αλανιαα
 
Για τον κάθε ένα από εμάς ανάλογα με της εμπειρίες του και τα όπλα που είχε και εχει στην κατοχή του το καλύτερο είναι διαφορετικό και πιθανόν οι περισσότεροι να έχουμε και δίκιο. Εγώ πχ το πρώτο μου όπλο ήταν baikal pose το δεύτερο μια beretta 303 το τρίτο πάλι beretta 303 μετά μια crio μετά μια urika 2 και τώρα A400 uniko και 686 sporting με όλα εκτός από την crio ήμουν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος διότι δεν μου έκαναν ποτέ εμπλοκές με όλα βλητικα ήμουν ευχαριστημένος με όλα έριχνα καλά. Εάν από όλα τα παραπάνω μου έλεγαν τώρα ότι πρέπει να διαλέξω μόνον ένα θα επέλεγα την urika όχι μια οποιαδήποτε όμως αλλά την τότε την δικιά μου urika,χτυπαω το κεφάλι μου στον τοιχο που την πούλησα αλλά ας οψετε η τότε δύσκολη οικονομική κατάσταση που ήμουν.
 
Απο αυτογεμες δεν ξερω
Οποταν ειμαη εκτος θεματος
Αλλα για εμενα καλυτερο οπλο για τον καθε ενα μας ειναι το οπλο που σε συγκριση με αλλα που ειχαμε η εχουμε η και αν ειναι εστω το μοναδικο μας ανυπομονουμε να το παρουμε και να βγουμε εξω για κυνηγι επειδη πρωτον μας αρεσει να το εχουμε στα χερια και δευτερον το οποιο επιδρα αμεσα στο πρωτο, μας εμπνεει εμπιστοσυνη να το κραταμε!!!
Ειναι οπως ακριβως ενα φουσεκι που αμα το χουμε στην θαλαμη νιωθουμε οτι μπορουμε να βαρεσουμε οτι βγει και που βγει(αυτοπεποιθηση) και οταν μας τελειωσει μας δημιουργειται ανασφαλεια στο θεμα της επιτυχιας
Για καποιον αλλο αυτο το φουσεκι η αυτο το οπλο μπορει να μην ειναη καλο
Για εμας ομως να ειναι το αντιθετο
Αυτο ειναι για εμενα το καλυτερο οπλο

Για να ισχυουν τα ποιο πανω πρεπει να ειναι στα μετρα μας ωστε να μας δινει επιτυχιες

πολλα οπλα εχουν βγει σκαρτα γιατι δεν ηταν στα μετρα μας
η Εχουν βγαλει προβληματα λογο λαθους συντηρησης
Κλπ

το ποσο σε εξυπηρετει ενα εργαλειο εξαρταται σε ενα βαθμο και απο το ποσο μερακλης εισαι ωστε πρωτον να το χεις συντηρημενο και δευτερον να εχεις ασχοληθει στο θεμα του ωστε να μπορεις να παρεις οτι εχει να σου δωσει

Επομενως ο βαθμος ευχαριστησης που δινει ενα οπλο ειναι υποκειμενικος!

εαν ομως μας αρεσει και μας κανει τα γουστα ομως τοτε ωια τον καθε ενας μας αυτο ειναι το καλυτερο
 
Το μονο οπλο που κραταω στα χερια μου κ νιωθω οτι κραταω αληθινη καραμπινα με ολη τη σημασια της λεξης ειναι το Browning auto5.
Ο ορισμός της καραμπινας.-

Μετα ακολουθει η Luigi Franchi 48al - beretta σειρα 300 μεχρι κ την 304, 390.
Αυτα ειναι τα καλυτερα κυνηγετικα αυτογεμη κατα την αποψη μου
 
Το καλυτερο οπλο ειναι το μπενελι ριχνεις ατελειωτα το καθαριζεις και ανα διετια αν θες και συνεχιζει και ο γιος σου σιγουρα με τον ιδιο ρυθμο και εχοντας μια βελονα και εναν εξολκεα στη τσεπη που μαλλον δεν θα χρειαστεις δεν γνωριζεις τι θα πει μαστορας .Οπως μου ειχε πει ενας γνωστος οπλουργος αν ειχαν ολοι μπενελι εμεις θα καναμε αλλο επαγγελμα.
 
Μόνο την αξιοπιστία μετράμε εδώ?
Εγω ετσι τα μετραω ολα γιατι λιγο πολυ για την δουλεια που τα παιρνεις την κανουν η αξιοπιστια κρινει και το καλυτερο σε ολα τα πραγματα αποψη μου βεβαια δεν πληρωνω κατι γιατι ειναι μονο ομορφο ουτε γιατι μονο αυτο σκοτωνει το πληρωνω και για να ειναι αξιοπιστο γιαυτο και εχω πουλησει και αλαξει τόσα και εχω καταληξει στην ςς
 
Εγω ετσι τα μετραω ολα γιατι λιγο πολυ για την δουλεια που τα παιρνεις την κανουν η αξιοπιστια κρινει και το καλυτερο σε ολα τα πραγματα αποψη μου βεβαια δεν πληρωνω κατι γιατι ειναι μονο ομορφο ουτε γιατι μονο αυτο σκοτωνει το πληρωνω και για να ειναι αξιοπιστο γιαυτο και εχω πουλησει και αλαξει τόσα και εχω καταληξει στην ςς
+1000
 
Back
Top