Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Μην το λες αυτο......................εχει κατι ελατηρια που συναγωνιζωνται στα ισια pcp σε αγωνες(στην ακριβεια ενοω)
Στα οποια εχει ''μπει χερι'' και στο οπλο και στη τσεπη, με αποτελεσμα το συνολικο κοστος μερικες φορες να περναει σε κοστος ενα επωνυμο pcp, το γνωριζεις αυτο.
 
Λίγο που το έψαξα είναι made in china αλλά είναι πιο αναβαθμισμένο από τα άλλα αντίγραφα των άλλων εταιριών και από τα reviews λένε ότι ειναι πολύ ποιοτικό και όχι κινεζιά. Στο internet υπάρχουν πάρα πολύ καλά σχόλια ειδικά για την τιμή του που είναι πολύ δελεαστική για pcp. Μάλιστα σε κάποια reviews λένε ότι συναγωνίζεται αρκετά πολύ πιο ακριβά pcp. Λένε ότι έχει πολύ καλή ρυθμιζόμενη σκανδάλη 2 σταδίων και επίσης ειναι πιο δυνατό από τα υπόλοιπα και βγάζει πάρα πολύ σταθερές ταχύτητες. Πολύ θετικό επίσης είναι το βάρος του που είναι πάρα πολύ ελαφρύ 2300gr σε σχέση με τα καλά ελατηρίου που ζυγίζουν απο 3,5 έως και 4,5 κιλά. Η αλήθεια είναι ότι μία τρόμπα μαζί με αυτό το όπλο στοιχίζει όσο ένα πάρα πολύ καλό ελατηρίου όπως πχ το HW77.

Και επειδη ενδιαφέρομαι και εγώ για αεροβόλο μέχρι τα 500ευρώ είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτό , το HW77 και το Diana 460. Σίγουρα το HW77 και το Diana 460 θα είναι πιο ποιοτικά αεροβόλα και δεν θα μπλέξω με τρόμπες κλπ. Αλλά από την άλλη το Stormrider δεν θα χρειάζεται να το σπας σε κάθε βολή να σε κουράζει , έχει γεμιστήρα 7 βολων και είναι πολυ ελαφρύ και πιο κοντό σε μήκος. Οπότε όλα μαζί φαντάζομαι θα το κάνουν πολύ πιο διασκεδαστικό.
Αλλη κατηγορια το ενα αλλη το αλλο, το μονο κοινο ειναι η σταθερη κανη, το πρωτο ειναι καθαρα σκοπευτικο, το δευτερο ειναι πιο πολυ κυνηγετικο σε χωρες που επιτρεπεται και με πιο πολυ δυναμη.
 
Λίγο που το έψαξα είναι made in china αλλά είναι πιο αναβαθμισμένο από τα άλλα αντίγραφα των άλλων εταιριών και από τα reviews λένε ότι ειναι πολύ ποιοτικό και όχι κινεζιά. Στο internet υπάρχουν πάρα πολύ καλά σχόλια ειδικά για την τιμή του που είναι πολύ δελεαστική για pcp. Μάλιστα σε κάποια reviews λένε ότι συναγωνίζεται αρκετά πολύ πιο ακριβά pcp. Λένε ότι έχει πολύ καλή ρυθμιζόμενη σκανδάλη 2 σταδίων και επίσης ειναι πιο δυνατό από τα υπόλοιπα και βγάζει πάρα πολύ σταθερές ταχύτητες. Πολύ θετικό επίσης είναι το βάρος του που είναι πάρα πολύ ελαφρύ 2300gr σε σχέση με τα καλά ελατηρίου που ζυγίζουν απο 3,5 έως και 4,5 κιλά. Η αλήθεια είναι ότι μία τρόμπα μαζί με αυτό το όπλο στοιχίζει όσο ένα πάρα πολύ καλό ελατηρίου όπως πχ το HW77.

Και επειδη ενδιαφέρομαι και εγώ για αεροβόλο μέχρι τα 500ευρώ είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτό , το HW77 και το Diana 460. Σίγουρα το HW77 και το Diana 460 θα είναι πιο ποιοτικά αεροβόλα και δεν θα μπλέξω με τρόμπες κλπ. Αλλά από την άλλη το Stormrider δεν θα χρειάζεται να το σπας σε κάθε βολή να σε κουράζει , έχει γεμιστήρα 7 βολων και είναι πολυ ελαφρύ και πιο κοντό σε μήκος. Οπότε όλα μαζί φαντάζομαι θα το κάνουν πολύ πιο διασκεδαστικό.
Για αλλη μια φορα λεω και επιμενω........μην δινετε σημασια στα βιντεακια που υπαρχουν στο διαδυκτιο......πολλες φορες ειναι παραπλανητικα.
Για εναν που γνωριζει το αεροβολο πιο βαθεια μπορει να καταλαβει τι σαχλαμαρες λενε.......αλλα για εναν νεο και απειρο μπορει να φανει οτι ειναι πολλα υποσχομενο οπλο.....δεν ειναι ετσι δυστιχως.
Οι ''σαλτσες'' που βαζουνε στην παρουσιαση και στα χαρακτηριστικα ειναι το τυρακι στην φακα!
Το Marketing εχει κανει θαυματα στις πωλησεις σε κατι ''σιδεριες'' που το μονο που κανουν ειναι να ριχνους σφαιρακια........το που? δεν εχει σημασια.....προσοχη λοιπον γιατι δεν ειναι εποχες για λαθος επιλογες και μαλιστα επιλογες που κοστιζουν.
HW 77 ...........Δεν τιθεται συγκριση με το 460 που δεν θα ελεγα πως ειναι απο τα ποιοτικα της εταιριας........αν μου ελεγες για την σειρα 48-52-54-56 θα σου ελεγα ναι και αν μαλιστα το εβρισκες και σε 5,5 θα σου ελεγα με κλειστα ματια!!!!!!!!
 
Λίγο που το έψαξα είναι made in china αλλά είναι πιο αναβαθμισμένο από τα άλλα αντίγραφα των άλλων εταιριών και από τα reviews λένε ότι ειναι πολύ ποιοτικό και όχι κινεζιά. Στο internet υπάρχουν πάρα πολύ καλά σχόλια ειδικά για την τιμή του που είναι πολύ δελεαστική για pcp. Μάλιστα σε κάποια reviews λένε ότι συναγωνίζεται αρκετά πολύ πιο ακριβά pcp. Λένε ότι έχει πολύ καλή ρυθμιζόμενη σκανδάλη 2 σταδίων και επίσης ειναι πιο δυνατό από τα υπόλοιπα και βγάζει πάρα πολύ σταθερές ταχύτητες. Πολύ θετικό επίσης είναι το βάρος του που είναι πάρα πολύ ελαφρύ 2300gr σε σχέση με τα καλά ελατηρίου που ζυγίζουν απο 3,5 έως και 4,5 κιλά. Η αλήθεια είναι ότι μία τρόμπα μαζί με αυτό το όπλο στοιχίζει όσο ένα πάρα πολύ καλό ελατηρίου όπως πχ το HW77.

Και επειδη ενδιαφέρομαι και εγώ για αεροβόλο μέχρι τα 500ευρώ είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτό , το HW77 και το Diana 460. Σίγουρα το HW77 και το Diana 460 θα είναι πιο ποιοτικά αεροβόλα και δεν θα μπλέξω με τρόμπες κλπ. Αλλά από την άλλη το Stormrider δεν θα χρειάζεται να το σπας σε κάθε βολή να σε κουράζει , έχει γεμιστήρα 7 βολων και είναι πολυ ελαφρύ και πιο κοντό σε μήκος. Οπότε όλα μαζί φαντάζομαι θα το κάνουν πολύ πιο διασκεδαστικό.
Ακριβως ...ειναι ενα κινεζικο ARTEMIS με σταμπα απο την Diana.....και σε καμια περιπτωση δεν συναγωνιζεται ακριβα pcp....ιντερνικες υπερβολες.
Η τρομπα δεν ειναι λυση.....μεχρι να γεμισεις το οπλο σου εχει φυγει η ψυχη και η ορεξη να ριξεις.......οσοι εχουν παρει το μετανοιωσαν.
 
Λίγο που το έψαξα είναι made in china αλλά είναι πιο αναβαθμισμένο από τα άλλα αντίγραφα των άλλων εταιριών και από τα reviews λένε ότι ειναι πολύ ποιοτικό και όχι κινεζιά. Στο internet υπάρχουν πάρα πολύ καλά σχόλια ειδικά για την τιμή του που είναι πολύ δελεαστική για pcp. Μάλιστα σε κάποια reviews λένε ότι συναγωνίζεται αρκετά πολύ πιο ακριβά pcp. Λένε ότι έχει πολύ καλή ρυθμιζόμενη σκανδάλη 2 σταδίων και επίσης ειναι πιο δυνατό από τα υπόλοιπα και βγάζει πάρα πολύ σταθερές ταχύτητες. Πολύ θετικό επίσης είναι το βάρος του που είναι πάρα πολύ ελαφρύ 2300gr σε σχέση με τα καλά ελατηρίου που ζυγίζουν απο 3,5 έως και 4,5 κιλά. Η αλήθεια είναι ότι μία τρόμπα μαζί με αυτό το όπλο στοιχίζει όσο ένα πάρα πολύ καλό ελατηρίου όπως πχ το HW77.

Και επειδη ενδιαφέρομαι και εγώ για αεροβόλο μέχρι τα 500ευρώ είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτό , το HW77 και το Diana 460. Σίγουρα το HW77 και το Diana 460 θα είναι πιο ποιοτικά αεροβόλα και δεν θα μπλέξω με τρόμπες κλπ. Αλλά από την άλλη το Stormrider δεν θα χρειάζεται να το σπας σε κάθε βολή να σε κουράζει , έχει γεμιστήρα 7 βολων και είναι πολυ ελαφρύ και πιο κοντό σε μήκος. Οπότε όλα μαζί φαντάζομαι θα το κάνουν πολύ πιο διασκεδαστικό.
Πάρε HW Μανώλη. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 20 αεροβόλα και 4 HW.
Επίσης λύνονται, συντηρούνται και customάρονται εύκολα.
 
Αυτό το μοντέλο το εχει δοκιμάσει κάποιος;
pcp diana stormrider 5.5mm
Εγώ όχι,αλλά έχω δύο τουρκικά χατσαν στα οποία τα έχω δουλέψει ελάχιστα είναι αλήθεια,για να έχω ξεκαθαρει εικονα.Ενα τουφέκι 6,35 μάλλον από τα πρώτα που ήρθαν σε pcp.Καθως και ένα πιστόλι 5,5 το πρώτο που βγήκε από την εταιρία.Αυτες της λίγες βολές που έχω ρίξει,δείχνουν εξαιρετικά σε ακρίβεια,με καλή σκανδάλη.Που όταν πούλησα,3 ντουζίνες σπαστων αεροβόλων,κράτησα μόνο τα χατσαν και φυσικά το hw77.Στα αεροβόλα,για βουτήξεις στην αγορά των φτηνών,πρέπει και να έχεις και της τεχνικές γνώσεις να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα που θα προκύψουν,και πάνω σε αυτό εγώ δεν είχα πρόβλημα.Γιαυτο και βλέπεις τα παιδιά εδώ να προτείνουν τα καλά αεροβόλα,για να μην μπλέξεις.Περνεις ένα weihrauch και έπιασαν τα λεφτά σου τόπο.Και οπότε το θες το πουλάς και θα φύγει.Το φτηνό,το παντρεύεσαι,η θα το χαρίσεις για να φύγει,με ένα συμβολικό ποσό.
 
To μόνο αρνητικό που βλέπω στα καλά ελατηρίου και gas ram είναι το πολύ μεγάλο βάρος, έτσι δε μπορείς να χτυπήσεις εύκολα έναν στόχο πχ από όρθια θέση αν δεν έχεις το όπλο κάπου σταθερό.
Eτσι είναι,κουμουτσες είναι,για μένα μόνο προσυμπιεσμενο για μεγάλες δυνάμεις.Εγω τα είχα όλα αυτά,για σκοποβολή είναι κουραστικά,και να επιτραπούν για σπορ κυνήγι,είναι πολύ βαριά και ογκοδης.Τα αγοράζαμε παλιά πριν βγουν τα προσυμπιεσμενα.
 
To μόνο αρνητικό που βλέπω στα καλά ελατηρίου και gas ram είναι το πολύ μεγάλο βάρος, έτσι δε μπορείς να χτυπήσεις εύκολα έναν στόχο πχ από όρθια θέση αν δεν έχεις το όπλο κάπου σταθερό.
Αρνητικο για σκοποβολη δεν ειναι το μεγαλο βαρος.....ισα ισα αποσβαινει και τον κραδασμο......μειονεκτημα εχουν στην σκοποβολη απο ορθια θεση.......και επησεις το μεγαλο προταιρημα στα ελατηρια ειναι πως δεν χρειαζωνται ''προικα'' για την χρηση τους.
 
Eτσι είναι,κουμουτσες είναι,για μένα μόνο προσυμπιεσμενο για μεγάλες δυνάμεις.Εγω τα είχα όλα αυτά,για σκοποβολή είναι κουραστικά,και να επιτραπούν για σπορ κυνήγι,είναι πολύ βαριά και ογκοδης.Τα αγοράζαμε παλιά πριν βγουν τα προσυμπιεσμενα.
Σιγουρα οταν θελουμε μεγαλες δυναμεις θα παμε σε pcp......αλλα στο Ελλαδισταν οι μεγαλες δυναμεις ειναι ''αχρηστες''...........
Ενα αλλο θεμα επησεις ειναι η ''προικα'' που χρειαζεται ενα pcp και ανεβαζει σημαντικα το κοστος αποκτηση του........
Στο θεμα κυνηγι αν καποτε επιτραπει δεν θα κανουμε περπατητο για να μας ενοχλει το βαρος....το κυνηγι με αεροβολο ειναι κατα βαση καρτερατο.......φυλαχτρα και βαση και εισαι μια χαρα......ακομα και ενα pcp δυνατο να εχεις παλι καρτερατο θα κανεις.
Και τωρα μια χαρα πουλανε τα ελατηρια γιατι υπαρχουν πολυ ποιοτικα οπλα που ειναι και καλιτερα απο καποιες φτηνοκατασκευες σε pcp.
 
Ένα HW30s 4,5μμ χωρίς διόπτρα για ατέλειωτη διασκέδαση και ένα πιο δυνατό HW με ότι θέλεις επάνω για να γουστάρεις.
Το 30αρι κάνει βολές ακρίβειας έως τα 50 μέτρα με καλό σχετικά σκοπευτικό
Είναι πολύ καλό όπλα κι
 
Σιγουρα οταν θελουμε μεγαλες δυναμεις θα παμε σε pcp......αλλα στο Ελλαδισταν οι μεγαλες δυναμεις ειναι ''αχρηστες''...........
Ενα αλλο θεμα επησεις ειναι η ''προικα'' που χρειαζεται ενα pcp και ανεβαζει σημαντικα το κοστος αποκτηση του........
Στο θεμα κυνηγι αν καποτε επιτραπει δεν θα κανουμε περπατητο για να μας ενοχλει το βαρος....το κυνηγι με αεροβολο ειναι κατα βαση καρτερατο.......φυλαχτρα και βαση και εισαι μια χαρα......ακομα και ενα pcp δυνατο να εχεις παλι καρτερατο θα κανεις.
Και τωρα μια χαρα πουλανε τα ελατηρια γιατι υπαρχουν πολυ ποιοτικα οπλα που ειναι και καλιτερα απο καποιες φτηνοκατασκευες σε pcp.
Mα για μεγάλες δυνάμεις μιλάμε,ογκοδης βαριές κουμουτσες ελατηριου vs pcp.Τα υπόλοιπα είναι προσωπικά ανάλογα πόσο κοντά,μακρυά,ομαλά,ανώμαλα,εδάφη,θα διασχίσει ο καθένας ώστε να φτάσει στο η στα σημεία που θα στηθεί.Γιαυτο ακόμα και εδώ ότι κουβαλιεται καλητέρα είναι και προτιμότερο.Γιατι έχουμε και την μετακινήσει,αλλάζω σημείο,στηνομαι σε διάφορα σημεία γιατί κάτι είδα,γιατί η φυλαχτά δεν είναι αποδοτική σήμερα.Ετσι θα διεξάγεται το κυνήγι με αεροβόλο.Εγω είχα την τύχη να τα ζήσω ως έφηβος στην δεκαετία το 70,σε ένα διαφορετικό κόσμο από αυτών σήμερα.Αλλα και η ενασχόληση μου με το κουνέλι αργότερα μου δίδαξε ότι μια φυλαχτά και δύο δεν θα φτάσουν με το αεροβόλο επισεις.Και με αυτό,η μετακινήσει μπορεί να χρειαστεί την τελευταία στιγμή,όταν ο χρόνος τρέχει,και το καρτέρι σου δεν πάει καλά.Οσο για το πιο ακριβό,το σπορ κυνήγι ειναι χομπι,και όπως κάθε χόμπι,πρέπει να είσαι έτοιμος να το πληρώσεις.Τωρα που μπήκα στη φωτογραφήσει,και βλέπω το σώμα της κάμερας σε δυο χρόνια να τα παίζει,και να ετοιμαζομαι για την χιλιάδα,κατάλαβα πόσο καλητέρα έπιαναν τόπο τα λεφτα με μια αγορά ενός όπλου.Ετσι φυσικά για να κάνεις το χόμπι,πρέπει να το πληρώσεις,είναι νόμος.Απλα όσο μπορείς και είναι εφικτό το κάνεις όσο οικονομικά γίνεται.Αλλα όχι ένα αναγκαίο εργαλείο να μην παρθεί.
 
Έχω διαβάσει πολύ καλα σχόλια από κάτι ξενα φορουμ για το avenger X για τα χρήματα του.Βγαινει σε κοντόκανο και ενα μακρύ. Έχει πλεονέκτημα ότι μπορεί να αλλάξει καννη στα τρια διαμετρηματα 177,22,25, έχει δυνατότητα να αλλάξει αποθήκη αέρα με περισσότερα cc, ρύθμιση του ρεγουλατορου πίεσης, δύο μανομετρα του ρεγουλατορου και αποθήκης και το σημαντικότερα πολύ καλά γκρουπαρίσματα σε μεγάλη απόσταση
 
Καλημερα στην παρεα,ειμαι ο Νικος απο Λαγονησι και ειμαι 55 ετων.Προσφατα "επεσε" στα χερια μου ενα Diana 54 air king σχεδον καινουργιο σε 4.5mm.Οντας ασχετος με αεροβολα μετα την ερωτηση σε καταστηματα του χωρου το εξοπλισα με μια διοπτρα

HAWKE VANTAGE 4-12 X 40 AO MILDOT​

την αντικραδασμικη βαση της Diana

DIANA ΒΑΣΗ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΥ 30mm BULLSEYE ZR (WEAVER)​

το "μαμισιο" διποδο και πολυ.....you tube..
Σεταραμε την διοπτρα και ολα καλα.Ανακρουση ελαχιστη και καλα γκρουπαρισματα στα 30-35 μετρα (αρχαριος ειπαμε). Αρκετες ωρες ψυχαγωγιας και pest control (ναι ξερω οτι απογορευεται το κυνηγι με αεροβολο αλλα μενω σε ενα κτημα στο λαγονησι και εχω παθος με τα νανακια (μικρες κοτες) τα οποια κλωσσανε και γεννουν συχνα.Καρακαξες και καμια φορα αρουραιοι ειναι μαστιγα για τα αυγα και τα κλωσοπουλα) τσπ....πριν 3 ημερες μου διαρηξανε το σπιτι και το αεροβολο εκανε "φτερα" ...ειμαι στη διαδικασια για καινουργιο και ειμαι μεταξυ του ιδιου και του HW 97 σε 5.5 mm ομως..ακουω γνωμες φιλοι μου , ολες σεβαστες.
Φιλικα
Νικος
 
HW80 5.5 και είσαι άρχοντας.
Διαθέτει ανοιχτά σκοπευτικά,δύναμη γύρω στα 20 ποδόλιβρα και αρκετά εύστοχο με την κατάλληλη βολίδα.Αν δεν θες πολύ βάρος κοιτάς και το hw95 στα 3.4 κιλά αντί 4 του hw80 χωρίς οπτικό.Αντί για το hw97k θα κοίταγα και το hw77 το μακρύ σε 5.5 με ανοιχτά σκοπευτικά
 
Το diana 54 που ειχες, το προτιμαμε σε 5,5, το HW 97 απο την αλλη ειναι προτιμοτερο σε 4,5 επειδη τα ποδολιβρα του δεν ειναι πολλα, αν θες να εχει και δυναμη οπως ειπε και ο vaggstr HW 80 σε 5,5 ή HW 90 παλι σε 5,5 και δες και το βαρος τους, εκτος και το εχεις πιο πολυ σταθερο σε καποιο παγκο ή διποδα.
 
Καλημερα στην παρεα,ειμαι ο Νικος απο Λαγονησι και ειμαι 55 ετων.Προσφατα "επεσε" στα χερια μου ενα Diana 54 air king σχεδον καινουργιο σε 4.5mm.Οντας ασχετος με αεροβολα μετα την ερωτηση σε καταστηματα του χωρου το εξοπλισα με μια διοπτρα

HAWKE VANTAGE 4-12 X 40 AO MILDOT​

την αντικραδασμικη βαση της Diana

DIANA ΒΑΣΗ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΥ 30mm BULLSEYE ZR (WEAVER)​

το "μαμισιο" διποδο και πολυ.....you tube..
Σεταραμε την διοπτρα και ολα καλα.Ανακρουση ελαχιστη και καλα γκρουπαρισματα στα 30-35 μετρα (αρχαριος ειπαμε). Αρκετες ωρες ψυχαγωγιας και pest control (ναι ξερω οτι απογορευεται το κυνηγι με αεροβολο αλλα μενω σε ενα κτημα στο λαγονησι και εχω παθος με τα νανακια (μικρες κοτες) τα οποια κλωσσανε και γεννουν συχνα.Καρακαξες και καμια φορα αρουραιοι ειναι μαστιγα για τα αυγα και τα κλωσοπουλα) τσπ....πριν 3 ημερες μου διαρηξανε το σπιτι και το αεροβολο εκανε "φτερα" ...ειμαι στη διαδικασια για καινουργιο και ειμαι μεταξυ του ιδιου και του HW 97 σε 5.5 mm ομως..ακουω γνωμες φιλοι μου , ολες σεβαστες.
Φιλικα
Νικος
Καλο θα ηταν να μην γινεται αναφορα σε pest control γιατι κακως αλλα και αυτο απαγωρευεται.
Παμε τωρα στο αεροβολο....οπως αναφερθηκε ηδη το 80αρι σε 5,5 ειναι υπερ αρκετο για οτι του ζητηθει να κανει αλλα εχει το βαρος του που σε βολες εκ του σταθερου βοηθα στην μειωση του κλωτσηματος...για βολες στο χερι δεν θα βοηθησει.
Επισης παρα πολυ καλο και σιγουρα θα σε καλυψει ειναι το καλιτερο αεροβολο σπαστης κανης το 95αρι σε 4,5......
Αυτο που ειχες ηταν καλιτερο ολων λογω του συστηματος που ειχε στην ανακρουση αλλα σε λαθος διαμετρημα.
HW 90 5.5 mm - WEIHRAUCH στο airgunshop.gr.......το καλιτερο gas ram που υπαρχει και αξιζει!!!!!!προσεξετο.
HW 80SL 5,5mm - WEIHRAUCH στο airgunshop.gr
HW 95 DE LUXE 4.5 mm - WEIHRAUCH στο airgunshop.gr
Αλλες επιλογες ειναι................
HW 50 S 4.5 mm - WEIHRAUCH στο airgunshop.gr
HW 77 4.5 mm - WEIHRAUCH στο airgunshop.gr
Επισης καλες λυσεις και πιο οικονομικες
COMETA 400 FENIX 4.5 mm - COMETA στο airgunshop.gr
COMETA FUSION 4.5 mm - COMETA στο airgunshop.gr
Το 97αρι δεν το αναφερω διοτι ειναι πιο σκοπευτικο....ειναι ιδιο μηχανικα με το 77αρι.
Δεν αναφερω την DIANA διοτι ζητα πολλα για αυτα που προσφερει.
 
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα από τα παρακάτω αεροβόλα και θα ήθελα την γνώμη σας. Δεν το θέλω για κάτι που ιδιαίτερο απλά για να περνάω την ώρα μου... Και τα 2 είναι στην ίδια τιμή.

SHADOW IGT GAMO 5.5mm η 4.5mm (?)​

GAMO HPA STORM IGT 4,5 MM​

 
Back
Top