Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Κώστα αυτό με τη ταυτόχρονη γέμιση με βολίδα είναι πατέντα κάποιου? Νομίζω οτι δεν πρέπει.
Το ξέρω ότι έχει δοκιμαστεί από πολύ παλιά και δουλεύει.
Ποιός το σκέφτηκε και πότε δεν το γνωρίζω.
Προσωπικά δεν το εφάρμοσα ποτέ ούτε και το έχω σκοπό.
 
Καλησπέρα.
Θα ήθελα, ως αρχάριος με το χόμπυ της σκοποβολής, την βοήθειά σας με την επιλογή αεοροβόλου πιστολιού ελατηρίου.
Είχα καταλήξει στο Ηatsan model 25 supercharger 4.5mm, αλλά δεν υπάρχει πουθενά διαθέσιμο. Ποιό θα μου προτείνατε ως, αντίστοιχης ποιότητας και δύναμης, εναλλακτική για σκοποβολή στα 10 μέτρα;
Διαθέτω περίπου 130 ευρώ και θα ήθελα οπωσδήποτε ελατηρίου.
 
Παιδιά έχω ενα diana classic 24 από το 1991. Αθάνατο πολύ αξιόπιστο.Πιτσιρικάς χτυπούσα σπουργίτια :) Τώρα το έχει ο γιος.
Σκέφτομαι να πάρω τώρα ενα δυνατό.
Θέλω στα 5.5mm Είμαι μεταξύ diana magnum 350, HW 90 και Gamo Replay 10x IGT Gen2 Magnum. Το τελευταίο λέει 380μ/sec( αν αληθεύει)με γεμιστηρα 10 πελλετ.
Ποια η γνώμη σας παιδιά;
Επίσης τα gas ram λογω αζώτου θέλουν συχνά συντήρηση σε σχέση με του ελατηρίου;
 
Παιδιά έχω ενα diana classic 24 από το 1991. Αθάνατο πολύ αξιόπιστο.Πιτσιρικάς χτυπούσα σπουργίτια :) Τώρα το έχει ο γιος.
Σκέφτομαι να πάρω τώρα ενα δυνατό.
Θέλω στα 5.5mm Είμαι μεταξύ diana magnum 350, HW 90 και Gamo Replay 10x IGT Gen2 Magnum. Το τελευταίο λέει 380μ/sec( αν αληθεύει)με γεμιστηρα 10 πελλετ.
Ποια η γνώμη σας παιδιά;
Επίσης τα gas ram λογω αζώτου θέλουν συχνά συντήρηση σε σχέση με του ελατηρίου;
Hw 90 με κλειστά μάτια!! Μακράν το καλύτερο και συντήρηση μηδέν!!!(εκτός λάδωμα εξωτερικά φυσικά)
 
Παιδιά έχω ενα diana classic 24 από το 1991. Αθάνατο πολύ αξιόπιστο.Πιτσιρικάς χτυπούσα σπουργίτια :) Τώρα το έχει ο γιος.
Σκέφτομαι να πάρω τώρα ενα δυνατό.
Θέλω στα 5.5mm Είμαι μεταξύ diana magnum 350, HW 90 και Gamo Replay 10x IGT Gen2 Magnum. Το τελευταίο λέει 380μ/sec( αν αληθεύει)με γεμιστηρα 10 πελλετ.
Ποια η γνώμη σας παιδιά;
Επίσης τα gas ram λογω αζώτου θέλουν συχνά συντήρηση σε σχέση με του ελατηρίου;
Απο αυτα που εβαλες, μονο αυτο αξιζει.....
 
Παιδιά έχω ενα diana classic 24 από το 1991. Αθάνατο πολύ αξιόπιστο.Πιτσιρικάς χτυπούσα σπουργίτια :) Τώρα το έχει ο γιος.
Σκέφτομαι να πάρω τώρα ενα δυνατό.
Θέλω στα 5.5mm Είμαι μεταξύ diana magnum 350, HW 90 και Gamo Replay 10x IGT Gen2 Magnum. Το τελευταίο λέει 380μ/sec( αν αληθεύει)με γεμιστηρα 10 πελλετ.
Ποια η γνώμη σας παιδιά;
Επίσης τα gas ram λογω αζώτου θέλουν συχνά συντήρηση σε σχέση με του ελατηρίο
DIANA 350 MAGNUM......το ποιο αποτυχημενο μοντελο της εταιριας.......απλα το ξεχνας.
GAMO REPLAY αλλη μια πατατα που ριχνει σφαιρακια.......τα 380μ το αναφερει αλλα δεν μας λεει με τι σφαιρακι και τι βαρος....η GAMO φημιζεται για το Marketing........μακρυα και αγαπημενοι........
HW 90 οτι καλιτερο και ποιοτικοτερο υπαρχει στα gasram....κανενα αλλο gasram δεν εχει τα προσοντα ενος hw..........Το μονο επισκευασιμο και ρυθμιζομενο που κυκλοφορει.......κοστιζει αλλα αξιζει!!!!!!!!!!!......και δεν ειναι με αζωτο.
 
Αυτό που λέει η gamo 380m/sec με.5.5 λετε ειανι μάρκετινγκ; Γιατί τα άλλα δύο πιο ποιοτικές εταιρίες δίνουν 100μ λιγότερο 🤔
Κατρχας η ευθυβολια του ειναι χαλια μαυρα και το gamo & diana ειχα 2 350 4.5 5.5 αστα το γκαμο φιλος και σε 4.5+ 5.5 χαλια
 
Παιδιά έχω ενα diana classic 24 από το 1991. Αθάνατο πολύ αξιόπιστο.Πιτσιρικάς χτυπούσα σπουργίτια :) Τώρα το έχει ο γιος.
Σκέφτομαι να πάρω τώρα ενα δυνατό.
Θέλω στα 5.5mm Είμαι μεταξύ diana magnum 350, HW 90 και Gamo Replay 10x IGT Gen2 Magnum. Το τελευταίο λέει 380μ/sec( αν αληθεύει)με γεμιστηρα 10 πελλετ.
Ποια η γνώμη σας παιδιά;
Επίσης τα gas ram λογω αζώτου θέλουν συχνά συντήρηση σε σχέση με του ελατηρίου;
Ακου τον ηρακλη και θα εισαι κομπλε
 
Κατρχας η ευθυβολια του ειναι χαλια μαυρα και το gamo & diana ειχα 2 350 4.5 5.5 αστα το γκαμο φιλος και σε 4.5+ 5.5 χαλια
Όλοι τελικά είχαμε ένα 350,η βλακεία τους είναι ότι το όπλο ήθελε μια πιο μακρυά κάννη.Αν είχε πιο πολύ σίδερο εμπρός θα ήταν οκ το όπλο τουλάχιστον σε .22.Το Γκαμο το είχα το 1250 σε .22,οπλαρα,η σκανδάλη του συνηθίζεται,και ευθηβολο.Και τα δύο όμως είναι κουμουτσες,πολύ μεγάλα όπλα.Τωρα για αυτό το πλαστικό με την μεγάλη θαλαμη το δίνει 45 joules,Aρα με ένα κανονικό σε βάρος .22 θα βγάλει 300μ/δ,και δεν ξέρω και πως πάει από ευθηβολια.Το σωστό είναι βέβαια το 90αρι όπως πολύ σωστά λέτε.Ειναι επενδύση,άψογο σε όλα,και το πουλάς άνετα όποτε θες.Εγω με τα δύο παραπάνω που ανέφερα δεινοπάθησε να τα δώσω.hw 90 και από μένα.
 
Παιδιά έχω ενα diana classic 24 από το 1991. Αθάνατο πολύ αξιόπιστο.Πιτσιρικάς χτυπούσα σπουργίτια :) Τώρα το έχει ο γιος.
Σκέφτομαι να πάρω τώρα ενα δυνατό.
Θέλω στα 5.5mm Είμαι μεταξύ diana magnum 350, HW 90 και Gamo Replay 10x IGT Gen2 Magnum. Το τελευταίο λέει 380μ/sec( αν αληθεύει)με γεμιστηρα 10 πελλετ.
Ποια η γνώμη σας παιδιά;
Επίσης τα gas ram λογω αζώτου θέλουν συχνά συντήρηση σε σχέση με του ελατηρίου;
Αυτά τα τρία που αναφέρεις τα έχεις δεί από κοντά ποτέ;
Τα έπιασες στα χέρια σου να δείς πόσο ζυγίζουν, πώς ζυγίζονται στα χέρια σου, πόση δύναμη θέλουν για την κάθε όπλιση;
Άν όχι τότε καλό είναι να βρείς μια ευκαιρία να το κάνεις.

Δυνατό αεροβόλο ελατηρίου/gas ram σε διαμέτρημα 5,5 mm (0.22") συνεπάγεται βαρύ όπλο (για καλύτερη απορρόφηση κραδασμών της βολής και καλύτερη ευστάθεια) με κουραστική όπλιση άν θέλεις να ευχαριστηθείς πολλές βολές στις εξορμήσεις σου και κουραστικό στο κράτημα - άν μάλιστα μπεί επάνω και οπτικό με βάση ή δαχτυλίδια (για να εκμεταλλευτείς την ακρίβειά του) το συνολικό βάρος μεγαλώνει κι άλλο και μετά θα θέλεις και τρίποδα να το στηρίζεις ή τραπέζι να το απιθώνεις κάθε λίγο (ή υπηρέτη - βαστάζο να σου το κρατάει όταν δεν το χρησιμοποιείς όπως στούς λόρδους).

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το gas ram και να μείνεις στο ελατήριο.

Μια ποιοτική επιλογή είναι το HW 95 - έχει ότι και το HW 90 αλλά οπλίζει πιό εύκολα, είναι ελαφρύτερο και έχει δύναμη τόση όση χρειάζεται για να το ευχαριστηθείς.

Άν πάλι θέλεις ΤΗΝ δύναμη τότε τζάμπα ασχολείσαι με αυτές τις κατηγορίες αεροβόλων - εκεί χρειάζεσαι PCP (προσυμπιεσμένο) για να έχεις άφθονη δύναμη χωρίς κόπο στην όπλιση αλλά με αυξημένο κόστος και πεπερασμένη αυτονομία.
 
Last edited:
{{{ Μια ποιοτική επιλογή είναι το HW 95 - έχει ότι και το HW 90 }}}
Αν και σε ολα τα αλλα συμφωνω εδω διαφωνω Γιατρε μου.......δεν μπορουμε να βαλουμε διπλα στο 90αρι το 95αρι.
Αλλη κατηγορια(ελατηριο)....... αλλα θα ελεγα το κορυφαιο ελατηριο σπαστης κανης στο κοσμο χωρις υπερβολες!!!!!!!!!!!!!!!
Το 90αρι(gasram)ειναι το μονο που επιδιορθωνεται αν ποτε χασει αερα.....εχει ρυθμιζομενη δυναμη.......ειναι πιο δυνατο απο το 95αρι........δεν παθαινει τιποτα αν μηνει οπλισμενο ακομα και μερες αλλα ειναι και πιο βαρυ....
Δεν υπαρχει αλλο gasram αυτην την στιγμη με τα προσοντα που εχει το 90αρι
 
Back
Top