Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Τελικα ειμαι μεταξυ του HW 80 & HW 90 (θα ηθελα λιγο βοηθεια εδω)
ΥΓ.Πιστευετε οτι θα χρειαστει αντικραδασμικη βαση οπτικου για τα παραπανω
Ευχαριστω
Είναι πολύ δυνατά και τα 2, οπότε σίγουρα θα χρειαστεί και αντικραδασμική βάση. Θα προτιμούσα προσωπικά το HW 90, λόγο του οτί μπορεί να μείνει αρκετή ώρα οπλισμένο, και με λίγο "ξεφούσκωμα" του κυλίνδρου αζώτου, για πιο "γλυκιά" λειτουργία.
 
Είναι πολύ δυνατά και τα 2, οπότε σίγουρα θα χρειαστεί και αντικραδασμική βάση. Θα προτιμούσα προσωπικά το HW 90, λόγο του οτί μπορεί να μείνει αρκετή ώρα οπλισμένο, και με λίγο "ξεφούσκωμα" του κυλίνδρου αζώτου, για πιο "γλυκιά" λειτουργία.
👍 Σε ευχαριστω...και εγω προς τα εκει ''πηγαινα''
 
Τελικα ειμαι μεταξυ του HW 80 & HW 90 (θα ηθελα λιγο βοηθεια εδω)
ΥΓ.Πιστευετε οτι θα χρειαστει αντικραδασμικη βαση οπτικου για τα παραπανω
Ευχαριστω
Πάρε το HW 90, μονοκόμματη βάση θά χρειαστούν και τά δύο
 
Τελικα ειμαι μεταξυ του HW 80 & HW 90 (θα ηθελα λιγο βοηθεια εδω)
ΥΓ.Πιστευετε οτι θα χρειαστει αντικραδασμικη βαση οπτικου για τα παραπανω
Ευχαριστω
Και τα δυο κορυφαια στο ειδος τους.......αλλη ομως κατηγορια το ενα και αλλη το αλλο.
Το 90αρι λιγο πιο δυνατο και με περισσοτερα υπερ.
Ενα lifting στο 90αρι δεν κοστιζει σχεδον τιποτα ενω στο 80αρι θα κοστισει ...........
Το 90αρι μπορει να μεινει οπλισμενο χωρις να χασει δυναμη οπως σε ενα ελατηριου(δεν συνισταται)
Ειναι το μοναδικο gasram με ρυθμιζομενη δυναμη.....
Το πιστονι του δεν παθαινει τιποτα και αν καποια στιγμη χασει αερα με 3-4 ευρω σε ορινγ γινεται παλι καινουργιο.
Ενωειται πως και τα δυο σε 5,5 διαμετρημα.
Μια βαση μονοκοματη με 4 αλλενοβιδες ειναι πολυ καλη
Αυτες εδω σε καλυπτουν απολυτα.
BKL ΒΑΣΗ 1" MEDIUM 9-11 (260MB) - Βάσεις για σκοπευτικά στο airgunshop.gr
HAWKE MATCHMOUNT 9-11 MEDIUM ΒΑΣΗ 1" (22104) - Βάσεις για σκοπευτικά στο airgunshop.gr
Θα προσεξεις το υψος της βασης να ταιριαζει με τον μπροστινο φακο του οπτικου.........θελουμε οσο γινεται το οπτικο να ειναι κοντα στο σωμα του αεροβολου.
 
Είναι πολύ δυνατά και τα 2, οπότε σίγουρα θα χρειαστεί και αντικραδασμική βάση. Θα προτιμούσα προσωπικά το HW 90, λόγο του οτί μπορεί να μείνει αρκετή ώρα οπλισμένο, και με λίγο "ξεφούσκωμα" του κυλίνδρου αζώτου, για πιο "γλυκιά" λειτουργία.
Δεν εχει πιστονι αζωτου το 90αρι.......ατμοσφαιρικο αερα εχει.
 
Είναι πολύ δυνατά και τα 2, οπότε σίγουρα θα χρειαστεί και αντικραδασμική βάση. Θα προτιμούσα προσωπικά το HW 90, λόγο του οτί μπορεί να μείνει αρκετή ώρα οπλισμένο, και με λίγο "ξεφούσκωμα" του κυλίνδρου αζώτου, για πιειςο φίλε "γλυκιά" λειτουργία.
Αυτό το μπέρδεμα έχω και εγω .Σε φόρουμ του εξωτερικού μιλούν για πολλά προβλήματα στο πιστόνι αερίου, για υπερβολικό κλώτσημα για απώλεια πίεσης και πτώση απόδοσης για στραβές Κάνες κτλ.κτλ.Αν κάνεις αναζήτηση Weihrauch hw90 problems θα απελπιστεί. Εγώ μάλλον θα πάω η για το 80αρι η για diana 48.
 
Αυτό το μπέρδεμα έχω και εγω .Σε φόρουμ του εξωτερικού μιλούν για πολλά προβλήματα στο πιστόνι αερίου, για υπερβολικό κλώτσημα για απώλεια πίεσης και πτώση απόδοσης για στραβές Κάνες κτλ.κτλ.Αν κάνεις αναζήτηση Weihrauch hw90 problems θα απελπιστεί. Εγώ μάλλον θα πάω η για το 80αρι η για diana 48.
80ρι κορυφή
 
Αυτό το μπέρδεμα έχω και εγω .Σε φόρουμ του εξωτερικού μιλούν για πολλά προβλήματα στο πιστόνι αερίου, για υπερβολικό κλώτσημα για απώλεια πίεσης και πτώση απόδοσης για στραβές Κάνες κτλ.κτλ.Αν κάνεις αναζήτηση Weihrauch hw90 problems θα απελπιστεί. Εγώ μάλλον θα πάω η για το 80αρι η για diana 48.
Αυτό που δεν λένε οι "κύριοι" είναι τι "μαμουνιές" έχουν κάνει για να πάρουν (και καλά) παραπάνω δύναμη από αυτό.

Τρομπάρουν κι ανεβάζουν την πίεση του εσωτερικού του πιστονιού σε ψηλά επίπεδα που δεν τα συνιστά ούτε ο κατασκευαστής κι έτσι καταλήγουν σε διαρροές αέρα (τα "παίζουν" οι τσιμούχες στεγανοποίησης) και στραβές κάννες (στραβώνει στην προσπάθεια να οπλιστεί το όπλο όταν η πίεση είναι σε υπερβολικά επίπεδα).

Τουτέστιν μ@λ@κίζονται κανονικά και μετά τους φταίει το όπλο...
 
Πριν διαβασω τι εγραψε ο πωλητης, ενστικτωδως λεω το εχει ''χαιδεψει'' ο Ηρακλης....

https://www.car.gr/xyma/view/339462984-air-arms-proelite
Το ενστικτο σου λειτουργησε σωστα!!!!!!!.........ειναι ενα αεροβολο ΚΟΣΜΗΜΑ!!!!!!!!!!!
Ο κρυφος ποθος καθε λατρη των ελατηριων...ενα συλεκτικο πλεον κομματι που δεν το βρισκεις ευκολα.
Το εριξα και πραγματικα ειναι το κατι αλλο.....
Δυναμη και ακριβεια στα ελατηρια δεν παντρευωνται αν η κουμπαρα δεν ειναι η ποιοτητα.......εδω λοιπον ειναι ολα μαζι σε ενα οπλο.......τυχερος αυτος που θα το παρει.
 
Κανε πως δεν καταλαβαινεις!
Αυτο ( HW97K ) ειναι ιδιο με το δικο μου (HW77K) αλλα χωρις σκοπευτικα?
Τι αλλες διαφορες εχουν?
Ναι και με μικρότερο μήκος κάννης με ένα κούφιο αντίβαρο (όχι σιγαστήρα). Κάποιο λένε ότι είναι λίγο πιο ραφιναρισμένο, κάτι σαν εργοστασιακό tuning, αλλά δεν το πιστεύω να σου πω την αλήθεια. Δεν έχω δει κάποιο βίντεο να τα έχει και τα δύο λυμένα. Μόνο κουβέντες χωρίς αποδείξεις. Δηλαδή παπαριές.
 
Κανε πως δεν καταλαβαινεις!
Αυτο ( HW97K ) ειναι ιδιο με το δικο μου (HW77K) αλλα χωρις σκοπευτικα?
Τι αλλες διαφορες εχουν?
Το 77 ειναι προκατοχος του 97...............το97αρι εχει πιο κοντη καννη και σιγαστηρα(δεν ειναι κουφιο μεσα)αλλα οχι και κατι ιδιαιτερο.
Ειναι με διαφορετικο κοντακι πιο σκοπευτικο και ειναι λιγο πιο αδυναμο απο το 77αρι λογω καννης.
Επισης δεν εχει σκοπευτικα και χρειαζεται οπτικο οπως τα αγωνηστικα γι'αυτο απευθυνεται σε σκοπευτες κυριως.......
Παρα πολυ καλα και τα δυο αλλα με διαφορετικες χρησεις.
 
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα από τα παρακάτω αεροβόλα και θα ήθελα την γνώμη σας. Δεν το θέλω για κάτι που ιδιαίτερο απλά για να περνάω την ώρα μου... Και τα 2 είναι στην ίδια τιμή.

SHADOW IGT GAMO 5.5mm η 4.5mm (?)​

GAMO HPA STORM IGT 4,5 MM​

Κανενα απο τα δυο και γενικα μακρυα απο Gamo...............
To να περναμε την ωρα μας με ενα αεροβολο ειναι πολυ καλο.........το προβλημα ειναι να την περναμε ευχαριστα και εδω θα παιξει ρολο η σωστη επιλογη................
Μην επιρεαζεσαι απο αυτα που γραφουν και σου λενε στα διαφορα καταστηματα για να πουλησουν......και μην βιαστεις αν θελεις να ξεκινησεις σωστα .......εδω ειμασται να βοηθησουμε για μια σωστη επιλογη.
 
Κανενα απο τα δυο και γενικα μακρυα απο Gamo...............
To να περναμε την ωρα μας με ενα αεροβολο ειναι πολυ καλο.........το προβλημα ειναι να την περναμε ευχαριστα και εδω θα παιξει ρολο η σωστη επιλογη................
Μην επιρεαζεσαι απο αυτα που γραφουν και σου λενε στα διαφορα καταστηματα για να πουλησουν......και μην βιαστεις αν θελεις να ξεκινησεις σωστα .......εδω ειμασται να βοηθησουμε για μια σωστη επιλογη.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου
 
Κανενα απο τα δυο και γενικα μακρυα απο Gamo...............
To να περναμε την ωρα μας με ενα αεροβολο ειναι πολυ καλο.........το προβλημα ειναι να την περναμε ευχαριστα και εδω θα παιξει ρολο η σωστη επιλογη................
Μην επιρεαζεσαι απο αυτα που γραφουν και σου λενε στα διαφορα καταστηματα για να πουλησουν......και μην βιαστεις αν θελεις να ξεκινησεις σωστα .......εδω ειμασται να βοηθησουμε για μια σωστη επιλογη.
Πάντως εγώ ένα gamo πιστόλι που έχω γράφει made in Japan. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.
 
Back
Top