Πλαγιόκαννο

Είχα την τύχη να αγοράσω το 1999 το φτηνό ημιχειροποίητο μοντέλο της ARRIETA, με ολόκληρες φωτιές, 71 εκ κάννη, θαλάμες 12/70, δισκάνδαλο, στις 900 ατμόσφαιρες με 18,5 αυλό, απλούς εξωλκείς, τσοκ *,***, με πιστολέ κοντάκι. Τιμή γύρω στις 300,000 χιλ δρχ. τότε. Σήμερα η ARRIETA έχει σταματήσει τα φτηνά μοντέλα και το έχει ρίξει στα πανάκριβα από 6-7 χιλιάδες ευρώ και πάνω. Πράγμα που τα καθιστά απλησίαστα για τους κοινούς θνητούς.
 

Attachments

  • F_t___af_a0037.jpg
    F_t___af_a0037.jpg
    575,6 KB · Προβολές: 43
Δημήτρη, σχετικώς με την περιποίηση των ξύλινων μερών στην οποίαν αναφέρθηκες, εννοείς κάτι τέτοιο...;
www.youtube.com/watch?v=vxmpoImHJCA
www.youtube.com/watch?v=PPVipIBpekU
Tελικά, είναι τόσο απλό, όσο καταδεικνύεται στα βίντεο...; Πολύ ενδιαφέρον...
Στα βιντεο δεν δειχνει τιποτα αλλο παρα ενα φρεσκαρισμα του λινελαιου.............για να φτασεις σε αυτο το σημειο θελει πολυ δουλεια.
Μην περιμενεις να δεις απο H&H τις λεπτομερειες που θα σου δωσουν αυτο το αποτελεσμα...καθε εταιρια εχει και τα δικα της μυστικα..
 
Γιώργο αν εισαι από Αθήνα και έχεις χρόνο ο Λάσκαρης στην Ν. Ιωνία έχει αυτό το miroku που είχα γράψει παλεοτερα πιστευω ότι αξίζει τον κόπο να το δεις, 400 θέλει νομιζω ότι και μέ 350 το περνεις. Για τα ξυλα που σου έγραψα πιο πριν για να μήν παρεξηγηθώ, η προσφορα είναι αφιλοκερδώς και ότι βοήθεια μπορώ είτε με τις γνώσεις που έχω είτε με κάποιες εργασίες που γνωρίζω καλά και χρειάζεται οποιοσδήποτε από την παρεα μας πολυ ευχάριστος να τις προσφερω η αλληλεγγύη στίς μέρες μας επιβάλλεται από όλους μας
Επαρχία είμαι Δημήτρη
Αυτό το RC στις καννες τι είναι;
Άλλο δικαννο αυτό ;)20210126_111940.jpg
 
Εντύπωση μου κάνει που γράφει mod.60E....
Το 60Ε της Μέρκελ, ειναι με ολόκληρες φωτιές...
Πιο πολύ για το 40Ε μου κάνει...τι να σου πω...Εάν οπως είπες κι Κάννες του είναι καθαρές, δεν έχει τζόγο στα κλειδιά, το δίνει σε πολ6 καλή τιμή, και το μόνο μειονέκτημα είναι η πειραγμενες βίδες, και τα ξύλα του που ίσως να θέλουν φινίρισμα, πάρτο...δες και από κάτω από κλειδαριά τις σφραγίδες, τι γράφουν, και συμβουλεψου τις σφραγίδες δοκιμής που έχει στο site Του δεξιά ο Κυπριδημος, και αποφάσισε...
 
Εντύπωση μου κάνει που γράφει mod.60E....
Το 60Ε της Μέρκελ, ειναι με ολόκληρες φωτιές...
Πιο πολύ για το 40Ε μου κάνει...τι να σου πω...Εάν οπως είπες κι Κάννες του είναι καθαρές, δεν έχει τζόγο στα κλειδιά, το δίνει σε πολ6 καλή τιμή, και το μόνο μειονέκτημα είναι η πειραγμενες βίδες, και τα ξύλα του που ίσως να θέλουν φινίρισμα, πάρτο...δες και από κάτω από κλειδαριά τις σφραγίδες, τι γράφουν, και συμβουλεψου τις σφραγίδες δοκιμής που έχει στο site Του δεξιά ο Κυπριδημος, και αποφάσισε...
Είναι άλλο αυτό οι βίδες του είναι κομπλέ το προηγούμενο έφαγε άκυρο
Σε αυτό δεν μπόρεσα με μια πρώτη ματιά να δω να γράφει κάπου Merkel
Και εγώ είχα την εντύπωση ότι το 60Ε βγαίνει με ολόκληρες τι να πω δεν ξέρω
Αν και γράφει 60 σκέτο δεν ξέρω αν είναι άλλο μοντέλο
Ημέρα με την νύχτα σε σχέση με το προηγούμενο μόνο που είναι με 76πόντους καννη αυτό
 
Last edited:
Είναι άλλο αυτό οι βίδες του είναι κομπλέ το προηγούμενο έφαγε άκυρο
Σε αυτό δεν μπόρεσα με μια πρώτη ματιά να δω να γράφει κάπου Merkel
Και εγώ είχα την εντύπωση ότι το 60Ε βγαίνει με ολόκληρες τι να πω δεν ξέρω
Ημέρα με την νύχτα σε σχέση με το προηγούμενο μόνο που είναι με 76πόντους καννη αυτό
Γιώργο γράφει πουθενα merkel ή simson ή sauer ή κάτι άλλο? Αυτό που δείχνεις ειναι η φίρμα του από το ατσάλι .
 
Γιώργο γράφει πουθενα merkel ή simson ή sauer ή κάτι άλλο? Αυτό που δείχνεις ειναι η φίρμα του από το ατσάλι .
Δεν είδα κάτι Δημήτρη αλλά δεν γίνεται κάπου κάτι θα γράφει CDR γράφει Ανατολικής Γερμανίας και το ατσάλι όπως είπες
Πάντως είναι αρκετά προσεγμένο
 
Γερμανικο ειναι αλλα δεν νομιζω να ειναι μερκελ
Σου εχω βαλει μερικες απο τις γερμανικες σχολες-κατασκευαστικες εταιρειες δες εαν καποοιο σχημα -λογοτυπο το εχει το οπλο η οταν μπορεις βαλε πιο καλες φωτο φιλε
Μου
 
Λύθηκε ο γρίφος simson είναι View attachment 22116
Από τίς φωτο Γιώργο φαίνεται σέ καλή κατάσταση από προσεγμενα χέρια, νομίζω ότι αν και η τιμή είναι καλή η ποιοτητα του όπλου φαίνεται αρκετά καλή ,οπότε αξίζει και η αγορά του, νά πουμε καλορίζικο?
 
Από τίς φωτο Γιώργο φαίνεται σέ καλή κατάσταση από προσεγμενα χέρια, νομίζω ότι αν και η τιμή είναι καλή η ποιοτητα του όπλου φαίνεται αρκετά καλή ,οπότε αξίζει και η αγορά του, νά πουμε καλορίζικο?
Φίλος το έχει έλα πάρτο μου είπε πήγαινε για κυνήγι και να μου το φέρνεις στο τέλος της χρονιάς για λεφτά μην αγχώνεσαι ούτε και πρόκειται να το δώσω σε άλλον εάν το θες όπως μου είπε και για το προηγούμενο ο ίδιος είναι
Η τιμή είναι παραπάνω από καλή γιατί το όπλο δείχνει ότι είναι προσεγμένο
Και μίας και το έφερε η κουβέντα τώρα έχει φάει κόλλημα να πάρει Ithaca μονοσκανδαλο αν ξέρετε κάποιο πείτε μου
 
Φίλος το έχει έλα πάρτο μου είπε πήγαινε για κυνήγι και να μου το φέρνεις στο τέλος της χρονιάς για λεφτά μην αγχώνεσαι ούτε και πρόκειται να το δώσω σε άλλον εάν το θες όπως μου είπε και για το προηγούμενο ο ίδιος είναι
Η τιμή είναι παραπάνω από καλή γιατί το όπλο δείχνει ότι είναι προσεγμένο
Και μίας και το έφερε η κουβέντα τώρα έχει φάει κόλλημα να πάρει Ithaca μονοσκανδαλο αν ξέρετε κάποιο πείτε μου
Πλαγιοκαννο? υπαρχει και browning bss μονοσκανδαλο εαν του αρεσει....και βολευεται μονοσκανδαλο σε πλαγιοκαννο...
 
Γιώργο, ρίξε μια ματιά και στο site του Χατζιώτη: www.gunandknifeclassics.gr
"Βρίθει" από πλήθος ποιοτικών πλαγιόκαννων (αλλά και αλληλεπίθετων)...! Εκεί θα βρεις σίγουρα πολλά ενδιαφέροντα, αξιόλογα κομμάτια με αναλυτικές περιγραφές για τα χαρακτηριστικά και την κατάστασή τους... Αξίζει μια ματιά!
Και ο ίδιος ο Χατζιώτης, φυσικά, είναι "μετρ" στο είδος του, με τεράστια εμπειρία και "αβυσσαλέες" γνώσεις επάνω στο αντικείμενο...! Θα σε κατατοπίσει απολύτως...
 
Πλαγιοκαννο? υπαρχει και browning bss μονοσκανδαλο εαν του αρεσει....και βολευεται μονοσκανδαλο σε πλαγιοκαννο...
Μην σε παραξενεύει ο τύπος δεν παίζεται έχει δικό του Θεό
Του κόλλησε για Ithaca μονοσκανδαλο τέλος δεν συζητάει για τίποτα άλλο
Έτσι κάνει ένα πλάγιο Baikal είχε και μέσα σε δύο χρόνια που έφαγε το σκαλωμα πήρε αλλά δύο Baikal ένα με κοκόρια και ένα σοβιετικό κουτί κυριολεκτικά από έναν ηλικιωμένο έχει ακόμα την ταρταρουγα άθικτη
Δύο Merkel ένα simson και ένα Ithaca αλληλεπιθετο που το έδωσε τζάμπα σε έναν κουμπάρο του που δεν πάει και
για κυνήγι
 
Γιώργο, ρίξε μια ματιά και στο site του Χατζιώτη: www.gunandknifeclassics.gr
"Βρίθει" από πλήθος ποιοτικών πλαγιόκαννων (αλλά και αλληλεπίθετων)...! Εκεί θα βρεις σίγουρα πολλά ενδιαφέροντα, αξιόλογα κομμάτια με αναλυτικές περιγραφές για τα χαρακτηριστικά και την κατάστασή τους... Αξίζει μια ματιά!
Και ο ίδιος ο Χατζιώτης, φυσικά, είναι "μετρ" στο είδος του, με τεράστια εμπειρία και "αβυσσαλέες" γνώσεις επάνω στο αντικείμενο...! Θα σε κατατοπίσει απολύτως...
Το ξέρω Νικόλα μπαίνω και βλέπω συνέχεια στον Χατζιωτη απλά αν κάτσει η περίπτωση που κοιτάζω τώρα έχω μεγάλη διευκόλυνση στο οικονομικό θέμα γιατί είμαι και στριμωγμένος στην παρούσα φάση
 
Back
Top