Πλαγιόκαννο

Κουνηματα δεν έχει γι'αυτό έχω βγάλει φωτο που έχει ατέλειες οι καννες μέσα καθαρές τιμή θανάτου
Η τιμή θανάτου θα πρέπει να είναι κάτω των 500! Τσαλακομένες βίδες και ραγισμένο κοντάκι, είσαι ένα 800 αν θες να το μαζέψεις!!! Μετά θα πρέπει να κάνεις έναν έλενχο εσωτερικά, για πιο λόγο ανείχτικε το όπλο?? Αν το επισκεύασε ο ατζαμής που έλεισε τις βίδες, θα βρεις και άλλον θυσαυρό μέσα!
Προσωπικά, δεν υπάρχει κάτι πιο αντιαισθητικο από τις τόσο τσαλακομένες βίδες!
 
Η τιμή θανάτου θα πρέπει να είναι κάτω των 500! Τσαλακομένες βίδες και ραγισμένο κοντάκι, είσαι ένα 800 αν θες να το μαζέψεις!!! Μετά θα πρέπει να κάνεις έναν έλενχο εσωτερικά, για πιο λόγο ανείχτικε το όπλο?? Αν το επισκεύασε ο ατζαμής που έλεισε τις βίδες, θα βρεις και άλλον θυσαυρό μέσα!
Προσωπικά, δεν υπάρχει κάτι πιο αντιαισθητικο από τις τόσο τσαλακομένες βίδες!
Αυτός που έκανε έτσι τις βίδες μέσα το βρήκε σωστό από όσο ξέρω δεν το έχω πάει πουθενά εγώ σήμερα το είδα
 
Το οπλο εχει δει γερη χρηση περαν του οτι εχει ανοιχθει απο καποιον το οποιο βλεπεις οτι στο ειπαν οι συναδερφοι
Αυτο μπορεις να το δεις απο την πεταλουδα η οποια γερνει στο δευτερο μισο του πανω τμηματος της βασης
Αυτο σημαινει φαγωμενο συρταρι
Επιπλεον ειχε μεινει και ασυντηρητο γιατι θα δεις οτι στον καθρεπτη υπαρχουν τα σημαδια της διαβρωσης του μεταλου
Τετοια σημαδια κανει πολυ αμεσα ο ιδρωτας και σε μεγαλυτερο χρονο τα καταλοιπα καυσης
Υποθετω οτι εσωτερικα θα υπαρχει επισης φθορα
Τα ξυλα μοιαζουν βερνικομενα
Για να δεις εαν το οπλο κουναει θα το συναρμολογησεις
Θα δεις οτι η παπια μπαινει ανετα και πραμενει σφικτη στο οπλο
Ακολουθως θα την αφαιρεσεις
Και οως ειναι κλειστο θα το κρατησεις με το ενα χερι απο το κοντακι και θα το κουνησεις -δεν χρειαζεται δυναμη- πανω κατω
Εαν δεν νιωσεις τζογο οπως το κρατας θα πιασεις με το αριστερο σου χερι τις καννες στο υψος της μπασκουλας και θα κανεις την κινηση δεξια αριστερα επι του καθετου της βασης
Αυτο σου δειχνει εαν υπαρχει τζογος δεξια-αριστερα
Εαν και παλι ειναι χρηματοκιβωτιο εγω θα το αγοραζα εαν ηταν η τιμη οπως σο ειπε ο συναδερφος και εφοσον μου επεττεπαν να το ελεξει εσωτερικα οπλουργος
Ακολουθως θα εφτιαχνα ενα νεο κοντακι στα μετρα μου
 
Γιωργο
Εαν δεν σου ζητα εξωπραγματικα χρηματα με βαση τα ποιο πανω και δεν εχει τζογους το οπλο και σε αφησουν να το ελεξεις να ξερεις ειναι καλο οπλο
Σαν κατασκευη εννοω
Μπορεις να εχεις προσβαση στον μηχανισμο για αλλαγη κατι που δεν εχουν συχνα τα φτηνα ανσον ντειλι όπλα
Απλα το οπλο μαλλον ειχε πεσει σε ατσαλα χερια
 
Αυτός που έκανε έτσι τις βίδες μέσα το βρήκε σωστό από όσο ξέρω δεν το έχω πάει πουθενά εγώ σήμερα το είδα
Φίλε μου Γιώργο......Συγγνωμη αλλα.......
Από τις βίδες φαίνεται τι μάστορας ήταν κ τι έλεγχο του έκανε εσωτερικα....
Τα κατσαβίδια δεν φτάνει μονο να έχουν το σωστό μέγεθος για την κάθε βιδα αλλά να ειναι κ ποιοτικά για να μην τρώνε τις βιδες..
Τέτοια έχουν σίγουρα οι καλοι οπλουργοι...
Αν όντως το σκέφτεσαι σοβαρά πηγενε το κ σε έναν δικό σου οπλουργο κ ρωτα τον κ ποσο θα κοστίσουν κ οι άλλες εργασίες που ίσως να θες να του κανεις...
 
Το οπλο εχει δει γερη χρηση περαν του οτι εχει ανοιχθει απο καποιον το οποιο βλεπεις οτι στο ειπαν οι συναδερφοι
Αυτο μπορεις να το δεις απο την πεταλουδα η οποια γερνει στο δευτερο μισο του πανω τμηματος της βασης
Αυτο σημαινει φαγωμενο συρταρι
Επιπλεον ειχε μεινει και ασυντηρητο γιατι θα δεις οτι στον καθρεπτη υπαρχουν τα σημαδια της διαβρωσης του μεταλου
Τετοια σημαδια κανει πολυ αμεσα ο ιδρωτας και σε μεγαλυτερο χρονο τα καταλοιπα καυσης
Υποθετω οτι εσωτερικα θα υπαρχει επισης φθορα
Τα ξυλα μοιαζουν βερνικομενα
Για να δεις εαν το οπλο κουναει θα το συναρμολογησεις
Θα δεις οτι η παπια μπαινει ανετα και πραμενει σφικτη στο οπλο
Ακολουθως θα την αφαιρεσεις
Και οως ειναι κλειστο θα το κρατησεις με το ενα χερι απο το κοντακι και θα το κουνησεις -δεν χρειαζεται δυναμη- πανω κατω
Εαν δεν νιωσεις τζογο οπως το κρατας θα πιασεις με το αριστερο σου χερι τις καννες στο υψος της μπασκουλας και θα κανεις την κινηση δεξια αριστερα επι του καθετου της βασης
Αυτο σου δειχνει εαν υπαρχει τζογος δεξια-αριστερα
Εαν και παλι ειναι χρηματοκιβωτιο εγω θα το αγοραζα εαν ηταν η τιμη οπως σο ειπε ο συναδερφος και εφοσον μου επεττεπαν να το ελεξει εσωτερικα οπλουργος
Ακολουθως θα εφτιαχνα ενα νεο κοντακι στα μετρα μου
Τα ξύλα είναι βερνικομενα οι καννες όπως έριξα μια ματιά είναι καθαρές
Το όπλο το πήρε ένας φίλος από έναν ηλικιωμένο που λογικά και όπως φαίνεται δεν θα το πρόσεχε
Η τιμή είναι πάτωμα θέμα βιασύνης δεν έχω μου λέει κράτησε το όσο θες δεν πρόκειται να το δώσω σε άλλον εάν το θες
Ο καθρέφτης που έχει διαβρωθεί με χαλάει αρκετά είναι η αλήθεια δεν ξέρω εάν είναι σαν ζημιά τεράστια
Εάν το κρατήσω μπορώ να το μαζέψω σιγά σιγά δεν έχω θέμα όπλα έχω λόγω καψούρας θέλω ένα πλάγιο ας μην το κυνηγήσω και κατευθείαν αν και δεν νομίζω να έχει θέμα όσον αφορά την ασφάλεια
Τι να κάνω που δεν μπορώ να πάω για κυνήγι να ρίξω κανένα φυσιγγι να δω πως μου κάθεται από θέμα μέτρων στην πράξη
 
Αν εχει τετοια κατασταση εξωτερικα φανταζωμαι πως κατι κρυβει και εσωτερικα.......μονο αν στο χαρισει θα συμφαιρει να το φτιαξεις.........
Το κοστος για μια πληρη ανακαινηση θα περασει τα 800 ευρω(κοντακι-παπια-βαψιμο)
Για ποιο λογο να μπεις στην ταλαιπωρια οταν με 1200-1300 βρισκεις τετοια οπλα σε παρα πολυ καλη κατασταση???
Το θετικο βεβαια εδω ειναι πως αν κανεις κοντακι θα το κανεις στα μετρα σου.
 
Τι να κάνω που δεν μπορώ να πάω για κυνήγι να ρίξω κανένα φυσιγγι να δω πως μου κάθεται από θέμα μέτρων στην πράξη..................................................

Ευκολο αυτο το προβλημα.....το βαζεις στο τραπεζι αναποδα διπλα σε ενα οπλο που σου ερχεται και βλεπεις τις διαφορες......οσο λιγωτερες τοσο καλιτερα.......
Το μηκος και το pitch ειναι οι ποιο ευκολες μετατροπες και γινωνται.






Like Απάντηση

Report
 
Αν εχει τετοια κατασταση εξωτερικα φανταζωμαι πως κατι κρυβει και εσωτερικα.......μονο αν στο χαρισει θα συμφαιρει να το φτιαξεις.........
Το κοστος για μια πληρη ανακαινηση θα περασει τα 800 ευρω(κοντακι-παπια-βαψιμο)
Για ποιο λογο να μπεις στην ταλαιπωρια οταν με 1200-1300 βρισκεις τετοια οπλα σε παρα πολυ καλη κατασταση???
Το θετικο βεβαια εδω ειναι πως αν κανεις κοντακι θα το κανεις στα μετρα σου.
Και εγώ συμφωνώ...Εάν πάει η τιμη κάπου 1200 ευρώ, θα βρεις κάποιο αντίστοιχο simson Στο car Σε αυτά τα χρήματα....
 
Γιώργο ("Γιώργος 82") κάνε και αυτό το πανεύκολο τεστάκι του κάτωθι βίντεο, διότι έτσι όπως το "κόβω" το συγκεκριμένο πλαγιόκαννο, βρίσκω αρκετά πιθανό να έχουν ξεκολλήσει και οι ρίγες του...! Εάν όντως διαπιστώσεις κάτι τέτοιο, τότε "πέτα το σαπέρα" που λέν' και στο χωριό μου!

Πάντως όπως και να έχει, θα το πας οπωσδήποτε σε έναν καλό οπλουργό να στο κοιτάξει επισταμένως και διεξοδικά... Αυτός θα σε κατατοπίσει απόλυτα... Τεράστια εμπειρία στα πλαγιόκαννα διαθέτει ο Ντίνος ο Παπατσαρούχας...

www.youtube.com/watch?v=_vM7ncT5UMk
 
Κάθε μέρα μπαίνω και βλέπω Διονύση αυτός πουλάει τρία τέσσερα όπλα αν δενκάνω λάθος
Υπομονή να έχεις, και με κάνα χιλιάρικο ( και λιγότερα, δεν υπάρχουν χρήματα πλέον) θα βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει από κάποιον ιδιώτη ;)
 
Υπομονή να έχεις, και με κάνα χιλιάρικο ( και λιγότερα, δεν υπάρχουν χρήματα πλέον) θα βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει από κάποιον ιδιώτη ;)
Πάλι κάτι έχω στο μυαλό μου θα το δω αύριο αν προλάβω ούτως ή άλλως δεν βιάζομαι η χρονιά τελείωσε έχω και κάτι θέματα που έχουν προτεραιότητα αλλά που θα μου πάει
 
Πάλι κάτι έχω στο μυαλό μου θα το δω αύριο αν προλάβω ούτως ή άλλως δεν βιάζομαι η χρονιά τελείωσε έχω και κάτι θέματα που έχουν προτεραιότητα αλλά που θα μου πάει
Γιώργο το μεγαλύτερο προβλημα που μπορεί νά έχει ένα πλαγιοκανο είναι η ραγισμένη βάση και οι ξεκολημενες ρίγες αν δεν έχει κάτι από τά δυο όλα τα υπόλοιπα είναι επισκευασιμα π. χ ο τζόγος στα κλειδιά η επισκευή στοιχίζει γυρω στά 40 ευρώ. Είμαι της άποψης ότι αν δεν υπάρχουν χρήματα μπορείς νά το παρεις και σιγά σιγά νά τό επισκευασεις ,άν τελικά το παρεις για τα ξυλα μπορώ νά σε βοηθήσω στην επισκευή τους.
 
Γιώργο το μεγαλύτερο προβλημα που μπορεί νά έχει ένα πλαγιοκανο είναι η ραγισμένη βάση και οι ξεκολημενες ρίγες αν δεν έχει κάτι από τά δυο όλα τα υπόλοιπα είναι επισκευασιμα π. χ ο τζόγος στα κλειδιά η επισκευή στοιχίζει γυρω στά 40 ευρώ. Είμαι της άποψης ότι αν δεν υπάρχουν χρήματα μπορείς νά το παρεις και σιγά σιγά νά τό επισκευασεις ,άν τελικά το παρεις για τα ξυλα μπορώ νά σε βοηθήσω στην επισκευή τους.
Θέλω να δω άλλο ένα αύριο Δημήτρη
Βλέποντας και κάνοντας ευχαριστώ προκαταβολικά για την προθυμία για βοήθεια πάντως
 
Θέλω να δω άλλο ένα αύριο Δημήτρη
Βλέποντας και κάνοντας ευχαριστώ προκαταβολικά για την προθυμία για βοήθεια πάντως
Γιώργο αν εισαι από Αθήνα και έχεις χρόνο ο Λάσκαρης στην Ν. Ιωνία έχει αυτό το miroku που είχα γράψει παλεοτερα πιστευω ότι αξίζει τον κόπο να το δεις, 400 θέλει νομιζω ότι και μέ 350 το περνεις. Για τα ξυλα που σου έγραψα πιο πριν για να μήν παρεξηγηθώ, η προσφορα είναι αφιλοκερδώς και ότι βοήθεια μπορώ είτε με τις γνώσεις που έχω είτε με κάποιες εργασίες που γνωρίζω καλά και χρειάζεται οποιοσδήποτε από την παρεα μας πολυ ευχάριστος να τις προσφερω η αλληλεγγύη στίς μέρες μας επιβάλλεται από όλους μας
 
Δημήτρη, σχετικώς με την περιποίηση των ξύλινων μερών στην οποίαν αναφέρθηκες, εννοείς κάτι τέτοιο...;
www.youtube.com/watch?v=vxmpoImHJCA
www.youtube.com/watch?v=PPVipIBpekU
Tελικά, είναι τόσο απλό, όσο καταδεικνύεται στα βίντεο...; Πολύ ενδιαφέρον...
 
Last edited:
Back
Top