Πλαγιόκαννο

φιλε Μακη, τοτε ειχα μονο το σιμσον 76εκ καννη, και δεν βολευε για μπεκατα...
Το highlander που εχω(βεβαια το εκανα κοντακι στα μετρα μου) και με το διο του αγγλε κοντακι, δεν παρατηρησα ανομοιομορφια ξυλου μπασκουλας...ισα-ισα, που ειχε ενα ωραιο κοντακι καρυδιας,με καλα νερα και φινιρισμα λινελαιου...
Τα bernardeli οντως ωραια οπλα...πιο πολυ, μου αρεσει το παλιο hemingway.. η σειρα Roma, ηταν ολα νομιζω με μισες φωτιες...ακομα και τα Roma 6...
γράφω για αυτά που είχα δεί όταν το μαγαζί που ψωνίζω είχε φέρει 2 για να διαλέξει κάποιος πελάτης ο οποίος δεν διάλεξε κανένα και αγόρασε θυμάμαι το breda andromeda
τo roma 5 είχε ολόκληρες φωτιές https://www.google.gr/search?q=roma 5 bernardelli&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAmoVChMIhteBwJX5xgIVSuwUCh1OFQD4#imgrc=CqBTygH2jOPVfM:
 
Last edited:
....
Πές μας, εάν θέλεις, και δυο λόγια για το BERETTA. Εχω διαβάσει ότι είναι αρτιότερο μηχανικά από το καινούργιο μοντέλο της BERETTA.
Τι να πω; σε ένα πίνακα βρίσκεις όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες. Από πλευράς αισθητικής, τα γνωστά: γνήσιο όπλο Beretta με την διακριτική Ιταλική φινέτσα. Κάτι που δεν συγχωρώ στη Fabarm (μιας και αναφέρθηκε) είναι πώς ένα όπλο, είτε είναι round axion είτε απλά round body που το κύριο χαρακτηριστικό του είναι η φινέτσα, κατάφερε να το κάνει κουμούτσα.
Αυτό που έχω είναι με αγγλέ κοντάκι και δυστυχώς δεν υπήρχε (ούτε θα ερχόταν εντός εκείνου του έτους) δυσκάνδαλο. Η ποιότητα κατασκευής μηχανικά και εμφανισιακά υπερκάλυπτε την αξία του όπλου και ο τρόπος διακανονισμού πληρωμής μαζί με 500 φυσίγγια δώρο ανέβαζαν την αγορά σε "ευκαιρία". Η ποιότητα των ξύλων ήταν από άλλη κατηγορία τιμής. Η επιλογή αυτομάτων ή μη εξολκέων μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη γιατί μαζεύω τους κάλυκες. Κοντάκι και πάπια μου ταίριαξαν. Τα εναλλάξιμα τσοκάκια (optima) έχουν μεν το προτέρημα επιλογής από την άλλη δεν παρατήρησα να έχω απώλεια ποιοτικής τουφεκιάς έναντι σταθερών τσοκς, εξ άλλου για αυτά που χρησιμοποιώ (κύλινδρο και skeet) έχω και της Rhyno χωρίς ουσιαστική βελτίωση. Έχει πολύ στρωτούς κώνους προσαρμογής έτσι που το όπλο δεν έχει κακή αίσθηση ανάκρουσης ενώ όπως προείπα έχει καλή τουφεκιά (ποσοστά συγκέντρωσης και κατανομή) με πολλούς τύπους φυσιγγίων που έχω τσεκάρει σε διάφορες εποχές. Οι αυλοί των καννών έχουν την επιθυμητή για μένα διάμετρο (18,365) για τις ελαφριές γομώσεις που χρησιμοποιώ (σπάνια πάνω από 32). Η τελική αλλά καθόλου τελευταία κρίση για την απόφαση της αγοράς του ήταν πως το όπλο μου ταίριαζε στα μέτρα και το βάρος που αισθάνθηκα (και εξακολουθώ να αισθάνομαι κάθε φορά που το κρατώ) ήταν σαφώς μικρότερο από το βάρος που δείχνει στην ζυγαριά. Είναι ένα όπλο "που σε πάει στον στόχο".
Κάποια φορά, βγάζοντας τα σώψυχα μας για τα όπλα με τον Χρ. Χατζιώτη με ρωτά: Αλήθεια πως αποφάσισες να πάρεις το 471; Να σου πω, θα ήθελα να πάρω το Boss αλλά δεν το έφτανα και έτσι πήρα το 471. Ανακάθισε ανοίγοντας τα χέρια του σε έκταση (κλασική του κίνηση όταν εκπλήσσεται) "Τι είπες τώρα; Η πιο σωστή απάντηση που έχω ακούσει" Βέβαια ήξερε ακριβώς τι είναι το Boss αφού έχει και στην προσωπική του συλλογή και φυσικά ήξερε και στην πιο μικρή του λεπτομέρεια τα 471 που είχε τύχει να εμπορευθεί κάποια.
Δεν είμαι "βαρεμένος" με το όπλο ούτε "οπαδός" του εργοστασίου απλά μου κάνει.
Από τα αρνητικά του: εκτός εγγυήσεως αλλά πολύ κοντά στην αγορά του κώλυσε ο επιλογέας, ο εξουσιοδοτημένος από την Beretta οπλουργός έναντι 90Ε (προ δεκαετίας περίπου) καθάρισε την σκουριά που έγινε από μια νεροποντή. Τα επώνυμα πληρώνονται.
 
Καλησπέρα! Ο αδελφός μου κυνηγάει μονο με δίκαννα,πάντα...εχει και αυτός το beretta 471 silver hawk,και κανει ολα τα κυνήγια με αυτο..επισης ρίχνει sporting με αυτο πολυ καλα θα έλεγα..το ρίχνω και εγω όποτε θέλω στο κυνηγι και πράγματικα ειναι υπέροχο οπλο στα κυνήγια που κανουμε εδω,περπατητο τσίχλας,ορτυκι,λαγό σε κλειστά μερη..
 
Τι να πω; σε ένα πίνακα βρίσκεις όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες. Από πλευράς αισθητικής, τα γνωστά: γνήσιο όπλο Beretta με την διακριτική Ιταλική φινέτσα. Κάτι που δεν συγχωρώ στη Fabarm (μιας και αναφέρθηκε) είναι πώς ένα όπλο, είτε είναι round axion είτε απλά round body που το κύριο χαρακτηριστικό του είναι η φινέτσα, κατάφερε να το κάνει κουμούτσα.
Αυτό που έχω είναι με αγγλέ κοντάκι και δυστυχώς δεν υπήρχε (ούτε θα ερχόταν εντός εκείνου του έτους) δυσκάνδαλο. Η ποιότητα κατασκευής μηχανικά και εμφανισιακά υπερκάλυπτε την αξία του όπλου και ο τρόπος διακανονισμού πληρωμής μαζί με 500 φυσίγγια δώρο ανέβαζαν την αγορά σε "ευκαιρία". Η ποιότητα των ξύλων ήταν από άλλη κατηγορία τιμής. Η επιλογή αυτομάτων ή μη εξολκέων μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη γιατί μαζεύω τους κάλυκες. Κοντάκι και πάπια μου ταίριαξαν. Τα εναλλάξιμα τσοκάκια (optima) έχουν μεν το προτέρημα επιλογής από την άλλη δεν παρατήρησα να έχω απώλεια ποιοτικής τουφεκιάς έναντι σταθερών τσοκς, εξ άλλου για αυτά που χρησιμοποιώ (κύλινδρο και skeet) έχω και της Rhyno χωρίς ουσιαστική βελτίωση. Έχει πολύ στρωτούς κώνους προσαρμογής έτσι που το όπλο δεν έχει κακή αίσθηση ανάκρουσης ενώ όπως προείπα έχει καλή τουφεκιά (ποσοστά συγκέντρωσης και κατανομή) με πολλούς τύπους φυσιγγίων που έχω τσεκάρει σε διάφορες εποχές. Οι αυλοί των καννών έχουν την επιθυμητή για μένα διάμετρο (18,365) για τις ελαφριές γομώσεις που χρησιμοποιώ (σπάνια πάνω από 32). Η τελική αλλά καθόλου τελευταία κρίση για την απόφαση της αγοράς του ήταν πως το όπλο μου ταίριαζε στα μέτρα και το βάρος που αισθάνθηκα (και εξακολουθώ να αισθάνομαι κάθε φορά που το κρατώ) ήταν σαφώς μικρότερο από το βάρος που δείχνει στην ζυγαριά. Είναι ένα όπλο "που σε πάει στον στόχο".
Κάποια φορά, βγάζοντας τα σώψυχα μας για τα όπλα με τον Χρ. Χατζιώτη με ρωτά: Αλήθεια πως αποφάσισες να πάρεις το 471; Να σου πω, θα ήθελα να πάρω το Boss αλλά δεν το έφτανα και έτσι πήρα το 471. Ανακάθισε ανοίγοντας τα χέρια του σε έκταση (κλασική του κίνηση όταν εκπλήσσεται) "Τι είπες τώρα; Η πιο σωστή απάντηση που έχω ακούσει" Βέβαια ήξερε ακριβώς τι είναι το Boss αφού έχει και στην προσωπική του συλλογή και φυσικά ήξερε και στην πιο μικρή του λεπτομέρεια τα 471 που είχε τύχει να εμπορευθεί κάποια.
Δεν είμαι "βαρεμένος" με το όπλο ούτε "οπαδός" του εργοστασίου απλά μου κάνει.
Από τα αρνητικά του: εκτός εγγυήσεως αλλά πολύ κοντά στην αγορά του κώλυσε ο επιλογέας, ο εξουσιοδοτημένος από την Beretta οπλουργός έναντι 90Ε (προ δεκαετίας περίπου) καθάρισε την σκουριά που έγινε από μια νεροποντή. Τα επώνυμα πληρώνονται.
Και γώ προτιμώ τα δισκάνδαλα κυνηγετικά όπλα και ήταν από τους βασικότερους παράγοντες στην επιλογή των όπλων που απέκτησα. Σαν πλεονεκτήματα να αναφέρω:
1. Απλότητα, όσο ποιό απλό ένα μηχανικό σύνολο τόσο πιο ανθεκτικό, πιο αξιόπιστο και πιο εύκολα επισκευάσιμο.
2. Ευχρηστία, άμεση επιλογή κάννης, που με λίγη εξοικείωση γίνεται κατα τη διάρκεια της επώμισης.
Ένα πλεονέκτημα που αναφέρουν στο μονοσκάνδαλο ειναι ότι, είναι ταχύτερο στη δευτερη ντουφεκιά, όντως ισχύει σε καθαρούς χρόνους, αλλά νομίζω δεν είναι πρακτικό πλεονέκτημα στο κυνήγι, διότι το πέρασμα του δακτύλου από τη 1η σκανδάλη στη 2η γίνεται κατα τη διάρκεια της επαναφοράς του όπλου στη σκοπευτική γραμμή μετά την ανακρουση της 1ης βολής.
Τα παραπάνω αφορούν το κυνήγι και όχι τη σκοποβολή.
Τον κ.Χατζιώτη τον παρακολουθώ στη αρθογραφία του πολλά χρονιά τοσο στην εντυπη όσο και στη ψηφιακη (DVD), και πέραν από τις γνώσεις και το πάθος για τα όπλα που έχει,τον θαυμάζω για την άρτια χρήση της Ελληνικής γλώσσας. Τον έχω συναντήσει μόνο μια φορά σε μια έκθεση DIANA, ευγενικός, προσιτός έτοιμος να λύσει κάθε απορία στον πιεσμένο χρόνο της έκθεσης. Μιά φορά τον απασχόλησα στο τηλ ζητώντας του συμβουλές για μια παραγγελία καινούργιου όπλου που ήθελα να κάνω και παρόλο που μου είπε οτι βιαζονταν να προλάβει μια πτήση, έκατσε 5 λεπτά να μου λύσει όλες τις απορίες χωρίς να προσπαθήσει στο ελάχιστο να συντομευσει τη κουβέντα.
 
τo roma 5 είχε ολόκληρες φωτιές
Μακη το Roma 5 ποτέ δεν είχε ολόκληρες φωτιές. Αυτά που είχε ήταν ψεύτικες ολόκληρες φωτιές, που το σωστό όνομα τους ήταν διακοσμητικες πλάκες.
Πολλοί την πατησαν και το αγόρασαν καινούργιο ή μεταχειρισμένο νομίζοντας ότι έκαναν πρώτης ποιότητας αγορά. Οι διακοσμητικες πλάκες είχαν ψευτικους πυρους σκαλισμενους και από μέσα τίποτα.
 
Μακη το Roma 5 ποτέ δεν είχε ολόκληρες φωτιές. Αυτά που είχε ήταν ψεύτικες ολόκληρες φωτιές, που το σωστό όνομα τους ήταν διακοσμητικες πλάκες.
Πολλοί την πατησαν και το αγόρασαν καινούργιο ή μεταχειρισμένο νομίζοντας ότι έκαναν πρώτης ποιότητας αγορά. Οι διακοσμητικες πλάκες είχαν ψευτικους πυρους σκαλισμενους και από μέσα τίποτα.
δεν το ήξερα ήμουν απ αυτούς που την πάτησαν .fff.
μεταχειρισμένο το είχα πάρει αλλά τα είχε τα λεφτάκια του
 
Πριν τρία χρόνια μου παρουσίασε φίλος μια δερμάτινη κασετινα με αυτό και δυο καννες.
Ήταν φίλου του παλιού μπεκατσα και κυνοτροφου της περιοχης μου με πολλά κυπελλα.
Το θεώρησε κελεπουρι αλλά την ήξερα την περίπτωση και δεν έφαγα τη φολλα..buy.
Μετά ενάμιση χρόνο το ίδιο εργαλείο μου το έδειξε μαγαζατορας εκεί όπου συχναζω, του το είχε πάει συγγενής του μπεκατσα (μακαριτης πλέον)να του πω τη γνώμη μου για κάτι εσωτερικές σκουριες στις καννες.Μου λέει το προοριζω για εκλεκτο πελάτη.
Του λέω τον εκλεκτο πελάτη βλέπω να τον χάνεις,πήγαινε το όπλο σε ενα οπλουργο να ανοίξει τις «ολόκληρες φωτιές» και άσε τις καννες... Γύρισε με πεσμενα αυτιά..buy buy.
Πάντως μην στεναχωριεσαι ,κιαλλοι την έφαγαν εν αγνοια τους.fff..

Δεν γνωρίζω αλλη τετοια περίπτωση οπτικής εξαπατησης με ψευτικους πυρους από γνωστή εταιρεία.Κάπου το είχε γράψει και ο Κυπριδημος.
 
Last edited:
Μακη το Roma 5 ποτέ δεν είχε ολόκληρες φωτιές. Αυτά που είχε ήταν ψεύτικες ολόκληρες φωτιές, που το σωστό όνομα τους ήταν διακοσμητικες πλάκες.
Πολλοί την πατησαν και το αγόρασαν καινούργιο ή μεταχειρισμένο νομίζοντας ότι έκαναν πρώτης ποιότητας αγορά. Οι διακοσμητικες πλάκες είχαν ψευτικους πυρους σκαλισμενους και από μέσα τίποτα.
Ετσι ακριβώς
 
Το θεμα ειναι να ειναι λειτουργικο και αξιοπιστο. Μισες ή ολοκληρες φωτιες δεν εχει σημασια, αρκει φυσικα να ειναι ποιοτικος ο μηχανισμος, και να μην σε κοροιδευει η εταιρια και να πληρωνεις κατι που δεν υπαρχει.

Προσωπικα στο θεμα πλαγιοκανο ειμαι περισσοτερο της Γαλλικης σχολης. Μαγευομαι στην θεα ενος Darne με ανοικτο πιστολε, με δυο σκανδαλες. Οι ολοκληρες φωτιες, εφοσον δεν προσθετουν κατι λειτουργικο στο οπλο δεν μου λενε κατι παραπανω, εστω και οπτικα.
 
Πάντως μην στεναχωριεσαι ,κιαλλοι την έφαγαν εν αγνοια τους.fff..
Δεν γνωρίζω αλλη τετοια περίπτωση οπτικής εξαπατησης με ψευτικους πυρους από γνωστή εταιρεία.Κάπου το είχε γράψει και ο Κυπριδημος.
Γιάννη, νομίζω ότι την εξαπάτηση την έκαναν κυρίως οι έμποροι (πολλοί ίσως και εν αγνοία τους) κι όχι τόσο η εταιρεία. Θυμάμαι ένα άρθρο, παλιά, στο ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, σχετικά με τις ολόκληρες φωτιές και τις διακοσμητικές πλάκες, όπου αναφέρει και για το συγκεκριμένο όπλο Roma 5 (και μάλιστα είχε και φωτο από διαφημιστικό φυλλάδιο), ότι η εταιρεία αναφέρει σαφώς για "system Anson - Deely" και για "sideplates" (πλαϊνές πλάκες) - και όχι για "sidelocks" (πλαϊνές "φωτιές").
(Το έχω το συγκεκριμένο τεύχος, αλλά στο χωριό. Αν θυμάμαι καλά, αυτό το άρθρο ήταν του Αιγινήτη).
Οπότε, μάλλον και η τιμολόγηση του θα ήταν αντίστοιχη. Τώρα αν ο εισαγωγέας εδώ ή κάποιοι έμποροι εκμεταλλεύτηκαν την εμφάνιση του όπλου, και την άγνοια του μέσου κυνηγού πελάτη τους, και κερδοσκόπησαν εις βάρος του, είναι άλλο θέμα.
 
Ένα άλλο πλάγιο που είχα δει και μου άρεσε ήταν ένα bernardelli κοκκοροτουφεκο ενός μπάρμπα..Αγορασμένο το 1990 απο οπλοτεχνικη.Μαλιστα το είχε πάρει ακριβά απο ότι μου είπε..Δυστυχώς δεν θυμαμε να σας πω μοντέλο..
 
Ξέρετε τι δεν ξέρω..Όταν ρίξουμε σε ένα θήραμα με το κοκκοροτουφεκο κ αστοχησουμε,όταν πάμε να ρίξουμε κ την δεύτερη βολή ο πεσμένος κόκορας(από την πρώτη βολή) μας εμποδίζει στην σκόπευση?πιστεύω είναι μέσα στο οπτικό μας πεδίο...
 
Πιστεύω κ.Σαραντο είναι άλλη φάση το κυνήγι με ένα κοκκορατο διπλό..Όμως τα σηκωμένα κοκκορια τρομάζουν τους γύρω συγκυνηγους κ ίσως κ τον χρήστη..Το θεωρώ βλακεια.Μα και η σφύρα της καραμπίνας(κ όλων των όπλων)είναι σηκωμενες όταν είναι οπλισμένα..Όμως εκεί δεν υπάρχει οπτική επαφή..
 
Σωστό είναι να πούμε ότι προειδοποιουν ότι είναι οπλισμενο.
Έχουν επίσης το πλεονέκτημα ότι χωρίς να ανοίξεις το όπλο ,πχ για να περάσεις ένα εμποδιο, κατεβάζεις απλώς τα κοκκορια και δεν έχεις το φόβο να σου πέσουν τα φυσιγγια,.
 
Γιάννη, νομίζω ότι την εξαπάτηση την έκαναν κυρίως οι έμποροι (πολλοί ίσως και εν αγνοία τους) κι όχι τόσο η εταιρεία. Θυμάμαι ένα άρθρο, παλιά, στο ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, σχετικά με τις ολόκληρες φωτιές και τις διακοσμητικές πλάκες, όπου αναφέρει και για το συγκεκριμένο όπλο Roma 5 (και μάλιστα είχε και φωτο από διαφημιστικό φυλλάδιο), ότι η εταιρεία αναφέρει σαφώς για "system Anson - Deely" και για "sideplates" (πλαϊνές πλάκες) - και όχι για "sidelocks" (πλαϊνές "φωτιές").
(Το έχω το συγκεκριμένο τεύχος, αλλά στο χωριό. Αν θυμάμαι καλά, αυτό το άρθρο ήταν του Αιγινήτη).
Οπότε, μάλλον και η τιμολόγηση του θα ήταν αντίστοιχη. Τώρα αν ο εισαγωγέας εδώ ή κάποιοι έμποροι εκμεταλλεύτηκαν την εμφάνιση του όπλου, και την άγνοια του μέσου κυνηγού πελάτη τους, και κερδοσκόπησαν εις βάρος του, είναι άλλο θέμα.
Στέλιο είναι όπως τα λες,δόθηκε η ευκαιρία να ξεγελαστουν αγοραστές απληροφορητοι.
Έκτοτε καμμια άλλη εταιρεία δεν ξαναεβαλε ψευτικους πυρους.
 
Σωστό είναι να πούμε ότι προειδοποιουν ότι είναι οπλισμενο.
Έχουν επίσης το πλεονέκτημα ότι χωρίς να ανοίξεις το όπλο ,πχ για να περάσεις ένα εμποδιο, κατεβάζεις απλώς τα κοκκορια και δεν έχεις το φόβο να σου πέσουν τα φυσιγγια,.
Τα κοκκορια πως κατεβενουν χωρίς να πυροδοτηθεί το όπλο?Τα κρατάμε με το χέρι κ τα κατεβάζουμε προσεκτικά?
 
Τουλάχιστον το BROWNING εχει παραπλήσια χαρακτηριστικά με το SIMSON?
καμια σχεση οπλο με οπλο...αμα σου πω θα γελας.....τοσα χρονια κυνηγω, με το highlander, εχω παρει εδω και 4/5 χρονια το browning δισκανδαλο( τα πιο πολλα ειναι για την Αμερικανικη αγορα μονοσκανδαλα.no.) οπλο του 1977, 71 εκ 1/3, 18.4 αυλος...κοντακι αγγλε, αλλα οχι φυσικα στα μετρα μου...το δοκιμαζω, και με κλοτσαει αρκετα!!!
επειδη, δεν ηθελα να το <στειλω>, του ανοιξε τους κοννους συναρμογης στα 65 χιλιοστα, ο ψηλακης....το οπλο βελτιωθηκε λιγο, αλλα πάλι κλοτσουσε.... δεν το εκανα αλλο τιποτα, υπεθεσα οτι ειναι το κοντακι του( γιατι σε ενα απο τα ελαχιστα κυνηγια τσαρτσαρας που το πηρα,στα 30/35 μετρα με την φουλ καννη και με 7αρια, 3 φορες εριξα σε πουλι, καθισμενο σε κλαρι δεντρου, και ηταν ολλα...αρσενικα.buy buy..hair. ) και το αφησα στον οπλοβαστο...
Φετος ομως, του εκανα κοντακι στα μετρα του, και παπια, και ελπιζω(ακομα δεν το δοκιμασα:() να εχω βρει την...υγεια μου.sarcastic..sarcastic..sarcastic.. το βαρος του ειναι 3280, και ζυγιζει ακριβως στον πιρο....αν και περιμενα με κοντακι 40 εκ, και παπια beavertail, να ηταν εμπροσθοβαρο...αλλα ο φιλος βαγγελης, φημιζεται για τα ...ζυγισματα του.goodboy..shake hands.
Αυτα....
:)
 
ας ελπισουμε φιλε μου Σαραντο....φυσικα θα το αρχισω τωρα στην εναρξη με sporting, το πολυ 30γρ...
και βλεπουμε...
 
Back
Top