Πλαγιόκαννο

Να πω και μια καθαρά προσωπική μου άποψη και πλάγιο με θαλάμες μαγκνουμ να είχα δεν θα του έβαζα ποτέ πάνω απο 36γρ(ίσως κ πολλά λέω)το θεωρώ ιεροσυλία..Ελαφρά φουσεκια και άγιος ο θεός!!
Ο μπάρμπα Χρήστος, Θεός χωρεστον, κυνήγησε όλη του τη ζωή όλα τα θηραματα με 34 γρ και μαλλινη τάπα με ενα βαικαλ.Ποτε δεν παραπονεθηκε για τα φυσσιγκια του και ποτέ δεν άλλαξε την Jk6. Αυξομειωνε μόνο λίγο τη μπαρουτη.Κυνηγαγε όλη τη σεζόν από τρυγονια μέχρι παπια στη Δ.Ελλάδα.Πέθανε χορτασμενος από κυνηγια.
 
Θα βγω οφ τοπικ όμως θα το πω..Είναι ψευδαίσθηση τα Πολλά γραμμάρια και το μόνο που βοηθάνε είναι την ψυχολογία του κυνηγού..Γνωρίζω λαγα με καραμπινα φανατικό λατρη του ρεμινγκτον νιτρο 3" μαγκνουμ(δεν αντιλέγω εξαιρετικό φουσεκι)ΔΕΝ μπόρεσε ποτέ κανένας να τον πειση οτι ο λαγός σκωτονεται αποτελεσματικά και με 70αρια φυσιγγια..
 
Σε αυτο ίσως να έχετε και δίκιο..Ειδικά σε μακρινές βολές.Ομως έχοντας και τα τρία φυσιγγια μαγκνουμ σε συνδυασμό με το φουλ και μας περάσει κοντά ο αυτιάς δεν νομίζω οτι θα..γίνει εύκολα στιφάδο..Τώρα θα μου πεις αυτο είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..
 
Εγω ριχνω μονο στον λαγο 36 αρια κ αυτα δεν ξεπερνούν τα 10 αντε 15 τον χρονο.
το οπλο δεν εχει στρώσει ακομη στο κλεισιμο που λεμε.
σρ όλα ρα σλλα κυνηγια κ σκοπευτήριο ο κανονας είναι τα 28 γρ και τα λιγα τα 32 γρ.
ριχνω κ ενδιάμεσα.
Το χρονο ολο μαζι με σκοπευτηρια κ κυνηγια δεν ξεπερνω το μισό αντε το πολυ ενα κιβωτιο των δεκα πακετων αυτων των γραμαριων
 
Κανένα..Ειδικά αν είναι ρεμινγκτον εξπρές η rottweil waidmansell..
Πέρνοντας αφορμή τα 2 φυσίγγια που αναφέρεις που όντως εχουν ανάκρουση φυσιγγίου 32-33γρ και είναι και φονικότατα, θέλω να πώ πως το ''βαρύ'' φυσίγγιο δεν εξαρτάται μόνο από το βάρος γομωσης των σκαγιών του, αλλα από τα εν γένει βλητικά του χαρακτηριστικά, υπάρχουν φυσίγγια 32,33γρ που είναι ''δυναμίτες'' που έστω και, η μέρικη χρήση τους, καταπονούν τα όπλα περισσότερο από τη συνεχή χρήση ισορροπημένων φυσιγγίων 36γρ, όπως τα αναφερόμενα.
Για τα πλαγιόκαννα φίλοι μου, κατά τη γνώμη μου, επιλέξτε φυσίγγια με συγρατημένες αρχικές ταχύτητες και πιέσεις. Ένα σωστά κατασκευασμένο φυσίγγια με αρχικές ταχύτητες 380-390 m/s, υπεραρκετές για κυνηγετική χρήση, ακόμα και με 36 γρ γόμωση σπάνια ξεπερνα τα 700 bars πίεση και είναι και ανεκτά στον ώμο και δεν καταπονούν και το όπλο.
 
Είχα δει ένα πλάγιο μονοσκανδαλο κ με φωσφoριζε κοκκινο σκοπευτρο μάλιστα..ithaca by skb made in japan model 200E το ερώτημα μου είναι το εξης:Συνεργαστηκαν κάποτε η δυο εταιριες?γιατί η ithaca είναι αμερικανική..Προφανώς ήταν όπλο για την αμερικανική αγορά κατασκευασμένο απο την ιαπωνική skb..
 
Είχα δει ένα πλάγιο μονοσκανδαλο κ με φωσφoριζε κοκκινο σκοπευτρο μάλιστα..ithaca by skb made in japan model 200E το ερώτημα μου είναι το εξης:Συνεργαστηκαν κάποτε η δυο εταιριες?γιατί η ithaca είναι αμερικανική..Προφανώς ήταν όπλο για την αμερικανική αγορά κατασκευασμένο απο την ιαπωνική skb..
Ναι η SKB κατασκεύαζε όπλα για λογαριασμο της Ιthaka και πλαγιόκαννα και super poze, και κατα τη γνώμη μου ήταν η πιο επιτυχημένη συνεργασία όπλων που έκανε η Ιthaka με άλλη εταιρία. Είναι συνηθισμένη τακτική στο χώρο τον οπλοκατασκευών, εταιρίες να φτιαχνουν όπλα για λογαριασμό άλλη εταιρίας. Εξάλλου το συγκεκριμένο όπλο το αναγράφει τίμια και καθαρά
όπλο Ιthaka
by skb δηλ κατασκευασμένο από την skb
made in japan δηλ χώρα κατασκευής Ιαπωνία
 
Ευχαριστώ Σπύρο.το έχει ένας μπάρμπας απο διπλανό χωριό που ηταν καποτε Αμερική,αλλά δεν ήξερε να μου πει περισσότερο..Γερή κατασκευή έδειχνε.Τωρα θα μου πείτε Ιάπωνας ειναι αυτός ναουμε.lazy.
 
Ευχαριστώ Σπύρο.το έχει ένας μπάρμπας απο διπλανό χωριό που ηταν καποτε Αμερική,αλλά δεν ήξερε να μου πει περισσότερο..Γερή κατασκευή έδειχνε.Τωρα θα μου πείτε Ιάπωνας ειναι αυτός ναουμε.lazy.
Ολα τα όπλα που κατασκευασε η skb είτε με τη δική της επωνυμία είτε για λογαριασμό άλλης εταιρίας, μπορει να υστερούσαν στην αισθητική και να ήταν λίγο βαριά, γιατι προόριζόνταν κυρίως για τους αγοραστές των ΗΠΑ οι οποίοι αγοράζουν όπλα με διαφορετικά κριτήρια από έμας στην Ευρώπη (θέλουν όπλα να ειναι και να δείχνουν γερά και δυνατά), αλλά ήταν πολύ καλής ποιότητας κατασκευής, με κορυφαίας μηχανουργικής κατεργασίας καθώς ποιότητας ατσαλια, με αξιόπιστους μηχανισμούς, με πολλή ισχυρό κλειδωμα (ειδικά τα superpoze) και κάνες με πολύ καλη βλητική αποδοση.
 
Γενικά νομίζω ότι η Ithaka δεν κατασκευαζε η ίδια όπλα αλλά έδινε δουλειές φασον σε εργοστάσια κυρίως ιαπωνικά,γιαυτο και είχε καλή ποιότητα.
 
Ολα τα όπλα που κατασκευασε η skb είτε με τη δική της επωνυμία είτε για λογαριασμό άλλης εταιρίας, μπορει να υστερούσαν στην αισθητική και να ήταν λίγο βαριά, γιατι προόριζόνταν κυρίως για τους αγοραστές των ΗΠΑ οι οποίοι αγοράζουν όπλα με διαφορετικά κριτήρια από έμας στην Ευρώπη (θέλουν όπλα να ειναι και να δείχνουν γερά και δυνατά), αλλά ήταν πολύ καλής ποιότητας κατασκευής, με κορυφαίας μηχανουργικής κατεργασίας καθώς ποιότητας ατσαλια, με αξιόπιστους μηχανισμούς, με πολλή ισχυρό κλειδωμα (ειδικά τα superpoze) και κάνες με πολύ καλη βλητική αποδοση.


Οι Αμερικανοι δεν εχουν τραπεζα δοκιμων επισημη. Οποτε καθε κατασκευαστης ειναι υπευθυνος για την ασφαλεια του προιοντος που παραγει, και στην Αμερικη σημαινει οτι αν ενας ιδιωτης εχει χρονο και σχετικο χρημα, μπορει να διεκδικησει τρελλες αποζημιωσεις σε περιπτωση ατυχηματος ή ελλατωματικου οπλου. Οποτε ο Αμερικανος δεν ενδιαφερεται κατα τη γνωμη μου το οπλο του να δειχνει βαρυ, αλλωστε οι τρελλες πωλησεις των γνωστων Ιταλικων οπλων και εκει το αποδεικνυουν, αλλα ενδιαφερεται να ειναι ασφαλες. Ετσι, οι κατασκευαστες φτιαχνουν (ή εφτιαχναν παλιοτερα) οπλα απειρως πιο ανθεκτικα απο τα Ευρωπαικα, για να καλυπτουν ολα τα ενδεχομενα. Ομοιως τραπεζα δοκιμων δεν εχει ουτε η Ιαπωνια, αν δεν γελιεμαι.
 
Οι Αμερικανοι δεν εχουν τραπεζα δοκιμων επισημη. Οποτε καθε κατασκευαστης ειναι υπευθυνος για την ασφαλεια του προιοντος που παραγει, και στην Αμερικη σημαινει οτι αν ενας ιδιωτης εχει χρονο και σχετικο χρημα, μπορει να διεκδικησει τρελλες αποζημιωσεις σε περιπτωση ατυχηματος ή ελλατωματικου οπλου. Οποτε ο Αμερικανος δεν ενδιαφερεται κατα τη γνωμη μου το οπλο του να δειχνει βαρυ, αλλωστε οι τρελλες πωλησεις των γνωστων Ιταλικων οπλων και εκει το αποδεικνυουν, αλλα ενδιαφερεται να ειναι ασφαλες. Ετσι, οι κατασκευαστες φτιαχνουν (ή εφτιαχναν παλιοτερα) οπλα απειρως πιο ανθεκτικα απο τα Ευρωπαικα, για να καλυπτουν ολα τα ενδεχομενα. Ομοιως τραπεζα δοκιμων δεν εχει ουτε η Ιαπωνια, αν δεν γελιεμαι.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Βίκτωρα, ότι το βάρος των όπλων που παράγονται στην Αμερική, άλλα και στην Ιαπωνία που η κύρια παραγωγή οπλων της προορίζεται για την Αμερικάνικη αγορά, είναι και απόρρεια της προσπάθειας των κατασκευαστών για ''περίσσια'' αντοχή και στιβαρότητα, προκειμένου να μπορούν να ανταπεξέλθουν στις υψηλές δοκιμές που τα υποβάλλουν μέσα στα εργοστασια κατασκευής, πριν τα διαθέσουν στην αγορά, για τους λόγους που πολύ σωστά αναφέρεις. Άλλωστε και η Διεθνή Τραπεζα Δοκιμών (CIP) στα μόνα όπλα που αναγνωρίζει την εργοστασιακή τους δοκιμή και μπορούν να πουληθούν στην Ευρώπη, χωρίς να χρειάζεται να περάσουν δοκιμή και να σφραγιστούν (πιστοποιηθούν) από Εθνική Τράπεζα Δοκιμών μέλος της CIP, είναι τα όπλα που κατασκευάζονται στην Αμερική και στην Ιαπωνία.
Από την άλλη οι Αμερικάνοι κυνηγοί προτιμούν τα σχετικά βαριά όπλα για να ρίχνουν με άνεση τις βαριές γομώσεις σκαγιών που προορίζονται για τα δημοφιλεστερα κυνηγια τους, τα παπιά και τον αγριόγαλο (εξάλλου τα MANGUM και SUPER MANGUM στην Αμερική πρωτοεμφανίστηκαν).
Από ότι έχω διαβάσει, τα Ιταλικά μοντέλα όπλων που προτιμούνται στην Αμερικάνικη αγορά , πέραν των σκοπευτικών, είναι κυρίως αυτογεμή με χαρακτηριστικά ''βολικά'' για τους εκεί κυνηγούς, (πού είναι και η βασικότερη πελατεία των Ιταλικών εταιριών) όπως θαλάμες MANGUM και τελευταία SUPER MANGUM, με χοντρά κοντάκια ανατομικά και επί το πλέιστον συνθετικά, και καννες τελευταίας τεχνολογίας με διευρυμένους αυλούς και μακριούς κώνους και τσοκ, προκειμένου να διαχειρίζονται καλύτερα τις βαριές γομώσεις, και το βάρος τους συνήθως δεν ειναι κάτω από 3200γρ, εάν προσθέσεις και την ανταγωνιστική τιμή, τότε εχεις αυτό που λένε οι Αμερικάνοι best value for money και δίνουν πολύ μεγάλη σημασία. Τα ελαφριά super poze με αλουμινένιες βάσεις δεν προτιμήθηκαν ποτέ στην αμερικάνικη αγορα.
Σαν λαός, οι Αμερικάνοι, έχουν στη ψυχοσύνθεσή τους την υπερβολή αυτό το ''κάτι παραπάνω'' και αυτό φαίνεται σε πολλές εκφάνσης της ζωής τους καθώς και στα εθνικά τους προϊοντα όπως π.χ μεγάλα αυτοκίνητα, ουρανοξύστες, μεγάλους δρόμους κ.α
έτσι και όπλα τους τα κατασκευάζουν, επί το πλέιστον, με χοντρές πάπιες τύπου BEΑVERTAIL, ψηλές εξαεριζόμενες ρίγες ακόμα και σε πλαγιόκανο (έχω πιασει στα χέρια μου ισπανικό πλαγιόκαννο AYA της δεκαετίας το '70 που προοριζόνταν για την Αμερικάνικη αγορά με αυτά τα χαρακτηριστικά), ψιλές φαρδιες ρίγες στα super poze. Ένα τέτοιο όπλο εάν το βάλεις δίπλα σε ένα πλαγιόκαννο με ευρωπαϊκη φιλοσοφία και αισθητική, που θέλει τα όπλα κομψά και λεπτοκαμωμένα, ''ζυγίζει'' βαρύτερο στο μάτι. Αυτό ηθελα να πώ παραπάνω, άλλα μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.
 
Παντως, το δικο μου πλαγιοκαννο Browning BSS με αγγλε κοντακι, ζυγιζε 3150 γρ περιπου...με κοντακι 40εκ, και παπια beavertail, ζυγιζει 3280 γρ και ΑΚΡΙΒΩΣ στον πιρο...;)
 
Παντως, το δικο μου πλαγιοκαννο Browning BSS με αγγλε κοντακι, ζυγιζε 3150 γρ περιπου...με κοντακι 40εκ, και παπια beavertail, ζυγιζει 3280 γρ και ΑΚΡΙΒΩΣ στον πιρο...;)
Το BSS είναι made in Japan αν δε γελιεμαι, και όχι made in USA..fff.
 
Ναι, η κορεας....ειχαμε μια <διαμαχη> με τον Σκριβανο γι'αυτο το θεμα....
το οπλο γραφει πανω στην καννη F.N HERSTAL BELGIUM. και η σφραγιδα στα κλειδια ειναι ενα σχημα <αυγοηδες με ενα L μεσα, αλλα δεν εχει κωρονα επανω, αλλα φλογα...
στις σφραγιδες οπλων (μεσα στην σελιδα του) οτι αυτη η σφραγιδα με την φλογα, ειναι οπλο που εχει κατασκευασθει εκτος βελγιου, και περναει δοκιμη στο Βελγιο...
 
Μιας και ξεφύγαμε από "τα πλαγιόκαννα", θα προσθέσω πως η Σάκαμπα (SKB) είχε το δικαίωμα να πουλά εκτός USA τα μοντέλα της ITHACA με αποκλειστικά την φίρμα της SKB χωρίς να κάνει μνεία. Το ίδιο συνέβαινε και με την καραμπίνα XL900 ITHACA, η SKB που έχω στα χέρια μου εδώ και 35 χρόνια είναι πανομοιότυπο της ITHACA ακόμη και στα σκαλίσματα,ακόμη και στο πέλμα.
181514_02_skb_ithaca_xl900_20gauge_3_cha_640.jpg
 
Μιας και ξεφύγαμε από "τα πλαγιόκαννα", θα προσθέσω πως η Σάκαμπα (SKB) είχε το δικαίωμα να πουλά εκτός USA τα μοντέλα της ITHACA με αποκλειστικά την φίρμα της SKB χωρίς να κάνει μνεία. Το ίδιο συνέβαινε και με την καραμπίνα XL900 ITHACA, η SKB που έχω στα χέρια μου εδώ και 35 χρόνια είναι πανομοιότυπο της ITHACA ακόμη και στα σκαλίσματα,ακόμη και στο πέλμα.
181514_02_skb_ithaca_xl900_20gauge_3_cha_640.jpg
Ανάμιξη Altair Lusso και Rem. 1100.
Πολύ όμορφη.
 
Back
Top