Πλαγιόκαννο

Χρυσανθε πιστεύω ότι τα πλαγιοκαννα έχουν αντοχές.Αρκει να μην ρίχνουμε βαριά φυσίγγια.Εχω ένα φίλο που έχει το μπαικαλ ij 58.Σε πληροφορώ οτι κάθε χρόνο το Πάσχα ρίχνει γύρω στα 8κουτια φυσίγγια σχεδόν με απανωτές βολές.Το όπλο από την υπερθερμανσει εχει τύχει να μην ανοίγει(όταν κρύωσε άνοιξε)Συν τις τουφεκιες που ρίχνει στο κυνηγι..Όταν βγάλεις την πάπια και το κουνήσεις αριστερά δεξιά η πάνω κάτω,δεν κουνιετε Καθόλου!!Εάν όλα αυτά συμβενουν στο ταπεινό αλλά σκληροτράχηλο μπαικαλ,τότε 4 κλειδιά του φαμπαρμ θα είναι τέρας αντοχής!!
 
απο οτι ελεγε σε ενα τευχος του hanter passion, o χατζιωτης, η μερκελ παλια, δεχοταν και τελιωνε οπλα σιμσον, και αλλες μαρκες, στο εγοστασιο της, με την επωνιμια των αλλων εταιριων,,
μετα,νομιζω, οτι συνχωνευθηκε...
http://www.germanhuntingguns.com/Sections/Page.asp?SSID=716&NRID=1&Tag=Simson2
http://www.germanhuntingguns.com/Sections/Page.asp?SSID=719&NRID=1&Tag=Simson4
http://www.germanhuntingguns.com/index.asp#HOME
 
Να ρωτήσω και κάτι σημαντικό.Η δάσκαλοι σκοποβολής λένε (και γράφουνε)οτι το καλύτερο κράτημα στο πλαγιοκαννα(το όπλο στρίβει πιο εύκολα κλπ)Είναι να κρατάμε την πάπια από το πάνω μερος,"αγκαλιάζοντας και τις Κάννες ταυτόχρονα.."Ποτέ δεν με βόλεψε αυτό το κράτημα κ κρατάω την πάπια κανονικά.Εσεις?Πιστευω είναι ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση..ΥΓ βέβαια η πάπια του μπαικαλ είναι ογκώδες και με βολεύει για κάτι τέτοιο..
 
καλημερα παιδια...
εγω κυνηγω εδω και 24 χρονια(ποτε περασαν.buy buy.) με πλαγιοκαννο...ενα σιμσον 76εκ, το οποιο το πουλησα(.no.), πριν 7/8 χρονια, για να παρω ενα ποιο εργαλειο για μενα, Franchi higlander 66 cm choke, και εχω και ενα browning BSS ...
πριν 2 χρονια πηρα και ενα αλληλεπιθεtο(εχω ανεβασει φωτο σε τοπικ) simson, αλλα οταν πιανω στα χερια μου
τα πλαγιοκαννα, αλλη χαρη βρε παιδι μου.love....... η κινηση τους δεν συνγκρινετε με το αλληλεπιθετο,κατα την γνωμη μου,
ακομα και στις τραβερσες,για οποιον εχει συνηθίσει....
.shake hands.
Φίλε Διονύση γιατί προτίμησες να δώσεις το simson και όχι το browning?
Πιστευω, βλέποντας το μηκος κανών 76 χιλιοστά με (λογικά) σφιχτά τσοκαρίσματα και το ανάλογο βάρος, είναι ένα ιδανικό καρτεροντούφεκο, που σε συνδυασμό με το franchi, που βάση χαρακτηριστικών είναι ένα πολύ καλό ντουφέκι για περπατητό, θα είχες το τέλειο πακέτο.
Τώρα όσο αφορά τον τύπο του όπλου που βολευει τον καθένα, ειναι κατά μεγάλο ποσοστό θέμα συνήθειας, εγώ π.χ που έχω μεγαλώσει κυνηγώντας με πλαγιόκαννο δύσκολα βολεύομαι, τώρα στα γεράματα :)πλεον, με άλλο τύπο όπλου.
Από την άλλη εάν δώσεις σε ένα σκοπευτή, που έχει φάει τα νιάτα του στο σκοπευτήριο με ένα αλληλεπίθετο στα χέρια, να ρίξει μια πούλα με ένα πλαγιόκαννο, τα ποσοστά του θα πέσουν κατακόρυφα. Αυτό είναι ποιο έντονο όταν μιλάμε για αλλαγή από πλαγιόκαννο σε αυτογεμές ή αλλήλεπιθετο και το αντίθετο και όχι από αλληλεπίθετο σε αυτογεμές, που είναι πολλη ευκολότερο λόγω παραπλήσιας σκοπευτικής εικόνας.
Βέβαια είναι και κάποιο τυχεροί, έλαχιστες περιπτώσεις, προικισμένοι από τη φύση, που μπορεί να αλλαξουν 2,3 όπλα κατά τι διάρκεια της μέρας και να τουφεκάνε καλά,το έχω δεί σε ένα 1ο ξαδέρφο μου.
Μη ξεχνάς βέβαια και τον παλιό ρητό ''ντουφεκάς καλύτερα με το όπλο που σ΄αρέσει'' και στο αισθητικό κομμάτι ''περί ορέξεως κολοκυθόπιτα''.
 
Εμενα αυτο που με χαλαει είναι η ''πεποιθηση'' οτι δεν κανει για ολα τα κυνηγια κ ειδικά για σκοπευτηριο μιλωντας για την δκοπευτικη του γραμμη.
κ το οτι δεν φτιαχνουν εναν που να εχει τις προδιαγραφές για σκοπευτικη χρηση απο θεμα αντοχης.
ισως γιαυτο εχω σαν αποθημενο να παρω καποτε το φαμπαρμ.
επειδη δείχνει με τα τεσσερα κλειδια να μπορει να αντέχει κ δκοπευτικη χρηση.
πως γινετε να κραταω καθετο για σκοποβολη κ πλάγιο για κυνηγι.
ειναι οπως το αυτοκινητο που θελω να χω ενα φθα ολα που ασχολουμε.
γιαυτο κ πηρα αγροτικό:)
Επειδή οι γνώσεις μου είναι εντελώς θεωρητικές, από αυτά που έχω διαβάσει είτε σε βιβλία, είτε στο διαδύκτιο πάνω στα αθλήματα της σκοποβολής, καθώς δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέ, δεν μπορώ να εκφέρω απόψη εάν η σκοπευτική γραμμή ένος πλαγιόκαννου βολευει σε κάποιο άθλημα της σκοποβολής ή όχι, πέρνωντας σαν δεδομένο όμως την αποδοχή του αλληλεπίθετου από το σύνολο των σκοπευτών φαίνεται ότι είναι ο πιο βολικός τύπος όπλου για τη σκοποβολή.
Τώρα εάν είναι κατάλληλο για όλα τα κυνήγια, ναι , το πλαγιόκαννο είναι κατεξοχήν κυνηγετικό όπλο, με τις κατάλληλες προδιαγραφές βέβαια κάνει για κάθε τύπο κυνηγιού.
Όσο αφορά την αντοχή του πλαγιόκαννου στη σκληρή χρήση, εάν λάβουμε υπόψη ότι σε πολλά μοντέλα οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν την ίδια σχεδιάση και τα ίδια υλικά στις βάσεις των ραβδωτών τους δίκαννων μεγάλων διαμετρημάτων π.χ 9,3Χ74, που παράγουν πολλαπλάσιες πιέσεις σε σχέση με ένα φυσίγγιο 12άρι MANGNUM, και αυτά τα όπλα συνεχίζουν για πολλές δεκαετίες να κανουν τη δουλειά τους, δείχνει ότι το σωστά κατασκευασμένο πλαγιόκαννο δεν έχει θέμα έλλειψης αντοχής.
Εξάλλου υπάρχουν πολλά πλαγιόκαννα τις 10ετίας του 60'-70', της μεσαίας κιόλας κατηγορίας, που αντέχουν και κυνηγούν ακόμα. π.χ το ROBUST 222 του πατέρα μου, κυνηγαει από το 1978 έχουμε ρίξει ένα κάρο φυσίγγια, εχει υποστεί όλους τους παιδικούς μου πειραματισμούς (μέχρι και φυσίγγια 42 γρ του έβαζα) και έαν εξαιρέσης τη βάσης και το εξωτερικό των κανών που έχουν ξεβάψει από τη χρήση ούτε ποτέ πρόβλημα στο μηχανισμό έχει βγάλει, ούτε στα κλειδιά.
Οσο για το FABARM που λές φαίνεται μεγάλης αντοχής, νομίζω κιόλας οτι η εταιρεία δοκιμάζει τα όπλα της στις 1360 ΒΑRS, και μετά την εξαγορά της από την CAESAR GUERINI πιστευω θα ανέβει κι΄αλλο ποιοτικά.
 
φιλε ωριωνα, γιατι δυστυχώς ειχα μονο ενα οπλο, το σιμσον, και δεν με βολευε για ολα τα κυνηγια μου..μετα πηρα το browning...
Τουλάχιστον το BROWNING εχει παραπλήσια χαρακτηριστικά με το SIMSON?
 
Να ρωτήσω και κάτι σημαντικό.Η δάσκαλοι σκοποβολής λένε (και γράφουνε)οτι το καλύτερο κράτημα στο πλαγιοκαννα(το όπλο στρίβει πιο εύκολα κλπ)Είναι να κρατάμε την πάπια από το πάνω μερος,"αγκαλιάζοντας και τις Κάννες ταυτόχρονα.."Ποτέ δεν με βόλεψε αυτό το κράτημα κ κρατάω την πάπια κανονικά.Εσεις?Πιστευω είναι ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση..ΥΓ βέβαια η πάπια του μπαικαλ είναι ογκώδες και με βολεύει για κάτι τέτοιο..
Καλή ερώτηση. Κατά την γνώμη μου το κράτημα του όπλου για κυνήγι είναι θέμα συνήθειας αλλά και "μέτρων" του όπλου και του σώματός μας. Ένα μακρύ κοντάκι δεν σου επιτρέπει να πιάσεις τις κάννες, μια φαρδιά πάπια , μπορεί να μην επιτρέπει το "αγκάλιασμα" της από μια μικρή χούφτα κλπ. Αλλά παίζει σημαντικό ρόλο και ο τύπος της λαβής (λαιμός) π.χ. τα αγγλέ κοντάκια είναι μακρύτερα από τα ημιπιστολέ και ακόμη περισσότερο από τα πιστολέ (εννοώ για τον ίδιο άνθρωπο). Αυτό που θέλουν οι δάσκαλοι σκοποβολής είναι να βρίσκεται το αριστερό χέρι όσο το δυνατόν κοντύτερα στην ρίγα (στον σκοπευτικό άξονα) και έχουν δίκιο.
Προσωπικά προτιμώ να έχω μία κοντή και πολύ στενή πάπια(Beretta 471 silver hawk) που η άκρη της φωλιάζει ανάμεσα στις κάννες. Tο μήκος του κοντακιού μου είναι τέτοιο που μου επιτρέπει να κρατώ με άνεση την άκρη της πάπιας αντί τις μισές ή καθαρά τις κάννες. Η δερμάτινη θήκη των καννών για προστασία του χεριού που χρησιμοποιούν οι τιρέρς νομίζω πως αφορά άτομα που έχουν πολύ κοντό κοντάκι ή είναι γκατζετάκιδες.
beretta471sh1.jpg


images
 
Η αξιοπιστία των όπλων ως προς την λειτουργία τους και το "κούνημα" δεν εξαρτάτε από την διάταξη των καννών (πλάγια ή κάθετα) ούτε από τον αριθμό των κλειδιών αλλά από τον σχεδιασμό (τύπο,) από την ποιότητα των υλικών και την σωστή εφαρμογή (ποιοτική δουλειά). Μια μπαγκατέλα είτε έχει 2 είτε 14 κλειδιά θα παραμένει μπαγκατέλα. Εξ άλλου υπάρχουν ποιοτικά και ακριβά όπλα που προβλέπουν την εύκολη και φτηνή αντικατάσταση ενός πίρου και το όπλο μετά από χιλιάδες φυσίγγια λειτουργεί πάλι ως καινούργιο.

Και κάτι άλλο που ειπώθηκε. Κατά την γνώμη μου, σαφώς και όλοι οι σκοπευτές του κόσμου ξέρουν πως η μία κάννη βοηθά στο σπάσιμο του πιάτου, πως χρησιμοποιούν το σ/π αντί καραμπίνας για άλλους λόγους. Τότε οι κυνηγοί μικρών εισερχομένων θηραμάτων (τσιχλοκότσυφα) γιατί δεν χρησιμοποιούν όλοι σ/π;;; δεδομένου πως όλοι γνωρίζουμε πως το 3ο φυσίγγι δεν βοηθά τόσο στην καταβολή του θηράματος όσο στο να μη πιαστούμε με άδειο όπλο σε πέρασμα. Ε, και;; Πόσες φορές θα συμβεί αυτό; έναντι των πόσων αστοχιών έχουμε;
Όχι δεν θέλω να πω πως πρέπει να προτιμούμε το σ/π από τα αυτόματα, θέλω να πω πως ο τύπος όπλου είναι και οικονομική ευχέρεια, διαθεσιμότητα, προσωπικές προτιμήσεις, βιώματα, αναμνήσεις (το όπλο του παππού, το όπλο που πρωτοκυνήγησα...) κλπ κλπ.
Από σκοπευτικής σκοπιάς το πλάγιο κάπου υπερτερεί και αυτό. Στο κυνήγι εδαφόβιων.. στις μπηχτές τουφεκιές που τις αποκαλούμε και μπουκώματα γιατί δεν σκοπεύουμε αλλά στρέφουμε τις μπούκες των καννών στο θήραμα και αν το όπλο είναι στα μέτρα μας... πετυχαίνουμε διάνα.
 
Καλή ερώτηση. Κατά την γνώμη μου το κράτημα του όπλου για κυνήγι είναι θέμα συνήθειας αλλά και "μέτρων" του όπλου και του σώματός μας. Ένα μακρύ κοντάκι δεν σου επιτρέπει να πιάσεις τις κάννες, μια φαρδιά πάπια , μπορεί να μην επιτρέπει το "αγκάλιασμα" της από μια μικρή χούφτα κλπ. Αλλά παίζει σημαντικό ρόλο και ο τύπος της λαβής (λαιμός) π.χ. τα αγγλέ κοντάκια είναι μακρύτερα από τα ημιπιστολέ και ακόμη περισσότερο από τα πιστολέ (εννοώ για τον ίδιο άνθρωπο). Αυτό που θέλουν οι δάσκαλοι σκοποβολής είναι να βρίσκεται το αριστερό χέρι όσο το δυνατόν κοντύτερα στην ρίγα (στον σκοπευτικό άξονα) και έχουν δίκιο.
Προσωπικά προτιμώ να έχω μία κοντή και πολύ στενή πάπια(Beretta 471 silver hawk) που η άκρη της φωλιάζει ανάμεσα στις κάννες. Tο μήκος του κοντακιού μου είναι τέτοιο που μου επιτρέπει να κρατώ με άνεση την άκρη της πάπιας αντί τις μισές ή καθαρά τις κάννες. Η δερμάτινη θήκη των καννών για προστασία του χεριού που χρησιμοποιούν οι τιρέρς νομίζω πως αφορά άτομα που έχουν πολύ κοντό κοντάκι ή είναι γκατζετάκιδες.
beretta471sh1.jpg


images
Συμφωνώ απόλυτα στο 100%! η πάπια του δικού μου είναι μακρύτερη του συνηθισμένου αλλά λεπτή, έτσι αγκαλιάζω άνετα την πάπια και μέρος από το πλαγιο τμήμα των κανών.
Πές μας, εάν θέλεις, και δυο λόγια για το BERETTA. Εχω διαβάσει ότι είναι αρτιότερο μηχανικά από το καινούργιο μοντέλο της BERETTA.
 
Η αξιοπιστία των όπλων ως προς την λειτουργία τους και το "κούνημα" δεν εξαρτάτε από την διάταξη των καννών (πλάγια ή κάθετα) ούτε από τον αριθμό των κλειδιών αλλά από τον σχεδιασμό (τύπο,) από την ποιότητα των υλικών και την σωστή εφαρμογή (ποιοτική δουλειά). Μια μπαγκατέλα είτε έχει 2 είτε 14 κλειδιά θα παραμένει μπαγκατέλα. Εξ άλλου υπάρχουν ποιοτικά και ακριβά όπλα που προβλέπουν την εύκολη και φτηνή αντικατάσταση ενός πίρου και το όπλο μετά από χιλιάδες φυσίγγια λειτουργεί πάλι ως καινούργιο.

Και κάτι άλλο που ειπώθηκε. Κατά την γνώμη μου, σαφώς και όλοι οι σκοπευτές του κόσμου ξέρουν πως η μία κάννη βοηθά στο σπάσιμο του πιάτου, πως χρησιμοποιούν το σ/π αντί καραμπίνας για άλλους λόγους. Τότε οι κυνηγοί μικρών εισερχομένων θηραμάτων (τσιχλοκότσυφα) γιατί δεν χρησιμοποιούν όλοι σ/π;;; δεδομένου πως όλοι γνωρίζουμε πως το 3ο φυσίγγι δεν βοηθά τόσο στην καταβολή του θηράματος όσο στο να μη πιαστούμε με άδειο όπλο σε πέρασμα. Ε, και;; Πόσες φορές θα συμβεί αυτό; έναντι των πόσων αστοχιών έχουμε;
Όχι δεν θέλω να πω πως πρέπει να προτιμούμε το σ/π από τα αυτόματα, θέλω να πω πως ο τύπος όπλου είναι και οικονομική ευχέρεια, διαθεσιμότητα, προσωπικές προτιμήσεις, βιώματα, αναμνήσεις (το όπλο του παππού, το όπλο που πρωτοκυνήγησα...) κλπ κλπ.
Από σκοπευτικής σκοπιάς το πλάγιο κάπου υπερτερεί και αυτό. Στο κυνήγι εδαφόβιων.. στις μπηχτές τουφεκιές που τις αποκαλούμε και μπουκώματα γιατί δεν σκοπεύουμε αλλά στρέφουμε τις μπούκες των καννών στο θήραμα και αν το όπλο είναι στα μέτρα μας... πετυχαίνουμε διάνα.
κ. Γιάννη αυτό ακριβώς έγραψα και εγώ, με άλλα λόγια, χτες, όσο αφορά την αξιοπιστία και την ποιότητα ενός όπλου.
 
καλημερα παιδια......ενα σιμσον 76εκ, το οποιο το πουλησα(.no.), πριν 7/8 χρονια, για να παρω ενα ποιο εργαλειο για μενα, Franchi higlander 66 cm choke..........
Διονύση συμπάθα με αλλά αυτή την ανταλλαγή δεν θα την έκανα ποτέ
το highlander το θεωρώ υπερβολικά ακριβό γι αυτό που προσφέρει
σε σχέση με το simson 100 φορές το simson
δεν είμαι εκτιμητής αλλά όταν είδα 1η φορά 2 highlander απελπίστηκα με την εφαρμογή βάσης ξύλου και βάσης καννών
όπου το χάιδευες υπήρχαν σκαλοπατάκια και ανομοιομορφίες κάτι που δεν επιτρέπεται για την τιμή του
προσωπική μου γνώμη και διαπίστωση

στο θέμα πλαγιόκαννο:
τρελλαίνομαι στη θέα ενός πλαγιόκαννου αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να το συνηθίσω
είχα 1 ugartechea φθηνή σειρά με μισές φωτιές 1 ugartechea με ολόκληρες φωτιές mod 75 και 1 berardelli roma5 πάλι με ολόκληρες φωτιές
και τα 3 τα έχουν φίλοι λαγοκυνηγοί
άν συνεχίσουμε να κυνηγούμε και αν ευκολυνθώ θα θελα να βάλω στον οπλοβαστό μου 1 πλαγιόκαννο και να το βγάζω σε 3-4 απογευματινά :)
 
Μάκη το Roma 5 θα ηταν όλα τα λεφτά ε ε ε??
πολύ ωραίο όπλο αλλά κλώτσαγε ότι φυσίγγι κι αν το δοκίμασα
το ugartechea 75 ήταν βολικότατο όπλο
κάποτε ένας ξάδερφος μου χάριζε 1 victor sarasqueta με ολόκληρες φωτιές και χειροποίητο στο μεγαλύτερο μέρος του
αρνήθηκα από φιλότιμο
μετά από 2 χρόνια του ζήτησα να το αγοράσω μου αρνήθηκε και μου είπε να μου κάνει δώρο 1 άλλο πλαγιόκαννο
είχε μάθει την αξία του ;):)
 
Last edited:
Διονύση συμπάθα με αλλά αυτή την ανταλλαγή δεν θα την έκανα ποτέ
το highlander το θεωρώ υπερβολικά ακριβό γι αυτό που προσφέρει
σε σχέση με το simson 100 φορές το simson
δεν είμαι εκτιμητής αλλά όταν είδα 1η φορά 2 highlander απελπίστηκα με την εφαρμογή βάσης ξύλου και βάσης καννών
όπου το χάιδευες υπήρχαν σκαλοπατάκια και ανομοιομορφίες κάτι που δεν επιτρέπεται για την τιμή του
προσωπική μου γνώμη και διαπίστωση

στο θέμα πλαγιόκαννο:
τρελλαίνομαι στη θέα ενός πλαγιόκαννου αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να το συνηθίσω
είχα 1 ugartechea φθηνή σειρά με μισές φωτιές 1 ugartechea με ολόκληρες φωτιές mod 75 και 1 berardelli roma5 πάλι με ολόκληρες φωτιές
και τα 3 τα έχουν φίλοι λαγοκυνηγοί
άν συνεχίσουμε να κυνηγούμε και αν ευκολυνθώ θα θελα να βάλω στον οπλοβαστό μου 1 πλαγιόκαννο και να το βγάζω σε 3-4 απογευματινά :)
Διονύση συμπάθα με αλλά αυτή την ανταλλαγή δεν θα την έκανα ποτέ
το highlander το θεωρώ υπερβολικά ακριβό γι αυτό που προσφέρει
σε σχέση με το simson 100 φορές το simson
δεν είμαι εκτιμητής αλλά όταν είδα 1η φορά 2 highlander απελπίστηκα με την εφαρμογή βάσης ξύλου και βάσης καννών
όπου το χάιδευες υπήρχαν σκαλοπατάκια και ανομοιομορφίες κάτι που δεν επιτρέπεται για την τιμή του
προσωπική μου γνώμη και διαπίστωση

στο θέμα πλαγιόκαννο:
τρελλαίνομαι στη θέα ενός πλαγιόκαννου αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να το συνηθίσω
είχα 1 ugartechea φθηνή σειρά με μισές φωτιές 1 ugartechea με ολόκληρες φωτιές mod 75 και 1 berardelli roma5 πάλι με ολόκληρες φωτιές
και τα 3 τα έχουν φίλοι λαγοκυνηγοί
άν συνεχίσουμε να κυνηγούμε και αν ευκολυνθώ θα θελα να βάλω στον οπλοβαστό μου 1 πλαγιόκαννο και να το βγάζω σε 3-4 απογευματινά :)
Η Ισπανική εταιρία που αναφέρεις προσφέρει τίμια όπλα για τα λεφτά τους. Το BERNARDELLI ήταν από την παλιά σειρά, πριν το '80, με την ποιοτική κατασκευή και τη θρυλική βλητική συμπεριφορά που τα χαρακτήριζε και τα ανάδειξε? Γιατί τα καινούργια που κυκλοφορούν με την επωνυμία BERNARDELLI δεν έχουν καμμιά σχέση.
 
Η Ισπανική εταιρία που αναφέρεις προσφέρει τίμια όπλα για τα λεφτά τους. Το BERNARDELLI ήταν από την παλιά σειρά, πριν το '80, με την ποιοτική κατασκευή και τη θρυλική βλητική συμπεριφορά που τα χαρακτήριζε και τα ανάδειξε? Γιατί τα καινούργια που κυκλοφορούν με την επωνυμία BERNARDELLI δεν έχουν καμμιά σχέση.
ναι παλιά σειρά ένα μπιμπελό
τα έφερνε τότε η <<οπλοτεχνική>> όταν ήταν ακόμη Αχαρνών 40
 
ναι παλιά σειρά ένα μπιμπελό
τα έφερνε τότε η <<οπλοτεχνική>> όταν ήταν ακόμη Αχαρνών 40

φιλε Μακη, τοτε ειχα μονο το σιμσον 76εκ καννη, και δεν βολευε για μπεκατα...
Το highlander που εχω(βεβαια το εκανα κοντακι στα μετρα μου) και με το διο του αγγλε κοντακι, δεν παρατηρησα ανομοιομορφια ξυλου μπασκουλας...ισα-ισα, που ειχε ενα ωραιο κοντακι καρυδιας,με καλα νερα και φινιρισμα λινελαιου...
Τα bernardeli οντως ωραια οπλα...πιο πολυ, μου αρεσει το παλιο hemingway.. η σειρα Roma, ηταν ολα νομιζω με μισες φωτιες...ακομα και τα Roma 6...
 
Back
Top