Πλαγιόκαννο

Eμ, πώς να μην είναι, με τουφέκια σαν ετούτο εδώ...!!! www.youtube.com/watch?v=FDk7t1FqRoo .pray to God.
Τι εγινε?
Απαγορεψαν στο μαλακα να ανοιγοκλεινει τα δικανα????
Οτι δικανο επιανε στα χερια του, κλακα κλουκα κλακακλουκα, το ανοιγοκλεινε 40 φορες!!!!
Πολυ ομορφο δικανο, το πελμα πολυ φανφαρα.
Οπλο, για τα ματια, μονο.
 
Έπιασα μετά από αρκετά χρόνια πλάγιο, δανεικό από φίλο, και το δοκίμασα σε απογευματινό τσίχλας χθες. Το όπλο είναι το Beretta 626E 71cm 1/3*. Πολύ καλό ζύγισμα, γύρω στα 3 κιλά και μονή σκανδάλη. Με ξένισε ιδιαίτερα το τελευταίο... σε σημείο που έψαχνα να βρω τη δεύτερη σκανδάλη σε μια τσίχλα που ξεπουπουλιάστηκε... Παρ'ότι καραμπινάκιας για πολλά χρόνια όταν το έπιασα μπήκα σε mode δίκαννου και μου φάνηκε παράταιρο το ότι δεν είχε 2η σκανδάλη. Κάποια στιγμή ρίχνω ένα φυσίγγι σε μια τσίχλα και ανοίγω το όπλο να γεμίσω. Πριν προλάβω να βάλω το χέρι στην τσέπη βλέπω άλλο ένα πουλί να έρχεται και κλείνω το όπλο χωρίς να γεμίσω. Σημαδεύω και κλικ... Δεν είμαι για μονοσκάνδαλα εγώ...ειδικά αδρανείας. Ο επιλογέας από την άλλη σχετικά δύσκολος στην κίνηση. Το όπλο μου το έδωσε ο φίλος να του πω την άποψή μου γιατί αυτόν, προφανώς λόγω κακών μέτρων, τον κουδουνίζει πολύ όταν το χρησιμοποιεί. Ο άνθρωπος έρχεται γύρω να το δώσει, το πήγε και στον Καλκα για εκτίμηση και του είπαν μέχρι 900€..
Του πρότεινα να πάει σε οπλουργό να τσεκάρει το κοντάκι. Αν ήταν δισκάνδαλο και 2/4* μπορεί και να γαργαλιομουν να το πάρω...
rcfPfQ8.jpg
3ck3gtp.jpg

Το συγκεκριμένο δικαννάκι είναι από τα ποιοτικότερα πλαγιόκαννα που έχει βγάλει ποτέ η Βeretta...!!!
Να πεις στο φιλαράκι σου να το κρατήσει οπωσδήποτε! Το πολύ-πολύ να του φτειάξει το κοντάκι στα μέτρα του ένας καλός κοντακάς, κι όλα καλά...!
Εάν πάλι, επιθυμεί ντε και καλά να το πουλήσει, τότε, να ξέρετε ότι αποτελεί "χρυσή ευκαιρία" για έναν θεριακλή οπλόφιλο...!!!
(Εννοείται, βέβαια, πως βρίσκεται σε πολύ καλή έως άριστη κατάσταση, δίχως σοβαρές αβαρίες...)
 
Τι εγινε?
Απαγορεψαν στο μαλακα να ανοιγοκλεινει τα δικανα????
Οτι δικανο επιανε στα χερια του, κλακα κλουκα κλακακλουκα, το ανοιγοκλεινε 40 φορες!!!

Πράγματι! Κι ο άλλος ο τραυλός από το youtubοκάναλο "tsc - the shooting channel" ακόμη πιο πολύ κλάκα-κλούκα...!! Τα "λειώνει" στο άνοιξε-κλείσε, κλάκα-κλούκα...!! .sarcastic.
 
Renato Zanotti.
Επίσης,άλλος ένας, σπουδαίος κατασκευαστής.

http://www.hunting-heritage.com/blog/index.php/2016/07/10/renato-zanotti-italian-best/
Από περιέργεια ρωτώντας οι Fratelli Gamba τι λένε ;
Οι αδελφοί Ζανότι όπως και κάποιοι άλλοι εκτός Γκαρντόνε υπήρξαν ποιοτηκότατοι και όλοι αυτοί παρέδωσαν τους πάγκους εργασίας τους.
Οι Αδελφοί Γκάμπα και αυτοί ισάξιοι με τους κορυφαίους συναδέλφους τους έβγαλαν περίφημα πλάγια όπως και σκοπευτικά αλλά έκλεισαν την εταιρεία τους λόγο εμπλοκής τους σε κάποια απόπειρα εναντίον υψηλού προσώπου. Παραμένει ο ένας από αυτούς ο Ρενάτο με αμφιβόλου ποιότητος σε πανάκριβα μοντέλα!!!
Ως εταιρεία τώρα οι Γκάμπα είναι ένα μεγάλο εργοστάσιο με μηχανές cnc και παράγουν διάφορα εξαρτήματα.
 
Έπιασα μετά από αρκετά χρόνια πλάγιο, δανεικό από φίλο, και το δοκίμασα σε απογευματινό τσίχλας χθες. Το όπλο είναι το Beretta 626E 71cm 1/3*. Πολύ καλό ζύγισμα, γύρω στα 3 κιλά και μονή σκανδάλη. Με ξένισε ιδιαίτερα το τελευταίο... σε σημείο που έψαχνα να βρω τη δεύτερη σκανδάλη σε μια τσίχλα που ξεπουπουλιάστηκε... Παρ'ότι καραμπινάκιας για πολλά χρόνια όταν το έπιασα μπήκα σε mode δίκαννου και μου φάνηκε παράταιρο το ότι δεν είχε 2η σκανδάλη. Κάποια στιγμή ρίχνω ένα φυσίγγι σε μια τσίχλα και ανοίγω το όπλο να γεμίσω. Πριν προλάβω να βάλω το χέρι στην τσέπη βλέπω άλλο ένα πουλί να έρχεται και κλείνω το όπλο χωρίς να γεμίσω. Σημαδεύω και κλικ... Δεν είμαι για μονοσκάνδαλα εγώ...ειδικά αδρανείας. Ο επιλογέας από την άλλη σχετικά δύσκολος στην κίνηση. Το όπλο μου το έδωσε ο φίλος να του πω την άποψή μου γιατί αυτόν, προφανώς λόγω κακών μέτρων, τον κουδουνίζει πολύ όταν το χρησιμοποιεί. Ο άνθρωπος έρχεται γύρω να το δώσει, το πήγε και στον Καλκα για εκτίμηση και του είπαν μέχρι 900€..
Του πρότεινα να πάει σε οπλουργό να τσεκάρει το κοντάκι. Αν ήταν δισκάνδαλο και 2/4* μπορεί και να γαργαλιομουν να το πάρω...
rcfPfQ8.jpg
3ck3gtp.jpg
Πάρτο ρε όπως είναι Μονοσκανδαλο! Τρελός είσαι!
 
Πάρτο ρε όπως είναι Μονοσκανδαλο! Τρελός είσαι!
Δεν ψάχνομαι για αγορά αυτή τη στιγμή! Έτυχε και το έφερε ο φίλος χωρίς να το ξέρω για να του πω την άποψή μου. Υπάρχουν 3 όπλα στον οπλοβαστό και πολλά είναι...
 
Έπιασα μετά από αρκετά χρόνια πλάγιο, δανεικό από φίλο, και το δοκίμασα σε απογευματινό τσίχλας χθες. Το όπλο είναι το Beretta 626E 71cm 1/3*. Πολύ καλό ζύγισμα, γύρω στα 3 κιλά και μονή σκανδάλη. Με ξένισε ιδιαίτερα το τελευταίο... σε σημείο που έψαχνα να βρω τη δεύτερη σκανδάλη σε μια τσίχλα που ξεπουπουλιάστηκε... Παρ'ότι καραμπινάκιας για πολλά χρόνια όταν το έπιασα μπήκα σε mode δίκαννου και μου φάνηκε παράταιρο το ότι δεν είχε 2η σκανδάλη. Κάποια στιγμή ρίχνω ένα φυσίγγι σε μια τσίχλα και ανοίγω το όπλο να γεμίσω. Πριν προλάβω να βάλω το χέρι στην τσέπη βλέπω άλλο ένα πουλί να έρχεται και κλείνω το όπλο χωρίς να γεμίσω. Σημαδεύω και κλικ... Δεν είμαι για μονοσκάνδαλα εγώ...ειδικά αδρανείας. Ο επιλογέας από την άλλη σχετικά δύσκολος στην κίνηση. Το όπλο μου το έδωσε ο φίλος να του πω την άποψή μου γιατί αυτόν, προφανώς λόγω κακών μέτρων, τον κουδουνίζει πολύ όταν το χρησιμοποιεί. Ο άνθρωπος έρχεται γύρω να το δώσει, το πήγε και στον Καλκα για εκτίμηση και του είπαν μέχρι 900€..
Του πρότεινα να πάει σε οπλουργό να τσεκάρει το κοντάκι. Αν ήταν δισκάνδαλο και 2/4* μπορεί και να γαργαλιομουν να το πάρω...
rcfPfQ8.jpg
3ck3gtp.jpg
Θυμαμαι ακομη την μαυροάσπρη διαφημιση στα περιοδικα οταν πρωτοκυκλοφορηςε

Δεν εχω τωρα προσβαση στην συλλογη μου απο παλια περιοδικα να την βαλω

Σου βαζω μια μετεπειτα

Σε δισκανδαλο αν θυμαμαι σωστα μονο επι παραγγελια ερχοταν σε εμας

Ειναη ενα εξαιρετικο δικαννο ΕΑΝ ειναι σε αριστη κατασταση και σε ενδιαφερει!

Το 3-1 τσοκ ηταν συνηθες τοτε

Με τα καταλληλα φυσιγγια μπορεις να το ανοιξεις
 

Attachments

  • 688A21E4-47EA-4E82-BAE5-55C94A894481.jpeg
    688A21E4-47EA-4E82-BAE5-55C94A894481.jpeg
    193,6 KB · Προβολές: 48
Οι αδελφοί Ζανότι όπως και κάποιοι άλλοι εκτός Γκαρντόνε υπήρξαν ποιοτηκότατοι και όλοι αυτοί παρέδωσαν τους πάγκους εργασίας τους.
Οι Αδελφοί Γκάμπα και αυτοί ισάξιοι με τους κορυφαίους συναδέλφους τους έβγαλαν περίφημα πλάγια όπως και σκοπευτικά αλλά έκλεισαν την εταιρεία τους λόγο εμπλοκής τους σε κάποια απόπειρα εναντίον υψηλού προσώπου. Παραμένει ο ένας από αυτούς ο Ρενάτο με αμφιβόλου ποιότητος σε πανάκριβα μοντέλα!!!
Ως εταιρεία τώρα οι Γκάμπα είναι ένα μεγάλο εργοστάσιο με μηχανές cnc και παράγουν διάφορα εξαρτήματα.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση - χρήσιμες πληροφορίες !

Αυτό με την "...εμπλοκής τους σε κάποια απόπειρα εναντίον υψηλού προσώπου..." ακούγεται κάπως περίεργα (ή είναι η ιδέα μου; )
 
Ευχαριστώ για την ενημέρωση - χρήσιμες πληροφορίες !

Αυτό με την "...εμπλοκής τους σε κάποια απόπειρα εναντίον υψηλού προσώπου..." ακούγεται κάπως περίεργα (ή είναι η ιδέα μου; )
Είχε ακουστεί η συμμετοχή ενός θείου σε δολοφονία των Ερυθρών Ταξιαρχιών.
 
Εχει ξαναδει κανενας τετοια ''πραγματα'' πανω σε ριγα?

https://www.car.gr/xyma/view/328848569-merkel-cal-16

View attachment 62681
Είναι βάσεις για διόπτρα εκείνης της εποχής. Συνήθως αυτές υπήρχαν σε όπλα τύπου "billing" (μία λεία κάννη και μία ραβδωτή) και "drilling" (δύο λείες και μία ραβδωτή ή δύο ραβδωτές και μία λεία).

Το γεγονός ότι το αναφέρει ως σκέτο 16αρι εγείρει υποψίες μήπως η μία κάννη "ανοίχτηκε" από ραβδωτή σε λεία από κάποιον κάτοχο.
 
Back
Top