Πλαγιόκαννο

Τιμιότατες, ποιοτικότατες και κομψές/σικάτες κατασκευές τα δικαννάκια της Ignacio Ugartechea!! Και σε πολύ "λογικές" τιμές!
Προσομοιάζουν πολύ στην εγγλέζικη σχολή του πλαγιόκαννου, με το πολύ απλό και πολύ αξιόπιστο σύστημα λειτουργίας Anson-Deeley...
Ο Νικήτας Κυπρίδημος έχει διαπιστώσει ότι τα Ουγκαρτετσέα φέρουν ιδιαίτερη φροντίδα και στο εσωτερικό τους (προσεγμένες λειάνσεις κι εφαρμογές όλων των εξαρτημάτων τους)...!! Πράγμα που τα τοποθετεί ένα σκαλί πάνω (όπως χαρακτηριστικώς αναφέρει ο Νικήτας) απ' όλα τα υπόλοιπα Ισπανικά (κι ευρωπαϊκά) δίκαννα τής μεσαίας κατηγορίας...!!
Όταν θα ανεβώ Αθήνα Νικόλαε, θα πάω στα Μελίσσια να το δω το τουφεκάκι κατ' ιδίαν... ;) ...

Χρόνια Πολλά και ....ανεξάρτητα απο διαμέτρημα...πάντα δικαννιά!....love....!!!

barrel-gauges.jpg
 
Όταν θα ανεβώ Αθήνα Νικόλαε, θα πάω στα Μελίσσια να το δω το τουφεκάκι κατ' ιδίαν... ;) ...

Χρόνια Πολλά και ....ανεξάρτητα απο διαμέτρημα...πάντα δικαννιά!....love....!!!

View attachment 64429
Από ότι βλέπω κ. Γιάννη είστε αθεράπευτος δικανάκιας όπως και εγώ.
 
Όταν θα ανεβώ Αθήνα Νικόλαε, θα πάω στα Μελίσσια να το δω το τουφεκάκι κατ' ιδίαν... ;) ...

Χρόνια Πολλά και ....ανεξάρτητα απο διαμέτρημα...πάντα δικαννιά!....love....!!!

View attachment 64429
Αυτή η εικόνα από την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας μου τράβηξε την προσοχή απ' όταν την πρωτοείδα - έτσι κανονικά έπρεπε να κατασκευάζονται οι κάννες και αντίστοιχα οι βάσεις πάντα σε αναλογία με το εκάστοτε διαμέτρημα και όχι το συχνό φαινόμενο μιάς βάσης διαστάσεων διαμετρήματος 12 που πάνω της "κουμπώνουν" κάννες διαμ. 16, 20, 36 κλπ και πάνε για πούλημα. Αυτό μπορεί να βολεύει μέν την εταιρεία που τα φτιάχνει αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν βολεύει τον χρήστη.
 
Και μια και το έφερε η κουβέντα μια άλλη μου απορία σχετικά με τα δίκαννα είναι γιατί δεν προσπάθησε έστω και μια εταιρεία που φτιάχνει μαζικά τέτοια όπλα να υιοθετήσει με κάποιο τρόπο έναν μηχανισμό αυτόματου ανοίγματος (self opener) στα μοντέλλα της που θα προσφέρει την μεγαλύτερη ευκολία και εργονομία στον φανατικό "δικαννάκια" με λογικό κόστος.
Οι πατέντες και οι ευρεσιτεχνίες έχουν λήξει από πολλού αλλά ακόμα κι άν αυτές φαντάζουν πολύπλοκες και κοστοβόρες με τα σημερινά στάνταρ δεν θα μπορούσε να βρεθεί μια άλλη λύση νεότερης σχεδίασης που να το κάνει αυτό υλοποιήσιμο σε βιομηχανική κλίμακα; Δεν θα μάθουμε ποτέ την απάντηση γιατί κανείς κατασκευαστής (ή πολύ ελάχιστοι) έχουν την διάθεση να πειραματιστούν πάνω σε κάτι νέο σε αυτή την κατηγορία όπλων. Μένουν στα δοκιμασμένα, "κοτσάρουν" και την ταμπέλα "παραδοσιακό" κι εκεί τελειώνει η ιστορία - όποιος αγοράσει αγόρασε και πάμε για άλλα προϊόντα.
Ένα δικαννάκι με ανώτερης ποιότητας ατσάλια (μεγάλης αντοχής & ελαστικότητας και με μικρό βάρος (κι άς μην βάφονται και τέλεια), με μηχανισμό Blitz και self opener που να οπλίζει στο κλείσιμο, δισκάνδαλο με αρθρωτή την πρώτη σκανδάλη, με τον λεβιέ ανοίγματος από κάτω στην σκανδαλοθήκη όπως το Γαλλικό Ideal (για να βολεύονται όλοι) και εξωτερική εμφάνιση όπλου με μισές φωτιές, κοντάκι με βίδα, με κάννες monobloc, χωρίς κάτω ρίγα και με εναλλασσόμενα τσοκάκια χαμηλού προφίλ θα ήταν όνειρο! 😍
 
Δεν ασχοληθηκαν με το πλάγιο όσο έπρεπε διότι οι οπλοφόροι πλέον εκτός λίγων περιπτώσεων το όμορφο παραδοσιακό δείγμα κυνηγετικού όπλου το έχουν παραγκωνίσει,δίνοντας τη θέση του σε αυτογεμες και ένα μέρος λόγο αυξησης ενασχόλησης με το σκοπευτήριο σε super pose .Όντως θα άξιζε μια προσπάθεια από κάποια εταιρία με βάση τα ήδη υπάρχοντα από εξέλιξης πράγματα να τα συμαζεψει και να φτιάξει ένα ωραίο κυνηγετικό δίκανο των 3 κιλών με όλα τα καλούδια της εποχής αλλά δισκανδαλο χρησιμοποιώντας την πατέντα της Verney caron ώστε να ρίχνει η πρώτη σκανδάλη και τις δύο εάν θέλεις,με δύο τύπους κοντακιου πιστολε η αγγλε και μήκος 66 και 71 με τσοκακια .Πολύ ωραία προσπάθεια είναι και των ακατονομαστων, με το Τσώρτσιλ 512s ,όπως έχω αναφέρει πάλι αλλά λίγο πιο εξειδικευμένο και με καταγωγή .
 
Και μια και το έφερε η κουβέντα μια άλλη μου απορία σχετικά με τα δίκαννα είναι γιατί δεν προσπάθησε έστω και μια εταιρεία που φτιάχνει μαζικά τέτοια όπλα να υιοθετήσει με κάποιο τρόπο έναν μηχανισμό αυτόματου ανοίγματος (self opener) στα μοντέλλα της που θα προσφέρει την μεγαλύτερη ευκολία και εργονομία στον φανατικό "δικαννάκια" με λογικό κόστος.
Οι πατέντες και οι ευρεσιτεχνίες έχουν λήξει από πολλού αλλά ακόμα κι άν αυτές φαντάζουν πολύπλοκες και κοστοβόρες με τα σημερινά στάνταρ δεν θα μπορούσε να βρεθεί μια άλλη λύση νεότερης σχεδίασης που να το κάνει αυτό υλοποιήσιμο σε βιομηχανική κλίμακα; Δεν θα μάθουμε ποτέ την απάντηση γιατί κανείς κατασκευαστής (ή πολύ ελάχιστοι) έχουν την διάθεση να πειραματιστούν πάνω σε κάτι νέο σε αυτή την κατηγορία όπλων. Μένουν στα δοκιμασμένα, "κοτσάρουν" και την ταμπέλα "παραδοσιακό" κι εκεί τελειώνει η ιστορία - όποιος αγοράσει αγόρασε και πάμε για άλλα προϊόντα.
Ένα δικαννάκι με ανώτερης ποιότητας ατσάλια (μεγάλης αντοχής & ελαστικότητας και με μικρό βάρος (κι άς μην βάφονται και τέλεια), με μηχανισμό Blitz και self opener που να οπλίζει στο κλείσιμο, δισκάνδαλο με αρθρωτή την πρώτη σκανδάλη, με τον λεβιέ ανοίγματος από κάτω στην σκανδαλοθήκη όπως το Γαλλικό Ideal (για να βολεύονται όλοι) και εξωτερική εμφάνιση όπλου με μισές φωτιές, κοντάκι με βίδα, με κάννες monobloc, χωρίς κάτω ρίγα και με εναλλασσόμενα τσοκάκια χαμηλού προφίλ θα ήταν όνειρο! 😍
Μου το χάλασες,στα τσοκάκια.Δεν τα χωνεύω.
 Ειδικά στα πλάγια...
 
Τι εννοείς self opener να μην σπάει το. Δίκαννο?
Εννοώ τον μηχανισμό αυτομάτου ανοίγματος σε σπαστά δίκαννα.
Πατώντας τον μοχλό όπλισης το δίκαννο ανοίγει μόνο του πλήρως - άν έχει και αυτόματους εξωλκείς πετάει έξω και τους κάλυκες.
Το γεμίζουμε και μετά το κλείνουμε με το χέρι κανονικά και είμαστε έτοιμοι για βολές.
Το κλείσιμο είναι κάπως πιό ζόρικο σε σχέση με τα απλά δίκαννα γιατί σε αυτή τη φάση γίνεται και η όπλιση στις σφύρες.
 
Μου το χάλασες,στα τσοκάκια.Δεν τα χωνεύω.
 Ειδικά στα πλάγια...
Τα τσοκάκια είναι μια χρήσιμη εξέλιξη όπως και να το κάνουμε - ασχέτως άν χαλάει την εικόνα μας για το "τέλειο".

Το όπλο γίνεται πολυχρηστικό και μπορεί να βολέψει περισσότερους χρήστες (= πελάτες για την εταιρεία).

Κι επειδή και σε μένα ΔΕΝ αρέσει η εικόνα "τρομπονιού" ή "κλαρίνου" στο τελείωμα των καννών αυτές θα πρέπει ΑΥΣΤΗΡΑ να έχουν κλασσικό προφίλ όπως στα παραδοσιακά δίκαννα.
Η απώλεια της κάτω ρίγας μπορεί να προσφέρει λίγο παραπάνω παχύτερα τοιχώματα καννών χωρίς να προστεθεί υπερβολικό βάρος επιτρέποντας την διαμόρφωση κανονικού προφίλ με παράλληλη δυνατότητα εσωτερικών τσόκ λεπτού τοιχώματος έστω. 😊
 
Εννοώ τον μηχανισμό αυτομάτου ανοίγματος σε σπαστά δίκαννα.
Πατώντας τον μοχλό όπλισης το δίκαννο ανοίγει μόνο του πλήρως - άν έχει και αυτόματους εξωλκείς πετάει έξω και τους κάλυκες.
Το γεμίζουμε και μετά το κλείνουμε με το χέρι κανονικά και είμαστε έτοιμοι για βολές.
Το κλείσιμο είναι κάπως πιό ζόρικο σε σχέση με τα απλά δίκαννα γιατί σε αυτή τη φάση γίνεται και η όπλιση στις σφύρες.
Ότι κερδίζεις στο άνοιγμα το χάνεις στο κλείσιμο.
 
Από ότι βλέπω κ. Γιάννη είστε αθεράπευτος δικανάκιας όπως και εγώ.
Γιώργη μου ( μου επιτρέπεις ), κατανοώ το κ.Γιάννη λόγο ευγενείας...αλλά θα προτιμούσα το σκέτο Γιάννης... :)...

topic.!!!
 
Last edited:
Αυτή η εικόνα από την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας μου τράβηξε την προσοχή απ' όταν την πρωτοείδα - έτσι κανονικά έπρεπε να κατασκευάζονται οι κάννες και αντίστοιχα οι βάσεις πάντα σε αναλογία με το εκάστοτε διαμέτρημα και όχι το συχνό φαινόμενο μιάς βάσης διαστάσεων διαμετρήματος 12 που πάνω της "κουμπώνουν" κάννες διαμ. 16, 20, 36 κλπ και πάνε για πούλημα. Αυτό μπορεί να βολεύει μέν την εταιρεία που τα φτιάχνει αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν βολεύει τον χρήστη.
....shake hands....συμφωνώ! ... έτσι μόνον αναδεικνύονται οι αρετές των μικρών διαμετρημάτων ( κάτω του 12 ), με βάση και βάρος ανάλογα του διαμετρήματος...:)...

Υ.Γ...εγώ θα πρόσθετα και το ανάλογο μήκος καννών...;)...
 
Και μια και το έφερε η κουβέντα μια άλλη μου απορία σχετικά με τα δίκαννα είναι γιατί δεν προσπάθησε έστω και μια εταιρεία που φτιάχνει μαζικά τέτοια όπλα να υιοθετήσει με κάποιο τρόπο έναν μηχανισμό αυτόματου ανοίγματος (self opener) στα μοντέλλα της που θα προσφέρει την μεγαλύτερη ευκολία και εργονομία στον φανατικό "δικαννάκια" με λογικό κόστος.
Οι πατέντες και οι ευρεσιτεχνίες έχουν λήξει από πολλού αλλά ακόμα κι άν αυτές φαντάζουν πολύπλοκες και κοστοβόρες με τα σημερινά στάνταρ δεν θα μπορούσε να βρεθεί μια άλλη λύση νεότερης σχεδίασης που να το κάνει αυτό υλοποιήσιμο σε βιομηχανική κλίμακα; Δεν θα μάθουμε ποτέ την απάντηση γιατί κανείς κατασκευαστής (ή πολύ ελάχιστοι) έχουν την διάθεση να πειραματιστούν πάνω σε κάτι νέο σε αυτή την κατηγορία όπλων. Μένουν στα δοκιμασμένα, "κοτσάρουν" και την ταμπέλα "παραδοσιακό" κι εκεί τελειώνει η ιστορία - όποιος αγοράσει αγόρασε και πάμε για άλλα προϊόντα.
Ένα δικαννάκι με ανώτερης ποιότητας ατσάλια (μεγάλης αντοχής & ελαστικότητας και με μικρό βάρος (κι άς μην βάφονται και τέλεια), με μηχανισμό Blitz και self opener που να οπλίζει στο κλείσιμο, δισκάνδαλο με αρθρωτή την πρώτη σκανδάλη, με τον λεβιέ ανοίγματος από κάτω στην σκανδαλοθήκη όπως το Γαλλικό Ideal (για να βολεύονται όλοι) και εξωτερική εμφάνιση όπλου με μισές φωτιές, κοντάκι με βίδα, με κάννες monobloc, χωρίς κάτω ρίγα και με εναλλασσόμενα τσοκάκια χαμηλού προφίλ θα ήταν όνειρο! 😍
Στέκομαι στο να είναι αρθρωτή η πρώτη σκανδάλη, γιατί σε ένα πλάγιο μπερετα που έχω, είναι αρθρωτή η πρώτη σκανδάλη και δεν κατάλαβα ποτέ το λόγο. Τι προσφέρει αυτό;
 
Ότι κερδίζεις στο άνοιγμα το χάνεις στο κλείσιμο.
Είναι σωστό αλλά μπορεί να γίνει κι αλλιώς - να μοιράζεται η όπλιση (με το πάτημα του μοχλού ανοίγματος να οπλίζει η μία σφύρα και στο κλείσιμο να οπλίζει η άλλη - "πνευματική αδράνεια" υπάρχει στην σχεδίαση που έλεγε και ο μακαρίτης ο Γκάφ Τόμας).

Στέκομαι στο να είναι αρθρωτή η πρώτη σκανδάλη, γιατί σε ένα πλάγιο μπερετα που έχω, είναι αρθρωτή η πρώτη σκανδάλη και δεν κατάλαβα ποτέ το λόγο. Τι προσφέρει αυτό;
Προφυλάσσει τον δείκτη από το πιθανό χτύπημά του/τραυματισμό του πάνω στην πρώτη σκανδάλη σε περίπτωση ισχυρής ανάκρουσης του όπλου όταν πατάμε την πίσω σκανδάλη.
 
Να το τερματίσω; 😁

- Κατάργηση τελείως της άνω ρίγας (περαιτέρω αφαίρεση βάρους) και αντί αυτής συνθετικές ρίγες με ανθρακονήματα σε διάφορα σχέδια για να βολεύουν κάθε γούστο που θα μπαίνουν συρταρωτά πάνω σε μικρές βάσεις όπως στην Benelli Crio (η πρώτη διδάξασα νομίζω). Ρίγα βυθισμένη Γαλλικού τύπου (όπως στα Darne, Robust κλπ) ρίγα υπερυψωμένη με ή χωρίς σκαλοπάτι, ρίγα πλατιά, ρίγα σφηνοειδής (tapered) γαι να δίνει την οπτική ψευδαίσθηση μεγαλύτερου μήκους καννών, ρίγα με αντιανακλαστική κάθετη χάραξη ή τελείως λεία - ότι θέλει ο πελάτης !

- Αφαιρούμενη σκανδαλοθήκη όπως στα αγωνιστικά σούπερ ποζέ που θα την βγάζει μόνος του ο κάτοχος για συντήρηση και καθαρισμό με δυνατότητα αλλαγής από τύπο σε τύπο - δισκάνδαλος μηχανισμός, μονοσκάνδαλος με επιλογέα πάνω στην σκανδάλη.
 
Τι να πω δεν το βλέπω το τόσο μεγάλο κέρδος σε τέτοιου τύπου ανοίγματος.

Ίσως μια πατέντα με 2 Κάνες γέμισμα από κάτω η πίσω και απόρριψη από το πλάι ξεχωριστά για την κάθε κάνη θα ήταν καλύτερα.


Χωρίς να σπάει καθόλου.
 
Να το τερματίσω; 😁

- Κατάργηση τελείως της άνω ρίγας (περαιτέρω αφαίρεση βάρους) και αντί αυτής συνθετικές ρίγες με ανθρακονήματα σε διάφορα σχέδια για να βολεύουν κάθε γούστο που θα μπαίνουν συρταρωτά πάνω σε μικρές βάσεις όπως στην Benelli Crio (η πρώτη διδάξασα νομίζω). Ρίγα βυθισμένη Γαλλικού τύπου (όπως στα Darne, Robust κλπ) ρίγα υπερυψωμένη με ή χωρίς σκαλοπάτι, ρίγα πλατιά, ρίγα σφηνοειδής (tapered) γαι να δίνει την οπτική ψευδαίσθηση μεγαλύτερου μήκους καννών, ρίγα με αντιανακλαστική κάθετη χάραξη ή τελείως λεία - ότι θέλει ο πελάτης !

- Αφαιρούμενη σκανδαλοθήκη όπως στα αγωνιστικά σούπερ ποζέ που θα την βγάζει μόνος του ο κάτοχος για συντήρηση και καθαρισμό με δυνατότητα αλλαγής από τύπο σε τύπο - δισκάνδαλος μηχανισμός, μονοσκάνδαλος με επιλογέα πάνω στην σκανδάλη.
Τώρα κι αν μου τα χάλασες.
Τί πιο όμορφο,από μιά σκαφτή ρίγα.
Ας αφήσουμε τα πειράματα, για τις κλειδαριές και τα ποζέ.
 
Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί δεν φτιάχτηκε κάποιο μονοκανο με μύλο βασισμένο στη λειτουργία ενός περίστροφου με τρία φυσίγγια.Εκτος και εάν υπάρχει και δεν το έχω δεί.Ποιο απλό και αξιόπιστο σύστημα δε θα υπήρχε και πεντακάθαρο.
 
Back
Top