Πλαγιόκαννο

Εμένα δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα όπλα με ολόκληρες φωτιές και όπως εσύ θα προτιμούσα το κλασικό σχήμα. Αναφέρθηκα όμως στο στυλ των παλιών Πιοττι που ήταν αναγνωρίσιμο, στα σημερινά αν δεν δεις το όνομα δεν ξεχωρίζεις τον κατασκευαστή, και αυτό όχι για τα Πιόττι αλλά για τα περισσότερα όπλα. Παλιά όλοι οι λάτρεις των όπλων ,με την πρώτη ματιά ξεχώριζαν ένα twelve twenty, Rigby, Greener, Dickson, και πολλά άλλα, ο κάθε κατασκευαστής είχε το προσωπικό του στυλ, σήμερα όλοι κάνουν σαν να θέλουν φτιάξουν το ίδιο εμφανισιακά όπλο, ακόμα και όταν ο μηχανισμός του επιβάλλει αλλη αισθητικη.
Συμφωνώ απόλυτα!
Εγώ θα πω για τους κορυφαίους Ιταλούς στα σημερινά τους τουφέκια. Εναπομείναντες, λιγότεροι από 5! Αλλά αν βάλουμε τις τελευταίας 30ετίας που ήταν τουλάχιστον 10, εμφανισηακά είναι θεωρητικά τα ίδια, ξεχωρίζουν από τα ισπανικά, βρετανικά κτλ. Πρώτα από το σκάλισμα και δεύτερον από τα ξύλινα μέρη. Μετά θα πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά το στυλ του κατασκευαστή για να πεις ότι αυτό είναι ένα Piotti, ένα Famars, ένα Filli Rizzini κτλ. Όλοι αυτοί έχουν δώσει την δική τους πινελιά σε μικρές λεπτομέρειες στα έξωθεν αλλά μπορεί να έχουν μεγάλες διαφορές στα έσωθεν, εννοω σε διαφορές και πατέντες σε όλη την οπλοκατασκευή. Αυτό ισχύει τόσο στα πλάγια όσο και στα αλληλεπίθετα. Βλέπεις ας πούμε ένα mx8 και δίπλα τους κλώνους του και λες μα όλα ίδια είναι. Και όμως είναι όλα διαφορετικά!
 
Νικηφορε, στα πλαγιοκανα ενώ έχουν φτιαχτεί αρκετά όπλα κορυφαίας ποιότητας στην Ιταλία, δεν έχει πρωτοτυπησει σε κάτι ουσιαστικά κανείς, εννοώ στην σχεδίαση όχι στο σκάλισμα. Στα αλληλεπιθετα έχουν υπάρξει αξιόλογες βελτιώσεις σε ιδέες άλλων όμως, και μοιάζει παράδοξο γιατί τα πιο ακριβά ποζε στον κόσμο είναι ιταλικά. Ποίες είναι οι 5 εναπομεινασες ;
 
Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι τα περισσότερα Piotti είναι έξω στο βουνό στην βροχή και κυνηγάνε! Ακόμα και 6 που γνωρίζω στην Ελλάδα είναι και αυτά μάχημα!
Μπράβο τους μερακλήδες κυνηγοί ,από περιέργεια και μόνο Νικηφόρε ποιο είναι το πιο προσιτό μοντέλο και ποιο το κόστος του;. Ευχαριστω.
 
Μπράβο τους μερακλήδες κυνηγοί ,από περιέργεια και μόνο Νικηφόρε ποιο είναι το πιο προσιτό μοντέλο και ποιο το κόστος του;. Ευχαριστω.
Το πιο οικονομικό τους μοντέλο είναι, το αλληλεπίθετο Sporting τύπου Boss με αποσπώμενη σκάνδαλοθήκη δικούς τους σχεδιασμού. Με τιμή από 16.500
Και μετά ακολουθεί το πλάγιο με μηχανισμό Anson Deele το Bsee με τιμή από 18000 και μετά ξεφεύγουμε....
 
Νικηφορε, στα πλαγιοκανα ενώ έχουν φτιαχτεί αρκετά όπλα κορυφαίας ποιότητας στην Ιταλία, δεν έχει πρωτοτυπησει σε κάτι ουσιαστικά κανείς, εννοώ στην σχεδίαση όχι στο σκάλισμα. Στα αλληλεπιθετα έχουν υπάρξει αξιόλογες βελτιώσεις σε ιδέες άλλων όμως, και μοιάζει παράδοξο γιατί τα πιο ακριβά ποζε στον κόσμο είναι ιταλικά. Ποίες είναι οι 5 εναπομεινασες ;
Κοίτα, για να πούμε την αλήθεια δεν χρειάστηκε να εφεύρουν κάτι καλύτερο από τους 3 κύριους μηχανισμούς που ήδη γνωρίζουμε, Holland, Anson, Blitz, όμως πειραματίστηκαν πάνω σε αυτούς και μπορούμε να πούμε ότι τους εξέλιξαν ένα σκαλί παραπάνω, όπως έφτιαξαν και δικούς τους μηχανισμούς σκανδάλης οι οποίοι είναι οι ασφαλέστεροι όλων. Αν δούμε π.χ. μία Holland φωτιά από ένα αφεντικό Holland, από ένα ισπανικό και ένα σύγχρονο ιταλικό, θα δούμε έντονες διαφορές. Όπως και αν δούμε ένα υπέροχο Cortesi όπου θα φωνάζει από μακριά την ποιότητα και τον κατασκευαστή του!
Για τα αλληλεπίθετα όπως και τα αυτογεμή συμφωνούμε ότι έδωσαν την δική τους σχολή.
 
Οι εναπομείναντες ποιοτικοί ιταλοί κατασκευαστές οι οποίοι απέδειξαν την ποιότητα τους στο χρόνο, γιατί υπάρχουν και κάποιοι νεοσύστατοι που θα πρέπει να την αποδείξουν.
Είναι οι, Filli Piotti, Filli Rizzini, Fabri, Perugini &Visini, Fanfarrillo και θα βάλω και ως σκοπευτικά γιατί απέδειξαν με το παραπάνω την αντοχή τους τον Perazzi.
 
Τον Fanfafarrillo τον ακούω πρώτη φορά, δεν αναφέρεις τον L. Bossis, εγώ θα ξεχώριζα σαν έμπνευση και πάθος για τα λειοκανα όπλα ,( στα ραβδωτά υπάρχει ο Concari και κάνα δυο ακόμη), τον S. Cortesi Αφήνοντας στην άκρη τα ημιαυτόματα, αυτός που έκανε πράγματα πρωτότυπα νομίζω ήταν ο Cortesi, παράδειγμα αυτό το τρικανο 20αρι που σε πολλά είναι ανώτερο από τα καλύτερα αγγλικά.
 

Attachments

  • 20221207_132033.jpg
    20221207_132033.jpg
    393,9 KB · Προβολές: 11
  • 20221207_132125.jpg
    20221207_132125.jpg
    284,3 KB · Προβολές: 11
H "tripletta" της Cortesi που προανεφέρθη... www.steniron.com/canna_liscia/cortesi-v-n-tripletta-2/ :rolleyes::rolleyes:o_Oo_O.pray to God..pray to God.
Με μπόλικες & "χορταστικές" φωτό...!!
Είναι "απίθανης" ομορφιάς & καλαισθησίας...!!! Σαν ορθόκαννο & πλαγιόκαννο σε ένα ντουφέκι...!!! Δύο σε ένα...!!! Τoυς συνδυάζει επαρκώς και τους δύο τύπους δίκαννου...!!! :oops::oops::eek::eek:
 
Last edited:
Το πιο οικονομικό τους μοντέλο είναι, το αλληλεπίθετο Sporting τύπου Boss με αποσπώμενη σκάνδαλοθήκη δικούς τους σχεδιασμού. Με τιμή από 16.500
Και μετά ακολουθεί το πλάγιο με μηχανισμό Anson Deele το Bsee με τιμή από 18000 και μετά ξεφεύγουμε....
Τα μεταξωτά βρακιά.....
 
Τον Fanfafarrillo τον ακούω πρώτη φορά, δεν αναφέρεις τον L. Bossis, εγώ θα ξεχώριζα σαν έμπνευση και πάθος για τα λειοκανα όπλα ,( στα ραβδωτά υπάρχει ο Concari και κάνα δυο ακόμη), τον S. Cortesi Αφήνοντας στην άκρη τα ημιαυτόματα, αυτός που έκανε πράγματα πρωτότυπα νομίζω ήταν ο Cortesi, παράδειγμα αυτό το τρικανο 20αρι που σε πολλά είναι ανώτερο από τα καλύτερα αγγλικά.
Έχεις δίκιο τον ξέχασα να τον γράψω τον Luciano Bosis και είναι ένας από τους αγαπημένους.
 
Δεν είναι πλέον ενένεργεια οι Αδερφοί Μπερτούτζι. Όπως δυστυχώς και πολύ άλλοι! Και το χειρότερο από όλα είναι ότι από την τελευταία 5ετια και εδώ έχουν πεθάνει οι περισσότεροι από αυτούς και έπεται συνέχεια! Χωρίς να υπάρχει συναίχεια!!!
Fratelli Bertuzzi ενας ακόμη ποιοτικός Ιταλός κατασκευαστής Στη φωτό το πανάκριβο μοντέλο gulldwing.
 
Δεν είναι πλέον ενένεργεια οι Αδερφοί Μπερτούτζι. Όπως δυστυχώς και πολύ άλλοι! Και το χειρότερο από όλα είναι ότι από την τελευταία 5ετια και εδώ έχουν πεθάνει οι περισσότεροι από αυτούς και έπεται συνέχεια! Χωρίς να υπάρχει συναίχεια!!!
Από περιέργεια ρωτώντας οι Fratelli Gamba τι λένε ;
 
Έπιασα μετά από αρκετά χρόνια πλάγιο, δανεικό από φίλο, και το δοκίμασα σε απογευματινό τσίχλας χθες. Το όπλο είναι το Beretta 626E 71cm 1/3*. Πολύ καλό ζύγισμα, γύρω στα 3 κιλά και μονή σκανδάλη. Με ξένισε ιδιαίτερα το τελευταίο... σε σημείο που έψαχνα να βρω τη δεύτερη σκανδάλη σε μια τσίχλα που ξεπουπουλιάστηκε... Παρ'ότι καραμπινάκιας για πολλά χρόνια όταν το έπιασα μπήκα σε mode δίκαννου και μου φάνηκε παράταιρο το ότι δεν είχε 2η σκανδάλη. Κάποια στιγμή ρίχνω ένα φυσίγγι σε μια τσίχλα και ανοίγω το όπλο να γεμίσω. Πριν προλάβω να βάλω το χέρι στην τσέπη βλέπω άλλο ένα πουλί να έρχεται και κλείνω το όπλο χωρίς να γεμίσω. Σημαδεύω και κλικ... Δεν είμαι για μονοσκάνδαλα εγώ...ειδικά αδρανείας. Ο επιλογέας από την άλλη σχετικά δύσκολος στην κίνηση. Το όπλο μου το έδωσε ο φίλος να του πω την άποψή μου γιατί αυτόν, προφανώς λόγω κακών μέτρων, τον κουδουνίζει πολύ όταν το χρησιμοποιεί. Ο άνθρωπος έρχεται γύρω να το δώσει, το πήγε και στον Καλκα για εκτίμηση και του είπαν μέχρι 900€..
Του πρότεινα να πάει σε οπλουργό να τσεκάρει το κοντάκι. Αν ήταν δισκάνδαλο και 2/4* μπορεί και να γαργαλιομουν να το πάρω...
rcfPfQ8.jpg
3ck3gtp.jpg
 
Back
Top