Πασχαλινό τραπέζι ( αρνί-κατσίκι-κοκορέτσι-κοντοσούβλι -μεζεκλίκια-συνταγές κτλ )

Ξεκιναω αυτό το θεμα αφου βαδιζουμε προς το Πασχα ώστε να καταθεσουμε τις εμπειριες μας τις συνταγες μας και ότι θα περιλαμβανει το Πασχαλινο μας τραπεζι για τις γιορτινες ημερες που πλησιαζουν .shake hands.
Εγω φετος δεν θα βαλω σουβλα και ετσι θα καταληξω στο αρνι στην σχαραbbq2γυρω στα 12 κιλα υπολογιζω .buy.

και σκέφτομαι να το συνοδευσω με μπριζολίτσες χοιρινες λαιμου και κανενα μπιφτεκι με αναμεικτο κιμα χοιρινου και μοσχαρισιου .victory.
Εννοείτε ότι μετα την Ανασταση θα ακολουθησει η προβλεπομενη μαγειριτσα αν και σκέφτομαι φετος να φτιαξω πατσαδακι από κατσικακι γιατι το εχω επιθυμησει .buy..buy.
Ειδωμεν .big smile.
 
Αυτά είναι τα καλύτερα. Νηστεία τη μεγαλοβδομάδα και μετά κρέας σαν να μην υπάρχει αύριο! Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει που θα κάνω το πάσχα μου πάντως θα είναι μακρυά από την Αθήνα. Καλή παρέα να έχουμε και θα περάσουμε καλά!
 
Εννοείτε ότι μετα την Ανασταση θα ακολουθησει η προβλεπομενη μαγειριτσα αν και σκέφτομαι φετος να φτιαξω πατσαδακι από κατσικακι γιατι το εχω επιθυμησει .buy..buy.


Ελαφρυ ακουγεται,δεν θα σε πιασει και θα πεινας βραδυατικα !!!
 
Μάλλον Αθήνα θα κάνω Πάσχα αφού ο καιρός με τα μέχρι τώρα προγνωστικά δεν θα ξεπεράσει τους 18-20 βαθμούς.
Για το μενού θα επανέλθω.....:)
 
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το Πάσχα θα το περάσω στην Χαλκιδική(γιατί σαν την Χαλκιδική δεν έχει .sarcastic.)
Θα βάλουμε και ένα 13άρι αρνάκι να γυρνάει και την συνέχεια δεν την περιγράφω...beer.guitar.
 
φέτος λόγω πένθους δεν έχει ψήσιμο
τα παιδιά θα πάνε Μύκονο στον αδερφό μου και σε φίλους τους
εγώ με την κυρά στ αυτοκίνητο και στην εθνική οδό Αθηνών Λαμίας με καφέ όπου μας αρέσει και φαγητό σε μια ταβέρνα που λόγω του κυνηγίου ξέρω πολλές
ένα σενάριο είναι:
καφέ και βόλτα στην Χαλκίδα φαγητό στη Στενή επιστροφή και παγωτό μέσω Ωρωπού
 
φέτος λόγω πένθους δεν έχει ψήσιμο
τα παιδιά θα πάνε Μύκονο στον αδερφό μου και σε φίλους τους
εγώ με την κυρά στ αυτοκίνητο και στην εθνική οδό Αθηνών Λαμίας με καφέ όπου μας αρέσει και φαγητό σε μια ταβέρνα που λόγω του κυνηγίου ξέρω πολλές
ένα σενάριο είναι:
καφέ και βόλτα στην Χαλκίδα φαγητό στη Στενή επιστροφή και παγωτό μέσω Ωρωπού
Μακη να ανοιξουμε ενα καινουργιο ποστ που να αναφερουμε ταβερνες που γνωριζουμε και που αξιζει τον κοπο να τις εμπισκευτουμε γιατι αρκετες φορες την εχουμε πατησει αθελα μας
Εγω την Κυριακη πηγα μια βολτα στα Καλυβια και χωρις να γνωριζω εφαγα μεγαλη φολα και την πληρωσα 50 ευρω τα δυο ατομα
 
  • Like
Reactions: jnp
Εγω δεν θα παω λογω χαρας!!! Παντρευουν οι φιλοι την κορη σε δυο μηνες και εχουν κουραση.
Εδω λοιπον, μετα 15 χρονια που εκανα Πασχα με φιλους στο Φτελιο.
Βαριεμαι να σουβλισω ,ισως φυσαει κιολας.Μισο αρνι στη λαδοκολλα φτανει.
Ναμαστε καλα και του χρονου.
 
καφέ και βόλτα στην Χαλκίδα φαγητό στη Στενή επιστροφή και παγωτό μέσω Ωρωπού
Αν δεν έχουμε φέτος συγγενείς ή δεν λείπουμε να πέσει τηλεφωνάκι τουλάχιστον για το καφεδάκι!! ;)
 
Μακη να ανοιξουμε ενα καινουργιο ποστ που να αναφερουμε ταβερνες που γνωριζουμε και που αξιζει τον κοπο να τις εμπισκευτουμε γιατι αρκετες φορες την εχουμε πατησει αθελα μας
Εγω την Κυριακη πηγα μια βολτα στα Καλυβια και χωρις να γνωριζω εφαγα μεγαλη φολα και την πληρωσα 50 ευρω τα δυο ατομα
καλά να πάθεις γιατί είναι 2η φορά αν δεν κάνω λάθος :)
 
Αν δεν έχουμε φέτος συγγενείς ή δεν λείπουμε να πέσει τηλεφωνάκι τουλάχιστον για το καφεδάκι!! ;)
ευχαριστώ φίλε μου
θα τα πούμε πάλι,θέλω να γνωρίσω και τον Γιώργο
;)
 
  • Like
Reactions: DrV
Βασιλη Dr-Bee προσεξε ιδεα που εχω. Εμαθα για μια ταβερνα στις Σαπες που εχει τελειο φαγητο. Αν γουσταρετε παιρνεις και τον Χρηστο ενα μεσημερι και ερχομαι και εγω με τον συγκυνηγο μου τον Γιωργο που εχεις συναντησει και πλακωνομαστε στις μασες και στα πιωματα! .eat. bbq2 beer .drunk.
Εντελως τυχαια, την ταβερνα την λενε ¨μελισσα¨ :)
 
Βασιλη Dr-Bee προσεξε ιδεα που εχω. Εμαθα για μια ταβερνα στις Σαπες που εχει τελειο φαγητο. Αν γουσταρετε παιρνεις και τον Χρηστο ενα μεσημερι και ερχομαι και εγω με τον συγκυνηγο μου τον Γιωργο που εχεις συναντησει και πλακωνομαστε στις μασες και στα πιωματα! .eat. bbq2 beer .drunk.
Εντελως τυχαια, την ταβερνα την λενε ¨μελισσα¨ :)
.shake hands..shake hands..eat.
Μετά το Πάσχα θα κανονιστεί ένα ΣΚ, οπωσδήποτε, αρκεί να έχει άνεση ο Χρήστος, γιατί μέχρι τώρα ξέρω ότι βγαίνει 17:00-23:30!!
 
.shake hands..shake hands..eat.
Μετά το Πάσχα θα κανονιστεί ένα ΣΚ, οπωσδήποτε, αρκεί να έχει άνεση ο Χρήστος, γιατί μέχρι τώρα ξέρω ότι βγαίνει 17:00-23:30!!
Οκ. Θα το κανονισουμε μετα το Πασχα... .cool.
 
.shake hands..shake hands..eat.
Μετά το Πάσχα θα κανονιστεί ένα ΣΚ, οπωσδήποτε, αρκεί να έχει άνεση ο Χρήστος, γιατί μέχρι τώρα ξέρω ότι βγαίνει 17:00-23:30!!
Οκ. Θα το κανονισουμε μετα το Πασχα... .cool.
εγώ θα χαρώ και θα .shake hands.όταν δώ φωτό ότι το φιάξατε το κόλπο ffff
 
Εγώ φέτος για πρώτη φορά στη ζωή μου δεν θα πάω Πάσχα στη Σύρο. Θα ανέβω Δίστομο όμως με την οικογένεια και την κοπέλα μου. Ανάλογα τα κέφια θα ψήσουμε ή θα πάμε να φάμε τις σούβλες μας σε κάποιο μαγαζί. Το Πάσχα σε αυτές τις περιοχές είναι ωραία εμπειρία απ' ότι ξέρω...Να περάσετε όμορφα όλοι!
 
Εγώ φέτος για πρώτη φορά στη ζωή μου δεν θα πάω Πάσχα στη Σύρο. Θα ανέβω Δίστομο όμως με την οικογένεια και την κοπέλα μου. Ανάλογα τα κέφια θα ψήσουμε ή θα πάμε να φάμε τις σούβλες μας σε κάποιο μαγαζί. Το Πάσχα σε αυτές τις περιοχές είναι ωραία εμπειρία απ' ότι ξέρω...Να περάσετε όμορφα όλοι!
Βασίλη το σουβλιστο αρνάκι είναι στεριανη εμπειρία και μάλιστα βουνισια. Το νησί δεν ταιριάζει τόσο πολύ. Να περασετε καλά.
 
Back
Top