Παρουσίαση Φυσιγγίων

Μάριε,
Θυμάμαι, πριν πολλά χρόνια, διαφήμιση της Colt σε περιοδικά που έδειχνε σε τομή την κάνη ενός Python 357mag. και 6 βλήματα το ένα πίσω από το άλλο, θέλοντας προφανώς να καταδείξει πόσο καλοκατασκευασμένα και ανθεκτικά είναι τα όπλα που παράγει.
(Και εδώ που τα λέμε, ο Πύθωνας ήταν όπλο-σταθμός στην ιστορία των όπλων χειρός. Δεν ξέρω τα τωρινά τι κάνουν...).
 
Μάριε,
Θυμάμαι, πριν πολλά χρόνια, διαφήμιση της Colt σε περιοδικά που έδειχνε σε τομή την κάνη ενός Python 357mag. και 6 βλήματα το ένα πίσω από το άλλο, θέλοντας προφανώς να καταδείξει πόσο καλοκατασκευασμένα και ανθεκτικά είναι τα όπλα που παράγει.
(Και εδώ που τα λέμε, ο Πύθωνας ήταν όπλο-σταθμός στην ιστορία των όπλων χειρός. Δεν ξέρω τα τωρινά τι κάνουν...).
Πααααανεμορφο ,την "ομορφιά "που έχουν τα ρεβολβερς δεν την έχουν τα "ω"-πιστολια(άψυχα με δύναμη πυρός)
 
Άρα Βασίλη & Λευτέρη γίνεται!
Εκανα το εξής απλό θέλοντας να διαπιστώσω αν αυτό είναι ένα "παραμυθι" που πουλήθηκε από καποιους στην χώρα μας...
"Βirmingham proof house baikal shotgun"..
Και διαβασα διαφορά φόρουμ του εξωτερικού, κ όντως υπάρχουν αναφορές για αυτό, κ μάλιστα καποιος είπε ότι έχουν κρατήσει στην τράπεζα δοκιμών ένα baikal O/U (ποζε)για ενθύμιο που περασε επιτυχώς την δοκιμασια, κ δεν μιλάμε για όπλα Magnum...

Aρα κ κατά την γνώμη όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...
 
Γιάννη,
Συμφωνώ μαζί σου.
Για μένα το πιο όμορφο (και όχι μόνο οπτικά) περίστροφο κου κατασκευάζεται σήμερα, από έναν καλλιτέχνη του είδους. Hamilton Bowen.
https://gunblast.com/images/Ruger-LipseysBisleys/DSC05021.jpg
http://www.bowenclassicarms.com/catalog/ruger_single_action_big_bore_caliber_conversions.html
Ίδια γούστα έχουμε‼️λάτρης των ruger‼️‼️‼️
 
Εκανα το εξής απλό θέλοντας να διαπιστώσω αν αυτό είναι ένα "παραμυθι" που πουλήθηκε από καποιους στην χώρα μας...
"Βirmingham proof house baikal shotgun"..
Και διαβασα διαφορά φόρουμ του εξωτερικού, κ όντως υπάρχουν αναφορές για αυτό, κ μάλιστα καποιος είπε ότι έχουν κρατήσει στην τράπεζα δοκιμών ένα baikal O/U (ποζε)για ενθύμιο που περασε επιτυχώς την δοκιμασια, κ δεν μιλάμε για όπλα Magnum...

Aρα κ κατά την γνώμη όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...
Οι φήμες σχεδόν πάντοτε ποτέ δεν είναι απόλυτα ψευδείς‼️
 
Παρών στο παρακάτω.
Όπλο Franchi Spas 15. Θαλάμη 70χιλ. που όμως δεν ήταν πουθενά εμφανής η σήμανση στην κάνη παρά μόνο αν έλυνες το όπλο. Λάθος κατασκευαστή.
10 μπρούτζινα μονόβολα, γεμισμένα σε κάλυκες 3" ρίχτηκν σαν να μην έγινε τίποτε.
Όταν, εκ των υστέρων, διαπιστώθηκε το μήκος της θαλάμης του όπλου σηκώθηκαν οι τρίχες μας...ξέρετε από που.
Ανθεκτική κατασκευή η Franchi, δεν ξέρω πόσο "ανθεκτικοί" θα ήμασταν εμείς αν συνέβαινε κάτι...
 
Το πιο ανθεκτικό, 357 και το πιο καλοφτιαγμενο είναι το manurhin που κατασκευάζει η γαλλική chapels.Το μόνο που αντέχει σε μερικές χιλιάδες φυσίγγια hp, τα υπόλοιπα δεν αντέχουν ούτε χίλια. Αυτά τα κόλπα με τα πολλαπλά βλήματα είναι ταχυδακτυλουργιες για αδαείς. Λευτέρη ο Bowen νομίζω ήταν πού έφτιαξε ένα, 577 single action, για τον Seyfrried. Αν θες να δεις τα κορυφαία σε double action όμως δες το chapuis και το korth.
 
Εκανα το εξής απλό θέλοντας να διαπιστώσω αν αυτό είναι ένα "παραμυθι" που πουλήθηκε από καποιους στην χώρα μας...
"Βirmingham proof house baikal shotgun"..
Και διαβασα διαφορά φόρουμ του εξωτερικού, κ όντως υπάρχουν αναφορές για αυτό, κ μάλιστα καποιος είπε ότι έχουν κρατήσει στην τράπεζα δοκιμών ένα baikal O/U (ποζε)για ενθύμιο που περασε επιτυχώς την δοκιμασια, κ δεν μιλάμε για όπλα Magnum...

Aρα κ κατά την γνώμη όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...
Τάσο είδες το βίντεο από την τράπεζα δοκιμών του Μπέρμιγχαμ που έβαλε πριν ο Λευτέρης; Δεν γνωρίζω και δεν αμφισβητώ την σοβαρότητα των δύο κυρίων, έχω μάλιστα διαβάσει ολα οσα έχουν γράψει και έχω αγοράσει τα περισσότερα βιβλία του Χατζιωτη. Εχω διαφορετικές απόψεις σε κάποια θέματα, και ταυτίζομαι μαζί τους σε πολλά άλλα, το συγκεκριμένο είναι σαν να λέμε είπε η μαρικα ότι άκουσε από την κατινα.......κλπ.
 
Τάσο είδες το βίντεο από την τράπεζα δοκιμών του Μπέρμιγχαμ που έβαλε πριν ο Λευτέρης; Δεν γνωρίζω και δεν αμφισβητώ την σοβαρότητα των δύο κυρίων, έχω μάλιστα διαβάσει ολα οσα έχουν γράψει και έχω αγοράσει τα περισσότερα βιβλία του Χατζιωτη. Εχω διαφορετικές απόψεις σε κάποια θέματα, και ταυτίζομαι μαζί τους σε πολλά άλλα, το συγκεκριμένο είναι σαν να λέμε είπε η μαρικα ότι άκουσε από την κατινα.......κλπ.
Το είδα το βίντεο (που ανέβηκε πριν πεντε έτη) και τι θα πει αυτό οτι παντα λειτουργουσαν οι λειτουργουν έτσι?
Και είναι να λέμε ότι ξέρουμε τι γίνεται μέσα στο σπιτι του ταδε μόλις αυτός κλείνει την πορτα του...

Ξέρετε, άλλο σημαίνει να έχουμε διαφορετικές απόψεις κ να διαφωνούμε με τους ταδε αρθρογράφους κ άλλο να λέμε ότι αυτή η ιστορία είναι παραμυθι,άρα και όλοι αυτοί μας διαδιδουν ψευδής πληροφοριες χωρίς να τις έχουν επιβαιβεωσει...

Αλήθεια, τι πιο απλο απο το να επικοινώνησε μαζι τους κ να σας λυθούν οι απορίες......
Τα άρθρα αυτά δεν είναι δικά μου, ουτε κάποιου άλλου απο εδω μεσα...
Και εμείς ότι διαβάζουμε λέμε.....

Διαβαστε κ στα φόρουμ του εξωτερικου(παραμυθι που πηγε Αγγλία, Αμερική, κλπ κ τέλος έφτασε κ στην Ελλαδα.......)
Και οποιος ξέρει που ακριβώς να ψάξει κ να ρωτήσει είμαι σίγουρος ότι θα δει αν είναι αλήθεια η όχι............

Αυτα και τέλος απο εμενα.....
 
Last edited:
Τάσο είδες το βίντεο από την τράπεζα δοκιμών του Μπέρμιγχαμ που έβαλε πριν ο Λευτέρης; Δεν γνωρίζω και δεν αμφισβητώ την σοβαρότητα των δύο κυρίων, έχω μάλιστα διαβάσει ολα οσα έχουν γράψει και έχω αγοράσει τα περισσότερα βιβλία του Χατζιωτη. Εχω διαφορετικές απόψεις σε κάποια θέματα, και ταυτίζομαι μαζί τους σε πολλά άλλα, το συγκεκριμένο είναι σαν να λέμε είπε η μαρικα ότι άκουσε από την κατινα.......κλπ.
Δοκιμή υπερπιεσης - καταστροφής σε κάνες στο Μπέρμιγχαμ, φυσιγγι cal 20 μέσα σε αυλό cal 12 , φυσιγγι cal 12 στην θαλαμη, δεμένο όπλο σε
ειδικο μηχανισμό σε ειδικό θάλαμο, εκπυρσοκροτηση με μηχανισμό από απόσταση, 2 όπλα άντεξαν, το ρωσσικο Μπαικαλ κ το Winchester 101
 
Λευτέρη,
Αν εννοείς τα Manuhrin που φτιάχνει η Chapuis, δεν τα γνωρίζω.
https://www.chapuis-armes.com/en/nouvelle-page-manurhin-en/
Θυμάμαι όμως ότι παλαιότερα έπαιρναν τα Ruger GP100 και τα τροποποιούσαν, δεν νομίζω ότι ήταν η Chapuis μάλλον κάποια άλλη εταιρεία που τα έφτιαχνε τότε.
Ούτε ξέρω για την αντοχή τους, αλλά τα 1000 φυσίγγια μου φαίνεται λίγο αναιμικό. Σε ένα S&W 686 που είχα, είχα ρίξει τουλάχιστον 10000 φυσίγγια και η ακρίβειά του παρέμενη σταθερή στη 1" για 6 βολές από τα 25μ.
Για το Korth τι να πει κανείς. Έτυχε απλά να το πιάσω σε κάποιες εκθέσεις, ύψιστη ποιότητα.
Τα τελευταία χρόνια οι Γερμανοί έχουν βγάλει και ένα άλλο περίστροφο, το Janz, που φαίνεται πολλά υποσχόμενο.
https://janzrevolver.com/
Το σχετικό άρθρο, για το ίδιο όπλο που είχε αρθρογραφήσει κάποτε ο Seyfried, γραμμένο από τον ίδιο τον Bowen.
http://www.bowenclassicarms.com/news/articles/British_Big_Bores.pdf
(Δεν νομίζω ότι θα ήταν στις προτεραιότητές μου ακόμη και αν μπορούσα να το αποκτήσω).
Κατά την άποψή μου τα προιόντα που προσφέρει η Freedom Arms (σε σχέση ποιότητας-τιμής) δεν τα προσφέρει κανένας άλλος κατασκευαστής όπλων χειρός σήμερα.
 
Ναι αυτό είναι, έγραψα για φυσίγγια υψηλών πιέσεων όχι νορμάλ, οι λάτρεις του ,357 σε όλο τον κόσμο θεωρούν το manuhrin απλησίαστο. Τα korth έχουν πολλές υπερβολές, αλλά πάλι στα 44αρια η κορυφή. Επειδή τα revolvers όχι μόνο στην Αμερική αλλά παντού δεν αρκεί να έχουν τον καλύτερο μηχανισμό, υλικά, ιματζ,αλλά και να έχουν την μέγιστη ακρίβεια και αντοχή για να πάρουν τον τίτλο του κορυφαίου, ( αντίθετα με τα περισσότερα λειοκανα που εκθειαζουν << οι ειδικοί >>), τα συγκεκριμένα αξίζουν τα λεφτά τους. Το άρθρο που έβαλες δεν κατεβαίνει, αλλά θυμάμαι που διάβασα σε μια ειδική έκδοση του G&A άρθρο του Seyfrried για revolvers και howdah μεγάλων διαμετρηματων ,και για την χρήση τους,και για ένα κυνήγι του σε αγριογουρουνο στο Τέξας με ένα 16αρι howdah, όπως και για αυτοάμυνα σε αποστολές στην Ινδία με revolvers σε διαμετρηματα πάνω από 45αρι. Εξίσου ενδιαφέρουσες ήταν οι συμβουλές για ιδιογομωσεις.
 
Να συμπληρώσω για τα freedom arms, o Dick Casul που ήταν ο δημιουργός τους, όταν διάβαζα τα άρθρα του εκείνη την εποχή, πολλοί τον ειρωνευοντουσαν και θεωρούσαν το ,454 Casul εξωφρενικό, αλλά χρόνια μετά όλες οι μεγάλες βιομηχανίες του χώρου τον αντέγραψαν και το τερμάτισαν, όπως η Smith Wesson με το ,500αρι της.
 
Game Over 28gr
Off Said 36gr (δια-σκορπάς)....yel.
Tάκλιν 31gr μισόταπο
Penalty 34gr Feltro κ τράβα φέρτο..yel.
Over-Under semi 40gr
Lemon Pai 38gr... και ο λαγός ακόμα πάειιι.....big smile.
  • Για τα πλια (τσιχλοφύσιγγο)
  • Σκορποχώρ (μπεκατσοφύσιγγο διασποράς)
  • Με πιάσαν Κώτσο (του περδικοκυνηγού)
  • Κάνε το παπί (υδρόβια)
  • Τομπούλο (για επικές αστοχίες)
  • Αγριόχηρος (αφήστε τη φαντασία σας να καλπάσει...)
  • Όλα τα γουρούνια την ίδια μύτη έχουν (μονόβολα)
  • Απόψε κάνεις μπαμ (για μέγιστη αξιοπιστία)
  • Λαγουδάκι 1639501703489.png (για φανατικούς .... λαγάδες!)
  • Παλιοκαταστάσεις (για κλασσικά πλαγιόκαννα)
  • Πάρε-βάλε (για περπατητό με ζευγάρι)
 
Last edited:
Back
Top