Παρουσίαση Φυσιγγίων

Εαν ηθελαν.....ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες φιυσιγγιων.....θα ειχαν τα φυσιγγια ιδιογομωσης , ''αλοιφη
για τους κάλους''.....
Εχουν την τεχνολογια και την τεχνογνωσια....το γιατι δεν κατασκευαζουν ποιο ποιοτικα φυσιγγια
δεν το γνωριζω.....Μπορουν ομως να το κανουν οτι ωρα θελουν.....Αυτο πιστευω...

Τωρα οταν κανουμε μια παρουσιαση .....δεν την κανουμε για ''θιξουμε'' ΚΑΝΕΝΑΝ κατασκευαστη ...
ουτε το φυφιγγιο του....
Την κανουμε για να ξερουμε τι ριχνουμε....και που ''βαδιζουμε''....

Εχουν υποχρεωση ( το εχω ξανα πει ) να βγαλουν ποιοτικο φυσιγγιο ολοι οι κατασκευαστες....Με αυτον
τον τροπο διχνουν οτι σεβονται τον Ελληνα κυνηγο....που τους στηριζει....ακομα κα σε δυσκολες εποχες.


Μην ξεχνατε....εχουμε 2021 και στο φεγγαρι πατησαμε πριν 55 χρονια περιπου....και οι δοκιμες τους γινονται
ακομα στα 36,5 μετρα με φουλ τσοκ!!!!
 
Που εχουμε ''ξεφυγει'' βρε Στελαρα μου. ???
Απλα δοκιμασα ενα φυσιγγιο οπως ειναι στημενο....απλα πραγματα!!
Και πάλι καλά τα πήγε στα 50 μέτρα.τα περισσότερα σε αυτά τα μέτρα χειρότερα θα πάνε και με περισσότερα γραμμάρια.
 
Η φασα κατα αρχην θελει φυσιγγι να εχει ικανη συγκεντρωση γιια τα μετρα που ντουφεκας και δευτερο ικανοτητα σκοπευτικη να ριχνεις εκει που πρεπει .Τα γρ εγω δεν τα κοιταξα ποτε μπορεις και.με 28αρι 5αρι να τη σκοτωσεις στα 50 .Το θεμα ειναι αν μπορεις εσυ πισω απο το κοντακι οχι το οπλο και το φυσιγγι.
Γιάννη παντα γράφεις σωστά στα σχόλια σου, η γνώμη μου είναι ότι όσο χοντραίνει το σκαγι καλό είναι να ανεβαίνουμε γρ, μιλαμε παντα για κυνήγι κ χειμώνα, φυσικά όπως έγραψες η τεχνική κ το όπλο να ρίχνει λέιζερ εκεί που κοιτάμε μετράει πανω απο ολα, αλλά σε μεγάλα πουλια ειδικά ένα σωστά στημένο φυσιγγι , με σωστή διάτρηση κ πυκνοτητα στην κατανομη ειναι απαραίτητο
 
Μηπως γνωριζει καποιος φιλος η συναδελφος με τι πυριτιδα ειναι γεμισμενο το Lambro - Μπλε - N7 -34 gr.
LONG RANGE -HIGH VELOCITY ???
Από όσο ξέρω είναι με c7 και μάλιστα είχα βρει πολύ μικρή δοσολογία πυρίτιδας ήταν 1,55x34 με καψουλι 686 και βύσμα gt18
 
Στελιο οι μετρησεις μου ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ....δεν κανω λαθος....688-1,40χ34 -gt21 φιλε!!
Να πω μια μαλακιά????? Μήπως για λόγους κόστους βάλανε c7 v σποπευτικη για 28 γραμμάρια????? Γιατί το 1,40 είναι πάρα πολύ λίγο για c7 η sitna που γεμίζοντας το μπλε.......
 
Εγω παλι νομιζω οτι τα υλικα που χρησιμοποιουν οι εταιρειες φυσιγγιων δεν βγαινουν στο εμποριο
Δεν ειμαι σιγουρος για τις πυριτιδες ομως βυσματα κ καλυκες ειναι διαφορετικα.
Για τους καλυκες ειμαι 100% σιγουρος.
Οι περισσότεροι εμπορικοι δινουν μικροτερη ογκομετρια.
 
Τσπ οπως κ να εχει για μενα το lambro μπλε σε νο6 κ κατω ειναι καλο φυσιγγι.
Δυνατο για δικαννο, μετριο προς δυνατο για καραμπινα.
Στα ψιλα σκαγια ειναι ελαφρυ.
Με αυτα καναμε τα πρωτα μας κυνηγια.... lambro μπλε, condor, rottweil γερμανικο, 3Α κ Μαπακης μπλε.
Δεν υπηρχαν κ πολλα τοτε
 
Από όσο ξέρω είναι με c7 και μάλιστα είχα βρει πολύ μικρή δοσολογία πυρίτιδας ήταν 1,55x34 με καψουλι 686 και βύσμα gt18
Βαγγελη αυτη ειναι μια νορμαλ τουφεκια για σιπε κ 34 γρ.
Μηπως ηταν 6αρι αυτο που εσφαξες φιλε;
 
Εγώ πάντος ευχαριστώ το Lambro blue γιατί χάρη σε αυτό το φυσίγγι ξεκίνησα ιδιογόμωση έπειτα από 3 σερί πεταλώματα σε καθηστά κιρκίρια, μέσα σε 10 μόλις λεπτά... :D
Εγω δεν μπορω να πω οτι ευχαριστω τη nsi με τα s.caccia του 13/14.
Μεχρι να καταλαβω τι συμβαινει εχασα πολλα κυνηγια.
Το φταιξιμο το εριξα σε εμενα μην μπορωντας να πιστεψω οτι το για χρονια αριστο φυσιγγι ειχε φτασει στο τελος του.
Συγκεντρωτηρας κομμενος σε 3 σημεια αντι για 4, σκαγια τελειως χαλια, κ πυριτιδα αρκετα πιο βραδυκαυστη απο αυτην που γεμιζοταν πριν.
Ακουγεται απλο ολο αυτο αλλα δεν ειναι ...να εχω επενδυσει ενα τσουβαλι λεφτα για το χομπι μου κ να με πουλαει το φυσιγγι.
Κοκκινη καρτα λοιπον κ οταν κ αν σοβαρευτουν τα ξαναλεμε
 
Back
Top