Παρουσίαση Φυσιγγίων

Πες τα ρε κουζουλε.....γιατι καποιοι θα μας τρελανουν.....με τα λογια του ''καφενειου''.....!!!! ;)
Καλημέρα κ Νίκο! Εγώ το δουλεύω σαν δεύτερο σε πέρδικα πολλά χρόνια κ στην μπεκάτσα με δύσκολους καιρούς! Δεν με πρόδωσε ποτέ! Σίγουρα δεν είναι για τις ντουφεκιες που θέλετε εσείς αλλά είναι ένα φυσίγγι καλό για κάποια άλλα κυνήγια! Ή πιο λίγα μέτρα! Άλλωστε μην τα ξαναλέμε δύσκολα εμπορικά φυσίγγια θα κοντραρουν καλά ιδιογομοσης!
 
Η συγκεντρωση αυτη δικαιολογειται μονο αν εδωσε 430-450m/sec.
Η s4 στο 1.55 δουλευει καλα στο κρυο σ αυτα τα γραμμαρια με το πατηματακι της φυσικα κ το καταλληλο καψουλι


Που το ειδες ρε Στελαρα 430 - 450 μ/δ???? V1,5-410m/s εβγαλε....και την 2η βολη δεν την εβαλα...
Χορτασα απο την πρωτη....φιλε!!!
 
Ναι παραληψη μου .....Ηταν πολλες οι φωτο Λαμπη μου!!!

View attachment 28611
Νικο προσπαθουμε να καταλαβουμε τη φημη του συγκεκριμένου
Ποτε δεν τα βρηκα μαζι του αντιθετα με το παλιο biturbo που ηταν απο τα κορυφαια
 
Καλημέρα κ Νίκο! Εγώ το δουλεύω σαν δεύτερο σε πέρδικα πολλά χρόνια κ στην μπεκάτσα με δύσκολους καιρούς! Δεν με πρόδωσε ποτέ! Σίγουρα δεν είναι για τις ντουφεκιες που θέλετε εσείς αλλά είναι ένα φυσίγγι καλό για κάποια άλλα κυνήγια! Ή πιο λίγα μέτρα! Άλλωστε μην τα ξαναλέμε δύσκολα εμπορικά φυσίγγια θα κοντραρουν καλά ιδιογομοσης!


Γιαννη μου.....πιστευω τα οσα λες....δεν εχω ομως αποψη για το τι κανει στο κυνηγι...γιατι ριχνω δικα μου
φυσιγγια....
Απλα εγω το εσφαξα και σας το παρουσιασα.....φιλε μου!!!
 
Νικο προσπαθουμε να καταλαβουμε τη φημη του συγκεκριμένου
Ποτε δεν τα βρηκα μαζι του αντιθετα με το παλιο biturbo που ηταν απο τα κορυφαια
Τί να καταλάβεις Στέλιο, ούτε μπαφερ έχει μέσα ούτε σκληρά σκάγια σε αντιμόνιο ούτε με kicks έχει ριχθεί και είναι και στα 50 μέτρα.
 
Που το ειδες ρε Στελαρα 430 - 450 μ/δ???? V1,5-410m/s εβγαλε....και την 2η βολη δεν την εβαλα...
Χορτασα απο την πρωτη....φιλε!!!
Πάρε τα υλικά (καψύλι -πυρίτιδα -βύσμα )και κλείσε στα 57.60 ένα με σκάγια ν.4 νίκελ ή 4% αντιμόνιο αν έχεις .
 
Νικο προσπαθουμε να καταλαβουμε τη φημη του συγκεκριμένου
Ποτε δεν τα βρηκα μαζι του αντιθετα με το παλιο biturbo που ηταν απο τα κορυφαια


Στελιο μου δεν ξερω τι κανει στο κυνηγι....Εμενα με ''ενοχλησε'' πολυ η διαφορετικη διαμετρος σκαγιων
που εχει...
 
Τί να καταλάβεις Στέλιο, ούτε μπαφερ έχει μέσα ούτε σκληρά σκάγια σε αντιμόνιο ούτε με kicks έχει ριχθεί και είναι και στα 50 μέτρα.
Σωστα... εχουμε ξεφυγει λιγο με την ιδιογομωση κ κρινουμε τα παντα διαφορετικα:)
 
Γιαννη μου.....πιστευω τα οσα λες....δεν εχω ομως αποψη για το τι κανει στο κυνηγι...γιατι ριχνω δικα μου
φυσιγγια....
Απλα εγω το εσφαξα και σας το παρουσιασα.....φιλε μου!!!
Ναι κ πολύ καλά κάνατε κ σας ευχαριστούμε! Παρατηρώ όλες τις δοκιμές που κάνετε κ μόνο κέρδη αποκομίζω!
 
Πάρε τα υλικά (καψύλι -πυρίτιδα -βύσμα )και κλείσε στα 57.60 ένα με σκάγια ν.4 νίκελ ή 4% αντιμόνιο αν έχεις .

Για ποιον λογο Λαμπη μου ?? Εγω δοκιμασα ενα εμπορικο που κατεβαζει τις φασσες στα 50 σαν
πατσαβουρια....Τα 50 μετρα που δοκιμασα δεν ηταν τυχαια....αυτο διαβαζα αυτο εκανα...

Η γνωμη μου ειναι οτι τα 33 γραμαρια σε αυτα τα μετρα ...και για φασσα ειναι λιγα....Η Φασσα θελει
36 γραμμαρια σκαγια....
 
Για ποιον λογο Λαμπη μου ?? Εγω δοκιμασα ενα εμπορικο που κατεβαζει τις φασσες στα 50 σαν
πατσαβουρια....Τα 50 μετρα που δοκιμασα δεν ηταν τυχαια....αυτο διαβαζα αυτο εκανα...

Η γνωμη μου ειναι οτι τα 33 γραμαρια σε αυτα τα μετρα ...και για φασσα ειναι λιγα....Η Φασσα θελει
36 γραμμαρια σκαγια....
Ενταξει μπορει να ηταν κ 40 τα μέτρα
 
Για ποιον λογο Λαμπη μου ?? Εγω δοκιμασα ενα εμπορικο που κατεβαζει τις φασσες στα 50 σαν
πατσαβουρια....Τα 50 μετρα που δοκιμασα δεν ηταν τυχαια....αυτο διαβαζα αυτο εκανα...

Η γνωμη μου ειναι οτι τα 33 γραμαρια σε αυτα τα μετρα ...και για φασσα ειναι λιγα....Η Φασσα θελει
36 γραμμαρια σκαγια....
Θάναι πολύ διαφορετική η εικόνα κ.Νίκο .
Υπάρχει πρόβλημα ποιότητας στα χοντρά σκάγια .
Πήρα στα τυφλά 3 κιλά ν.3 για ειδικές περιπτώσεις χωρίς να τα δώ .
Σπίτι ανακάλυψα ότι μου πούλησαν αυγουλάκια .....
 
Η φασα κατα αρχην θελει φυσιγγι να εχει ικανη συγκεντρωση γιια τα μετρα που ντουφεκας και δευτερο ικανοτητα σκοπευτικη να ριχνεις εκει που πρεπει .Τα γρ εγω δεν τα κοιταξα ποτε μπορεις και.με 28αρι 5αρι να τη σκοτωσεις στα 50 .Το θεμα ειναι αν μπορεις εσυ πισω απο το κοντακι οχι το οπλο και το φυσιγγι.
 
Ενταξει μπορει να ηταν κ 40 τα μέτρα

Ασε τα 40 μετρα....και στα 35 θα ηταν ακομα καλυτερο....50 ΔΙΑΒΑΖΑ...και σκεπτομουν ....50 μετρα
33 γραμμαρια......δλδ ξυπολητος στα αγκαθια.....τουφεκια της απελπισιας....και αν το παρω το πηρα.
Τα 33 γραμμαρια σε αυτα τα μετρα θελουν σκοπευταραδες....και αλλα τσοκ ( εξτρα ) να μαζεψουν την τουφεκια.
Με φουλ μαμα και 33 γραμμαρια δεν σηκωνεις οπλο Στελιο μου....
 
Στελιο μου δεν ξερω τι κανει στο κυνηγι....Εμενα με ''ενοχλησε'' πολυ η διαφορετικη διαμετρος σκαγιων
που εχει...
Εμενα με ενοχλει η διαμετρος σκαγιων γιατι δειχνει οτι ο κατασκευαστης δεν "προσεχει" ενα απο τα φυσιγγια του που εχει καλο ονομα! Δηλαδη αυτα τα φυσιγγια δεν τα περναει ποιοτικο ελεγχο? Δεν σφαζει σε καθε παρτιδα 2 φυσιγγια να δει τι εχουνε μεσα? Και εαν το προβλημα το εχει ο προμηθευτης να απευθυνθει εκει.....αλλα μηπως τα σκαγια με αποκλισεις διαμετρου ειναι πιο οικονομικα? Ειναι ενα φυσιγγι που το τιμανε πολλοι κυνηγοι και θα επρεπε να το προσεχει....αποψη μου!
 
Θάναι πολύ διαφορετική η εικόνα κ.Νίκο .
Υπάρχει πρόβλημα ποιότητας στα χοντρά σκάγια .
Πήρα στα τυφλά 3 κιλά ν.3 για ειδικές περιπτώσεις χωρίς να τα δώ .
Σπίτι ανακάλυψα ότι μου πούλησαν αυγουλάκια .....


Σιγουρα θα ειναι αλλη η εικονα....Εαν εχει και αλευρι....ακομα καλυτερα....
Εχω κανει δοκιμες στα 50 μετρα ....σε δικα μου φυσιγγια με 33 γραμμαρια Ν5 και αλευρι....Την ''εχω'' την εικονα
Λαμπη μου!!!
 
Νικο προσπαθουμε να καταλαβουμε τη φημη του συγκεκριμένου
Ποτε δεν τα βρηκα μαζι του αντιθετα με το παλιο biturbo που ηταν απο τα κορυφαια
ειχε πει καποτε ο Βλαχοπουλος, ο βλητικος της ΛΑΜΠΡΟ οταν ηταν στο Λαυριο. Το καφε δεν ειναι το καλυτερο φυσιγγι μας , αλλα οι κυνηγοι χρονια τωρα εχουν αλλη αποψη, γι αυτο θα υπαρχει παντα στη γκαμα μας με ακριβως την ιδια συνταγη.
τι πιστευω;
- τη δεκαετια του 80 δεν υπηρχε αλλο στα 33γρ , να βγαζει 410 μ/δ , ετσι παρα τη χαλια κατανομη , με ενα δυο σκαγια χοντρα στο θηραμα πολυ μακρυα , στο εδινε συχνα.
- Αυτη τη δουλεια την κανανε ακριβα γερμανικα και αμερικανικα , αλλα με 36γρ και πανω , που κλωτσαγαν στα τοτε δικανα , ενω τα 33γρ ηταν ανεκτα.
- το μακρυ μεταλλο ελαχιστοποιουσε τις εμπλοκες λογω εξολκεα. τοτε ηταν συχνο φαινομενο, γιατι κυκλοφορουσαν χαλια καλυκες.
- η s4 ειναι παντα η s4 και πολλοι ηρθαν σε επαφη μαζι της πρωτη φορα με το καφε λαμπρο
- αισθητικα και ο τροπος που ηταν κλεισμενο σε παρεπεμπε σε φυσιγγια εισαγωγης.

Ειναι ενα ζωντανο μνημειο που αντανακλα την βλητικη μας ιστορια των τελευταιων 40 χρονων
Ενα μνημειο που σκοτωνει ακομα
 
Back
Top