Παλιά φυσίγγια

Ένα μικρό δωράκι που έλαβα σήμερα από έναν μικρό φίλο που βοήθησα.

View attachment 56800
Πριν αρχισω τη συλλογη, μου ειχαν δωσει 1 euromix με λευκα γραμματα ομως κ σε καλυκα fiem.....ρε τη τουφεκιες εκανε το γ@μίδη...σμπαρο κ τσιχλα...πραγματικά!!!
 
347B5857-E0F1-4646-B2A7-C666E98B0CB1.jpeg62E2A537-D449-4024-9ADA-48208477A27F.jpegΣίγουρα μια από τις ομορφότερες απεικονίσεις σε κουτί κυνηγετικου φυσιγγιου....

Πολυχρονης Πολυχρονακης super socol 33γρ...

View attachment 56459
Από τη καλύτερες απεικόνισης σε κουτό για εμένα ήταν το Rottweil το ελληνικό με της πάπιες απέξω διαχρονικό και μετά το παλιο super caccia της maionci με της πάπιες απ έξω.
 
Ναι αλλά οι τσίχλες έπεφταν
από απίστευτα υψη... .yelling.

Αμα λέω εγώ ότι κανείς κατασκευαστής δεν έχει παει με το σταυρό στο χέρι...
Όλοι ένα όνομα εχουνε που καποτε θα χαλασουν.........
..όταν πρωτο βγήκαν τα Euromix ήταν στην εποχή που ζάλιζα στις ερωτήσεις τον ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ Γ. Βλαχόπουλο
είχαν ήδη κυκλοφορήσει τα 4Χ6 ρεμ, τα 6Χ3 B&P και ο Στόκας τα 8Χ10 (φυσιγγάρα τα οποία τα χάλασε στο τέλος)
ρώτησα λοιπόν γιατί τόση μικρή διαφορά στα νουμερα;

Ο συγχωρεμένος μου απάντησε πως ήταν αντίθετος στην μίξη σκαγίων με διαφορά διαμέτρου πάνω από 0,25 χιλ διότι δημιουργούσε μεγαλύτερα προβλήματα απ' όσα υποτίθεται έλυνε. Βασικά αύξανε κατά πολύ την άτρακτο.
Ενώ με μισό νούμερο διαφορά με παραπλήσια μάζα τα ψιλά "ακολουθούσαν από κοντά" τα χοντρότερα και επιπλέον γέμιζαν τα κενά κι έδιναν γεμάτες ομοιόμορφες κατανομές που απαιτούνται στην τσίχλα
τα 7-7 1/2 τα γέμιζε για τους τσιχλάδες λάτρεις των χοντρών σκαγίων αλλά και για τρυγόνι
 
..όταν πρωτο βγήκαν τα Euromix ήταν στην εποχή που ζάλιζα στις ερωτήσεις τον ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ Γ. Βλαχόπουλο
είχαν ήδη κυκλοφορήσει τα 4Χ6 ρεμ, τα 6Χ3 B&P και ο Στόκας τα 8Χ10 (φυσιγγάρα τα οποία τα χάλασε στο τέλος)
ρώτησα λοιπόν γιατί τόση μικρή διαφορά στα νουμερα;

Ο συγχωρεμένος μου απάντησε πως ήταν αντίθετος στην μίξη σκαγίων με διαφορά διαμέτρου πάνω από 0,25 χιλ διότι δημιουργούσε μεγαλύτερα προβλήματα απ' όσα υποτίθεται έλυνε. Βασικά αύξανε κατά πολύ την άτρακτο.
Ενώ με μισό νούμερο διαφορά με παραπλήσια μάζα τα ψιλά "ακολουθούσαν από κοντά" τα χοντρότερα και επιπλέον γέμιζαν τα κενά κι έδιναν γεμάτες ομοιόμορφες κατανομές που απαιτούνται στην τσίχλα
τα 7-7 1/2 τα γέμιζε για τους τσιχλάδες λάτρεις των χοντρών σκαγίων αλλά και για τρυγόνι
Νομίζω ότι σου έδωσε την απάντηση που δίνουν αυτοί που είναι αντίθετοι με την σκέψη κάποιου άλλου επειδή δεν την σκέφτικαν πρώτοι! Και παρουσιάσαν κάτι παρόμοιο δικό τους ως καλύτερο.
Και μιας και τον γνώριζες θα ήξερες φυσικά και τον χαρακτήρα του!
 
Νομίζω ότι σου έδωσε την απάντηση που δίνουν αυτοί που είναι αντίθετοι με την σκέψη κάποιου άλλου επειδή δεν την σκέφτικαν πρώτοι! Και παρουσιάσαν κάτι παρόμοιο δικό τους ως καλύτερο.
Και μιας και τον γνώριζες θα ήξερες φυσικά και τον χαρακτήρα του!
Φίλε μαζί μου ήταν ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣΤΑΤΟΣ και προσπάθησε να με αποτρέψει από κακοτοπιές... εγώ - όπως κι εσύ -ως καχύποπτος έκανα και δεύτερες σκέψεις, η ιστορία απέδειξε πως κακώς τις έκανα....

Για την ιστορία μου είπε πως είχε κάνει κι αυτός πειράματα με διπλά και τριπλά μεγέθη σκαγίων πολύ πριν εμφανιστούν στην αγορά τα 4Χ6 της ρεμ, όπως μου έιπε ότι και πολύ πριν απ' αυτόν είχαν κάνει πειράματα Γάλλοι και Ιταλοί αλλά και ο Αείμνηστος Δρ. Ελ. Συνοδινός, ο οποίος ήταν κατηγορηματικά ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ στην μίξη διαφόρων μεγεθών σκαγίων....

* υπόψη, πως με τον συγχωρεμένο τον Γ. Βλαχόπουλο δεν συμφωνώ ως προς την άτρακτο και την σημασία της!
 
Ενώ με μισό νούμερο διαφορά με παραπλήσια μάζα τα ψιλά "ακολουθούσαν από κοντά" τα χοντρότερα και επιπλέον γέμιζαν τα κενά κι έδιναν γεμάτες ομοιόμορφες κατανομές που απαιτούνται στην τσίχλα
τα 7-7 1/2 τα γέμιζε για τους τσιχλάδες λάτρεις των χοντρών σκαγίων αλλά και για τρυγόνι
Έστω ότι είναι έτσι..
Εδώ όμως γεννιέται το ερώτημα αν τα σκάγια του φυσιγγιου θα έχουν απόλυτη ακρίβεια ως προς την διάμετρο τους.....
Πράγμα αδυνατον για κάθε φυσιγγι...
Και ποσο μάλλον όταν μιλάμε για διαφορά αυτής της τάξης....

Παρολα αυτά αν υπήρχε κάτι το οποίο με είχε εντυπωσιασει στα Αφοι Λάμπρου ήταν η ποιοτητα κ η γυαλαδα των σκαγιων κ παρα τα χρόνια αποθήκευσης ελάχιστα είχαν οξειδωθει(δεν έχω ανοίξει euromix)..

Θα εξαιρεσω τα μπλε σε ν5/0 που ήταν πραγματικα απαράδεκτα, "παραμορφωμενα" κ φαίνονταν κακής ποιοτητας..



Φίλε μαζί μου ήταν ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣΤΑΤΟΣ και προσπάθησε να με αποτρέψει από κακοτοπιές... εγώ - όπως κι εσύ -ως καχύποπτος έκανα και δεύτερες σκέψεις, η ιστορία απέδειξε πως κακώς τις έκανα....
Είχε δώσει παλια μια ωραία συνέντευξη στο περιοδικο Άρτεμις κ όντως ήταν από τους μεγάλους του χώρου....

Αλλα όσο με εντυπωσίασε εκεί άλλο τόσο με άφησε άφωνο πριν λίγα χρόνια σαν συμβουλος κ υπευθυνος στην γομωση των φυσιγγιων..
Θα το ξαναπω γιατί.. αξίζει...

Λευκό 32,5 κ tordo 32 δυο ολόϊδια φυσίγγια σε υλικά και "πατημα"...
Με διαφορα το μισό γραμμάριο σκάγια, 4mm στον παφυλα,και γυρω στις 500δρχ παραπανω.....
Βέβαια στις διαφημίσεις δεν το έκρυψε ότι κ τα δυο γεμίζονταν με prima V....
Αλλά περιμενα οτι θα υπάρχουν διάφορες οπως συμβαινει με άλλα φυσίγγια.......
 
Παιδια θελω να ρωτησω κατι καιρο τωρα ο πατερασ μου εχει παρα πολλα φυσιγγια για παπια αλλα ειναι καμια 10αρια χρονων αλλα σε αποθηκες στο χωριο και αλλα μεσα στο σπιτι .... Τι γινεται με αυτα τα φυσιγγια? Υπαρχει προβλημα να τα ριξω? ειναι ασφαλες?
 
Παιδια θελω να ρωτησω κατι καιρο τωρα ο πατερασ μου εχει παρα πολλα φυσιγγια για παπια αλλα ειναι καμια 10αρια χρονων αλλα σε αποθηκες στο χωριο και αλλα μεσα στο σπιτι .... Τι γινεται με αυτα τα φυσιγγια? Υπαρχει προβλημα να τα ριξω? ειναι ασφαλες?
Ναι Ηλία μπορείς να τα ρίξεις χωρίς προβλημα αν δεν υπάρχει υγρασία στον χώρο(αυτό θα φανεί οπτικά κ στα φυσίγγια).....

Τα εχουμε ξαναπεί πολλες φορες..

Δες κ αυτό το βιντεο.....

 
Ναι Ηλία μπορείς να τα ρίξεις χωρίς προβλημα αν δεν υπάρχει υγρασία στον χώρο(αυτό θα φανεί οπτικά κ στα φυσίγγια).....

Τα εχουμε ξαναπεί πολλες φορες..

Δες κ αυτό το βιντεο.....

Σε ευχαριστω πολυ τασο.. ναι οπτικα δεν εχουν πρασινηλες και φουσκοματα θα δω και το βιντεακι τωρα ;)
 
κύριε Νικήτα καλησπέρα.

έχω κάποια παλιά φυσίγγια, μπορεί να είναι 15 χρόνων ή και παραπάνω, και θέλω να τα ξεφορτωθώ. Δε θέλω να τα πετάξω στα σκουπίδια ή στην ανακύκλωση ως έχουν, αφενός λόγω του μολύβδου που περιέχουν, αφετέρου δε,επειδή φοβάμαι μη σκάσουν σε ανύποπτο χρόνο, και συμβεί κανένα ατύχημα. υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο; είναι σε πολύ καλή κατάσταση. να τα ρίξω με το όπλο; τί μου προτείνετε;


ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Εφόσον τα φυσίγγια έχουν φυλαχθεί σε χώρο που δεν έχει υπερβολικη υγρασία ή ξηρασία, είναι ασφαλή για χρήση. Αρα η λύση είναι να τα ρίξετε κανονικά.

Αλλωστε μην ξεχνάτε ότι σε καταστήματα υπάρχουν φυσίγγια που έχουν μείνει στα ράφια πολλά χρόνια και πωλούνται χωρίς πρόβλημα.

http://oplognosia.com/?p=302
 
Back
Top