Παλιά φυσίγγια

Φίλοι μου από πολύ μικρός έχω ένα μεγάλο πάθος με το κυνηγετικό φυσίγγι.μαλιστα έχω κ μια μικρή συλλογή.για να καταλάβετε δεν υπάρχει περίπτωση να βρω άδειο κάλυκα χωρις να δω τι μάρκα ειναι.στην συλλογή μου έχω :πολυχρονακης,Κουικ αποστολιδης(κυριαρχούσε στα παλιά τρυγονοκαρτερα του τόπου μου),Μαπακης διάφανο 33γρ,γιαννης σακκας χάρτινο,σκορπιός (βιοτεχνία στο Χαϊδάρι),ιμπεριαλ καναδεζικο,γεωργαλας πορτοκαλι, βικτορυ καλκαντζακος,χατζηστεφανου,τσοπελας πράσινο.Άτλας σακελλαριου.θα παρακαλούσα θερμά οποιονδήποτε φίλο γνωρίζει κάτι παρά πάνω για αυτούς τους κατασκευαστές και τα φυσιγγια τους ,ας μπει στον κόπο να γράψει δυο λόγια.ίσως κάποιοι να μην ζουν βέβαια...
 
Last edited:
Πολυχρονάκης Λ.Κατσώνη στο Περιστέρι με τα nike και μια εποχή έκανε μια εισαγωγή σε s.pose Franco Beretta έχει κλείσει πριν το 2009 αν θυμάμαι καλά
Αποστολίδης με τα quick αξεπέραστο φυσίγγι για μένα μέχρι που γέμιζε με κάλυκες fiocchi όταν άλλαξε και έβαλε martignoni δεν ξέρω γιατί το φυσίγγι σταμάτησε να με συγκινεί.Υπάρχει το μαγαζί στην Πεσμαζόγλου αλλά έχει ψαρικά είδη κατάδυσης και λίγα ορειβατικά
Μαπάκης στην Ερυθραία.Ο μπαρμπα Γιάννης πρόσφατα τα παράτησε και απ ότι ξέρω ζεί και βασιλεύει
Χατζηστεφάνου στην πλατεία Ιπποδαμείας στον Πειραιά έχει κλείσει πολλά χρόνια και δεν ξέρω γιατί αφού υπήρχε διάδοχη κατάσταση από τον γιό του
Τσόπελας στην Καλλιθέα έχει κλείσει πολλά χρόνια....θυμάμαι στο μαγαζί του τα πανέμορφα Βίζλα που είχε
Ο Στόκας απ΄οτι έμαθα έφυγε πριν 1-1μιση μήνα περίπου

να σαι καλά ρε Τάσο μου θύμισες παλιές και ευχάριστες αναμνήσεις :)
 
Όχι φίλε αλταιρ δεν το γνωρίζω.καπου το είχα δει γραμμένο σε ένα άλλο κυνηγετικό φόρουμ..ΥΓ ξέχασα κ τον Γιώργο χελμη που έμαθα ότι έκλεισε το μαγαζι στη πλατεία βικτωριας.
 
Πολυχρονάκης Λ.Κατσώνη στο Περιστέρι με τα nike και μια εποχή έκανε μια εισαγωγή σε s.pose Franco Beretta έχει κλείσει πριν το 2009 αν θυμάμαι καλά
Αποστολίδης με τα quick αξεπέραστο φυσίγγι για μένα μέχρι που γέμιζε με κάλυκες fiocchi όταν άλλαξε και έβαλε martignoni δεν ξέρω γιατί το φυσίγγι σταμάτησε να με συγκινεί.Υπάρχει το μαγαζί στην Πεσμαζόγλου αλλά έχει ψαρικά είδη κατάδυσης και λίγα ορειβατικά
Μαπάκης στην Ερυθραία.Ο μπαρμπα Γιάννης πρόσφατα τα παράτησε και απ ότι ξέρω ζεί και βασιλεύει
Χατζηστεφάνου στην πλατεία Ιπποδαμείας στον Πειραιά έχει κλείσει πολλά χρόνια και δεν ξέρω γιατί αφού υπήρχε διάδοχη κατάσταση από τον γιό του
Τσόπελας στην Καλλιθέα έχει κλείσει πολλά χρόνια....θυμάμαι στο μαγαζί του τα πανέμορφα Βίζλα που είχε
Ο Στόκας απ΄οτι έμαθα έφυγε πριν 1-1μιση μήνα περίπου

να σαι καλά ρε Τάσο μου θύμισες παλιές και ευχάριστες αναμνήσεις :)
Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις!αν κ δεν πρόλαβα να κυνηγήσω με τα φυσιγγια τους,συγκινούμε ιδιαίτερα με κάθε παλιό φυσίγγι.υγ έχω ρίξει σε τσιχλες του μαπακη το διάφανο 33γρ με α1 πολύ μαλακή τουφεκια κ φονικοτατο..
 
Όχι φίλε αλταιρ δεν το γνωρίζω.καπου το είχα δει γραμμένο σε ένα άλλο κυνηγετικό φόρουμ..ΥΓ ξέχασα κ τον Γιώργο χελμη που έμαθα ότι έκλεισε το μαγαζι στη πλατεία βικτωριας.
ναι ήπιαμε καφέ πέρυσι στον μαγαζί του όταν είχε ξεκινήσει την διαδικασία αποχώρησης
αειθαλής ο κος Γιώργος και ζωηρότατος να ναι καλά :)
 
Ας ειναι καλά..είχα διαβάσει για αυτόν στο κυνηγός κ φύση.κυριε Μάκη μιας κ από ότι κατάλαβα είστε παλιός κυνηγός έχω μια ερώτηση.καποιοι πιστεύουν ότι τα παλιά ελληνικά φυσιγγια ειναι καλύτερα από τα σσημερινά.εσεις τι γνώμη έχετε;πχ το παλιό κουικ που είχε τόσο μεγάλη φήμη,μπορεί να το φτάσει κάποιο σημερινό φυσίγγι;η τα παλιά φυσιγγια του δορκα κ του λαμπρου;
 
Ας ειναι καλά..είχα διαβάσει για αυτόν στο κυνηγός κ φύση.κυριε Μάκη μιας κ από ότι κατάλαβα είστε παλιός κυνηγός έχω μια ερώτηση.καποιοι πιστεύουν ότι τα παλιά ελληνικά φυσιγγια ειναι καλύτερα από τα σσημερινά.εσεις τι γνώμη έχετε;πχ το παλιό κουικ που είχε τόσο μεγάλη φήμη,μπορεί να το φτάσει κάποιο σημερινό φυσίγγι;η τα παλιά φυσιγγια του δορκα κ του λαμπρου;
τα φυσίγγια της τελευταίας 10ετίας είναι πάααρα πολύ βελτιωμένα σε σχέση με τα παλιότερα
αυτή είναι η δική μου γνώμη :)
υσ.άσε το κύριε και τον πληθυντικό....ο σεβασμός δεν είναι εκεί :).shake hands.
 
Ρωτώ γιατί η παλιοί πίστευαν ότι αυτό οφειλόταν ότι οι παλιές πυρίτιδες ήταν καλύτερες από τις σημερινές.ολοι μου έλεγαν ότι σαν την παλιά σοκολ πωλονιας κ σαν την παλιά σιπε δεν πρόκειτε να ξαναβγούν τέτοιες μπαρουτες. .
 
Ρωτώ γιατί η παλιοί πίστευαν ότι αυτό οφειλόταν ότι οι παλιές πυρίτιδες ήταν καλύτερες από τις σημερινές.ολοι μου έλεγαν ότι σαν την παλιά σοκολ πωλονιας κ σαν την παλιά σιπε δεν πρόκειτε να ξαναβγούν τέτοιες μπαρουτες. .
Την ιδια κουβεντα λεει κ ο παππους μου που γεμιζε καποτε;)
εγω θα ήθελα νσ ασχοληθω με την ιδιογωμοση πολυ μα δεν τολμώ γιατι οτι κάνω το κάνω με πορωση κ θα αφησω πίσω αλλά που αγαπώ οπως π.χ τα σκυλια η τον λιγο χρονο με την οικογένεια.
Δεν μπορείς να τα κανεις ολα.

Μου αρεσει κ μενα η συλλογή παλιων καλυκων γιατι μου θυμίζουν παλιά ομορφα χρόνια :)
 
Η αληθεια ειναι κάπου στην μέση φιλε μου.
προχωρα η τεχνολογια οποταν δεν μπορείς να μείνεις στα παλια...δεν θα παντρεύονται.
Απο την αλληη βιομηχανοποιηση κ το κέρδος χαλουν την ποιοτητα του παλιου.
αρα κσπιυ στην μεση θα ναι το μυστικο.
 
Τα quick θυμάμαι τα αγόραζε ο πατέρας μου τη δεκαετία του '80 για το πλάγιο baikal και τα είχα προλάβει και εγώ για λίγο. Τα έπαιρνε απο τοπικό κυνηγομαγαζο εδώ στο νησί. Πολύ καλό φυσίγγι θυμάμαι, όπως επίσης και το champion σε μαύρο και αυτό πολύ καλό ηταν. Δεν θυμάμαι κατασκευαστεί όμως.
 
Ίσως κάπου εκεί να κρύβεται η αλήθεια.ΥΓ εχω και κάτι χάρτινους κάλυκες:νομπελ ελληνικός,tigre κόκκινος,nobel select μαύρος,jk6 bofors γκρι,και ένας κόκκινος unifocale 58.
 
Last edited:
Τα quick θυμάμαι τα αγόραζε ο πατέρας μου τη δεκαετία του '80 για το πλάγιο baikal και τα είχα προλάβει και εγώ για λίγο. Τα έπαιρνε απο τοπικό κυνηγομαγαζο εδώ στο νησί. Πολύ καλό φυσίγγι θυμάμαι, όπως επίσης και το champion σε μαύρο και αυτό πολύ καλό ηταν. Δεν θυμάμαι κατασκευαστεί όμως.
Τα μονα τσάμπιον που ξέρω ειναι του μακρη από δραμα.δεν ξέρω όμως αν μιλάμε για το ίδιο φυσίγγι η αν ειναι συνωνυμία..
 
Κοίτα να δεις!δεν γνώριζα ότι τα τσαμπιον ήταν τόσο παλιά φυσιγγια...ΥΓ υπήρχαν παλιά κ κάτι Νόμπελ φυσιγγια μαυρα κ κόκκινα.ειχαν το γράμμα Ν σε κύκλο.ο κάλυκας έγραφε loaded in greece.μου έχουν πει ότι τα γέμιζε ο βραχνος.ισχυει αυτό;ξέρει κανείς;
 
Κοίτα να δεις!δεν γνώριζα ότι τα τσαμπιον ήταν τόσο παλιά φυσιγγια...ΥΓ υπήρχαν παλιά κ κάτι Νόμπελ φυσιγγια μαυρα κ κόκκινα.ειχαν το γράμμα ν σε κύκλο.ο κάλυκας έγραφε loaded in greece.μου έχουν πει ότι τα γέμιζε ο βραχνος.ισχυει αυτό;ξέρει κανείς;
Βραχνός στην Αριστείδου στον Πειραιά
πολύ καλά φυσίγγια αν και λίγο ακριβά για την εποχή τους
γέμιζε και ένα πράσινο με γυαλάκι στο ρέλιασμα
έκανε εισαγωγή τα fiocchi και πρόσφατα τα όπλα Hatsan
 
Back
Top