Παλιά φυσίγγια

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω παραπανω. Απλα ρε συ συγκρινω μεταξυ αυτου που αναφερω στην ανακοινωση παραπανω, και αυτων που με δαγκωσαν ή προσπαθησαν παλιοτερα. Και γιατι; Για 2-3 πραματακια ευτελη, που αν μου τα ζηταγαν θα τα εδινα και τσαμπα. Ισως και τοση να ηταν η αξια τους ως ανθρωποι, αλλα ελπιζω πως ηταν μια αδυναμια της στιγμης απο ανθρωπους που ισως και να ειναι καλυτεροι απο οσο εδειξαν. Τελος παντων, τη καλημερα μου
Το καλο ειναι οτι εδω στο Hunters μπορι να ειμαστε λιγοι που εχουμε τη <λοξα> για τα παλια αλλα ειναι καλα παιδια ,Μαθαινουμε ,ανταλλασσουμε μεταξυ μας Ολα καλα
 

Τα ξερει κάποιος;;
Ότι είναι τα Δορκας,lambro, κλπ για την Ελλάδα είναι τα Olympia για την Κυπρο......

Ερχόντουσαν πριν κάποια χρόνια κ εδώ(ειχαν αλλάξει δυο αντιπροσωπους) αλλά δυστυχώς δεν έχει βρεθεί κάποιος να τα "επαναφέρει"....

IMG_20210416_174922.jpg
 
Ότι είναι τα Δορκας,lambro, κλπ για την Ελλάδα είναι τα Olympia για την Κυπρο......

Ερχόντουσαν πριν κάποια χρόνια κ εδώ(ειχαν αλλάξει δυο αντιπροσωπους) αλλά δυστυχώς δεν έχει βρεθεί κάποιος να τα "επαναφέρει"....

View attachment 25971
Εσυ πρέπει να γράψεις ένα ΒΙΒΛΊΟ για τα παλια φυσίγγια.. να αφήσεις κληρονομιά στους νέους. Ευχαριστώ!
 
Εσυ πρέπει να γράψεις ένα ΒΙΒΛΊΟ για τα παλια φυσίγγια.. να αφήσεις κληρονομιά στους νέους. Ευχαριστώ!
Το έχω σκεφτεί εδώ κ πολλα χρονια..
Αυστηρά κ μόνο για Ελληνικά φυσίγγια..
Που θα περιειχε τα βιογραφικά κλπ όλων των παλιων κατασκευαστών από όλη την χώρα.....
Δυστηχως ομως δεν είναι καθόλου ευκολο κάτι τέτοιο...
Και το κακό είναι πως οι περισσότεροι λόγο προχωρημενης ηλικίας έχουν φυγει απο την ζωή, κ ετσι χάνονται κ οι οποιες πληροφορίες δεν εχουν βγει ποτε στην δημοσιότητα.....
 
Το έχω σκεφτεί εδώ κ πολλα χρονια..
Αυστηρά κ μόνο για Ελληνικά φυσίγγια..
Που θα περιειχε τα βιογραφικά κλπ όλων των παλιων κατασκευαστών από όλη την χώρα.....
Δυστηχως ομως δεν είναι καθόλου ευκολο κάτι τέτοιο...
Και το κακό είναι πως οι περισσότεροι λόγο προχωρημενης ηλικίας έχουν φυγει απο την ζωή, κ ετσι χάνονται κ οι οποιες πληροφορίες δεν εχουν βγει ποτε στην δημοσιότητα.....
Προσπάθησε τουλάχιστο....θα αξίζει!!
Το'χεις.... ;)
 
Το έχω σκεφτεί εδώ κ πολλα χρονια..
Αυστηρά κ μόνο για Ελληνικά φυσίγγια..
Που θα περιειχε τα βιογραφικά κλπ όλων των παλιων κατασκευαστών από όλη την χώρα.....
Δυστηχως ομως δεν είναι καθόλου ευκολο κάτι τέτοιο...
Και το κακό είναι πως οι περισσότεροι λόγο προχωρημενης ηλικίας έχουν φυγει απο την ζωή, κ ετσι χάνονται κ οι οποιες πληροφορίες δεν εχουν βγει ποτε στην δημοσιότητα.....
Φίλε.. κάνε την αρχή και μετά γράφεις ένα άλλο.. όλοι έτσι κάπως ξεκίνησαν....
 
Το έχω σκεφτεί εδώ κ πολλα χρονια..
Αυστηρά κ μόνο για Ελληνικά φυσίγγια..
Που θα περιειχε τα βιογραφικά κλπ όλων των παλιων κατασκευαστών από όλη την χώρα.....
Δυστηχως ομως δεν είναι καθόλου ευκολο κάτι τέτοιο...
Και το κακό είναι πως οι περισσότεροι λόγο προχωρημενης ηλικίας έχουν φυγει απο την ζωή, κ ετσι χάνονται κ οι οποιες πληροφορίες δεν εχουν βγει ποτε στην δημοσιότητα.....
Καντο τασο ;)
 
Φίλε.. κάνε την αρχή και μετά γράφεις ένα άλλο.. όλοι έτσι κάπως ξεκίνησαν....
Και την υποστήριξη μου θα εχεις σε φωτογραφίες από παλιά φυσίγγια περιοδικά.. βάλε και πυρίτιδες ότι αφορά την ελληνική βιομηχανία φυσιγγιων.. νομίζω θα είναι δυνατό.!
 
8* το concord η είναι ξαναγεμισμενο?
Σε αυτό τον πρασινο καλυκα ειχε γεμισει κ το cobra.....
Δεν νομίζω να είναι ξανά γεμισμένο άλλα ποιος ξέρει;
Ειχα κόψει ένα και είχε 1,95-33(mb32) και ο κάλυκας φαίνεται καινουργιος δεν είναι καλιμπραρισμένος.
 
Εχω ριξει πολλα Κουτουμανος,Απο τα απλα τσιχλοφυσιγγα μεχρι τα ολυμπος,Καλα φυσιγγια και σχετικα φθηνα ,Γενικα παντα προτιμουσα να αγοραζω απο ντοποιους βιοτεχνες ,
Έτσι πρέπει όσο μπορούμε να στηρίζουμε τους ντοπιους και ιδιαίτερα τους Ελληνες αλλά και αυτοί μην μας περνούν το κεφάλι με τις τιμές τους γιατί υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές.......
 
Αφου λες mb 32 κ τσιμπημενο τότε αυτό είναι.. Είχα την εντυπωση πως ήταν 6*....
Κανονικά 6* τα βγάζει αλλά αυτά τα 3 που έπεσαν στα χέρια μου δεν ξέρω γιατι είναι 8* και δεν έχω ξαναδεί πάλι τέτοια κάπου. Ναι εριξα ένα και είναι τσιμπημένο.
 
Back
Top