Παλιά φυσίγγια

Καλημέρα σε όλους τους συλλέκτες. Είμαι νέος στο forum σας - το βρήκα τυχαία καθώς τα παλιά φυσίγγια είναι κάτι που μας δένει με τα παιδικά μας χρόνια. Κυνηγός αλλά όχι "επαγγελματίας" κι εγώ. Πρωτοέβγαλα άδεια το 1998 και συνέχισα κάθε χρόνο μέχρι το 2012 οπότε σταμάτησα. Μετά από μια προσωπική-οικογενειακή ισχυρή στεναχώρια έμεινα εκτός μέχρι φέτος, οπότε αποφάσισα να ξαναμπώ στην παλιά ενασχόληση - δε μπορείς να την αποχωριστείς έτσι κι αλλιώς. Μπήκα στο φόρουμ διότι πιστεύω ότι έχω κάποια φυσίγγια και ενδεχομένως πληροφορίες που θα αρέσουν και δεν είναι σωστό να τα κρατάμε κρυφά. Από την παλιά εποχή περίπου 2000 είχα αγοράσει πολλά φυσίγγια τα οποία βρίσκονται σε ντουλάπι σε πολύ καλή κατάσταση μέχρι σήμερα ( κυρίως ΠΥΡΚΑΛ, Λάμπρο ,Μaionchi , Remington κ.λπ) αλλά και άλλα που μπορεί εσείς ως περισσότερο ειδήμονες ελπίζω να εκτιμήσετε και να χαρείτε. Δεν είμαι ιδιογομωτής είναι όλα αγορασμένα - μπορώ να σας πω και από ποια συγκεκριμένα μαγαζιά. Λόγω εργασίας θα ανεβάσω λεπτομερείς φωτογραφίες αγότερα. Έχω επίσης ένα κουτί και την παλιά φυσιγγιοθήκη του πεθερού μου που δε ζει πιά. Μέσα εκεί υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την ασφάλεια χρήσης των συγκεκριμένων φυσιγγίων. Σας ευχαριστώ πολύ.
Ωραία ΟΛΑ τους....
 
Φυσίγγια Quick. Νομίζω αγορασμένα από το ίδιο μαγαζί Αλεξανδράκης στην Κλαυθμώνος. Δε γνωρίζω πόσο καλά είναι αυτά τα φυσίγγια - τα έχω κρατήσει ως συλλεκτικά αν και είναι ολοκαίνουργια σα να αγοράστηκαν σήμερα. Η χρονολογία αγοράς φαίνεται επίσης.













Παρα πολυ γνωστα φυσιγγια αν κ ο κατασκευαστης τους σαν ονομα δεν ηταν τοσο γνωστος σε σχεση με τους "μεγαλους"... Ηταν λιγο δυνατα φυσιγγια αλλα εχουν αφησει κ αυτα την δικη τους ιστορια στο συναφι μας..
και ειδικα αυτα που εχεις τα παλια κ τα ακομα παλαιοτερα...οι μαρτυριες παλαιοτερων ελεγαν για φυσιγγι παντως καιρου κ θηραματος...
Μετα αρχισαν κ τα παραπονα με αλλαγες στους καλυκες κλπ που πιθανον να ειχαν βαση...
Παντως το '05-06 που ειχα παρει ενα κουτι 9αρια για δοκιμη στις τσιχλες δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενος...
 
Σωστα αλλα δεν ηταν μονον αυτο..γιατι δεν νομιζω τοτε οι περισσοτεροι να ανοιγαν ενα φυσιγγι κ να εβλεπαν τι υλικα ειχε μεσα ωστε να ξερουν αν καπου εχει αλλαξει σε περιπτωση που πεσει η αποδοση....
Πιστευω πως το Ελληνικο προιον απο ανεκαθεν το ειχαμε παρεξηγησει σε συγκριση με τα εισαγομενα..
Λεμε (με στενοχωρια και απορια)γιατι η ΕΒΟ δεν παραγει κυνηγετικα οπλα κ καποτε που πηγε να κανει μια αρχη πηγε χαμμενη...
Το ερωτημα ομως ειναι ποσοι απο εμας θα ειμαστε διαθετειμενοι να τα αγοραζαμε(και να βοηθουσαμε κ την οικονομια μας) οταν υπαρχουν τοσα αλλα απο ξενες χωρες.......

Δεν νομιζω να ειναι τοσο παλια..βεβαια εμεινε κ το κουτι ιδιο κ δεν υπαρχει καμμια ουσιαστικη διαφορα εξωτερικα ωστε να μας προιδεαζει για το περιεχομενο...
Μετα τον καλυκα win.εβαλε martignoni,fiocchi hellas-italy κλπ...

Ακριβως αυτα τα υλικα εχω βρει σε φυσιγγια δεκαετιας '90...
Τα πρωτα quick στον καλυκα win. ηθελα να ηξερα τι πυριτιδα ειχαν.......
Prima
 
Το περασμένο Σαββατοκύριακο το πέρασα διαβάζοντας σχεδόν όλες τις αναρτήσεις από την αρχή. Έμαθα πολλά που δεν ήξερα , είδα φυσίγγια που είχα αλλά δε γνώριζα για αυτά. Το Δεκέμβριο του 1999 βρέθηκα στην Καλαμάτα και περπατώντας βρήκα ένα κυνηγομάγαζο - δε θυμάμαι καν το όνομα. Ήταν νομίζω στην είσοδο από οδό Αθηνών στο κέντρο κοντά στο ανοικτό ποτάμι ακόμα. Μπήκα μέσα και πήρα ένα κουτί που μου πρότεινε ο μαγαζάτορας. Δεν τα είχα ξανακούσει ποτέ. MASTER - ΕΡΜΗΣ. Μετά διάβασα ότι το εργαστήριο γόμωσης ήταν στη Μάδενα Μεσσήνης. Έχω ρίξει ένα δύο. Τα υπόλοιπα βρίσκονται στο κουτί τους.













 
Καλωσήρθες Παναγιώτη στην παρέα μας και καλή επανεκκίνηση με την όμορφη απασχόληση του κυνηγιού. Πέρνα αν είναι να μας συστηθείς στη σχετική ενότητα https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-477#post-521201 και να σε γνωρίσουμε καλύτερα. Θα αναμένουμε να μοιραστείς μαζί μας το όμορφό σου φωτογραφικό υλικό και τις πληροφορίες.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Το περασμένο Σαββατοκύριακο το πέρασα διαβάζοντας σχεδόν όλες τις αναρτήσεις από την αρχή. Έμαθα πολλά που δεν ήξερα , είδα φυσίγγια που είχα αλλά δε γνώριζα για αυτά. Το Δεκέμβριο του 1999 βρέθηκα στην Καλαμάτα και περπατώντας βρήκα ένα κυνηγομάγαζο - δε θυμάμαι καν το όνομα. Ήταν νομίζω στην είσοδο από οδό Αθηνών στο κέντρο κοντά στο ανοικτό ποτάμι ακόμα. Μπήκα μέσα και πήρα ένα κουτί που μου πρότεινε ο μαγαζάτορας. Δεν τα είχα ξανακούσει ποτέ. MASTER - ΕΡΜΗΣ. Μετά διάβασα ότι το εργαστήριο γόμωσης ήταν στη Μάδενα Μεσσήνης. Έχω ρίξει ένα δύο. Τα υπόλοιπα βρίσκονται στο κουτί τους.













Αφοί Μπουρίκα.!!!
 
Αφοί Μπουρίκα.!!!
Αυτά που είχα προλάβει από την βιομηχανία Ερμής και έριχνα κατά καιρούς ήταν τα Killer. Αν θυμάμαι καλά είχαν τον κάλυκα και καψούλι του master αλλά ήταν σε καφέ χρώμα. Δυνατή τουφέκια για 34 γρ το υπολογίζω μετά από τόσα χρόνια. Δεν ήξερα τότε να ανοίξω ένα να βγάλω δύο φωτογραφίες. Καφέ και το κουτί επίσης με έναν λαγό να κάθεται στα πόδια του.
 
Αφιέρωμα στη συλλογή από ΠΥΡΚΑΛ. Φυσίγγια αγορασμένα (κατά το 1998 - 2000) από τον Καλκατζάκο και ως επί το πλείστον από ένα παλιό μαγαζί της Πεύκης ( Π.Γιανέλλος) που έχει μεταφερθεί από όσο ξέρω πλέον. Δυνατά φυσίγγια. Τα χρησιμοποίησα αρκετά.


 
ΙΝΤΕΑΛ 32g με ένα ιδιαίτερο καψύλιο. Πρόλαβα το παλιό κουτί με τα προϊόντα της ΠΥΡΚΑΛ. Απεικονίζονται τα πυρομαχικά που παρήγαγε τότε για G3, M1, Bren-Enfield, 45ρια και Τhomson κ.λπ.

















Μπραβο Παναγιωτη(ολα τους)πολυ ωραια...!
Βλεπω στα "πανω" πυρκαλ που εχεις χτυπησει την ημερ/νια αγορας 11/1999,Αυτα τα φυσιγγια ειναι παραγωγη δεκαετιας 80 κ που προφανως ειχαν μεινει στα ραφια του καταστηματος..
τα "κατω" δεκαετιας 90...
Derby. Από τα πιο ωραία...







οντως ηταν πολυ καλα...Γυρω στο '99 ηταν που ειχα ριξει δυο κουτια ν7 κ ν9 με το μονοκαννο...
Ηταν κ ο μονος τυπος της πυρκαλ που ειχα ριξει τοτε..
Σε ευχαριστω που με γυρισες πισω σε χρονια αλησμονητα......
 
Μπραβο Παναγιωτη(ολα τους)πολυ ωραια...!
Βλεπω στα "πανω" πυρκαλ που εχεις χτυπησει την ημερ/νια αγορας 11/1999,Αυτα τα φυσιγγια ειναι παραγωγη δεκαετιας 80 κ που προφανως ειχαν μεινει στα ραφια του καταστηματος..
τα "κατω" δεκαετιας 90...

οντως ηταν πολυ καλα...Γυρω στο '99 ηταν που ειχα ριξει δυο κουτια ν7 κ ν9 με το μονοκαννο...
Ηταν κ ο μονος τυπος της πυρκαλ που ειχα ριξει τοτε..
Σε ευχαριστω που με γυρισες πισω σε χρονια αλησμονητα......
Παρακαλώ Τάσο. Επειδή είμαι νέος στο forum φοβάμαι μήπως καταχρώμαι το χώρο με τόσες φωτογραφίες. Έχω αρκετά πράγματα από εκείνη την εποχή όπως θα δείτε και στη συνέχεια.
 
Κάποια καλά Maionchi από 1999...ΑΖ-20 Μ-speed













az 20 7αρια! ήμουν πιτσιρικας 13ων χρονων με ενα παλιο browning citory δανεικο διπλα στον πατερα και τον θειο μου για τρυγονια, εκεινη την εποχη ειχα ξεκινήσει μαθηματα με τον αιγινητη και εριχνα διοφθαλμα...
μπαινει ενα ζευγαρι τοσο ψηλωμενο που το μπροστινο καρτερι δεν ντουφεκισε και μου λενε ρίξτους εσυ. πρωτη ντουφεκια στο βροντο, δευτερη με διπλη προσκοπευση και το ενα πουλι τσακιζει και πεφτει αεροπλανάκι για αρκετα δευτερολεπτα λογω υψους...
 
Back
Top