Παλιά φυσίγγια

20 KAΛHBR
Θα μας χάλαγε να το έγραφαν με ή στα Ελληνικά ???
Αααα ρε Κύριλλε και Μεθόδιε,
Και πόσο στενόμυαλοι οι τότε Βυζαντινοί άρχοντες οταν δίδαξαν τους Σλάβους και τους Ρώσους.
Εχουν αγοραστει απο εκει απο Μοσχα
 
Πιο πολύ τα αγοράζαμε για πάπια στο Αιτωλικό και στην Ανθηλη.Αλλά ρίχναμε εισαγόμενα.Δεν είχαμε εμπιστοσύνη σε Ελληνικά φυσιγγια,τόσο μας έκοβε.Το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο.Πέρα από κάποια μέτρα ότι και να τους ε ριχνες τα παπιά το είχαν για ρύζι.
 
Τα ξετρυπωσα από το συρτάρι ξεχασμένα.Δεν ξέρω με τι τα γεμιζε ,λυπαμαι να τα χαλάσω.View attachment 17203View attachment 17204
τοτε ειχαν πυριτιδα m92s...

Δεν είχαμε εμπιστοσύνη σε Ελληνικά φυσιγγια,τόσο μας έκοβε
και τωρα δεν εχει αλλαξει κ τοσο πολυ αυτη η νοοτροπια στα "δυσκολα" θηραματα...
 
τοτε ειχαν πυριτιδα m92s...


και τωρα δεν εχει αλλαξει κ τοσο πολυ αυτη η νοοτροπια στα "δυσκολα" θηραματα...
Η πρακτικη καποιων βιοτεχνων (και του εξωτερικου για να ειμαστε δικαιοι) να αλλαζουν συνεχως τα "εντερα" τους, ειναι υπευθυνη γι'αυτο
 
Καλημέρα σε όλους τους συλλέκτες. Είμαι νέος στο forum σας - το βρήκα τυχαία καθώς τα παλιά φυσίγγια είναι κάτι που μας δένει με τα παιδικά μας χρόνια. Κυνηγός αλλά όχι "επαγγελματίας" κι εγώ. Πρωτοέβγαλα άδεια το 1998 και συνέχισα κάθε χρόνο μέχρι το 2012 οπότε σταμάτησα. Μετά από μια προσωπική-οικογενειακή ισχυρή στεναχώρια έμεινα εκτός μέχρι φέτος, οπότε αποφάσισα να ξαναμπώ στην παλιά ενασχόληση - δε μπορείς να την αποχωριστείς έτσι κι αλλιώς. Μπήκα στο φόρουμ διότι πιστεύω ότι έχω κάποια φυσίγγια και ενδεχομένως πληροφορίες που θα αρέσουν και δεν είναι σωστό να τα κρατάμε κρυφά. Από την παλιά εποχή περίπου 2000 είχα αγοράσει πολλά φυσίγγια τα οποία βρίσκονται σε ντουλάπι σε πολύ καλή κατάσταση μέχρι σήμερα ( κυρίως ΠΥΡΚΑΛ, Λάμπρο ,Μaionchi , Remington κ.λπ) αλλά και άλλα που μπορεί εσείς ως περισσότερο ειδήμονες ελπίζω να εκτιμήσετε και να χαρείτε. Δεν είμαι ιδιογομωτής είναι όλα αγορασμένα - μπορώ να σας πω και από ποια συγκεκριμένα μαγαζιά. Λόγω εργασίας θα ανεβάσω λεπτομερείς φωτογραφίες αγότερα. Έχω επίσης ένα κουτί και την παλιά φυσιγγιοθήκη του πεθερού μου που δε ζει πιά. Μέσα εκεί υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την ασφάλεια χρήσης των συγκεκριμένων φυσιγγίων. Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Καλημέρα σε όλους τους συλλέκτες. Είμαι νέος στο forum σας - το βρήκα τυχαία καθώς τα παλιά φυσίγγια είναι κάτι που μας δένει με τα παιδικά μας χρόνια. Κυνηγός αλλά όχι "επαγγελματίας" κι εγώ. Πρωτοέβγαλα άδεια το 1998 και συνέχισα κάθε χρόνο μέχρι το 2012 οπότε σταμάτησα. Μετά από μια προσωπική-οικογενειακή ισχυρή στεναχώρια έμεινα εκτός μέχρι φέτος, οπότε αποφάσισα να ξαναμπώ στην παλιά ενασχόληση - δε μπορείς να την αποχωριστείς έτσι κι αλλιώς. Μπήκα στο φόρουμ διότι πιστεύω ότι έχω κάποια φυσίγγια και ενδεχομένως πληροφορίες που θα αρέσουν και δεν είναι σωστό να τα κρατάμε κρυφά. Από την παλιά εποχή περίπου 2000 είχα αγοράσει πολλά φυσίγγια τα οποία βρίσκονται σε ντουλάπι σε πολύ καλή κατάσταση μέχρι σήμερα ( κυρίως ΠΥΡΚΑΛ, Λάμπρο ,Μaionchi , Remington κ.λπ) αλλά και άλλα που μπορεί εσείς ως περισσότερο ειδήμονες ελπίζω να εκτιμήσετε και να χαρείτε. Δεν είμαι ιδιογομωτής είναι όλα αγορασμένα - μπορώ να σας πω και από ποια συγκεκριμένα μαγαζιά. Λόγω εργασίας θα ανεβάσω λεπτομερείς φωτογραφίες αγότερα. Έχω επίσης ένα κουτί και την παλιά φυσιγγιοθήκη του πεθερού μου που δε ζει πιά. Μέσα εκεί υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την ασφάλεια χρήσης των συγκεκριμένων φυσιγγίων. Σας ευχαριστώ πολύ.
Καλωσήρθες Παναγιώτη στην παρέα μας και καλή επανεκκίνηση με την όμορφη απασχόληση του κυνηγιού. Πέρνα αν είναι να μας συστηθείς στη σχετική ενότητα https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-477#post-521201 και να σε γνωρίσουμε καλύτερα. Θα αναμένουμε να μοιραστείς μαζί μας το όμορφό σου φωτογραφικό υλικό και τις πληροφορίες.
 
Η πρακτικη καποιων βιοτεχνων (και του εξωτερικου για να ειμαστε δικαιοι) να αλλαζουν συνεχως τα "εντερα" τους, ειναι υπευθυνη γι'αυτο
Σωστα αλλα δεν ηταν μονον αυτο..γιατι δεν νομιζω τοτε οι περισσοτεροι να ανοιγαν ενα φυσιγγι κ να εβλεπαν τι υλικα ειχε μεσα ωστε να ξερουν αν καπου εχει αλλαξει σε περιπτωση που πεσει η αποδοση....
Πιστευω πως το Ελληνικο προιον απο ανεκαθεν το ειχαμε παρεξηγησει σε συγκριση με τα εισαγομενα..
Λεμε (με στενοχωρια και απορια)γιατι η ΕΒΟ δεν παραγει κυνηγετικα οπλα κ καποτε που πηγε να κανει μια αρχη πηγε χαμμενη...
Το ερωτημα ομως ειναι ποσοι απο εμας θα ειμαστε διαθετειμενοι να τα αγοραζαμε(και να βοηθουσαμε κ την οικονομια μας) οταν υπαρχουν τοσα αλλα απο ξενες χωρες.......
Τα Quick του Αποστολιδη, ειναι γεμισμενα πιθανον σε Αμερικανικο καλυκα. Δεκαετιας 80, τοτε που κυκλοφορουσαν και διαφορα εξωτικα υλικα εδω
Δεν νομιζω να ειναι τοσο παλια..βεβαια εμεινε κ το κουτι ιδιο κ δεν υπαρχει καμμια ουσιαστικη διαφορα εξωτερικα ωστε να μας προιδεαζει για το περιεχομενο...
Μετα τον καλυκα win.εβαλε martignoni,fiocchi hellas-italy κλπ...
Με πυριτηδα gm3 κιαθιο snia
Ακριβως αυτα τα υλικα εχω βρει σε φυσιγγια δεκαετιας '90...
Τα πρωτα quick στον καλυκα win. ηθελα να ηξερα τι πυριτιδα ειχαν.......
 
Καλησπέρα και πάλι. Αρχίζω από το κουτί με τα Bofors. Τα κουτιά είναι σα να έχουν αγοραστεί σήμερα παρ'ότι έχουν περάσει 22 χρόνια. Πάντα είχα τη συνήθεια κι έβαζα στο εσωτερικό του χαρτονιού την ημερομηνία αγοράς. Τα συγκεκριμένα μου τα είχε προτείνει ο πεθερός μου ως καλά φυσίγγια αλλά περισσότερες λεπτομέρειες δε γνωρίζω. Όπως είπα οι ειδήμονες ας μας διαφωτίσουν. Έχουν αγοραστεί από ένα μαγαζί που έχει κλείσει πλέον εδώ και χρόνια, Αλεξανδράκης στην πλατεία Κλαυθμώνος μέσα στη στοά.










 
Να και κατι που δεν ειχε φανει εδω...jk6 θεοδωριδης 34γρ με συγκεντρωτηρα αντι τα πιο συνηθισμενα με την μαλλινη ταπα...βεβαια οι διαφορες τους εξωτερικα ηταν οι ιδιες τοσο στα φυσιγγγια οσο κ στο κουτι....
"Ιστορικο" το μαγαζι του Γιωργου Αλεξανδρακη..
 
Φυσίγγια Quick. Νομίζω αγορασμένα από το ίδιο μαγαζί Αλεξανδράκης στην Κλαυθμώνος. Δε γνωρίζω πόσο καλά είναι αυτά τα φυσίγγια - τα έχω κρατήσει ως συλλεκτικά αν και είναι ολοκαίνουργια σα να αγοράστηκαν σήμερα. Η χρονολογία αγοράς φαίνεται επίσης.













 
Back
Top