Παλιά φυσίγγια



RWS το 1963
Στην εμφάνιση και γραφικά δεν έχουν αλλάξει.
IMG-20190523-221529.jpg

IMG-20190523-221540.jpg
 
Όντως δεν τα έχω δοκιμάσει.. μαύρες ποιές λες?
τσιχλες που ερχονται πρωι πρωι , η βραδυ βραδυ στα 15 μετρα κοντα, και λεμε μαυρες γιατι στο σκοταδι δεν διακρινοντε καλα , μονο μια μαυρη σιουλετα βλεπεις μεσα στην σκοτηνια
 
Last edited by a moderator:
bank regions near me
Max D & Ballader STOKAS
Νίκο.....Το Ballander το είχα ρίξει φέτος μισό κουτί στις μαύρες σε πρωινό σε Νο8.....Φωτιά ήταν....
Το Ballader ήταν ένα μισόταπο φυσίγγι, 33 γρ. Το βύσμα του ήταν μια πλαστική τάπα, πατέντα του Στόκα, που τη διαφήμιζε ότι ... "αντικαθιστά πλήρως τη μάλλινη τάπα, αλλά χωρίς τα μύρια όσα ελαττώματά της" !!! ......... (χωρίς να διευκρινίζει όμως ποια εννοούσε ως μύρια ελαττώματα της μάλλινης) .sarcastic.
Η τάπα αυτή αποτελείτο από ένα "στραβό σταυρό" ... (φανταστείτε τον σταυρό του ελικοειδή διασπορέα του Θώδη, με τα λοξά πτερύγια), με φούστα από κάτω κι από πάνω. Κάτι δηλαδή σαν τις μισόταπες BIOR (Biorientabile) του Gualandi και FREE-SHOTS της Cheddite, αλλά με τη διαφορά ότι οι φούστες του (και πάνω και κάτω) ήταν ρηχές, σαν τις συνήθεις φούστες των συγκεντρωτήρων, κι όχι βαθιές (μισό κυάθιο) όπως στις παραπάνω μισόταπες.
Δεν ξέρω αν έχω εδώ κανένα να σφάξω να βάλω φωτό. (Στο χωριό έχω σίγουρα κάμποσα, μαζί με το κουτί) ...
 
Το Ballader ήταν ένα μισόταπο φυσίγγι, 33 γρ. Το βύσμα του ήταν μια πλαστική τάπα, πατέντα του Στόκα, που τη διαφήμιζε ότι ... "αντικαθιστά πλήρως τη μάλλινη τάπα, αλλά χωρίς τα μύρια όσα ελαττώματά της" !!! ......... (χωρίς να διευκρινίζει όμως ποια εννοούσε ως μύρια ελαττώματα της μάλλινης) .sarcastic.
Η τάπα αυτή αποτελείτο από ένα "στραβό σταυρό" ... (φανταστείτε τον σταυρό του ελικοειδή διασπορέα του Θώδη, με τα λοξά πτερύγια), με φούστα από κάτω κι από πάνω. Κάτι δηλαδή σαν τις μισόταπες BIOR (Biorientabile) του Gualandi και FREE-SHOTS της Cheddite, αλλά με τη διαφορά ότι οι φούστες του (και πάνω και κάτω) ήταν ρηχές, σαν τις συνήθεις φούστες των συγκεντρωτήρων, κι όχι βαθιές (μισό κυάθιο) όπως στις παραπάνω μισόταπες.
Δεν ξέρω αν έχω εδώ κανένα να σφάξω να βάλω φωτό. (Στο χωριό έχω σίγουρα κάμποσα, μαζί με το κουτί) ...
Όντως έτσι είναι....Το βύσμα ήταν στραβό από το πάτημα να ξέρεις....
Έχω σφαγμένο ένα Ballander να το δείτε.
Το απόγευμα αν θέλετε ανεβάζω φωτό....
 
Παίδες του Stoka το Ballander 33gr (mezzo) που λέγαμε....

url=https://postimg.cc/VJXN73Yc]
20190510-224557.jpg
[/url]
url=https://postimg.cc/cvNLCTcV]
20190510-224557.jpg
[/url]







https:
Αν δείτε στη συνέχεια.....Η τάπα του στόκα είναι τελείως μα τελείως διαφορετική από τις άλλες....Το (ποτηράκι) έχει βάθος μόλις 3,1mm...Πολύ λίγο πιστεύω για μισόταπα....


url=https://postimg.cc/TpDzy67P]
20190722-184800.jpg
[/url]





wheres
Στο τέλος έβαλα 3 διαφορετικές μισόταπες να δούμε τις διαφορές...

1η) Από Lambro mezzo 30
2η) Fantom Bior 28
3η) Στόκας Ballander 33
Καμία σχέση του Στόκα με τις άλλες δυό...Του Στόκα πιστεύω δν μπωρεί να σου δώσει κατανομή πυκνή τόσο όσο οι άλλες δύο....
 
Last edited:
Κι αντί για 7αρι, 9αρι μέσα, είχε αρχίσει τότε η κατρακύλα όταν το έβγαλε, θυμάμαι
Για τα σκάγια μπορώ να πω πως ήταν mix....Αυτό όλοι θα το γνωρίζουν... .sarcastic.
Εκείνο που δν κατάλαβα ποτέ ήταν οι πυρίτιδες που γέμιζε.
Υπήρχε πυρίτιδα REX όπως έγραφε στο πίσω μέρος των κουτιών....;;;
 
Για τα σκάγια μπορώ να πω πως ήταν mix....Αυτό όλοι θα το γνωρίζουν... .sarcastic.
Εκείνο που δν κατάλαβα ποτέ ήταν οι πυρίτιδες που γέμιζε.
Υπήρχε πυρίτιδα REX όπως έγραφε στο πίσω μέρος των κουτιών....;;;
Ναι γέμιζε πολλά με αυτή όπως το s32 που όταν κυκλοφόρησε ήταν εδάφους-αέρος με το πάτημα της σκανδαλης ο χάρος βάραγε με την κοσα δίχως οίκτο... για μένα το καλύτερο τσιχλοφυσιγγο που κυκλοφόρησε ποτε...μετά γεμιζοταν με νικε (εξίσου καλό) μετά ούτε και αυτός δεν ήξερε..
 
Ναι γέμιζε πολλά με αυτή όπως το s32 που όταν κυκλοφόρησε ήταν εδάφους-αέρος με το πάτημα της σκανδαλης ο χάρος βάραγε με την κοσα δίχως οίκτο... για μένα το καλύτερο τσιχλοφυσιγγο που κυκλοφόρησε ποτε...μετά γεμιζοταν με νικε (εξίσου καλό) μετά ούτε και αυτός δεν ήξερε..
Τα θρυλικο s32(δεν μιλαω για τα μετεπειτα με τα δυο νουμερα σκαγιων) δεν προλαβε την rex...το '00-'02 που εριχνα το s32 ηταν με nike οπως κ το meteo κ double..
Αμεσως μετα καπου στο "04 γεμιζε τα s32,meteo με aquilla 2(καμμια σχεση κ στο χρωμα με την σημερινη aquilla)..η αποδοση του ομως ηταν το ιδιο καλη αν οχι καλυτερη απο το προηγουμενο...
Οι πυριτιδες rex ηρθαν στα φυσιγγια του στοκα γυρω στο '07...
 
Last edited:
Κι αντί για 7αρι, 9αρι μέσα, είχε αρχίσει τότε η κατρακύλα όταν το έβγαλε, θυμάμαι
Ετσι οπως τα γραφεις ειναι, σε MAX40 No5 μετρημενα τα σκαγια με παχυμετρο βγηκανε Νο7
αν θελετε ανεβαζω φωτο.
Παντος τα φυσιγγια του τα ειχα προλαβει στις καλες εποχες και ηταν φαρμακι.
Να ναι καλα ο ανθρωπος τωρα εκει που ειναι.
 
Ετσι οπως τα γραφεις ειναι, σε MAX40 No5 μετρημενα τα σκαγια με παχυμετρο βγηκανε Νο7
αν θελετε ανεβαζω φωτο.
Παντος τα φυσιγγια του τα ειχα προλαβει στις καλες εποχες και ηταν φαρμακι.
Να ναι καλα ο ανθρωπος τωρα εκει που ειναι.
Νίκο ανέβασε φωτό όταν μπορέσεις από το ΜΑΧ 40 να δούμε....
 
STOKAS MAX SEMI MAGNUM No5.(Αγορα 10 χρονια+)
Τιμη=?
Σκαγια=38.72
Σκαγια στο γραμαριο=11
Πυριτιδα=(1.80)
Βυσμα=Stokas
Καψουλι=686?
Καλυκας=22 xil Nobelsport
Υψος καλυκα=58.80
Διαμετρος σκαγιου=24.95(10 σκαγια στη σειρα)

Τα καταφερα με τη 2η:)

Φιλε ΒΕΡΒΕΝ σορρυ αλλα δεν ανεβηκε καλα την πρωτη φορα. :) (Οfftopic)
Αιντε ολο edit θα κανω:(
Εχω και κατι 27βολλα με το κουτακι τους και κατι 6+7 36 αν θυμαμαι καλα αν θελετε τα ανεβαζω και αυτα
αλλα αυριο γιατι τωρα εκει που τα εχω....

2087STOKAS MAX SEMI 40 GR No5..JPG
 
Last edited:
Back
Top