Παλιά φυσίγγια

STOKAS MAX SEMI MAGNUM No5.(Αγορα 10 χρονια+)
Τιμη=?
Σκαγια=38.72
Σκαγια στο γραμαριο=11
Πυριτιδα=(1.80)
Βυσμα=Stokas
Καψουλι=686?
Καλυκας=22 xil Nobelsport
Υψος καλυκα=58.80
Διαμετρος σκαγιου=24.95(10 σκαγια στη σειρα)

Τα καταφερα με τη 2η:)

Φιλε ΒΕΡΒΕΝ σορρυ αλλα δεν ανεβηκε καλα την πρωτη φορα. :) (Οfftopic)
Αιντε ολο edit θα κανω:(
Εχω και κατι 27βολλα με το κουτακι τους και κατι 6+7 36 αν θυμαμαι καλα αν θελετε τα ανεβαζω και αυτα
αλλα αυριο γιατι τωρα εκει που τα εχω....

View attachment 2087View attachment 2087
Αψογος
 
STOKAS MAX SEMI MAGNUM No5.(Αγορα 10 χρονια+)
Τιμη=?
Σκαγια=38.72
Σκαγια στο γραμαριο=11
Πυριτιδα=(1.80)
Βυσμα=Stokas
Καψουλι=686?
Καλυκας=22 xil Nobelsport
Υψος καλυκα=58.80
Διαμετρος σκαγιου=24.95(10 σκαγια στη σειρα)

Τα καταφερα με τη 2η:)

Φιλε ΒΕΡΒΕΝ σορρυ αλλα δεν ανεβηκε καλα την πρωτη φορα. :) (Οfftopic)
Αιντε ολο edit θα κανω:(
Εχω και κατι 27βολλα με το κουτακι τους και κατι 6+7 36 αν θυμαμαι καλα αν θελετε τα ανεβαζω και αυτα
αλλα αυριο γιατι τωρα εκει που τα εχω....

View attachment 2087View attachment 2087
προσεξτε τον συγκερωτηρα με τα στρηφτα ποδαρακια ειναι οπως η μησοταπα του μπαλαντερ
 
Ακομα ενα απο το αρχειο,
το buffer ηταν παραπανω αλλα σκορπισε οταν το ανοιξα.:)

MAIONCHI MAGNUM Nο0
Τιμη=?
Σκαγια=51.08(153)
Σκαγια στο γραμαριο=3
Πυριτιδα=TECNA(2.10)
Βυσμα=ADIGELLO
Καψουλι=?
Buffer=0.350γρ
Καλυκας=Maionchi italy 25.70xil.
Υψος καλυκα=64 xil.
Διαμετρος σκαγιου=39.91(10 σκαγια στη σειρα)

MAIONCH MAGNUM No0..JPG
 
προσεξτε τον συγκερωτηρα με τα στρηφτα ποδαρακια ειναι οπως η μησοταπα του μπαλαντερ
Ο συγκεντρωτήρας αυτός ήταν πατέντα του ίδιου του Στόκα...οπότε τον ίδιο συγκεντρωτήρα τον έβλεπες σε όλα του τα φυσίγγια.....

Και δν περιστρέφετε....Απλά τα (ποδαράκι) λύγιζε από το πάτημα την ώρα του κλεισίματος....;)
 
Ακομα ενα απο το αρχειο,
το buffer ηταν παραπανω αλλα σκορπισε οταν το ανοιξα.:)

MAIONCHI MAGNUM Nο0
Τιμη=?
Σκαγια=51.08(153)
Σκαγια στο γραμαριο=3
Πυριτιδα=TECNA(2.10)
Βυσμα=ADIGELLO
Καψουλι=?
Buffer=0.350γρ
Καλυκας=Maionchi italy 25.70xil.
Υψος καλυκα=64 xil.
Διαμετρος σκαγιου=39.91(10 σκαγια στη σειρα)

View attachment 2088
Είχα μια κασετίνα τέτοια και τη χάρησα εγώ ο κουβαρντάς, επιδεί τότε δν είχα magnum θαλάμη....Τώρα που τα θέλω για συλλογή τα ψάχνω και δν τα βρίσκω πουθενά.....
Πάντος τα συγκεκριμμένα μου είχε πει πως ήταν γρήγορα για magnum.....Ίσχυε..;;
 
Ο συγκεντρωτήρας αυτός ήταν πατέντα του ίδιου του Στόκα...οπότε τον ίδιο συγκεντρωτήρα τον έβλεπες σε όλα του τα φυσίγγια.....

Και δν περιστρέφετε....Απλά τα (ποδαράκι) λύγιζε από το πάτημα την ώρα του κλεισίματος....;)
Εχω καμια τρακοσαρια απ αυτους!! Καποια στιγμη θα φτιαξω μερικα φυσιγγια ετσι για να τον τιμησω!!
 
Είχα μια κασετίνα τέτοια και τη χάρησα εγώ ο κουβαρντάς, επιδεί τότε δν είχα magnum θαλάμη....Τώρα που τα θέλω για συλλογή τα ψάχνω και δν τα βρίσκω πουθενά.....
Πάντος τα συγκεκριμμένα μου είχε πει πως ήταν γρήγορα για magnum.....Ίσχυε..;;
Να πας και να του τα ζητησεις πισω,θα του πεις ειμαι με 76αρα θαλαμη τωρα
κανω και συλλογη..sarcastic..sarcastic.
Στην τελικη δωστου ενα 50ευρω δεν πιστευω να πει οχι..yelling.
Που ξερω,λες κι εριξα κανενα:)

Ευτηχος που εισαστε και εσεις και σφαζετε κανενα φησιγκακη να βλεπουμε τη γηνετε. ασχετα οτη βλεπουμε παλια και νεα φησιγια τη εχουν μεσα.βλεπουμε και το αλκοληκη των υλικών.shake hands.
Ο καθενας Γιαννη βοηθαει οπως μπορει.shake hands.
 
Ακομα ενα απο το αρχειο,
το buffer ηταν παραπανω αλλα σκορπισε οταν το ανοιξα.:)

MAIONCHI MAGNUM Nο0
Τιμη=?
Σκαγια=51.08(153)
Σκαγια στο γραμαριο=3
Πυριτιδα=TECNA(2.10)
Βυσμα=ADIGELLO
Καψουλι=?
Buffer=0.350γρ
Καλυκας=Maionchi italy 25.70xil.
Υψος καλυκα=64 xil.
Διαμετρος σκαγιου=39.91(10 σκαγια στη σειρα)

View attachment 2088
Ευχαριστουμε για το "ματι" (παρουσιασεις)! Δεν ηξερα οτι τα maionchi ειχαν κ φυσιγγια με buffer! Πρεπει να ηταν απο τις καλες εταιρειες και δυστυχως δεν ειχα ριξει ουτε ενα φυσιγγι....
 
Ευχαριστουμε για το "ματι" (παρουσιασεις)! Δεν ηξερα οτι τα maionchi ειχαν κ φυσιγγια με buffer! Πρεπει να ηταν απο τις καλες εταιρειες και δυστυχως δεν ειχα ριξει ουτε ενα φυσιγγι....
Να σαι καλα Αλεξ :)
Αυτα οπως ειδες εχουν buffer,ενα μεταγενεστερο που ανοιξα δεν ειχε, με διαφανο πρασινο καλυκα ηταν...
Και τωρα δεν ειναι ασχημη σαν Nobelsport.
 
Τα θρυλικο s32(δεν μιλαω για τα μετεπειτα με τα δυο νουμερα σκαγιων) δεν προλαβε την rex...το '00-'02 που εριχνα το s32 ηταν με nike οπως κ το meteo κ double..
Αμεσως μετα καπου στο "04 γεμιζε τα s32,meteo με aquilla 2(καμμια σχεση κ στο χρωμα με την σημερινη aquilla)..η αποδοση του ομως ηταν το ιδιο καλη αν οχι καλυτερη απο το προηγουμενο...
Οι πυριτιδες rex ηρθαν στα φυσιγγια του στοκα γυρω στο '07...
Σωστός ο Τάσος. Εγώ τα είχα πάρει μάλλον το 2009, μετά την αγορά του Baikal (2008), όταν έψαχνα διάφορους τύπους φυσιγγίων ώστε να εκμεταλλευτώ το φουλ τσοκ του, αντί να κόψω την κάννη του, όπως σκεφτόμουν αρχικά όταν το αγόραζα.
Κώστα κάπου εκεί στο 1,50 - 1,55 είχα βρει κι εγώ την πυρίτιδα στα Ballader, αλλά τότε ζύγιζα σε παραδοσιακή ζυγαριά, δεν είχα ηλεκτρονική ... Και 1,60 στο ΜΑΧ 100% Αποκεντρωτικό. Με καψούλι 688 και στα δυο.
Τα σκάγια δεν είχαν τρομερή διαφορά από το αναγραφόμενο, ήταν όμως κάπου μισό νούμερο ψιλότερα. Στο Ballader No8 ήταν περίπου 2,2mm 15,5 σκ/γρ. δηλ. μάλλον Νο 8,5 ... Και στο άλλο Ballader και στο ΜΑΧ 100% το Νο 9 ήταν 20,5 σκ/γρ. περίπου 2mm, δηλ. Νο 9,5 ....
Βάζω δυο παλιές βιαστικές τουφεκιές με Ballader, η πρώτη νο8 και η2η νο9 με το μονόκαννο Baikal φουλ τσοκ στα 20 μέτρα. Μόνο που νύχτωνε κι άναψε αυτόματα το φλας του κινητού (ένα Sony ericsson K800 τότε) και γυάλισε ο πίνακας, και δεν βγήκαν καλές! και πάλι καλά που μου φύγανε πάνω κι έτσι φαίνεται πόσο συγκεντρωτικές ήταν (λιγότερο από 50 πόντους συνολικό άνοιγμα!!). Και δεν μπήκα στον κόπο να τις επεξεργαστώ (να τονίσω και να μετρήσω τα σκάγια) ...
2089 2090

Και μια με το MAX 100% Αποκεντρωτικό Νο9 .... με το Baikal full choke στα 20 m. επίσης. Η μέρα με τη νύχτα η διαφορά τους !!
2091
 
Δεν ηξερα οτι τα maionchi ειχαν κ φυσιγγια με buffer
Μονο το συγκεκριμμενο..

20190722_235151.jpg


ενα μεταγενεστερο που ανοιξα δεν ειχε, με διαφανο πρασινο καλυκα ηταν...
Σε καλυκα nobel sport ηταν αυτο..μολις ανελαβε αρχησε τις ριζικες αλλαγες....... .sarcastic.
 
Βαζω και εγω ενα φυσιγγι, του κ.Ανανιαδη απο Ν.Ιωνια αν δεν κανω λαθος....δεν ηξερα οτι εφτιαχνε κ αυτος φυσιγγια..περιεργο τυπωμα της cheddite...
View attachment 2095View attachment 2097 View attachment 2098
Τα κομπρα υπαρχουν ακομα η εχει κλεισει? Στον περισσο ητανε.
 
αντί να κόψω την κάννη του, όπως σκεφτόμουν αρχικά όταν το αγόραζα.
Ο καλος θεος σε φωτισε να μην το κανεις...hair.
γιατι αν το εκανες τωρα θα ειχες καταλαβει τι θα εχανες........my man.
Βαζω και εγω ενα φυσιγγι, του κ.Ανανιαδη απο Ν.Ιωνια αν δεν κανω λαθος....δεν ηξερα οτι εφτιαχνε κ αυτος φυσιγγια..περιεργο τυπωμα της cheddite...
View attachment 2095View attachment 2097 View attachment 2098
ουτε το φυσιγγι ηξερα ουτε το καταστημα...shake hands.
 
Ο καλος θεος σε φωτισε να μην το κανεις...hair.
γιατι αν το εκανες τωρα θα ειχες καταλαβει τι θα εχανες........my man.

ουτε το φυσιγγι ηξερα ουτε το καταστημα...shake hands.
Το καταστημα υπαρχει ακομα...
http://www.ananiadis-outdoor.gr/ αλλα δεν γεμιζει πλεον...
 
Back
Top