Παλιά φυσίγγια

Πολυ καλο φυσιγγιακι ηταν Κωστα..κ το βρηκε κ στο ιδιο νουμερο που τα εριχνα..:)
Πεστου να βαλει ποιο βαθια τον κασμα μπας κ βρει κ τιποτα αλλο...sarcastic.
Κώστα ,Τάσο εγώ θα φέρω τσάπα περιστρεφόμενη Caterpillar......Μπας κ βρούμε κ τίποτα άλλο....... .sarcastic. .sarcastic..sarcastic.
.sarcastic. .very funny.
Δεν νομίζω να χει πράμα, του πα να ψάξει για κάνα εικοσαρι αν είναι και ελληνικό ακόμα καλύτερα αλλά δεν.
 
Βαζω ενα φυσιγγι που επεσε στα χερια μου.. View attachment 1997View attachment 1998View attachment 1999View attachment 2000
Και το ερωτημα μου ειναι αν η Beretta εφτιαχνε ποτε φυσιγγια ή τα εδινε σε αλλες εταιρειες?
Το συγκεκριμμένο Αλέξη το έφτιαχνε η ίδια η Beretta και...η πριν από αυτή ή μετά....τα φυσίγγια έγραφαν στο κυάθιο FN......επιδεί τυγχάνει να το έχω στη συλλογή μου,να ξέρεις πως είναι γεμισμένω με την παλιά ΜΒ γύρω στο 1,75-1,80 με καψύλι 616 και με συγκεντρωτήρα της ΜΒ παρακαλώ στα 34,5gr σκάγια.....
Το ίδιο ακριβώς φυσίγγι αλλά σε Μπλε χρώμα το έβγαζε στα 36gr....
 
Last edited:
Βαζω ενα φυσιγγι που επεσε στα χερια μου.. View attachment 1997View attachment 1998View attachment 1999View attachment 2000
Και το ερωτημα μου ειναι αν η Beretta εφτιαχνε ποτε φυσιγγια ή τα εδινε σε αλλες εταιρειες?
Δεν ξέρω πόσο παλιό είναι αυτό, αλλά δε νομίζω ότι ασχολήθηκε ποτέ με την παραγωγή φυσιγγίων. Πιστεύω τα γέμιζαν άλλοι για λογαριασμό της (φασόν) ...
Αυτά που ήρθαν αρχές της δεκαετίας του 2000, τα γέμιζε ο Bornaghi, το έγραφαν εξάλλου και πάνω στα κουτιά. Από εκείνα είχα πάρει τα SS-SPEED (32 gr), SPECIAL (34gr) & EXTREME (36gr). Προσωπικά μου άρεσαν (πιο πολύ τα 2 τελευταία), αλλά ήταν ακριβά.
Φυσικά ούτε κάλυκες έφτιαχνε, κι ας έγραφαν στη βάση του πάφυλα PB ή BERETTA ITALY. Παραγγελία ήταν, μάλλον στη FIOCCHI, αφού και το καψούλι ήταν το 616 ... Το ίδιο και στο παραπάνω φυσίγγι, που πρέπει να είναι πιο παλιό από αυτά που λέω εγώ, γιατί το καψούλι είναι χαλκόχρωμο κι όχι ασημί, ενώ είναι αναμφίβολα FIOCCHI.
Εγώ τώρα βρήκα πρόχειρο αυτό, ίσως μου έχουν μείνει κανα-δυο κι από τα άλλα, αλλά που ....
2003 2004 2005
 
url=https://postimg.cc/PpT53fXG]
20190717-230822.jpg
[/url]



Από το συγκεκριμμένο δν έχω σφάξει κανένα διότι δν θέλω να χαλάσω την σειρά της κασετίνας... :)
Λογικά θα'ναι στα ίδια κυβικά περίπου...Απλά να σημειώσω πως το "Blue" είναι γεμισμένο με επινικελωμένα σκάγια....Το γράφει κ η συσκευασία στον κύκλο...."ΝΙ"...(nickel)....
 
Το συγκεκριμμένο Αλέξη το έφτιαχνε η ίδια η Beretta και...η πριν από αυτή ή μετά....τα φυσίγγια έγραφαν στο κυάθιο FN......επιδεί τυγχάνει να το έχω στη συλλογή μου,να ξέρεις πως είναι γεμισμένω με την παλιά ΜΒ γύρω στο 1,75-1,80 με καψύλι 616 και με συγκεντρωτήρα της ΜΒ παρακαλώ στα 34,5gr σκάγια.....
Το ίδιο ακριβώς φυσίγγι αλλά σε Μπλε χρώμα το έβγαζε στα 36gr....
Ευχαριστω!
 
Δεν ξέρω πόσο παλιό είναι αυτό, αλλά δε νομίζω ότι ασχολήθηκε ποτέ με την παραγωγή φυσιγγίων.
Δεκαετια '80 ειναι Στελιο..Ακριβως την ιδια γνωμη εχω κ εγω..

Το συγκεκριμμένο Αλέξη το έφτιαχνε η ίδια η Beretta και η πριν από αυτή ή μετά τα φυσίγγια έγραφαν στο κυάθιο FN......
Αν δεις γραφει οπως κ τα μπλε οτι γεμιζονται με την αδεια της FN (Lincenza FN)..
Nα αγοραζε η beretta καλυκες απο βελγιο κ να γεμιζε ιταλια δεν το νομιζω..
Δες κ το κουτι (φωτο απο ιντερνετ)απο τα παλια βελγικα legia star που εχεις καποιες ομοιοτητες με τo κουτι απο τα κοκκινα beretta...
 
Back
Top