Παλιά φυσίγγια

Λογικά μπορεί κ να είναι κ έτοιμα η Hirtenderg έχει κάλυκες με τιπομα πυρίτιδα Nobel Βρετανίας όπως το κουτί που ανέβασα ποιό πάνω το κόκκινο.
Εν τω μεταξυ δεν ξερω αν φαινεται στις φωτο, τα σκαγια φαινονται σαν επιχαλκομενα ή το τζαμακι εχει κιτρινησει! Δεν μπορω να καταλαβω....
 
Κουτακι απο πυριτιδα JK6 ειναι, και ειναι ανοιγμενο απο πανω. Χρησιμοποιθηκε ως δοχειο για την πυριτιδα και το γεμισμα σχεδον αμεσως μετα το αδειασμα του απο τον πατερα μου, και εξακολουθει να χρησιμοποιηται και ως σημερα για τον ιδιο λογο.

Εδω και μια κοντινη

 
Κουτακι απο πυριτιδα JK6 ειναι, και ειναι ανοιγμενο απο πανω. Χρησιμοποιθηκε ως δοχειο για την πυριτιδα και το γεμισμα σχεδον αμεσως μετα το αδειασμα του απο τον πατερα μου, και εξακολουθει να χρησιμοποιηται και ως σημερα για τον ιδιο λογο.

Εδω και μια κοντινη

Κόλπα για διευκόλυνση ιδιογομωτη
 
Κόλπα για διευκόλυνση ιδιογομωτη

Πρακτικες λυσεις απο ανθρωπους που προσπαθουσαν να εκμεταλλευτουν αντικειμενα αχρηστα. Εμεις τα βλεπουμε ως συλλεκτικα πλεον, τοτε ομως τα εβλεπαν ως σκουπιδια πρακτικα. Οποτε αυτα τα μεταλλικα, συν το μεταλλικο το μεγαλο του Nescafe για τα σκαγια, ηταν οτι επρεπε. Ακομα το εχω καπου, με καμποσα σκαγια μεσα, και εχει να δουλευτει απο τη δεκαετια του 70
 

Το φυσίγγι που ανέβασες είναι πρωτοσέλιδο στο περιοδικό κυνηγετικά νέα της Χρόνιας 1961-62 Τώρα ξεφυλλίζω τούς τόμους.
εχω ακρηβος τους ιδιους 20 με 25 χαρτηνους καλυκες χιρτενμπεργκ , με καψουλι σταυρος , και καμια 70 σκετα καψουλια , καθος και αλλους τοσους χαρτηνους REX με το ιδιο καψουλι σταυρος , ασε που μπενουν ανετα στους ιδιους καλυκες και τα συχρονα καψουλια
 
Πρακτικες λυσεις απο ανθρωπους που προσπαθουσαν να εκμεταλλευτουν αντικειμενα αχρηστα. Εμεις τα βλεπουμε ως συλλεκτικα πλεον, τοτε ομως τα εβλεπαν ως σκουπιδια πρακτικα. Οποτε αυτα τα μεταλλικα, συν το μεταλλικο το μεγαλο του Nescafe για τα σκαγια, ηταν οτι επρεπε. Ακομα το εχω καπου, με καμποσα σκαγια μεσα, και εχει να δουλευτει απο τη δεκαετια του 70
Έχω από κουτί από γάλα γεμάτο τάπες..κύκνος κ κάποια αλοιφή από καραμέλες μικρά κουτια έβαζαν καψουλια κ κουτια πυρίτιδα έβαζαν καρφακια μικρά για να μην χάνονται.
 
Back
Top