Παλιά φυσίγγια

Ακριβως το ιδιο κουτι αλλα σε κιτρινο,το φυσιγγι ειναι ιδιο οπως τοτε που λεω,
και το αγαπημενο μου νουμερο τοτε το 8,εκανα περπατητο τοτε πιο πολυ και
το χρειαστηκα αρκετες φορες για λαγο στο πεταγμα.
Αλεξη αν θυμαμαι καλα σε κιτρινο κουτι εβγαζε τα 34 γραμμαρια παλι σε διαφανο καλυκα αλλα με λιγο ψηλοτερο μεταλλο.. Δυναμιτες δεν ειχαν αφησει κλειστρο και σιδηροδρομο ορθιο.. .very funny.
 
Αλεξη αν θυμαμαι καλα σε κιτρινο κουτι εβγαζε τα 34 γραμμαρια παλι σε διαφανο καλυκα αλλα με λιγο ψηλοτερο μεταλλο.. Δυναμιτες δεν ειχαν αφησει κλειστρο και σιδηροδρομο ορθιο.. .very funny.
Μπορει και να τα εχω μπερδεψει εγω αλλα και οι φιλοι μου ετσι τα εχουν στην μνημη τους,32!Ειδικα τα 5-6 τελευταια χρονια του Ζαγοραιου
που ηταν αρρωστος και δεν πατουσε το ποδι του,παιζει το κουτι να εγραφε 30 και μεσα να ειχε 40γρ:confused:Καθολου περιεργο γιατι μετα
απο το κυνηγι και εχοντας ριξει ο καθενας 2-3 κουτια η συνεννοηση μεταξυ μας γινοτανε στην νοηματικη.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Παιδιά εδώ είμαστε.....Δν σας είχα πει τίποτα γιατί δεν θυμώμουν αν τα είχα κάψει η όχι. (Μην εκτεθώ κιόλας).
Τελικά τα βρείκα. Θέλω να μου πείτε οι παλαιότεροι τη χρονολογία είναι στο περίπου....... Είχε όντως ΜΒ όπως αναφέρει;
Επίσης γράφει επάνω "Grand Prix De Monaco".....
1930
1938
1939
 
Παιδιά εδώ είμαστε.....Δν σας είχα πει τίποτα γιατί δεν θυμώμουν αν τα είχα κάψει η όχι. (Μην εκτεθώ κιόλας).
Τελικά τα βρείκα. Θέλω να μου πείτε οι παλαιότεροι τη χρονολογία είναι στο περίπου....... Είχε όντως ΜΒ όπως αναφέρει;
Επίσης γράφει επάνω "Grand Prix De Monaco".....
1930
1938
1939
Κώστα δεν γνώριζα την ύπαρξη των φυσιγγιων του τροβαδουρου την έμαθα από τον Τάσο, παίζει όμως οι κάλυκες να είχαν αγοραστεί τυπωμενοι ήδη με το λογότυπο και αργότερα να μπήκε η ονομασία του κατασκευαστή ποιός ξερειthinkίσως όμως και να γεμιζονταν με αυτήν αν υπήρχε ποσότητα θα μας έδειχνε μια βιοψία .
 
Τρελανέ μας.....
Λοιπόν το Lambro trap είναι πανέμορφο κ δν το είχα ξανά δει
Το Super Caccia έχω μόνο το κουτί
Lambro Καφέ το έχω αλλά με 25mm μέταλλο
Το κορυφαίο το NEO VELOX με το μέταλλο 8mm δν το έχω. Ακριβώς μ'αυτό πήγαινε ο πατέρας μου στα παπιά............shake hands.
 
Καθώς πήγαινα σήμερα στο καρτέρι βρείκα 5-6 κ πείρα ένα για να του κάνουμε: Νεκροψία-Νεκροτομή .sarcastic.
Κυάθιο CHEDDITE κ περιμένω πληροφορίες από τους ντόπιους αυτού του φυσιγγίου ή γενικότερα τους γνώστες........my man.

34γρ κ το ονομαζε drago γιατι το γεμιζε με αυτη την πυριτιδα(παλιοτερα τουλαχιστον)τωρα δεν ξερω..

ΥΓ ειναι ωραιο να ριχνεις κ κανα βλεφαρο κατω,μπορει να χανεις καμια τσιχλα αν δεν ακουσεις εγκαιρα το "τσικ - τσικ" αλλα ενιοτε βρισκεις ωραια κ ενδιαφεροντα πραγματακια.sarcastic.
 
34γρ κ το ονομαζε drago γιατι το γεμιζε με αυτη την πυριτιδα(παλιοτερα τουλαχιστον)τωρα δεν ξερω......

ΥΓ ειναι ωραιο να ριχνεις κ κανα βλεφαρο κατω,μπορει να χανεις καμια τσιχλα αν δεν ακουσεις εγκαιρα το "τσικ - τσικ" αλλα ενιοτε βρισκεις ωραια κ ενδιαφεροντα πραγματακια.sarcastic.
Πάντα έχω το νου μου για (παλιοφύσιγγα)........my man.
 
Τρελανέ μας.....
Λοιπόν το Lambro trap είναι πανέμορφο κ δν το είχα ξανά δει
Το Super Caccia έχω μόνο το κουτί
Lambro Καφέ το έχω αλλά με 25mm μέταλλο
Το κορυφαίο το NEO VELOX με το μέταλλο 8mm δν το έχω. Ακριβώς μ'αυτό πήγαινε ο πατέρας μου στα παπιά............shake hands.
Το super caccia μέχρι που έβγαινε σε αυτό το κουτί και παφυλα για μένα ήταν κορυφαίο αργότερα που έγινε καφέ μου ξυνισαν και δεν τα ξαναπήρα.
 
Πάντα έχω το νου μου για (παλιοφύσιγγα)........my man.
Και για ξεροπηγαδα....my man..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Λοιπόν το Lambro trap είναι πανέμορφο κ δν το είχα ξανά δει
Εβγαζε κ το αντιστοιχο σκητ σε ν 9 1/2..
Lambro Καφέ το έχω αλλά με 25mm μέταλλο
Αξιζει να πουμε οτι σε συνεντευξη του 1982 που ειχα διαβασει η lambro τοτε εβγαζε τα εξης:
Μπλε,καφε 16mm μεταλλο,κοκκινο,πρασινο,μαυρο demi,μαυρο διασπορας,πορτοκαλι με 645 καψουλι.
Τα υπολοιπα ηρθαν αργοτερα...
Τοτε εβαζε κ ενημερωτικο χαρτακι μεσα στα κουτια..
 
Και για ξεροπηγαδα....my man..sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Εβγαζε κ το αντιστοιχο σκητ σε ν 9 1/2..

Αξιζει να πουμε οτι σε συνεντευξη του 1982 που ειχα διαβασει η lambro τοτε εβγαζε τα εξης:
Μπλε,καφε 16mm μεταλλο,κοκκινο,πρασινο,μαυρο demi,μαυρο διασπορας,πορτοκαλι με 645 καψουλι.
Τα υπολοιπα ηρθαν αργοτερα...
Τοτε εβαζε κ ενημερωτικο χαρτακι μεσα στα κουτια..
Lambro πορτοκαλι με 6,45 καψουλι εχω και 12cal και 16 cal
 
Το super caccia μέχρι που έβγαινε σε αυτό το κουτί και παφυλα για μένα ήταν κορυφαίο αργότερα που έγινε καφέ μου ξυνισαν και δεν τα ξαναπήρα.
Κωνσταντίνε κάποτε όλα τα ωραία τελειώνουν.....:mad:;);)
 
Το super caccia μέχρι που έβγαινε σε αυτό το κουτί και παφυλα για μένα ήταν κορυφαίο αργότερα που έγινε καφέ μου ξυνισαν και δεν τα ξαναπήρα.
ξαναδοκιμασε τα κωνσταντινε ,ακομα καλα ειναι .
 
Back
Top