Παλιά φυσίγγια

5hdtYQR.jpg

Η κανονική χρήση αυτού τού εργαλείου ήταν για να σφίγγουν τα φυσίγγια στον κυνηγότοπο
εάν δεν κόβαν πολύ,αλλά εδώ στα μέρη μας τα ρέλιαζαν εξαρχής με αυτό λόγο φτώχειας
βραδια ρελιαστρας χα χα
 
Η ρελιάστρα "του φτωχού" ... ;) :rolleyes: Το σώμα της είναι διαμορφωμένο από δύο φύλλα μεταλλικά πάχους 2 χιλ. το καθένα, που έχουν κολληθεί μεταξύ τους. Και όχι μονοκόμματο χυτό ως συνήθως ...
Το στροφείο δεν είναι το δικό της, το έχω αλλάξει εγώ, γιατί δεν μου άρεσε ...
Y1Zhv3H.jpg

8iW8qeY.jpg

Πάντως μια χαρά ρελιάζει, ειδικά με αυτό το μπρούτζινο στροφείο που της έχω βάλει. Να ένα δείγμα:
2SGdk5b.jpg

....
Μόνο που χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα - ξεσκούριασμα - συντήρηση, γιατί έχει τα χάλια της, ντρέπομαι που δεν τόχω κάνει τόσο καιρό που μου τη δώσανε !!! :(
 
5hdtYQR.jpg

Η κανονική χρήση αυτού τού εργαλείου ήταν για να σφίγγουν τα φυσίγγια στον κυνηγότοπο
εάν δεν κόβαν πολύ,αλλά εδώ στα μέρη μας τα ρέλιαζαν εξαρχής με αυτό λόγο φτώχειας

cal 12 cal 16 Μαρκα G,V
Ένα τέτοιο εργαλείο είχε ο μακαρίτης ο πατέρας μου σε Cal.16 και γέμιζε (ρέλιαζε) τα φυσίγγια του, δεν είχε κανονική ρελιάστρα με μανιβέλα. Δεν θυμάμαι μάρκα, πρέπει να ήταν μπρούτζινο χυτό πάντως ... Δυστυχώς δεν το έχω, έχω ψάξει άπειρες φορές παντού σε όλο το σπίτι, αλλά δεν το έχω βρει.
Μάλλον κάποιος θα το "δανείστηκε" και ξέχασε να το επιστρέψει ... ;) :(:(
 
Ωραιος Γιωργο!!
ΥΓ Κωστα αυτα ηταν τα 20αρια "πρασινοκιτρινα" remington που ειχε πετάξει σε ενα αυλακι με νερο ενας μπαρμπας κ πηγα κ τα πηρα,αλλα τα εδωσα σε εναν φιλο που εχει 20αρι μονοκαννο(αν θυμασε το ειχα γραψει καποτε..).
Ταξιδευε για καποια χρονια στα "γκαζαδικα" κ τα ειχε φερει απο τοτε..
 
Back
Top