Παλιά φυσίγγια

Φίλε ωραία δουλειά .shake hands......οδηγίες προς "ναυτιλομένους" για την αναπαλαίωση υπάρχουν :)??Εχω 2-3 κομμάτια (καψουλωτες -ρελιαστρες) που εχουν τα μαυρα τους τα χαλια!!!!
σπρευ αντισκουριακο WD40 συρματοβουρτσα μπρουτζινη οχι ατσαλινη και υπομονη
 
Martignoni cal 16 πλαστικος 70mm αχρησιμοποιητος..
Οπου αναγραφονται Bruay (περιοχη στην Γαλλια),chasse fosse και το ονομα Β.wartel..
Δεν βρηκα στοιχεια,το πιο πιθανο ειναι να προερχεται απο καποιο κυνηγομαγαζο στην Γαλλια,κ μαλλον αυτο πρέπει να ειναι μιας κ οι Γαλλοι αγαπανε το cal16..
 
Last edited:
Καλά κ άγια τα παλιά εργαλεία με αναμνήσεις παλιών καλών εποχών με πολύ θήραμα κ χρήμα ΑΛΛΑ εγώ προσωπικά θυμάμαι ότι για να γεμίσω 200 φυσίγγια (τόσα έπαιρνα κάθε εξ'ορμηση τσίχλας ) μούβγαινε η πίστη που λέμε κάτω στα χωριά μας .
Επίσης η γνώση αυξομείωσης πυρίτιδας αναλόγως καψυλίου κ κάλυκα (πλαστικό -χάρτινο )σχεδόν ανύπαρκτη (προσωπικά )
Γέμιζα τα πάντα 1.65 χ32 Νοbel ....what..what..what..what.
 
φυλαξετα να τον θυμασε
καλύτερα και από τα μάτια μου τα φυλάω ( είναι ο άνθρωπος που μέσα από τις ιστορίες του με έκανε κυνηγό και ας μην πρόλαβε να με δει να κυνηγάω ) !!! έχω και μερικά κουτάκια απο πυρίτιδες και κάποια εργαλεία !!!
 
CEF5KZy.jpg
 
είχαν πυρίτιδα στο κουτί του λαδιού και στις ταμπλέτες
το κουτι του λαδιου ειναι αδειο αλλα στις ταμπλετες ειχαν στο ενα gm 3 στο αλλο ιντεαλ και στο διαφανο βαζακι special την οποια γεμιασ στο 32αρακι και τα μεζουρακια ειναι sipe cal 12 καιcal 16 οσο για την super balistite φοβερη πυριτιδα τη γεμισα κι αυτη με καψουλι 6,45 αλλα θελει πολλη προσοχη
 
Back
Top