Παλιά φυσίγγια

Δεν ξέρω πολλά πράματα για τα φυσίγγια προ 20ετίας, αφού μέχρι τότε δεν είχα 12αρι όπλο, μόνο το 16αρι μονόκαννο του πατέρα μου ...
Αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση είναι αυτό, λόγω της φίρμας στη βάση του κάλυκα, προφανώς ειδική παραγγελία του Λάμπρου ... Μάλλον στη Fiocchi, αν κρίνω από το καψούλι ??? ... .xm.
IMG_20170710_232323.jpg

IMG_20170710_232224.jpg

IMG_20170710_232526.jpg

Γιώργο, δεν θυμάμαι, σου έστειλα κανένα τέτοιο ;;; ... ή το έχω ένα και μοναδικό ... .xm.
Σήμερα που τα ξανακοίταξα βρήκα άλλο ένα, κόκκινο με ψηλό πάφυλα (16 χιλ.) και Νο 5 αν διακρίνω καλά, γιατί έχει μισοσβήσει :
IMG_20170725_201810.jpg
IMG_20170725_201907.jpg
IMG_20170725_201927.jpg


Σε όλα τα υπόλοιπα LAMBRO οι κάλυκες γράφουν είτε MARTIGNONI GENOVA, είτε FIOCCHI HELLAS ... ;)
Καλημερα! Οχι φιλε, πρασινο δε μου εστειλες.
 
Πορτοκαλι lambro με 8mm μεταλλο δεν εχω ξαναδει...fff.
Ειναι οντως αρκετα παλιο..
Ωραιος κ ο Στελιος!!.shake hands.
Τασο, το ωραιο σε αυτα τα πορτοκαλι ειναι οτι εχουν 6,45 καψουλι!!! Δεν το ηξερα οτι υπηρχαν τετοια! Πρεπει να ειναι πολυ παλια, απο τα πρωτα που εβγαλε...
 
Καποτε που εβρισκες ανετα καλυκες, Mavroulis - Hellas. Lambro (Italy-Hellas-France) και αλλα.
Τα ασπρα πολυ ωραια φυσιγγια, για το χειμωνα ομως, τα κοκκινα ηταν τα κλασσικα φυσιγγια εναρξης και ποτε δεν τα συμπαθησα, ενω αντιθετα τα πορτοκαλι ηταν απειρως πιο μαλακα οπως και τα πρωτα πρασινα.
Δεν τα έχω ρίξει ποτέ. Είχα σφάξει πριν από λίγες μέρες ένα ... δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί "χειμωνιάτικο" αυτό το σετ-απ ... Gm3 1,43 Χ 32,5 και καψούλι Fiocchi 615 !!! .xm.
IMG_20170710_225646.jpg
IMG_20170717_220630.jpg
IMG_20170717_215606.jpg

Εκτός και αν έδινε "χειμωνιάτικη" αίσθηση λόγω της υπερβολικής συμπίεσης του συγκεντρωτήρα ... Προσέξτε το αμορτισέρ του SNIA GT !!! .what.
Στην ίδια ακριβώς κατάσταση είχα βρει το συγκεκριμένο βύσμα και στο Lambro ΜΠΛΕ 34γρ. πριν μερικά χρόνια που είχα πάρει ένα κουτί 6αρια ..........
 
Δεν εδινε καμμια αισθηση χειμωνα Στελιο, απλα λιγο το πιεσμα, λιγο η κεντρικη, το τσιτωναν σε πιεσεις. Ανεκτο ομως θυμαμαι να ηταν, βεβαια οταν σκεφτεις οτι το συγκρινα με τους κλωτσους που τρωγα με τα μαυρα C7 ολα τα αλλα ανεκτα μου φαινοντουσαν
 
... τα κοκκινα ηταν τα κλασσικα φυσιγγια εναρξης και ποτε δεν τα συμπαθησα ...

Μ'αυτα τα κόκκινα σε #7(που ηταν#7.5 -2.4mm,οπως και το #9 ηταν #9.5-2.0mm),πολλες επιτυχίες στα αγριοπεριστερα!
Δεν θυμάμαι πυριτιδα....
Ισως C7...
Έχω σφάξει κι ένα κόκκινο, σε #5 όμως κι έχει διβασική, μάλλον S4, αλλά πιθανότατα κατά τη γνωστή πρακτική του Λάμπρου, θα είχε άλλη πυρίτιδα στα χοντρά (από 6 και κάτω) και άλλη στα ψιλά (από 7 και πάνω) ...
IMG_20170710_230535.jpg
IMG_20170710_230652.jpg
IMG_20170711_200711.jpg
IMG_20170711_195732.jpg

Δείτε διαφορά στο πάτημα του αμορτισέρ σε σχέση με το προηγούμενο (το άσπρο) ...Σχεδόν απάτητο! Για το καψούλι δεν είμαι σίγουρος γιατί έχει μπει μπαρούτη στην τρύπα κι έχει κολλήσει (... διβασική γαρ), αλλά υποθέτω 686 (κάλυκας MARTIGNONI GENOVA) ;)
Αυτό το "σετ-απ" - S4 1,50 X 33 gr με 686 και ελαφρό πάτημα του GT, - κάτι μου θυμίζει ... ... ... ΚΑΦΕ (σε χοντρό σκάγι) !!! ;) Λέτε ;;; .xm.
Έχω κόκκινα και σε Νο. 7, θα σφάξω και από αυτά να δούμε αν έχουν άλλη μπαρούτη (το πιθανότερο) ... Όπως κι από τα υπόλοιπα, σιγά-σιγά όταν θα έχω χρόνο - και δε θα βαριέμαι ... :)
Υ.Γ. Ξέχασα να πω στο προηγούμενο μήνυμα ότι το άσπρο Lambro ενώ υποτίθεται ότι είχε σκάγια Νο. 8, αυτά που βρήκα μέσα δεν ήταν ούτε καν 9αρια !!! Πολύ πιο κοντά προς το 9,5 ήταν: 20,5 σκάγια/γραμ. και κάπου 665 συνολικά !!! Στο κόκκινο το 5αρι δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς πόσο ήταν (έχω τις σημειώσεις στο σπίτι), αλλά αυτό ήταν νομίζω αρκετά κοντά στο σωστό μέγεθος.
Συμπέρασμα: πουστιές στα νούμερα των σκαγιών γίνονταν και παλιά, ακόμη κι από "σοβαρούς" κατασκευαστές !!! ;)
 
Τα LAMBRO γεμιζονταν με σκαγια Λαυριου...
Παρα πολυ ποιοτικο σκαγι!
Σχεδον σαν του Πουλακη,που για μενα ηταν τα κορυφαια!
Οσα ειχαν πεσει στα χερια μου τουλαχιστον...
Ειναι θεμα κλιμακας μέτρησης των σκαγιων και οχι απατεωνια,θελω να πιστεύω!
Θυμαμαι πως τα σκοπευτικα του ειχαν σημανση στον καλυκα, (7)στο trap και (9)στο skeet...
Σαν διασταση ,Φ2.4mm και Φ2.0,αντιστοιχα!
Τα φυσιγγια αυτης της βιοτεχνιας ,ειχαν παντα ποιοτητα στα υλικα τους!
 
Ειναι θεμα κλιμακας μέτρησης των σκαγιων και οχι απατεωνια,θελω να πιστεύω!
Θυμαμαι πως τα σκοπευτικα του ειχαν σημανση στον καλυκα, (7)στο trap και (9)στο skeet...
Σαν διασταση ,Φ2.4mm και Φ2.0,αντιστοιχα!

Παραπεμπει σε αγγλική κλιμακα μέτρησης...
Ναι Γιάννη, όταν η διαφορά είναι μισό νούμερο, δηλ. γύρω στο 0,1 του χιλιοστού, όπως στα παραδείγματα που ανέφερες (#7 - 7,5 ή 9 - 9,5) το δέχομαι και συμφωνώ ότι είναι θέμα κλίμακας μέτρησης των σκαγιών, ή και διαφορά από παρτίδα σε παρτίδα του ίδιου εργοστασίου ... Όταν όμως η διαφορά είναι ένα - ενάμισυ νούμερο (0,2 -0,3 χιλ.) τότε είναι ... άλλο νούμερο από το αναγραφόμενο !!!
Επίτρεψε μου να έχω την άποψη ότι σε αυτές τις περιπτώσεις (και έχω πολλά παραδείγματα), απλά τους τελείωσε προσωρινά το συγκεκριμένο νούμερο σκαγιών, και για να μη σταματήσουν, έβαλαν από τα διπλανά, με το σκεπτικό "έλα μωρέ ποιος θα το καταλάβει" !!!
Μπορεί αυτό να μην είναι "απατεωνιά" ... είναι όμως "κουτοπονηριά" ... (Η λέξη "πουστιά" που χρησιμοποίησα εγώ πιο πάνω, περιλαμβάνει και τις δυο έννοιες ... ;) .big smile.)
Και πράγματι, όποιος δεν έχει τη "διαστροφή" να σφάζει φυσίγγια και να μετράει, δεν θα το καταλάβει ...
Και αυτός που παίρνει 8αρια για τσίχλες, αν καμιά φορά αυτά του βγουν 9,5αρια, επίσης δεν θα το καταλάβει, μπορεί μάλιστα να σκοτώνει και καλύτερα !!!
Αλλά αυτός που τα πήρε π.χ. για τρυγόνια, μπορεί ξαφνικά να βλέπει πολλά τραυματισμένα που να πέφτουν μακριά και ζωντανά, και να ρίξει το φταίξιμο ... στη ζέστη ... στην υγρασία ... στον ανάδρομο Ερμή ... ή στην κακιά γειτόνισσα ... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Και πράγματι, όποιος δεν έχει τη "διαστροφή" να σφάζει φυσίγγια και να μετράει, δεν θα το καταλάβει ...
Και αυτός που παίρνει 8αρια για τσίχλες, αν καμιά φορά αυτά του βγουν 9,5αρια, επίσης δεν θα το καταλάβει, μπορεί μάλιστα να σκοτώνει και καλύτερα !!!
Αλλά αυτός που τα πήρε π.χ. για τρυγόνια, μπορεί ξαφνικά να βλέπει πολλά τραυματισμένα που να πέφτουν μακριά και ζωντανά, και να ρίξει το φταίξιμο ... στη ζέστη ... στην υγρασία ... στον ανάδρομο Ερμή ... ή στην κακιά γειτόνισσα ... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.

+1000
ακριβως αυτης της αποψης ειμαι εγω... .shake hands.
Να δεις να παιρνει κ 6αρια κανεις και να εχει μεσα 7,5αρια η 8αρια, εκει να δεις... .kkk.
 
Δεν τα έχω ρίξει ποτέ. Είχα σφάξει πριν από λίγες μέρες ένα ... δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί "χειμωνιάτικο" αυτό το σετ-απ ... Gm3 1,43 Χ 32,5 και καψούλι Fiocchi 615 !!! .xm.
IMG_20170710_225646.jpg
IMG_20170717_220630.jpg
IMG_20170717_215606.jpg

Εκτός και αν έδινε "χειμωνιάτικη" αίσθηση λόγω της υπερβολικής συμπίεσης του συγκεντρωτήρα ... Προσέξτε το αμορτισέρ του SNIA GT !!! .what.
Στην ίδια ακριβώς κατάσταση είχα βρει το συγκεκριμένο βύσμα και στο Lambro ΜΠΛΕ 34γρ. πριν μερικά χρόνια που είχα πάρει ένα κουτί 6αρια ..........
Βλεπω και κεντρικη???Τον γρηγορη γρηγορα.....χαχαχαχαχα
 
Δεν συζηταμε για το ηθελημενο!!!!
Παγιες τακτικες!
Κανεις δεν θα σταματησει να παραγει και να πουλάει, επειδη δεν διαθετει 7αρια και διαθετει 8αρια!
Η 10αρια....fff.
Που ζούμε? ;):(
Εγω μιλουσα για την ιδιαιτερότητα που ειχε η εν λογω βιοτεχνία ,στην κλιμακα μέτρησης ...
Εδω ,βλεπεις πραματα και θάματα μεσα στα τσουβαλια των σκαγιων!
Σημασμενο #6 και να ειναι #7 κλπ τέτοια...:mad:
Η εταιρια ειναι μονοπώλιο και ακολουθει την Ιταλικη κλιμακα μέτρησης...
Υποτίθεται! ;)
 
Καλησπέρα στην παρέα! Επειδή έχω σκάγια παλιά Λαυρίου αλλά και με την επωνυμία του Λάμπρου επίσης και αυτά αρκετά παλιά! Από Νο 4 - 9 τα σκάγια έχουν την κανονική διάμετρο ανά νούμερο! Αυτή που γνωρίζουμε και τώρα δηλαδή!!
 
Back
Top