Παλιά κουτιά πυρίτιδας

Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η εποχη των μικρων βιοτεχνιων, ειδικα στα κυνηγετικα ειδη-πυριτιδες, εχει περασει. Πλεον βλεπουμε συμπραξεις και μεγαλες εταιριες για να μειωνουν το κοστος και να βγαζουν καταναλωτικα προιοντα, ενω οι μικρες βιοτεχνιες που κρατανε ποιοτητα, βγαζουν λιγη ποσοτητα και κρατανε τις τιμες στα υψη.

Παρολα αυτα θεωρω οτι αν δεν υπηρχε η μανια της κρατικοποιησης στις βιομηχανιες-βιοτεχνιες που ειδαμε απο το 60 και μετα, τα πραματα θα ηταν σαφως καλυτερα. Αν το δουμε ομως σε βαθος χρονου, οι οπλοκατασκευες μας ηταν λιγες, ομοιως και τα πυριτιδοποιεια, οταν καταργηθηκε η μαυρη πυριτιδα, και δεν ειναι σιγουρο οτι καποιο θα ειχε επιβιωσει ως τις μερες μας σε συνθηκες ελευθερης αγορας.
 
Βικτωρα ποιος δεν θα προτημουσε να αγορασει ενα μονοκανο Ελληνικο και ασ ηταν και λιγο ποιο ακριβο απο τα τουρκικα τα βραζιλιανικακαι κατι φτηνιαρικα ιταλικα που εχει γεμισει ο τοπος ;
 
Νικο, τωρα ετσι οπως το λες, ολοι θα αγοραζαν. Σου αντιστρεφω ομως το ερωτημα, ποιος θα αγοραζε ενα Ελληνικο μονοκανο, ενω με τα διπλασια λεφτα θα αγοραζε ενα αυτογεμες με ενα σωρο καλουδια πανω (καλης ή και οχι τοσο καλης ποιοτητας). Και κυριως ποιοι απο τους κυνηγους θα εβγαιναν να τα κυνηγησουν

Δυστυχως το τραινο το χασαμε, οταν αλλαξε η νοοτροπια μας απο το κλασσικο πλαγιοκανο, στην αυτογεμη καραμπινα των 5 φυσιγγιων. Επαιξε τεραστιο ρολο η μη βουληση του κρατους για οπλοβιοτεχνιες, εξισου μεγαλο ρολο ομως επαιξε και η δικη μας μεταστροφη
 
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η εποχη των μικρων βιοτεχνιων, ειδικα στα κυνηγετικα ειδη-πυριτιδες, εχει περασει. Πλεον βλεπουμε συμπραξεις και μεγαλες εταιριες για να μειωνουν το κοστος και να βγαζουν καταναλωτικα προιοντα, ενω οι μικρες βιοτεχνιες που κρατανε ποιοτητα, βγαζουν λιγη ποσοτητα και κρατανε τις τιμες στα υψη.

Παρολα αυτα θεωρω οτι αν δεν υπηρχε η μανια της κρατικοποιησης στις βιομηχανιες-βιοτεχνιες που ειδαμε απο το 60 και μετα, τα πραματα θα ηταν σαφως καλυτερα. Αν το δουμε ομως σε βαθος χρονου, οι οπλοκατασκευες μας ηταν λιγες, ομοιως και τα πυριτιδοποιεια, οταν καταργηθηκε η μαυρη πυριτιδα, και δεν ειναι σιγουρο οτι καποιο θα ειχε επιβιωσει ως τις μερες μας σε συνθηκες ελευθερης αγορας.
Εδώ δεν μας αφήνουν να παράγουμε τα τρόφιμα μας με τούς φόρους κ τής τιμές σε καρπούς σπόρους κ αγοράζουμε από εξωτερικό για το αναγκαίο..κ θα μας χάριζαν σε βιομηχανίες βιοτεχνίες.
 
Δε σε εμποδιζει κανενας να παραγεις οτι θες, απλα το παλιο και παραδοσιακο σε θεμα σπορων δεν ειναι τοσο "προσοδοφορο" οπως το υβριδιο. Χανεις σε ποιοτητα, και κερδιζεις σε ποσοτητα. Χανεις σε γευση, κερδιζεις σε ανθεκτικοτητα.

Να στο πω και αλλιως, ακομα και αν σημερα παραγοταν μια πυριτιδα απο καποια βιοτεχνια, ποσοι νομιζεις θα αγοραζαν, περαν της περιεργειας. Ποσες βιοτεχνιες φυσιγγιων θα αγοραζαν μεγαλη ποσοτητα ωστε να γεμιζουν εμπορικο φυσιγγι; Και αφηνω στην ακρη το οτι μπορει η βιομηχανια η συγκεκριμενη να εβγαζε παρτιδες παρτιδες με ασταθεια.
 
Δε σε εμποδιζει κανενας να παραγεις οτι θες, απλα το παλιο και παραδοσιακο σε θεμα σπορων δεν ειναι τοσο "προσοδοφορο" οπως το υβριδιο. Χανεις σε ποιοτητα, και κερδιζεις σε ποσοτητα. Χανεις σε γευση, κερδιζεις σε ανθεκτικοτητα.

Να στο πω και αλλιως, ακομα και αν σημερα παραγοταν μια πυριτιδα απο καποια βιοτεχνια, ποσοι νομιζεις θα αγοραζαν, περαν της περιεργειας. Ποσες βιοτεχνιες φυσιγγιων θα αγοραζαν μεγαλη ποσοτητα ωστε να γεμιζουν εμπορικο φυσιγγι; Και αφηνω στην ακρη το οτι μπορει η βιομηχανια η συγκεκριμενη να εβγαζε παρτιδες παρτιδες με ασταθεια.
Βικτωρα θυμασε το δικανο και την καραμπινα που εβγαλε η ΕΒΟ και την παρουσιασε στην εκθεση της θεσαλοννικης ; Εχω διαφημηστικο φυλαδιο , Δεν βγηκε ποτε σε μαζικη περαγωγη Διαταγη ανωθεν εκτος Ελλαδος
 
Βικτωρα θυμασε το δικανο και την καραμπινα που εβγαλε η ΕΒΟ και την παρουσιασε στην εκθεση της θεσαλοννικης ; Εχω διαφημηστικο φυλαδιο , Δεν βγηκε ποτε σε μαζικη περαγωγη Διαταγη ανωθεν εκτος Ελλαδος

Το θυμαμαι. Εκεινο ομως που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν ηταν διαταγη εκτος Ελλαδος, ή ακομα μια αποδειξη ανικανοτητας του Ελληνικου κρατους να διαχειριστει κατι που το ιδιο κρατικοποιησε. Γιατι πολυ φοβαμαι πως η συζητηση περι "ανωθεν εχθρων" ακουγεται τοσο ωραια στα αυτια μας, τοσο οσο να μην ζηταμε ποτε τις δικες μας ευθυνες.

Και θα στο πω και αλλιως, οπως το αντιλαμβανομαι. Τι ακριβως φοβουνται απο μια χωρα με τοσο μικρη καταναλωτικη δυναμη, και δε μας επιτρεπουν να εχουμε δικη μας παραγωγη; Αφου ακομα και οι εισαγωγες απο τις χωρες που κατ'εξοχην κατασκευαζουν πλεον οπλα, ειναι τοσο μικρες που ειμαστε απειροελαχιστη μεριδα απο την παραγωγη τους.

Εκεινο που πιστευω πως συμβαινει ειναι πως σιγα σιγα χαθηκαν οι καλοι μαστορες που ηξεραν απο οπλουργικη, σε συνδυασμο με το οτι ειμαστε μικρη αγορα για να στηριξουμε εγχωρια βιομηχανια, ποσο μαλλον να κανουμε και εξαγωγες κοντρα σε αλλες χωρες που κατασκευαζουν. Αν τωρα σε αυτο το συνδυασμο βαλεις και ενα κρατος που νομοθετικα εχει μεινει στον εμφυλιο στο συγκεκριμενο θεμα, καταλαβαινεις γιατι δεν προχωραει.

Με συγχωρητε για το off topic αλλα αυτες οι κουβεντες μ'αρεσουν. Αν πρεπει να μεταφερθει αλλου, ας το κανει καποιος mod
 

Μια από της 3 ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ τής ΠΥΡΚΑΛ
Γεμάτη με 7ΑΡΙΑ σκάγια όχι πλήρως σφαιρικά το 7 είναι χαραγμένο στο κουτί. το 1948 στο περιοδικό κυνηγετικά νέα γράφει το σετ απ 5γραμαρια πυρίτιδα για 30αντα γραμμάρια σκάγια για 12cal και 4γραμμαρια πυρίτιδα για 26γραμμαρια σκάγια για 16cal
 
Και μακρυκανα οπλα οταν κυνηγαγα με εμπροσθογεμη οπλα μικρος βαραγα τα τρυγονια δυο-δυο καθιστα,Αλλες εποχες
Νικόλα με εμπροσθιογεμές πλάγιο με 82cm κάννες κυνηγούσε ο πατέρας μου πιτσιρικάς...
Δύο φορές είχε τσακίσει τα δόντια του από υπερβολική δόση μπαρούτης τουφεκόντας καλημάνες.... .sarcastic. .sarcastic.
Τώρα το έχω και κοιμάται στη τουλάπα....
 
Νικόλα με εμπροσθιογεμές πλάγιο με 82cm κάννες κυνηγούσε ο πατέρας μου πιτσιρικάς...
Δύο φορές είχε τσακίσει τα δόντια του από υπερβολική δόση μπαρούτης τουφεκόντας καλημάνες.... .sarcastic. .sarcastic.
Τώρα το έχω και κοιμάται στη τουλάπα....
Μπορι να μην ηταν υπερβολικη δοση αλλα δεν ηθελε πολυ πατημα γιατι εκανε εκρηξη ,εμενα εσπασε ενα και περασε ενα καματι της κανης απο το αυτι ξυριστα ασε που απο τα αερια εχασ το φως μου ,Την ειχα πατησει πολυ ,Ασε απο τυχη τη γλιτωσα
 
Back
Top