Παλιά κουτιά πυρίτιδας

Ωραια ειναι να βρισκεις απο παλιους κυνηγους που τα παρατησαν και να σου λενε και τις κυνηγετικες τους εμπειριες η απο τα παιδια τους που δεν τα θελουν και τα πετανε πολλες φορες μου εχει τυχει να ταεχουν πεταξει και εγω απο ντροπη να μην τα εχω ζητησει νωριτερα ,Τωρα αμα μπλεξεις με αυτους το εχασες το εργο και κατα βαθος χανεται και η γλυκα
 
Απο τα λιγα που ξερω για τις πυριτιδες γιατι ειναι κατι που δεν καταφερε να με συγκινησει..
H C7 ξεκινησε το '40 απο την ΒPD (bombrini parodi delfino)..η BPD ενωθηκε το '68 με την SNIΑ...
Οποτε λογικα μεταγενεστερα κουτια ειναι oσα αναγραφουν snia..
Σωστός. Αυτό συμβαίνει και με άλλα κουτιά της εταιρείας πχ Κ2 κλπ
 
Ωραια ειναι να βρισκεις απο παλιους κυνηγους που τα παρατησαν και να σου λενε και τις κυνηγετικες τους εμπειριες η απο τα παιδια τους που δεν τα θελουν και τα πετανε πολλες φορες μου εχει τυχει να ταεχουν πεταξει και εγω απο ντροπη να μην τα εχω ζητησει νωριτερα ,Τωρα αμα μπλεξεις με αυτους το εχασες το εργο και κατα βαθος χανεται και η γλυκα
Επισης παλια κυνηγομαγαζα που ειναι κλειστα εδω και χρονια και στα παλια μπακαλικα στα χωρια πουλουσαν απο ολα απο ρυζι μακαρονια μεχρι χυμα μπαρουτι και σκαγια σε χωνακι
 
Είναι εύκολο να τους καταλάβεις σε ενοχλούν κάθε μέρα ζητάνε το παίζουν φιλαράκια Εγώ τα έχω όλα κ αρχίζουν να κατηγορούν τους άλλους συλλέκτες με έχουν γύρω φέρει αρκετή από αυτούς που για εμένα είναι απλά εμποροσυλλεκτες.

Mονο αηδια φιλε.
 
Δενειναι ολοι ετσι ,προσφατα με καλεσε ενας γνωστος σπιτι του που συλλεγη και αυτος χαλαρα ομως μου εδωσε ενα βαλιτσακι με χαρτινακαι μου ειπε να διαλεξω οτι θελω , ειχε και αρκετα κουτια πυριτιδας και απο αυτα μου ειπε να παρω οτι δεν εχω ,Τι να πω για αυτον το ευχριστω ειναι πολυ λιγο μονο η κηνηση του με συγκινησε και το ευχαιστω ειναι πολυ λιγο,
 
Νικο, ετσι την αντιλαμβανομαι τη συλλογη. Μοιρασμα κοινου παθους με αλλα ατομα, και ανταλλαγη. Οταν μπει το χρημα στη μεση, ή η ιντριγκα για να φας κατι που σου γυαλισε απο καποιον, αστα και βραστα.
 
260r0uq.jpg
 
Νικο, ετσι την αντιλαμβανομαι τη συλλογη. Μοιρασμα κοινου παθους με αλλα ατομα, και ανταλλαγη. Οταν μπει το χρημα στη μεση, ή η ιντριγκα για να φας κατι που σου γυαλισε απο καποιον, αστα και βραστα.
Βικτωρα οταν πηρα το 16αρι το ROBUST και το ειπα σε πεντε φιλους αυτοι το ειπαν σε αλλους δεκα και γεμισα 16αρια μηχανες ζωστρες ταπες και ολα τα παρελκωμενα ,γυριζα σπιτι και εβρισκα τσαντες στην πορτα ,αλλα και εγω οπου μπορω βοηθαω ,Το καλο ειναι οτι εδω στην ομαδα τα παιδια που ασχολουνται με τα παλια φυσιγγια και τα παλια κουτια μπορι να ειναι λιγα αλλα ειναι καλα παιδια ,προσπαθουν βεβαια να χωθουν και καποιοι κουτοπονηροι αλλα πιστευω οτι το υγειες κλιμα που υπαρχει θα τους πεταξει εξω
 
Βικτωρα οταν πηρα το 16αρι το ROBUST και το ειπα σε πεντε φιλους αυτοι το ειπαν σε αλλους δεκα και γεμισα 16αρια μηχανες ζωστρες ταπες και ολα τα παρελκωμενα ,γυριζα σπιτι και εβρισκα τσαντες στην πορτα ,αλλα και εγω οπου μπορω βοηθαω ,Το καλο ειναι οτι εδω στην ομαδα τα παιδια που ασχολουνται με τα παλια φυσιγγια και τα παλια κουτια μπορι να ειναι λιγα αλλα ειναι καλα παιδια ,προσπαθουν βεβαια να χωθουν και καποιοι κουτοπονηροι αλλα πιστευω οτι το υγειες κλιμα που υπαρχει θα τους πεταξει εξω
Αυτο ακριβως εννοω ως σωστους συλλεκτες. Να μη σε βλεπουν σαν πορτοφολι ή σαν κοροιδο
 


Η ΠΥΡΚΑΛ παρουσιάζει στο μηνιαίο περιοδικό κυνηγετικά νέα 1963 την νέα πυρίτιδα τής
Αυτη κυκλοφορησε το πολυ ενα χρονο μετα τη σταματησαν δεν ξερω γιατι
Μήπως γιατί αντικαταστάθηκε με πιο βελτιωμένη έκδοση της; Δεν έχω ασχοληθεί, και δεν ξέρω πολλά, απλά έχω αυτό το κουτί, από τις αρχές της δεκαετίας του 70. Είναι ίδιο αλλά γράφει μόνο SPECIAL ... Και βλέπω και διαφορετικές δοσολογίες. Με αυτή γέμιζε ο πατέρας μου για το 16αρι. Αυτό ήταν το τελευταίο του κουτί που δεν πρόλαβε να το ξοδέψει, αφού έφυγε νέος το 1976 ...

 
Back
Top