Πάπιες στιφάδο

Διαβασμένο βρίσκω τον κύριο Γιάννη, περνάει την Βιολογία .sarcastic.
Μεγάλε διαβάζεις κλειστό γράμμα!!!
Τυχαίνει να είμαι το ενα από τα δύο πρώτα πτυχία Βιολογιας τον Ιούνιο του 1977 στο ΑΠΘ μαζί με το φίλο Σκούρα Ζαχαρία.
 
Last edited:
Εγώ απλά προσκυνώ... Περιεκτικότητα 0,9% NaCl φυσιολογικό ορο επί της ουσίας φτιάχνετε (να κάνω την επισήμανσή μου χαχα)
Εντάξει μη θες και τέτοια ακρίβεια ζυγισματος από ερασιτέχνες σεφ στο σπίτι.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: DrV
Voilà!!! Bon appetite!!

1z3pkdf.jpg
 
Παιδιά ήταν πεντανόστιμες..Η συνταγή εκτελέστει όπως ακριβως είναι στο site..Άρι δεν είδα και μεγάλη διάφορα στην γεύση αλλά ήταν πιο όμορφα στο σερβίρισμα.. ;)
 
Παιδιά να πω κάτι για την ραχοκοκαλιά. Αν τα ανοίξεις όπως γράφω στην συνταγή και πλύνεις πολύ καλά βγάζοντας όλο το αίμα, ξεριζώνοντας τα πνευμόνια, το βγάλσιμο της ραχοκοκαλιάς δεν έχει να προσφέρει τίποτα κατά την γνώμη μου.
 
Παιδιά να πω κάτι για την ραχοκοκαλιά. Αν τα ανοίξεις όπως γράφω στην συνταγή και πλύνεις πολύ καλά βγάζοντας όλο το αίμα, ξεριζώνοντας τα πνευμόνια, το βγάλσιμο της ραχοκοκαλιάς δεν έχει να προσφέρει τίποτα κατά την γνώμη μου.
Το να αφαιρεις τα πνευμονια (αεροφοροι σακκοι) και στα μικρά πτερωτα, όπως οι τσιχλες και τα ορτυκια πριν τα ψησεις, έχω διαπιστώσει ότι βελτιωνει την ποιότητα του φαγητού. Ιδιαίτερα όταν είναι κτυπημενα και ματωμενα.
 
Ιδιαίτερα όταν είναι κτυπημενα και ματωμενα.
Στην κοπή της πίτας που έφτιαξα μια μεγάλη ποσότητα με πάπιες οι οποίες μάλιστα ήταν μεγάλα πουλιά, όταν έβγαζα τα πνευμόνια, δεν πίστευα στα μάτια μου πόσο αίμα έβγαινε. Να φανταστείς ότι μέχρι τώρα δεν τα αφαιρούσα τα πνευμόνια.
 
Παιδιά να πω κάτι για την ραχοκοκαλιά. Αν τα ανοίξεις όπως γράφω στην συνταγή και πλύνεις πολύ καλά βγάζοντας όλο το αίμα, ξεριζώνοντας τα πνευμόνια, το βγάλσιμο της ραχοκοκαλιάς δεν έχει να προσφέρει τίποτα κατά την γνώμη μου.
Ετσι ακριβως ειναι, απλα για ευκολια κ αν θελει καποιος να αποφυγει αυτο το επιμελες καθαρισμα την πεταει ολη τη ραχοκοκαλια... Ειδικα στα παπια θελει να μεινουν πεντακαθαρα γιατι ειναι το σημειο που προσδιδει μια βαρια μυρωδια στο κρεας...
 
  • Like
Reactions: jnp
Σωστά. Το ίδιο ισχύει για τα ψάρια.
Στα ψάρια εναλλακτικά :καθαρισμα, ξέλεπιασμα, τυλιγμα σε διαφανή μεμβράνη και καταψυξη.
Τα ψάρια που ψαρεύω προτιμώ να τα τρώω πάντα φρέσκα..Αυτό που ήθελα να πω ειναι οτι μου έχουν πει επαγγελματίες ψαράδες(μιλάω πολύ συχνά μαζί τους κ ειναι γνωστοί),ειναι οτι οταν θέλουμε να καταψυξουμε ενα ψάρι το βάζουμε κατάψυξη φρέσκο αλλα ακαθάριστο..έτσι δεν χάνει την γεύση του..έχω αμφιβολίες..απλά το αναφέρω..
 
Τάσο, τα πρώτα που χαλάνε και δίνουν βαρεια μυρωδιά στο ψαρι είναι το κεφάλι (βλέπε παροιμία) και τα σπαραχνα, όπως και τα εντοσθια στα μη αρπαχτικά ψάρια. Παρατήρησε στα σούπερ μάρκετ τα κατεψυγμένα ψάρια ότι δεν έχουν κεφάλι και κοιλιά.
Στα ψάρια υψηλών ταχυτήτων όπως οι τόνοι, οι οποίοι έχουν μεγάλες ποσότητες αίματος, πρέπει να γίνει και αφαιμαξη με κατάλληλες τομες πίσω από τα βραγχια και την ουρά.
 
Last edited:
Πράγματι,το έχω παρατηρήσει..ειναι όντως ακέφαλα..πάντως έγω αν έβαζα ψάρια στην καταψυξη το σίγουρο ειναι οτι δεν θα τα έβαζα ποτέ με τα εντόσθια..Σχετικά με τους τόνους ειναι έτσι ακριβως όπως τα λέτε.
 
Εχθες ειχαμε οικογενειακο τραπεζι με Εβριτικες παπιες... .eat. Απο οταν αρχισα να πεταω ραχοκοκκαλιες κ να κραταω μονο στηθος-φτερουγα κ μπουτια δεν θυμαμαι να εχω ξαναευχαριστηθει ετσι τα παπια... Αν κ μ τρελαινει το κυνηγι τους, το φαγητο τους δεν ηταν ποτε απο τα αγαπημενα μου εξαιτιας της καμια φορα βαριας μυρωδιας τους... Απο περυσι που ξεκινησα να κραταω μονο το ψαχνο το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο....shake hands.
Το ιδιο μου ειπαν κ διαφοροι φιλοι που τους χαρισα κανενα παπι απο πανω οταν τους προετρεψα να κανουν το ιδιο... Μου ειπαν χαρακτηριστικα οτι πιο νοστιμα παπια δεν ειχαν ξαναφει στη ζωη τους...;)
 
Εχθες ειχαμε οικογενειακο τραπεζι με Εβριτικες παπιες... .eat. Απο οταν αρχισα να πεταω ραχοκοκκαλιες κ να κραταω μονο στηθος-φτερουγα κ μπουτια δεν θυμαμαι να εχω ξαναευχαριστηθει ετσι τα παπια... Αν κ μ τρελαινει το κυνηγι τους, το φαγητο τους δεν ηταν ποτε απο τα αγαπημενα μου εξαιτιας της καμια φορα βαριας μυρωδιας τους... Απο περυσι που ξεκινησα να κραταω μονο το ψαχνο το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο....shake hands.
Το ιδιο μου ειπαν κ διαφοροι φιλοι που τους χαρισα κανενα παπι απο πανω οταν τους προετρεψα να κανουν το ιδιο... Μου ειπαν χαρακτηριστικα οτι πιο νοστιμα παπια δεν ειχαν ξαναφει στη ζωη τους...;)
Φτιάξτε και ένα βίντεο με το σωστό καθαρισμα των παπιών...
 
Το ίδιο ανακάλυψα και γω όταν άρχισα να τα σχίζω στην μέση και να πετάω πνευμόνια καθώς τα ξέπλενα καλά να μην μείνει καθόλου αίμα μέσα. Κάποτε που τα έβαζα ολόκληρα μέσα στην κατσαρόλα, είχαν μια βαριά μυρωδιά, μερικές φορές.
 
Mηπως χρειαζεται πριν τα βαλετε στην καταψυξη αφου τους αφαιρεσετε τα εντόσθια και τα ξεπλυνεται με ξυδι
να τους βαλετε ριγανι μεσα στην κοιλια όπως κανουμε στους λαγους για να φευγει αυτή η εντονη γευση ?
 
Το ιδανικό είναι σε όλα τα θηράματα να αφαιρούνται τα εντόσθια όσο γρηγορότερα γίνεται μετά την θήρευση τους. Μετά από κάποιο σύντομο χρονικό διάστημα αρχίζουν και απορροφούνται από το κρέας ουσίες που δεν θα έπρεπε και αυτό προκαλεί τις μυρωδιές. Τους μήνες που δεν κάνει κρύο, τα παπιά που χτυπάμε εν προκειμένω, τους αφαιρούμε τα εντόσθια το πολύ την επόμενη μέρα και τα αποθηκεύουμε σε πάγο. Τον Ιανουάριο που αν αφήσεις το παπί κρεμασμένο έξω από την καλύβα, το πρωί είναι σαν να το έβαλες στην κατάψυξη, δεν αφαιρούμε τα εντόσθια αφού έτσι και αλλιώς σε λίγη ώρα είναι σαν κατεψυγμένα. Καλό θα ήταν να αφαιρούνται και σε αυτή την περίπτωση αλλά είναι μεγάλη ταλαιπωρία όταν έχει τόση παγωνιά.
Με την μέθοδο αυτή, όσα χρόνια κυνηγάω δεν μου έχει χαλάσει ποτέ πουλί, ούτε έχει μυρίσει. Όπως είπε και ο Άρης η πάπια έχει εξαιρετικής νοστιμιάς κρέας, απλά πρέπει να αφαιρέσεις όλα τα σωθικά και δεν αναφέρομαι σε εντόσθια αλλά σε πνευμόνια και αίμα που βρίσκεται παγωμένο στην ραχοκοκαλιά. Αν ακολουθήσεις αυτήν την τακτική, τα παπιά δεν χρειάζονται ούτε ζεμάτισμα, ούτε μαρινάδες, ούτε τίποτα ... !
 
Εχθες ειχαμε οικογενειακο τραπεζι με Εβριτικες παπιες... .eat. Απο οταν αρχισα να πεταω ραχοκοκκαλιες κ να κραταω μονο στηθος-φτερουγα κ μπουτια δεν θυμαμαι να εχω ξαναευχαριστηθει ετσι τα παπια... Αν κ μ τρελαινει το κυνηγι τους, το φαγητο τους δεν ηταν ποτε απο τα αγαπημενα μου εξαιτιας της καμια φορα βαριας μυρωδιας τους... Απο περυσι που ξεκινησα να κραταω μονο το ψαχνο το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο....shake hands.
Το ιδιο μου ειπαν κ διαφοροι φιλοι που τους χαρισα κανενα παπι απο πανω οταν τους προετρεψα να κανουν το ιδιο... Μου ειπαν χαρακτηριστικα οτι πιο νοστιμα παπια δεν ειχαν ξαναφει στη ζωη τους...;)
Φτιάξτε και ένα βίντεο με το σωστό καθαρισμα των παπιών...

 
Back
Top