Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Πες τα να αγιάσει το στόμα σου... Πόσα και πόσα καλά τσιχλοφυσιγγα έχουν χαθεί πια....Αμέτρητα.... Εδώ έπαιρνες το nobel tordo το παλιό κι έκανες κάτι τουφεκιές τρελές, έβαζες την ίδια μερα άλλο αν ξέμενες και κυνηγουσες τα πουλιά στα βατα, εκρι δεν ειναι θεμα μετρων.Έπαιρνες το tordo 6 ευρώ τότε και κένταγε. Για ποιο λόγο να ρισκαρες να πάρεις πιο ελαφρύ ή πιο φτηνό φυσίγγι, όταν τα έβλεπες να πέφτουν σα στουπί ακόμα και μακριά; Για ποιο λόγο να έκανες οποιαδήποτε επέμβαση στο όπλο οταν ησουν ικανοποιημένος;
Δεν αξιζει να ρισκαρεις τιποτα στο κυνηγι.Απο χηνα μεχρι τσιχλα.Θες ενα φυσιγγι να κανεις 10-20 ντουφεκιες
ωραιες και αποτελεσματικες.Ας εχει το φυσιγγι οσο θελει.Αρκει να ειναι αυτο που σε ικανοποιει απολυτα!!
 
Δεν αξιζει να ρισκαρεις τιποτα στο κυνηγι.Απο χηνα μεχρι τσιχλα.Θες ενα φυσιγγι να κανεις 10-20 ντουφεκιες
ωραιες και αποτελεσματικες.Ας εχει το φυσιγγι οσο θελει.Αρκει να ειναι αυτο που σε ικανοποιει απολυτα!!


ΔΕΝ ειναι ετσι....ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ φταιει για ΟΛΑ........ακομα και αν στρ@βογ@μισει ο Νικος...το κοντακι
φταιει!!! .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.

Ελεος πια με αυτο το κοντακι!!!!:cool:
 
Last edited by a moderator:
Καλο ειναι, το οπλο του καθενος να ταιριαζει στο σωματοτηπο του. Απο κει και περα, για τα τσιχλοκοτσυφα, αναλογα πως τα κυνηγα ο καθενας, υπαρχει πληθωρα φυσιγγιων στην αγορα, με βαση το βαλαντιο του.
 
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.....ο καθε ενας μπορει να πιστευει οτι θελει.....Δημοκρατια εχουμε...
Εγω απο την πλευρα μου λεω....οτι το κοντακι δεν σε σωνει...οταν το φυσιγγιο ειναι ΦΟΛΑ.
Πανω απόλα το φυσιγγιο....τι να το κανω το κοντακι..οταν το φυσιγγιο απλα γεμιζει τον ουρανο με σκαγια ??
 
.τι να το κανω το κοντακι..οταν το φυσιγγιο απλα γεμιζει τον ουρανο με σκαγια ??
Ελα ντε!Βγαλτο τελειως απο πανω και κρατα την κανη στα χερια .yel.
άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι είναι συνδυασμός όλων των παραγόντων
Το καλο φυσιγγι θα σκοτωνει παντα εκει που κοιταει η κανη χωρις να ρωτησει κανενα.
Αν η κανη κοιταει καρφι με εσενα τοτε θα σκοτωνεις οτι βλεπεις,απλα τα πραγματα.
 
Ελα ντε!Βγαλτο τελειως απο πανω και κρατα την κανη στα χερια .yel.

Το καλο φυσιγγι θα σκοτωνει παντα εκει που κοιταει η κανη χωρις να ρωτησει κανενα.
Αν η κανη κοιταει καρφι με εσενα τοτε θα σκοτωνεις οτι βλεπεις,απλα τα πραγματα.
ναι εξαρτάται τι κάνη έχεις τι κοντάκι έχεις τι καιρικές συνθήκες επικρατούν κτλ κτλ, σωστά;
 
Αυτο που ξερω ειναι..... οτι κοντακι και οπλο να εχεις........μαλαματενιο να ειναι.....αν το φυσιγγιο ειναι ΦΟΛΑ
παντα αποτυχιες θα εχεις.
Ενω εχοντας ενα κοντακι ''μαμα'' και με οποιο οπλο.....εχοντας καλο φυσιγγιο στην θαλαμη σου ....θα
εχεις και επιτυχιες.
ΥΓ. Απο περιεργεια ρωταω....απο τους 150000 κυνηγους που βγαζουν αδεια ( την περασμενη σεζον ) μηπως
γνωριζει καποιος να μου πει...ποσοι απο αυτους εχουν φτιαγμενα κοντακια ??.think.
 
Δημήτρη ;...ο έχων ώτα ακούει ..αλλιώς ; στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα .big smile.


Μην υποτιμας ουτε τα ωτα....ουτε την νοημοσυνη ΚΑΝΕΝΟΣ συναδελφου.....ΟΛΟΙ γνωριζουν τι εστι
καλο κοντακι.....απο την ''αλλη''.....θα ηθελα να μου εξηγησεις....αν μπορεις.......ενα καλο κοντακι κομμενο
και ραμμενο στα μετρα μου............πως θα μου διορθωσει ενα ΦΟΛΑ φυσιγγιο που ειναι μονο
''κροτου λαμψης'' ??.think.

Ενα καλο κοντακι σε εχει παντα πανω στον στοχο.....χωρις καλο φυσιγγιο.....το κοντακι παει ''περιπατο''.......
χωρις να υποτιμω το ''καλο κοντακι''......αυτη ειναι αποψη μου.... το φυσιγγιο σκοτωνει!!!! παντα φιλικα.:)
 
Αμα η τουφεκια δεν παει πανω στο στοχο, θελετε απο το σωστο κοντακι, θελετε οσοι σας κακοφαινεται αυτη η εκφραση επειδη ο σκοπευτης εχει μαθει να φερνει το οπλο στα ματια του, ολα τα αλλα ειναι περιττα...
Αν ολοι φροντιζαν να ριχνει το οπλο τους εκει που κοιτανε με απλα λογια, τα μισα τουλαχιστον οπλα δεν θα εφταναν ποτε στις αγγελιες...
 
Νομίζω έχετε χάσει το νόημα της κουβέντας όσον αφορά στο συγκεκριμένο τοπικ. Ο τίτλος είναι φυσίγγια για τσίχλες. Προσπαθούμε να κρίνουμε τα φυσίγγια ως φυσίγγια κρατώντας περίπου σταθερές τις υπόλοιπες-υποκειμενικες μεταξύ μας- παραμέτρους, δηλ κοντάκι, σκοπευτική δεινότητα κλπ
Και προφανώς εν τέλει η εμπειρία του καθενός που εκφράζεται για το Χ φυσίγγι είναι υποκειμενική. Γιατί αν ο Α με την τάδε μάρκα έπαιρνε 3 τσίχλες στο κουτί ενώ με την άλλη μάρκα 6, θα πει πωπω πως γαζωνει αυτό το δεύτερο φυσίγγι γιατί διπλασίασε τις επιτυχίες του. Εγώ πχ όμως άμα με ένα κουτί πάρω έξι τσίχλες το θεωρώ αποτυχία και αν είμαι και λίγο παραπάνω απ' όσο πρέπει εγωιστής θα το ρίξω στο φυσίγγι και όχι σε μένα άρα θα το πω κοπριά. Πριν κάμποσο καιρό ένας έγραφε κάτω από 24 τσίχλες στο κουτί είναι αποτυχία και έπεφτε γέλιο. Όταν μετά θα πει για το Χ φυσίγγι διθυραμβικά σχόλια, πόσο σοβαρά θα ληφθεί υπόψιν μας η άποψη του;
Κρίνουμε λοιπόν και φιλτράρουμε.
Ούτε μόνο το κοντάκι, ούτε μόνο το φυσίγγι, ούτε μόνο η κάννη ούτε μόνο το τσοκ θα δώσει το αποτέλεσμα. Είναι όλα αυτά μαζί σε συνδυασμό με τον άνθρωπο που είναι και ο σημαντικότερος παράγοντας.
Οπότε ας επιστρέψουμε στο θέμα μας, φυσίγγια για τσίχλες :)
 
Το φυσιγγι είναι καθαρά μα καθαρά υποκειμενική υπόθεση.ερωτηση του καφενείου που τη κάναμε παλιά σαν νέοι τι φυσίγγια ριχνει ο τάδε να πάρω κι εγώ για μένα δεν ισχύει απλά.το τι θεωρεί κάποιος καλό και τι όχι είναι εντελώς προσωπικό.τι σημαίνει δηλαδή καλό και κακό φυσιγγι?υπάρχει φυσιγγι που ταιριάζει στον τρόπο που ρίχνουμε και φυσιγγι που δεν μας ταιριάζει.δε γίνεται όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι από ένα φυσιγγι γιατί δεν θα υπήρχε λόγος να υπαρχουνε διαφορετικά στην αγορά ούτε οι ιδιογομωτες θα γεμιζανε με διαφορετικές πυριτιδες οπότε το καλό για μένα μπορεί να είναι μάπα για κάποιον αλλο
 
Αμα η τουφεκια δεν παει πανω στο στοχο, θελετε απο το σωστο κοντακι, θελετε οσοι σας κακοφαινεται αυτη η εκφραση επειδη ο σκοπευτης εχει μαθει να φερνει το οπλο στα ματια του, ολα τα αλλα ειναι περιττα...
Αν ολοι φροντιζαν να ριχνει το οπλο τους εκει που κοιτανε με απλα λογια, τα μισα τουλαχιστον οπλα δεν θα εφταναν ποτε στις αγγελιες...
Γιατί γεμίζεις 4-5 διαφορετικές πυρίτιδες σε αλλα 4-5 διαφορετικά γρ .τότε ??
Σε θυμάμαι από το idiogomosi που μιλούσες για αίματα -πούπουλα κλπ .
Να ρίχνουμε λοιπόν ένα 24άρι παντός καιρού και θηράματος αλλάζοντας μόνο νο. σκαγιού .
Όσο αφορά δε την σκοπευτική δεινότητα ισχύει το ''γνώθι σαυτόν''
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top