Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Είχα ποιο παλιά να καταργηθεί η ενότητα με τα τουρκικά ....προτείνω να τεθεί σε ψηφοφορία το θέμα!

Θεωρώ πως είναι λάθος να καταργηθεί η ενότητα. Καταρχήν, όσο εκνευριστική και να μου είναι προσωπικά, δημοκρατικά πρέπει να υπάρχει για αυτόν που θέλει να εκφράσει γνώμη, απορία, θαυμασμό και ό,τι άλλο για αυτά τα όπλα. Με την ίδια λογική κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να καταργηθεί άλλη ενότητα που ενδιαφέρει εμένα κτλ. Δεν αφορά κάτι παράνομο.

Έχει αναλυθεί πολλάκις γιατί δεν πρέπει να τα προτιμάμε και συμφωνώ μέχρι κεραίας. Αν κάποιος δεν πείθεται, θα τα αγοράσει είτε υπάρχει η ενότητα είτε όχι. Ας υπάρχει να ακούγεται η κάθε γνώμη και ο καθένας να αποφασίζει. Αυτό είναι το σωστό.

Επίσης πιστεύω πως θα έρθει σύντομα ο καιρός που τα διθυραμβικά σχόλια για αυτά τα όπλα θα αντικατασταθούν από παράπονα για την αξιοπιστία τους και πρέπει να υπάρχει ο χώρος για να εκτεθεί και αυτό το ζήτημα.
 
Tα λέω ομωs εγώ και τα πιστεύω ελπίζω ότι δεν είμαι μονοs. Kαι για να το κάνω πιο λιανα αγοράζετε Τουρκικά όπλα και πηγαίνετε διακοπές εκεί για να τουs αφήνετε λεφτά να αγοράζουν υπερσύγχρονα οπλικά συστήματα να μαs επιτεθούν. Όσο για την δικαιολογία του φθηνού τα Ρωσσικα και τα Ισπανικά με την αξεπέραστη σκοπευτικη γραμμή είναι στιs ιδιεs τιμεs. Δικαιολογια δεν υπάρχει
Συνάδελφε μπες και δες τι εισάγει η Ελλάδα από την Τουρκία εκτός των όπλων για να καταλάβεις το μέγεθος του εμπορίου.Στα νησιά μας που είναι ένα βήμα μακριά έχουμε χιλιάδες Τούρκους τουρίστες που καταπινουν τόνους ούζο και χταπόδια!Να τους πετάξουμε στην θάλασσα με έναν τσιμεντολιθο στον λαιμό μήπως?Οι Γερμανοί μας ριμαξαν αλλά δεν βλέπω τέτοια ευαισθησία στα αυτοκίνητα τους και τις ηλεκτρικές συσκευές εδώ στην Ελλάδα.Ασε που τους πουλάνε και πολεμική τεχνογνωσία και συνεργασίες.Μηπως να κάνουμε καμία ψηφοφορία για το πόσο μαλακες είμαστε τόσα χρόνια που από τον γραψαρχιδισμο μας φτάσαμε εδώ που φτάσαμε?Που για μια θέση στο δημόσιο ή για να μπει ρεύμα στο κτήμα δίναμε την αδελφή μας για κλαρίνα η κολλαγαμε αφίσες του κάθε καραγκιόζη? Ο Τούρκος κοιτάει την πάρτη του και εμείς τον καναπέ μας.Χεστηκανε στην τελική οι απέναντι άμα 500 άτομα εδώ δεν θα πάρουν όπλα ενώ έχουν μπει για τα καλά στην αγορά της Αμερικής αλλά και παγκοσμίως!!
 
Εντάξει πιστεύω δεν πρέπει να καταργηθεί η ενότητα. Όποιος δεν θέλει μπορεί να μη συμμετέχει. Προσωπικά δε θα αγόραζα τούρκικο. Μπορεί να έχω αγοράσει σε άλλο προϊόν άθελά μου. Αλλά όταν ξέρω ότι είναι made in Turkey δε θα το πάρω. Όπως πολύ σωστά έγραψε ο Alex το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για τα Γερμανικά, αλλα ολα να τα κόψουμε δεν μπορούμε.
 
Αυτοι καλα κανουν την δουλειά τους και μπράβο τους ,επειδή εμεις είμαστε άχρηστοι αυτο δεν σημαίνει οτι πρέπει να καταργηθεί η ενότητα. Γνωρίζετε πόσοι ψωνίζουν άσχετα τουρκικα προϊόντα επισκεπτόμενοι η οχι την Τουρκία. Το ζήτημα δεν είναι να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα αλλά να έχουμε δικα μας προϊόντα ισάξια και καλύτερα. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα τούρκικο προϊόν Όχι γιατί δεν θα είναι καλό γιατί συνειδησιακά θα το φέρω βαρέως ότι έστω και εμμέσως βοήθησα να αγορασθει έστω και μια σφαίρα η οποία μπορεί αύριο να χρησιμοποιηθεί εναντίον ενός Έλληνα
 
Προσωπικα δεν θα αγορασω ποτε τουρκικο οπλο, οχι μονο γιατι απειλουν ευθεως τη χωρα μας(που απο μονο του αρκει) αλλα γιατι δεν ειναι απλα φθηνα, ειναι ευτελους ποιοτητας. Στην χαμηλη χρηματικη κατηγορια λοιπον θα επελεγα χωρις δευτερη σκεψη ενα ρωσικο η ισπανικο οπλο των γνωστων εταιριων. Πριν δυο χρονια ενας καλος φιλος μου λεει, πηρα (πασιγνωστο ιταλικο ονομα) 500 ευρω! οχι χαζος ειμαι μου λεει να δωσω 1500 ευρω για το ιδιο οπλο ? Σημερα ξερει πολυ καλα γιατι εκανε 500 ευρω και οχι 1500 αλλα οπλα δεν αγοραζει κανεις καθε μερα...ειδικα τετοιες εποχες και να μην μιλησουμε καν για αξια μεταπωλησης. Τωρα οσο αφορα για την ενοτητα και εγω λεω οχι, να μην καταργηθει. Οι αποψεις και οι ιδεες πρεπει να εκφραζονται ελευθερα ο καθενας μας φιλτραρει οτι διαβαζει και αποφασιζει μονος του τι του κανει και τι οχι
 
Είχα ποιο παλιά να καταργηθεί η ενότητα με τα τουρκικά ....προτείνω να τεθεί σε ψηφοφορία το θέμα!
Eιμαι τηs ιδιαs γνώμηs δεν μπορούμε να διαφημίζουμε και να στηρίζουμε κάποιον που θέλει το κακό μαs. Αλλά δεν μπορώ να προτείνω τίποτα γιατί είμαι 2 μερεs εδώ.
 
Συνάδελφε μπες και δες τι εισάγει η Ελλάδα από την Τουρκία εκτός των όπλων για να καταλάβεις το μέγεθος του εμπορίου.Στα νησιά μας που είναι ένα βήμα μακριά έχουμε χιλιάδες Τούρκους τουρίστες που καταπινουν τόνους ούζο και χταπόδια!Να τους πετάξουμε στην θάλασσα με έναν τσιμεντολιθο στον λαιμό μήπως?Οι Γερμανοί μας ριμαξαν αλλά δεν βλέπω τέτοια ευαισθησία στα αυτοκίνητα τους και τις ηλεκτρικές συσκευές εδώ στην Ελλάδα.Ασε που τους πουλάνε και πολεμική τεχνογνωσία και συνεργασίες.Μηπως να κάνουμε καμία ψηφοφορία για το πόσο μαλακες είμαστε τόσα χρόνια που από τον γραψαρχιδισμο μας φτάσαμε εδώ που φτάσαμε?Που για μια θέση στο δημόσιο ή για να μπει ρεύμα στο κτήμα δίναμε την αδελφή μας για κλαρίνα η κολλαγαμε αφίσες του κάθε καραγκιόζη? Ο Τούρκος κοιτάει την πάρτη του και εμείς τον καναπέ μας.Χεστηκανε στην τελική οι απέναντι άμα 500 άτομα εδώ δεν θα πάρουν όπλα ενώ έχουν μπει για τα καλά στην αγορά της Αμερικής αλλά και παγκοσμίως!!
Εχειs κάποιο δίκιο αλλά εγω θα επιμείνω στην άποψη μου. Οι υπόλοιποι αs αγοράσουν Τουρκικά αφού έχουν κερδίσει τιs αγορεs
 
Eιμαι τηs ιδιαs γνώμηs δεν μπορούμε να διαφημίζουμε και να στηρίζουμε κάποιον που θέλει το κακό μαs. Αλλά δεν μπορώ να προτείνω τίποτα γιατί είμαι 2 μερεs εδώ.
Φίλε Γιώργο πιστεύω οτι τις απόψεις μας πρέπει να τις εκφράζουμε ελεύθερα είτε είμαστε ένα λεπτό είτε πενήντα χρόνια ( πάντα με σεβασμό ) . Από εκεί και πέρα φθηνά τα τουρκικά όπλα δεν τα λες , έχουν αγγίξει τις τιμές αμερικάνικων εταιριών πλέον .
Τώρα στο θέμα για το ποιος θέλει το κάλο μας ή το κακό μας δεν μπορώ να σου πω ποιος το θέλει .... οι τουρκοι το δείχνουν ( ότι θέλουν το κακό μας ) εδώ και εκατοντάδες χρονιά στα φανερά..... και πολλοί από τους υπολοίπους το κάνουν στα κρυφά ...
 
Κανένας δεν πιεστηκε να πάρει τουρκικα όπλα, ΕΛΕΥΘΕΡΗ αγορά έχουμε ο καθένας μας πετάει τα λεφτά του οπου θελει! Μπορεί οι τουρκικές επωνυμίες να μας ενοχλουν αλλά οι ιταλικές και Βελγοπορτογαλικες που πολλα εξάρτημα φτιάχνονται στην Τουρκία όχι! Το παραπάνω θέμα δεν πρόκειται να σβηστεί και θα επανέλθουμε ξανά στο κομμάτι τουρκικα όπλα και όχι εξωτερική πολιτικη! Όποιος με γνωρίζει ξέρει αν αγαπώ και υπηρετώ έμπρακτα την πατρίδα μου! topic.
 
Οταν ο κυνηγος εχει βελτιωθει σκοπευτικα , κ οταν ριχνει με κοντακι ραμμενο στα μετρα του ξεχναει το φυσιγγι ειδικα σε μικρα πουλια , σε παπια μεγαλα η σε λαγο η σε φασσα ναι εκει θελει ενα σπεσιαλ φυσιγγι , αυτη ειναι η γνωμη μου
 
Οταν ο κυνηγος εχει βελτιωθει σκοπευτικα , κ οταν ριχνει με κοντακι ραμμενο στα μετρα του ξεχναει το φυσιγγι ειδικα σε μικρα πουλια , σε παπια μεγαλα η σε λαγο η σε φασσα ναι εκει θελει ενα σπεσιαλ φυσιγγι , αυτη ειναι η γνωμη μου

Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
 
Ολες οι αποψεις οσο διαφορετικες και αν ειναι.....σεβαστές για μενα.....αυτο που ξερω ειναι οτι
περισσοτεροι κυνηγοι χρεωνουν την αστοχια τους στα φυσσιγια....απο την ''αλλη'' οτι οπλο και
να εχεις....οσο και καλο κοντακι φτιαγμενο στα μετρα σου.....αν το φυσιγγιο ειναι φολα....''επαιξες και
εχασες''. Η τσιχλα ειναι ενα θηραμα που εκτος απο καλη σκοπευση....θελει και καλο φυσιγγιο.!!!
 
Γραφω παντα χωρις προσβολες κ επιθεσεις την γνωμη μου κ μονο , μπορω ανετα να απαντησω στο υφος που γραφουν μερικοι , ειδικα οι mod πρεπει να γραφουν κυριλε κ ομορφα , παμε στα τσιχλοφυσιγγα λοιπον , επειδη ειμαι φανατικος τσιχλας κ μονο καρτερι , γραφω τις εντυπωσεις μου κ οχι θεωριες , κοντακι , επωμιση σταθερη κ κλεισιμο τα τσοκ , κ παντα σωστη προσκοπευση ειναι τα μυστικα της τσιχλας
 
Εγώ δεν θα μιλήσω για τα χιλιοειπωμένα κοντάκι προσαρμογή όπλου στα μέτρα σου ας πούμε καθαρά για το φυσίγγι που μιλάμε τώρα. για τους επαρχιώτες που βγαίνουν σχεδόν κάθε μέρα ίσως το κόστος στο φυσίγγι να είναι μία παράμετρος για μας τους Αθηναίους που βγαίνουμε χιλιόμετρα και χιλιόμετρα τα σαββατοκύριακα για να κυνηγήσουμε το κόστος του φυσιγγίου είναι το μικρότερο έξοδο. Οπότε βρίσκουμε ένα φυσίγγι που μας ταιριάζει στον τρόπο που ρίχνουμε και μένουμε σε αυτό το 1 και 1,5 ευρώ και δύο ακόμη παραπάνω δεν λένε τίποτε ... :)
 
Ενα "καλο φυσιγγι για την τσιχλα" δεν εχει τιμη.Μπορεις να το βρεις απο 5 μεχρι 55 ευρο.
Μιλαμε για το φυσιγγι και μονο που θα τσεκαριστει σε ταχογραφο-πινακα-διατρηση και
στο τελος στο κυνηγι με διαφορους καιρους.Σε ποια θαλαμη θα βαλει ο καθενας μας αυτο
το φυσιγγι και με τι τσοκ εξαρταται απο το κυνηγι που κανει.Το αν θα εχει κοντακι στα
μετρα του θα το δει στις επιτυχιες του.ΔΕΝ ειναι θεμα σκοπευσης ενα καλο φυσιγγι,ασχετα
εαν οι περισσοτεροι χρεωνουμε την αστοχια σε αυτο.Εδω μιλαμε για φυσιγγι τσιχλας απλα.
Έτσι ακριβώς...Το μάπα φυσίγγι είναι μάπα με ή χωρίς κοντακι, σκοπεύσεις κλπ. Εδώ εξετάζουμε μόνο το φυσίγγι, από τη στιγμή που η τουφεκιά πάει επάνω το κοντακι και η σκοπευση έκαναν τη δουλειά τους. Το καλό ξεχωρίζει το μάπα επίσης.
 
Θυμάμαι πριν κάτι χρονάκια το euromixaki ήταν best seller εδώ αν δεν κάνω λάθος? Με το που άλλαξε σύσταση η gm3 χάθηκε αυτόματος? Ούτε κοντακια στα μέτρα μας ούτε φονικές καννες έσωναν την κατάσταση φαίνεται.
 
Θυμάμαι πριν κάτι χρονάκια το euromixaki ήταν best seller εδώ αν δεν κάνω λάθος? Με το που άλλαξε σύσταση η gm3 χάθηκε αυτόματος? Ούτε κοντακια στα μέτρα μας ούτε φονικές καννες έσωναν την κατάσταση φαίνεται.
Τουλαχιστον πηγαινε η μαπα κεντρο!!
 
Θυμάμαι πριν κάτι χρονάκια το euromixaki ήταν best seller εδώ αν δεν κάνω λάθος? Με το που άλλαξε σύσταση η gm3 χάθηκε αυτόματος? Ούτε κοντακια στα μέτρα μας ούτε φονικές καννες έσωναν την κατάσταση φαίνεται.
Πες τα να αγιάσει το στόμα σου... Πόσα και πόσα καλά τσιχλοφυσιγγα έχουν χαθεί πια....Αμέτρητα.... Εδώ έπαιρνες το nobel tordo το παλιό κι έκανες κάτι τουφεκιές τρελές, έβαζες την ίδια μερα άλλο αν ξέμενες και κυνηγουσες τα πουλιά στα βατα, εκρι δεν ειναι θεμα μετρων.Έπαιρνες το tordo 6 ευρώ τότε και κένταγε. Για ποιο λόγο να ρισκαρες να πάρεις πιο ελαφρύ ή πιο φτηνό φυσίγγι, όταν τα έβλεπες να πέφτουν σα στουπί ακόμα και μακριά; Για ποιο λόγο να έκανες οποιαδήποτε επέμβαση στο όπλο οταν ησουν ικανοποιημένος;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top